جراحی زیبایی

کوچک کردن بینی با تزریق آنزیم بینی + مدت ماندگاری

۴.۴
(۱۷)

عمل بینی یکی از پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی است. سالانه میلیون‌ها نفر در جهان برای انجام این عمل زیبایی زیر تیغ جراحی می‌روند. اما عمل بینی یک عمل سنگین است که چند ساعت طول می‌کشد و داروی بیهوشی زیادی به بدن شما تزریق می‌شود. افراد زیادی به دلایل مختلفی مانند بیماری‌های زمینه‌ای، ترس از اتاق عمل، درد و دوران نقاهت و مراقبت طولانی بعد از عمل و … حاضر به انجام عمل زیبایی بینی نیستند. روش‌های دیگری غیر از عمل هم در سراسر دنیا برای کوچک کردن و فرم دادن بینی وجود دارد. یکی از این راه‌ها کوچک کردن بینی با آنزیم بینی است. در این فرایند یک آنزیم به بینی شما تزریق شده و ایرادات و کاستی‌های بینی را برطرف می‌کند.

کوچک کردن بینی با آنزیم یک روش موقتی است و معمولا بعد از یک بازه زمانی باید مجدد تزریق صورت بگیرد. تزریق آنزیم در ایران هم توسط پزشکان خوب کشورمان و در کلینیک‌های معتبر انجام می‌شود. در ادامه این مقاله خانه پزشک ایرانیان در رابطه با آنزیم کوچک کننده بینی، نحوه تزریق، عوارض، مزایای آن و اطلاعات مفید دیگر در این زمینه صحبت خواهید کرد.

آنزیم بینی چیست؟

در فرایند کوچک کردن بینی با آنزیم، از تعدیل کننده‌های عصبی و پرکننده‌های بافت نرم برای ایجاد هماهنگی صورت استفاده می‌کنند. در این روش پزشک فیلر هیدروکسی آپاتیت را در آنزیم هیالاز حل کرده و به قسمت‌های مختلف بینی شما جهت فرم دادن و هماهنگ کردن بینی تزریق می‌کند. کوچک کردن بینی با آنزیم بینی، روشی کاملا کم خطر است و هیچگونه آلرژی یا حساسیتی ایجاد نمی‌کند. همانطور که گفتیم آنزیم بینی دائمی نیست و تزریق آنزیم به بینی بین ۶ تا ۱۲ ماه بعد باید شارژ شود.

نحوه تزریق آنزیم به بینی

پس از گرفتن تصاویر قبل از عمل از نمای جلو، نمای جانبی و نمای اصلی، قسمت‌هایی از بینی که ایراد دارند و جهت رفع نقص و هماهنگ‌سازی تزریق در آن‌ها باید صورت بگیرد مشخص می‌شوند. سپس کرم‌های بی‌حس کننده موضعی حاوی لیدوکائین و پریلوکائین به این نواحی زده می‌شود و پس از فاصله ۴۵ دقیقه، تزریق در محل‌های مورد نظر انجام می‌شود. این پروسه معمولا چند جلسه طول می‌کشد و بهتر است فاصله زمانی بین این جلسات به طور تقریبی یک هفته باشد.

بیشتر بخوانید: جراحی زیبایی بینی

عوارض آنزیم بینی

عوارض جانبی کوچک کردن بینی با آنزیم بینی بسیار کم است. مخصوصا اگر شما این فرایند را در یک کلینیک معتبر و زیر نظر یک پزشک ماهر و کاربلد انجام دهید. اما به‌طور کلی عوارض تزریق آنزیم بینی در بیشتر افراد به صورت قرمزی کمی در ناحیه تزریق است که بعد از چند روز بهبود می‌یابد. آنزیم بینی ممکن است عوارض دیگری هم داشته باشد که عبارتند از:

 1. مقداری کبودی در محل تزریق
 2. ورم
 3. مهاجرت آنزیم یا فیلر، به این معنی که ماده تزریقی به مناطق دیگر بینی یا زیر چشم می‌رود و باعث ایجاد ظاهری “موج دار” یا “بیش از حد پر شده” می‌شود.
 4. حالت تهوع

مزایا و معایب تزریق آنزیم به بینی

مزایای آنزیم بینی

 1. این روش نیاز به جراحی ندارد، بنابراین نیاز به بیهوشی ندارد و از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.
 2. هیچ زخم و جراحتی ندارد.
 3. دوره نقاهت آن بسیار کوتاه‌تر از عمل بینی است.
 4. عوارض جانبی کمی دارد.
 5. نتایج موقت است. شاید موقت بودن یکی از نقاط ضعف کوچک کردن بینی با آنزیم بینی باشد. اما در واقع یک نقطه قوت هم محسوب می‌شود چرا که اگر از شکل و فرم بینی خود راضی نباشید می‌دانید بعد از چند ماه بینی شما به حالت قبل باز می‌گردد.
 6. مدت زمان فرآیند بسیار کوتاه و در حد ۱۵ دقیقه است. درحالی که عمل بینی چندین ساعت طول می‌کشد.
 7. در روش آنزیم بینی نتیجه طبیعی‌تر از عمل بینی است.

تعداد جلسات مورد نیاز برای تزریق آنزیم بینی

فرایند تزریق به بینی بسیار ساده است بعد از انجام جلسه مشاوره و تصمیم گرفتن در مورد نحوه تزریق، بر روی صندلی مخصوص دراز خواهید کشید، بی‌حسی موضعی به بینی و اطراف آن تزریق می‌شود تا درد ناشی از سوزن احساس نشود بعد از این که بی حسی تاثیر خود را گذاشت پزشک آنزیم را به ناحیه مورد نظر تزریق خواهد کرد و در بینی‌های استخوانی به پل بینی تزریق می‌شود ممکن است که بعد از تزریق کمی احساس فشار در بینی کنید و تمام این فرایند بین ۱۵ تا ۴۵ دقیقه زمان نیاز خواهد داشت.

کاندید مناسب آنزیم بینی

کوچک کردن و فرم دادن بینی توسط آنزیم اگرچه یک روش راحت و غیرجراحی است، اما مناسب همه افراد نیست. چون افراد مختلف حالت‌های بینی متفاوتی دارند و ممکن است با تزریق آنزیم مشکل و ایراد بینی آن‌ها برطرف نشود. استفاده از آنزیم بینی جهت کوچک کردن و فرم دادن به بینی، به افراد زیر توصیه می‌شود:

 1. افرادی که بینی آن‌ها نامتقارن است.
 2. افرادی که نوک بینی آن‌ها افتاده است.
 3. افرادی که دارای قوز بینی هستند.
 4. افرادی که پل بینی صاف و بی‌حالتی دارند.
 5. افرادی که بینی آن‌ها بسیار زاویه­‌دار و سخت هستند.
 6. افرادی که بینی آن‌ها دارای فرورفتگی است.
 7. افرادی که بینی پهن و بزرگ دارند (منظور بینی گوشتی است).

نواحی که آنزیم به بینی تزریق می شود

نواحی که در فرایند غیر جراحی به آن آنزیم تزریق می‌شود عبارتند از پل بینی، نوک بینی، گوشه‌های بینی، به طور کلی آنزیم به هر نقطه‌ای تزریق خواهد شد تا در بینی تقارن ایجاد شود. با تزریق آنزیم به بینی مشکلات زیر را برطرف خواهید کرد:

 1. از بین بردن برآمدگی‌های کوچک بر روی بینی
 2. برجسته کردن نوک بینی
 3. حجم دادن به بینی استخوانی
 4. بالا بردن نوک بینی

اگر کمی برجستگی بر روی پل بینی دارید استفاده از روش تزریق یا روش غیر جراحی در تغییر شکل بینی بسیار موثر خواهد بود.

مطالب بیشتر: معرفی بهترین جراح عمل بینی در ایران

مراقبت های بعد از تزریق آنزیم به بینی

مراقبت های قبل و بعد از تزریق آنزیم بینی

مراقبت‌های قبل و بعد از انجام تزریق نقشی کلیدی در نتیجه کار و روند بهبودی شما دارد. دستورالعمل‌هایی برای بعد و قبل از ترزیق آنزیم بینی وجود دارد که شما باید آن‌ها را رعایت کنید.

قبل از تزریق:

 1. از یک هفته قبل از تزریق آنزیم از مصرف قرص آسپرین، داروهای ضد التهاب (مانند ایبوپروفن) ، ویتامین E و سایر مکمل‌های رقیق‌کننده خون خودداری کنید. اگر از این گروه داروها استفاده کرده‌اید حتما این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید.
 2. از چند هفته قبل از تزریق آنزیم، مقدار زیادی سبزیجات بخورید تا سطح ویتامین K خود را تقویت کنید.
 3. قبل از تزریق حتما یک وعده غذا بخورید اما پرخوری نکنید، چون ممکن است دچار حالت تهوع شوید. همچنین مقدار زیادی آب بنوشید.

بعد از تزریق:

 1. ۲۴ ساعت بعد از تزریق به صورت خود آب نزنید.
 2. به هیچ عنوان به بینی خود دست نزنید.
 3. داروهای تجویزی پزشک را مصرف کنید.
 4. تا چند روز به شکم و پهلو نخوابید.

هزینه آنزیم بینی

هزینه آنزیم بینی به فاکتور‌های مختلفی بستگی دارد. تعداد جلسات و مقدار آنزیم مصرفی از جمله فاکتورهای تعیین‌کننده هزینه آنزیم بینی در کلینیک های معتبر تهران هستند. شما باید توجه داشته باشید که تزریق آنزیم بینی یک فرایند کاملا مهارتی است چرا که باید به نحوی تزریق شود که تعادل و هماهنگی بینی در مقایسه با سایر اجزا بهم نخورد. بنابراین شما باید به کلینیک‌های معتبر مراجعه کرده و زیر نظر پزشکان حرفه‌ای و با تجربه تزریق آنزیم بینی را انجام دهید. خانه پزشک ایرانیان از جمله مجله‌های پزشکی و سلامت معتبر است که خدمات و اطلاعات زیادی را در زمینه زیبایی ارائه می‌دهد و شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به این مجله، اطلاعات مفیدی در زمینه مورد نظر خود، کسب کنید.

طول مدت ماندگاری آنزیم بینی

یکی از مشکلات روش‌های غیر جراحی اصلاح فرم بینی و یا در واقع رینوپلاستی غیر جراحی، ماندگاری موقت آن است. برخلاف عمل بینی که روشی دائمی است، تزریق آنزیم هم روشی موقتی است و باید تکرار شود. میزان ماندگاری آنزیم بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد. از این عوامل می‌توان به شرایط فردی هر شخص و نوع آنزیم تزریقی، رعایت نکات مراقبتی قبل و بعد از تزریق آنزیم و… اشاره کرد. اما بطور کل گفته می‌شود که ماندگاری تزریق آنزیم به بینی بین ۲ الی ۵ سال است.

مدت زمان تاثیر آنزیم بینی

انزیم کردن بینی روشی غیرجراحی و بدون دوره نقاهت طولانی است. بطوریکه بعد از تزریق آنزیم می‌توانید بلافاصله به زندگی روزمره خود برگردید. نیاز است برای حفظ شکل بینی تا دو هفته بعد از تزریق آنزیم، روی بینی خود چسب بزنید. بعد از برداشتن چسب و رفع کامل تورم وکبودی احتمالی ناشی از تزریق، می‌توانید تاثیر تزریق آنزیم و نتیجه آن در بینی خود را ببینید. باید بگوییم که مدت زمان تاثیر آنزیم بینی و رفع عوارضی مانند تورم به شرایط فرد و رعایت نکات مراقبتی و مهارت پزشک در تزریق بستگی دارد. هرچقدر شما در رعایت نکات مراقبتی جدی‌تر باشید، زودتر می‌توانید نتیجه کار را مشاهده کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴.۴ / ۵. شمارش آرا: ۱۷

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
thevictoriancosmeticinstitutehealthlinequalityservices
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. آنزیم بینی به نظرم برای بینی گوشتی مناسبه، بینی ک خیلی بزرگ نباشه اینطوری تاثیر بهتری داره من تجربه شو دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا