جوانسازی پوست
موضوعات داغ

آر اف فراکشنال – درمان موثر پیری پوست و جوانسازی

۰
(۰)

یکی از مشکلاتی که همه‌ی افراد با آن مواجه می‌شوند، افتادگی پوست و چین و چروک آن با بالا رفتن سن است. با ورود به دوره میانسالی روند کلاژن‌سازی پوست بطور طبیعی کند می‌شود و پوست به مرور چین و چروک برداشته و افتاده و شل می‌شود. البته گاهی افتادگی پوست در اثر چاق و لاغر شدن زیاد هم اتفاق می‌افتد. روش‌های زیادی برای این ترمیم و جوانسازی پوست وجود دارد که یکی از این روش‌ها آر اف فراکشنال است. ار اف فراکشنال روی قسمت‌های مختلف صورت و بدن انجام می‌شود.

اینفوگرافی آر اف فراکشنال
اینفوگرافی آر اف فراکشنال

اگر این سوال برای شما پیش آمده که آر اف صورت چیست و چه تفاوتی با آرف اف بدن دارد، ادامه این مقاله که توسط تیم تحقیقاتی خانه پزشک ایرانیان نگارش شده است را مطالعه کنید. سوالی دیگر که برای متقاضیان این فرآیند پیش می‌آید، هزینه فراکشنال آر اف است که در این مقاله عوامل موثر بر آن بیان شده است.

مطالب بیشتر: اندولیفت صورت

روش آر اف فراکشنال چیست؟

آر اف فرکشنال، یک روش غیر تهاجمی و غیرجراحی برای جوانسازی پوست است که افتادگی و شل شدگی پوست در اثر پیری را درمان می‌کند و به عنوان یک روش درمانی ضد پیری پوست به شمار می‌رود، در طول درمان آر اف جریان از الکترودهای این دستگاه به داخل پوست جاری شده و بافت‌های زیرین پوست را گرم کرده تا تولید کلاژن و الاستین تحریک شود، این درمان به عنوان یک روش ایمن در نظر گرفته شده و تنها عارضه جانبی شایع آن درد خفیف تا متوسط در طول انجام آن است.

روش آر اف فراکشنال چیست و چگونه انجام می‌شود؟

شل شدن پوست، چین و چروک‌ها و خطوط ریز صورت مواردی هستند که ممکن است در اثر ژنتیک یا آسیب دیدگی ناشی از نور خورشید ایجاد شوند؛ از طرف دیگر با گذشت زمان کلاژن و الاستین که دو جزء موجود در پوست هستند، تجزیه شده و باعث از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست می‌شوند، در طی این روش لیزر از گرما برای تشویق تولید کلاژن و الاستین جدید استفاده می‌کند، تولید مجدد این اجزا به از بین بردن چین و چروک و خطوط ریز کمک کرده و پوست را سفت می‌کند.

مطالب بیشتر: مزوتراپی

چگونگی عملکرد آر اف فرکشنال

سفت شدن پوست با روش آر اف از طریق هدف قرار دادن بافت در زیر لایه خارجی پوست یا اپیدرم با انرژی فرکانس رادیویی انجام می‌شود، این انرژی باعث تولید گرما و در نتیجه تولید کلاژن جدید می‌شود، این روش همچنین موجب فرآیند فیبروپلازی می‌شود، فیبروپلازی فرآیندی است که در آن بدن بافت جدید فیبری و تولید کلاژن را تحریک کرده و سبب می‌شود که فیبرهای کلاژن، کوتاه و سفت شوند؛ علاوه بر این، مولکول‌های تشکیل دهنده کلاژن پوست بدون آسیب باقی می‌مانند، این امر موجب افزایش خاصیت ارتجاعی پوست شده و در نتیجه پوست آویزان و شل دوباره سفت می‌شود.

کاندید مناسب آر اف فراکشنال

افراد با ویژگی‌های زیر کاندید مناسب آر اف فراکشنال هستند:

 1. افراد میانسال یا مسنی که در اثر بالا رفتن سن پوست آن‌ها افتاده شده و همچنین دارای چین و چروک است.
 2. افرادی که افزایش و کاهش وزن شدیدی را تجربه کرده‌اند و پوست آن‌ها شل و افتاده شده است.
 3. افرادی که روی پوست خود جای زخم، اسکار و سوختگی دارند، می‌توانند از دستگاه آر اف برای از بین بردن آن‌ها استفاده کنند.

پزشکان توصیه کرده‌اند خانم‌های باردار، افراد دیابتی و افرادی که شرایط کار و زندگی ‌آن‌ها به گونه‌ای است که در معرض آفتاب مستقیم و طولانی مدت هستند از انجام آر اف خودداری کنند.

مزایای بالقوه آر اف فراکشنال

فواید اصلی آر اف درمانی شامل سفت شدن پوست و از بین رفتن چین و چروک آن است، با این حال، این روش به دلیل توانایی تحریک تولید کلاژن ممکن است به مقابله با آسیب‌های ناشی از نور خورشید نیز کمک کند، برای آگاهی بیشتر از مزایای این روش با سایت سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

مبارزه با آسیب‌های ناشی از نور خورشید

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید می‌تواند باعث از بین رفتن رشته‌های کلاژن در پوست و شل شدن آن شود، مطالعات نشان می‌دهند که این روش درمانی، بهبود‌های قابل توجهی در افراد با علائم خفیف تا متوسط آسیب‌های خورشیدی نشان داده است.

کانتورینگ بدن

جوانسازی پوست با روش درمانی ‏آر اف فراکشنال موجب تحریک تولید کلاژن و در نتیجه از بین رفتن افتادگی پوست بدن می‌شود.

کانتورینگ صورت

محققان در طی آزمایشات انجام شده به نتایج قابل قبولی را در استفاده از این روش برای کنترل پیری پوست صورت و درمان افتادگی پوست در این ناحیه رسیده‌اند.

مزایای آر اف فراکشنال

درمان چین و چروک و خطوط ظریف پوست

این روش کە به عنوان یک روش جوانسازی پوست شناخته می‌شود، نتایج مثبتی را در درمان چین و چروک‌های اطراف چشم ارائه کرده است.

آر اف درمانی برای لاغری صورت

این روش درمانی می‌تواند به عنوان یک روش غیر جراحی برای لاغری صورت مورد استفاده قرار گیرد زیرا می‌تواند چربی موجود در ناحیه پایین صورت را تجزیه کند، تنها عارضه‌ی جانبی مشاهده شده این روش برای لاغری صورت شامل قرمزی خفیف می‌باشد که معمولاً چند ساعت پس از انجام آن از بین می‌رود.

آر اف بهتر است یا هایفو؟

هایفوتراپی هم از روش‌های درمان افتادگی و چین و چروک پوست و در واقع بطور کلی جوانسازی پوست است. برای پاسخ به این سوال که هایفو بهتر است یا آر اف باید یک مقایسه بین این دو روش صورت بگیرد و برطبق آن ببینید که باتوجه به نتایج این مقایسه، شرایط خود و صلاحدید پزشک، کدام روش برای شما بهتر است.

مقایسه آر اف فراکشنال و هایفو

 1. هردو روش جز روش‌های غیرتهاجمی هستند.
 2. هزینه آر اف نسبت به هایفو مقداری بالاتر است.
 3. ماندگاری هایفو بین ۱ تا ۳ سال است درحالی که آر اف تا ۱ سال ماندگاری دارد.
 4. عمق نفوذ هایفو بیشتر از آر اف است.
 5. هایفو در یک جلسه انجام می‌شود اما آر اف با توجه به شرایط متقاضی به بیش از یک جلسه و معمولا ۳ جلسه نیاز دارد.
 6. هایفو برای جوانسازی صورت استفاده می‌شود اما آر اف علاوه بر جوانسازی پوست به رفع جای زخم، اسکار و سوختگی هم کمک می‌کند.

آر اف فرکشنال برای درمان پیری پوست صورت

در درمان آر اف بدون ایجاد تاثیرات منفی بر نمای ظاهری پوست، از گرما برای آسیب به بافت زیر اپیدرم استفاده می‌شود، بیماران ممکن است بلافاصله پس از درمان متوجه سفت شدن پوست صورت خود شوند، این درمان را می‌توان برای نواحی مختلف صورت مورد استفاده قرار داد که شامل موارد زیر هستند:

درمان افتادگی پلک

می‌توان از روش درمانی آر اف برای درمان افتادگی پلک‌ها استفاده کرد؛ در طی انجام این روش از لنزهای تماسی مخصوص برای پوشاندن چشم‌ها و محافظت از آن‌ها در برابر انرژی و تشعشعات آر اف استفاده می‌شود، در برخی موارد ممکن است از بی حسی موضعی در ناحیه اطراف چشم نیز استفاده شود، جوانسازی صورت با این روش در ناحیه اطراف چشم می‌تواند افتادگی پلک خفیف تا متوسط را درمان کند.

پیشانی و ابرو

آر اف درمانی می‌تواند در بالا بردن خط ابرو موثر باشد، زیرا این درمان پوست را محکم کرده و باعث بالا رفتن خط ابروها می‌شود؛ علاوه بر این، روند غیر تهاجمی این روش زاویه حادتر و طبیعی‌تری به ابرو می‌بخشد.

گونه‌ها

از روش جوانسازی پوست بر مبنای امواج رادیویی می‌توان برای سفت کردن افتادگی و شل شدگی پوست در ناحیه گونه استفاده کرد، چین‌های بینی که شامل تورفتگی‌های دو طرف بینی هستند و به آن خطوط لبخند یا خنده گفته می‌شود نیز به طور موثری با این روش درمان می‌شوند، در حقیقت درمان چین‌های بینی یکی از بهترین نتایج آر اف پوست است، انجام این روش در گونه‌ها برای انواع پوست‌ها بی خطر و موثر است.

انجام آر اف فرکشنال برای بدن

آر اف فرکشنال برای بدن

از آر اف درمانی می‌توان در مناطقی از بدن به غیر از صورت از جمله گردن، شکم، بازوها، ران‌ها، زانوها و باسن استفاده کرد، در برخی موارد بیمارانی که تحت درمان کانتورینگ بدن با آر اف قرار می‌گیرند، علاوه بر سفت پوست و درمان چین و چروک‌ها، کاهش چربی بدن را نیز تجربه می‌کنند، برای آگاهی بیشتر از سایر مناطقی که می‌توانند توسط روش آر اف پوست درمان شوند، با متخصصان خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

گردن

پوست گردن نسبت به سایر مناطق دیگر بدن نازک‌تر و لطیف‌تر بوده و به همین دلیل لازم است دستگاه فرکانس رادیویی در دمای پایین‌تر از حد نرمال تنظیم شود.

شکم، ران و باسن ‏

درمان آر اف فراکشنال یک روش موثر برای کانتورینگ بدن در نواحی شکم، ران و باسن است و حتی می‌تواند شل شدگی پوست ناشی از دوران بارداری در این مناطق را درمان کند، سفت شدن پوست توسط این روش همچنین می‌تواند باعث کاهش سلولیت در شکم، ران، بازوها و باسن شود.

بازو

پوست شل شده بازو می‌تواند توسط این روش درمان شده و سفت شود اما به دلیل نازک بودن پوست در این ناحیه و میزان کمتر غدد چربی، لازم است که در هنگام استفاده از دستگاه احتیاط شود.

مراقبت های قبل و بعد از آر اف فراکشنال

همواره یکسری نکات مراقبتی، دستورالعمل‌ها و بایدها و نبایدها وجود دارند که باید قبل و بعد از انجام آر اف فراکشنال به آن‌ها عمل کنید. مهم‌ترین نکات مراقبتی قبل از آر اف عبارتند از:

 1. از مصرف یک وعده غذایی سنگین و غذاهای چرب ۱ ساعت قبل از درمان خودداری کنید.
 2. از مصرف کافئین ۲ ساعت قبل از درمان خودداری کنید.
 3. ۲۴ ساعت قبل از درمان از مصرف هر نوع الکل خودداری کنید.
 4. از انجام هرگونه لیزر درمانی در ناحیه مورد نظر برای آر اف، از ۲ هفته قبل از درمان خودداری کنید.
 5. ۲ هفته قبل از درمان از قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب مستقیم (آفتاب سوختگی) خودداری کنید.

بعد از انجام آر اف فراکشنال اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. برای کاهش تورم و درد از کمپرس یخ استفاده کنید.
 2. بعد از درمان چندین هفته از ضد آفتاب با SPF مناسب استفاده کنید.
 3. درصورت تجویز پزشک از کرم‌های آنتی بیوتیک یا نرم کننده استفاده کنید.
 4. پس از درمان از پاک‌کننده ملایم استفاده کنید.
 5. مواد خوراکی دارای ویتامین C بیشتر استفاده کنید و یا مکمل ویتامین C را تهیه کنید.

عوارض جانبی احتمالی آر اف فراکشنال

به طور کلی روش آر اف درمانی معمولاً ایمن و بی خطر است؛ با این حال، مانند سایر روش‌های زیبایی جوانسازی پوست ممکن است با عوارض جانبی احتمالی زیر همراه باشد:

 1. تورم موقتی: تورم پوست یکی از عوارض جانبی ناشی از این درمان است، اما انتظار می‌رود که تورم تا ۲۴ ساعت پس از درمان از بین برود.
 2. قرمزی پوست: گاهی اوقات ممکن است بیماران پس از انجام روش‌های درمانی مبتنی بر لیزر اریتمی یا قرمز شدن پوست را تجربه کنند، قرمزی پوست معمولاً موقتی بوده و در کمتر از یک روز از بین می‌رود.
 3. درد و مور مور شدن پوست: گاهی اوقات ممکن است در حین درمان، پوست احساس مور مور شدن یا درد خفیف داشته باشد که برای رفع این مشکل از بی حسی موضعی در طی انجام فرایند استفاده می‌شود.

افرادی که پوست تیره‌تری دارند، در معرض خطر بیشتری برای عوارض جانبی درمان‌های مبتنی بر لیزر قرار دارند، استفاده از آر اف پوست در بیمارانی که دارای ضربان ساز قلب، دفیبریلاتور یا کاشت‌های ناحیه صورت هستند، توصیه نمی‌شود زیرا انرژی ناشی از ‏آر اف می‌تواند عملکرد دستگاه را مختل کند.

آیا می‌توان از دستگاه آر اف در خانه استفاده کرد؟

دستگاه‌های سفت کننده پوست که مبتنی بر لیزر هستند، می‌توانند در خانه برای جوانسازی پوست و کانتور بدن مورد استفاده قرار گیرند، دستگاه‌های آر اف خانگی انرژی کمتری نسبت به دستگاه‌های تخصصی دارند، به همین دلیل برای رسیدن به بهترین نتیجه نیاز به استفاده روزانه یا هفتگی دارند؛ علاوه بر این، دستگاه‌های آر اف خانگی نسبت به انواع تخصصی‌تر آن‌ها ارزانتر و مقرون به صرفه تر هستند.

قیمت انجام آر اف فراکشنال

هزینه فراکشنال آر اف

هزینه انجام آر اف فراکشنال به عواملی مانند کلینیک و یا پزشکی که انتخاب می‌کنید، هرچقدر کلینیک پیشرفته‌تر باشد و خدمات بیشتر و با کیفیت‌تری ارائه دهد و همچنین هرچقدر پزشک شما مجرب‌تر، باتجربه‌تر و معروف‌تر باشد، هزینه آر اف بالاتر خواهد بود. عامل بعدی که در هزینه این فرآیند موثر است، ناحیه‌ای است که می‌خواهید آر اف روی آن انجام شود. برای اطلاع از قیمت دقیق آن باید با کلینیک مدنظر خود تماس بگیرید.

نتیجه گیری درباره فراکشنال آر اف

در این مطلب اطلاعات جامع و مفیدی در مورد روش جوانسازی پوست آر اف فراکشنال و مزایای استفاده از آن‌ها در اختیار خوانندگان قرار گرفته است، در ادامه به چگونگی عملکرد این روش پرداخته شده است و در آخر به عوارض جانبی و هزینه این روش اشاره شده است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا