جراحی زیبایی

همه چیز درباره آنزیم بینی

کوچک کردن بینی را با روش غیر جراحی کوچک کردن بینی با آنزیم می‌نامند. در این روش از فیلر پوستی برای ایجاد تغییر در بینی استفاده می‌کنند و ماندگاری آنزیم بینی تا ۶ ماه بر جای خواهد ماند. این نوع درمان مناسب افرادی است که دارای بینی قوز دار هستند یا یک برآمدگی بر روی بینی ایجاد شده است که به بینی زاویه خاصی داده است و این افراد تمایلی به انجام جراحی ندارند در این حالت با تزریق آنزیم به بینی می‌توانند این مشکل را برطرف سازند، زیرا بر این باورند که زیر سوزن بسیار راحت‌تر از قرار گرفتن زیر تیغ جراحی است در ادامه این مقاله خانه پزشک ایرانیان به چگونگی کوچک کردن بینی با آنزیم بینی خواهد پرداخت.

فرایند تزریق آنزیم به بینی

در روش غیر جراحی برای کوچک کردن بینی از فیلر یا پرکننده پوستی استفاده می‌شود که معمول‌ترین آن‌ها فیلر هیالورونیک اسید است ماندگاری هیالورونیک اسید موقتی است اما می‌تواند تا یک سال نیز تاثیر خود را حفظ کند. با تزریق آنزیم هیالورونیداز می‌توان فیلر هیالورونیک را حل کرد و تاثیر آن را از بین برد البته این کار را در صورتی که فرد تمایل به بازگشت به حالت اولیه داشته باشد، انجام می‌دهند. بسیاری از بیماران اعلام می‌کنند که تاثیر آنزیم تزریق شده به بینی کمتر از یک سال از بین رفته است این اتفاق به دلیل کارایی نادرست فیلر نیست و بیشتر متوجه جا به بجا شدن فیلر است؛ در تزریق آنزیم به بینی های قوزدار، آنزیم بعد از مدتی از ناحیه پل بینی دور می‌شود به همین دلیل تزریق مکرر زیاد توصیه نمی‌شود و اگر نیاز به ماندگاری بیشتر باشد معمولا جراحی را پیشنهاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید: جراحی زیبایی بینی

تعداد جلسات مورد نیاز برای تزریق آنزیم بینی

فرایند تزریق به بینی بسیار ساده است بعد از انجام جلسه مشاوره و تصمیم گرفتن در مورد نحوه تزریق، بر روی صندلی مخصوص دراز خواهید کشید، بی‌حسی موضعی به بینی و اطراف آن تزریق می‌شود تا درد ناشی از سوزن احساس نشود بعد از این که بی حسی تاثیر خود را گذاشت پزشک آنزیم را به ناحیه مورد نظر تزریق خواهد کرد و در بینی‌های استخوانی به پل بینی تزریق می‌شود ممکن است که بعد از تزریق کمی احساس فشار در بینی کنید و تمام این فرایند بین ۱۵ تا ۴۵ دقیقه زمان نیاز خواهد داشت.

نواحی که آنزیم به بینی تزریق می شود

نواحی که در فرایند غیر جراحی به آن آنزیم تزریق می‌شود عبارتند از پل بینی، نوک بینی، گوشه‌های بینی، به طور کلی آنزیم به هر نقطه‌ای تزریق خواهد شد تا در بینی تقارن ایجاد شود. با تزریق آنزیم به بینی مشکلات زیر را برطرف خواهید کرد:

  1. از بین بردن برآمدگی‌های کوچک بر روی بینی
  2. برجسته کردن نوک بینی
  3. حجم دادن به بینی استخوانی
  4. بالا بردن نوک بینی

اگر کمی برجستگی بر روی پل بینی دارید استفاده از روش تزریق یا روش غیر جراحی در تغییر شکل بینی بسیار موثر خواهد بود.

مزایا و معایب تزریق آنزیم به بینی

عوارض و خطرات احتمالی آنزیم بینی

در بعضی از افراد تنها عارضه جانبی بعد از تزریق ژل، کمی قرمزی بینی است و ایجاد حساسیت در ناحیه‌ای که تزریق صورت گرفته است که معمولا یک یا دو روز بعد از فرایند تزریق از بین خواهد رفت. از دیگر معایب تزریق آنزیم به بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. کبودی در حوالی نواحی که تزریق انجام شده است.
  2. تورم
  3. جا به جایی آنزیم به دیگر نقاط از جمله زیر چشم

بینی یک ناحیه بسیار حساس است که از رگ‌های خونی پوشیده شده و بسیار به چشم نزدیک است، روش غیر جراحی که به بینی آنزیم تزریق می‌شود کمی پیچیده‌تر از دیگر نقاط خواهد بود به همین دلیل باید این کار توسط یک پزشک با تجربه انجام شود.

مزایا تزریق آنزیم به بینی

این فرایند برگشت‌پذیر است در این حالت اگر از تغییر شکل ایجاد شده راضی نباشید به راحتی می‌توان به حالت اولیه بازگشت نیاز به دوران ریکاوری نیست و فورا بعد از تزریق می‌توانید فعالیت‌های خود را از سر بگیرید زیرا بعد از جراحی بینی به دلیل تورم و کبودی شدید بیمار باید استراحت کند، در صورتی که در این روش در موارد شدید ممکن است که کمی قرمزی مشاهده شود. این روش درمانی بسیار ارزان‌تر از جراحی است و هزینه تزریق آنزیم به بینی در ایران متفاوت است و با توجه به نوع ابزار مورد استفاده، نوع فیلر و هزینه پزشک قیمت‌های متفاوتی خواهد داشت. روش غیر جراحی حتی به عنوان یک روش ترمیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا برخی از بیماران که جراحی بینی انجام داده‌اند و از نتیجه جراحی خود راضی نیستند با تزریق فیلر به بینی می‌توانند تغییر شکل دلخواه خود را ایجاد کنند.

مراقبت های بعد از تزریق آنزیم به بینی

مراقبت های لازم بعد از تزریق آنزیم به بینی

بعد از تزریق به بینی کمی قرمزی مشاهده خواهد شد به همین دلیل توصیه می‌شود که از کمپرس یخ یا کرم آرنیکا استفاده کنید زیرا به کاهش کبودی کمک خواهند کرد. در صورتی که درد دارید می‌توانید از مسکن‌هایی که پزشک تجویز کرده است استفاده کنید و تمام توصیه‌های پزشک را دنبال کنید؛ توصیه می‌شود که از لمس بینی طی ۱۰ساعت اولیه خودداری کنید.

در صورتی که از جراحی بینی هراس دارید و مشکل بینی شما زیاد جدی نیست می‌توانید با تزریق آنزیم به بینی خود تغییر شکل مورد نیاز را ایجاد کنید خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به معرفی این روش پرداخت.

منبع
thevictoriancosmeticinstitutehealthlinequalityservices
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا