جراحی زیبایی
موضوعات داغ

ابدومینوپلاستی – بررسی نکته به نکته عمل جراحی شکم

ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم روشی است که به کمک آن چربی‌های اضافی، پوست و عضلات سفت شده در دیواره شکم را خارج می‌کنند در نتیجه شکم فرد صاف و تخت خواهد شد این جراحی بزرگ و مهم است و فرد باید حتما تمام جنبه‌های جراحی شکم را مورد بررسی قرار دهد و سپس تصمیم نهایی خود را بگیرد؛ جراحی شکم به منظور خارج کردن چربی‌های اضافی باید زمانی انتخاب شود که فرد از دیگر روش‌های استفاده شده نتیجه مطلوب را دریافته نکرده ‌باشد و اکنون راه دیگری برای کاهش وزن نداشته‌باشد. در ادامه این مقاله خانه پزشک ایرانیان شما را با این روش آشنا خواهد کرد.

علت انجام جراحی شکم

دلایل بسیاری وجود دارند که موجب ایجاد چربی اضافی و کاهش خاصیت کشسانی پوست و بافت شکم می‌گردند این دلایل عبارتند از

 1. تغییر چشمگیر در وزن
 2. بارداری
 3. جراحی شکم از جمله سزارین
 4. افزایش سن
 5. شکل طبیعی بدن فرد

علت انجام جراحی شکم

جراحی شکم، چربی و پوست اضافی شکم را خارج خواهد کرد همچنین طی این عمل ترک‌های پوستی و پوست اضافی موجود در قسمت پایین شکم که در محدوده‌ی کمربند قرار دارند، برداشته می‌شود اما ترک‌های پوستی که در دیگر نقاط شکم ایجاد شده‌اند را نمی‌توان از بین برد، اگر مادری عمل سزارین داشته است جراح پلاستیک ممکن است که بتواند اسکار ناشی از سزارین را درمان کند؛ معمولا جراحی شکم را با دیگر جراحی‌های زیبایی بدن ترکیب می‌کنند به طور مثال جراحی سینه زیرا ممکن است فردی بعد از خارج کردن چربی اضافی بدن خود، از آن در نواحی دیگر بدن استفاده کند به این جراحی لیپوساکشن گفته می‎شود زیرا جراحی لیپوساکشن فقط چربی اضافی را که در زیر پوست جمع شده است، خارج می‌کند در حالی که در جراحی شکم علاوه بر چربی، پوست اضافی را نیز برمی‌دارند؛ جراحی شکم به همه توصیه نمی‌شود مواردی که ممکن است پزشک با جراحی شکم مخالفت کند شامل گزینه‌های زیر خواهد بود:

 1. هدف کاهش وزن چشمگیر باشد
 2. احتمال بارداری در آینده
 3. داشتن بیماری زمینه‌ای مانند بیماری قلبی یا دیابت
 4. شاخص وزنی بدن فرد بیش از ۳۰ باشد
 5. اعتیاد به سیگار
 6. انجام جراحی شکم در گذشته که موجب ایجاد زخم و اسکار زیادی بر روی بافت شکم شده باشد

 

بیشتر بخوانید: ورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی

عوارض جانبی جراحی شکم

این نوع جراحی مانند هر روش درمانی دیگر عوارضی خواهد داشت که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:

تجمع مایع زیر پوست

جایگذاری لوله‌ای در محل جراحی شده بعد از جراحی به کاهش خطر تجمع مایع زیر پوست کمک خواهد کرد پزشک ممکن است که از سوزن و سرنگ برای خارج کردن مایع ایجاد شده بعد از جراحی استفاده کند.

بهبود زخم به آهستگی

گاهی شکاف ایجاد شده برای خارج کردن چربی به آهستگی بهبود خواهد یافت و زخم آن به دیگر نقاط سرایت نخواهد کرد ممکن است که نیاز باشد بعد از جراحی از آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت استفاده کنید.

عوارض جانبی جراحی شکم

ایجاد اسکار‌های ناخواسته

ایجاد اسکار در محل جراحی موقتی است اما چون روی خط زیر شکم قرار دارد به راحتی می‌تواند با لباس آن را پوشاند مدت زمان ماندگاری این زخم در افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

تخریب یا از بین رفتن بافت

در طول این جراحی ممکن است که بافت‌های چربی که در لایه‌های زیرین شکم قرار دارند آسیب ببینند یا از بین بروند، سیگار کشیدن خطر این مشکل را بیشتر خواهد کرد بسته به این که چقدر از بافت شکم دچار آسیب شده است می‌توان تصمیم گرفت که آیا می‌توان به بافت اجازه داد تا به مرور زمان خود را ترمیم کند یا باید تحت جراحی دیگری قرار بگیرد.

ایجاد تغییر در حواس پوست

حین جراحی ممکن است که اعصاب شکم تحت تاثیر قرار بگیرد و فرد احساس بی‌حسی یا کاهش حس را تجربه کند اما به مرور زمان و بعد از چند ماه بهبود خواهد یافت.

همانند دیگر جراحی‌ها، در این نوع از جراحی ممکن است که در فرد خونریزی، عفونت و واکنش نسبت به ماده بیهوشی ایجاد شود.

آماده سازی قبل از جراحی

اولین گام، انتخاب جراح و بررسی سابقه کاری او است خانه پزشک ایرانیان توصیه می‌کند در اولین نوبت در مورد موارد زیر با پزشک صحبت کنید:

سابقه پزشکی

پزشک در مورد جراحی‌های انجام شده و داروهایی که فرد مصرف می‌کند از او سوال خواهد کرد پس برای این بخش باید آمادگی کامل داشته باشید و چیزی را فراموش نکنید اگر حساسیت دارویی دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید اگر جراحی شکم را برای کاهش وزن انتخاب کرده‌اید باید در مورد وزن ایده آل خود با او صحبت کنید.

انجام معاینه فیزیکی

برای مشخص کردن محل جراحی، پزشک شکم را معاینه خواهد کرد همچنین از شکم برای ایجاد پرونده پزشکی عکس برداری خواهد شد.

روشن کردن انتظارات

در مورد علت تمایل به جراحی و تصویری که از خود بعد از انجام آن دارید با پزشک صحبت کنید حتما در مورد مزایا و خطرات آن آگاهی لازم را کسب کنید و در نظر داشته باشید که در صورت انجام جراحی شکم در گذشته، ممکن است که در این مرحله نتایج مطلوبی برای شما حاصل نشود.

قبل از جراحی موارد زیر را رعایت کنید:

 1. متوقف کردن کشیدن سیگار
 2. اجتناب از مصرف داروهایی مانند آسپرین، ضد التهاب و مکمل‌های گیاهی زیرا موجب افزایش خونریزی خواهد شد
 3. وزن خود را در حالت ثابتی نگه دارید
 4. مصرف داروهای ضد لخته اندکی قبل از جراحی و طبق توصیه پزشک

جراحی شکم

جراحی شکم

مدت زمانی که برای جراحی لازم است می‌تواند بین یک تا ۵ ساعت متغیر باشد و ممکن است که بیمار نیاز به بستری شدن برای یک شب را داشته باشد؛ قبل از شروع جراحی با استفاده از بی‌هوشی فرد را بیهوش خواهند کرد تا حین جراحی دردی احساس نکند سپس شکافی در شکم ایجاد می‌کنند تا چربی‌ و پوست اضافی را خارج کنند، بعد از اتمام جراحی درد و ورم امری عادی است که پزشک داروهای مسکن برای کاهش آن تجویز خواهد کرد و زخم ناشی از جراحی ممکن است که برای چندین هفته یا چندین ماه بر روی پوست باقی بماند، همچنین ممکن است که بی‌حسی، کبودی و خستگی در این دوران احساس شود.

بعد از جراحی شکم

بعد از جراحی ناحیه شکافته شده بخیه و پانسمان می‌شود و بسیار مهم است طبق دستورات پزشک از زخم مراقبت شود، جراح بهترین حالت نشستن و خوابیدن را به بیمار آموزش خواهد داد و فرد باید برای مدت ۶ هفته تمام فعالیت‌های سخت فیزیکی خود را محدود کند حتی ممکن است که به یک ماه مرخصی کاری نیاز داشته‌باشد با پزشک خود در این باره صحبت کنید؛ پزشک برای دفع ادرار به بیمار کیسه‌ای متصل خواهد کرد که برای چند روز باید به او وصل باشد و ممکن است نیاز باشد تا زمانی که کیسه به او وصل است از آنتی بیوتیک استفاده کند.

پزشک برای مدت کوتاهی بعد از جراحی رقیق کننده خون تجویز خواهد کرد و فرد برای ۶ هفته بعد از جراحی باید از کمربند مخصوص برای محافظت از شکم استفاده کند این کار مانع از تجمع مایع در شکم می‌شود همچنین طریقه مراقبت از محل جراحی به بیمار توضیح داده خواهد شد؛ برای ۶ هفته‌ی اول بعد از جراحی، بیمار باید به شدت مراقب حرکات خود باشد و از باز گذاشتن زخم خودداری کند و به صورت منظم برای معاینه به پزشک مراجعه کند.

نتیجه گیری

ابدومینوپلاستی چربی‌ و پوست اضافی شکم را خارج می‌کند و فرد دارای شکمی صاف و سفت خواهد شد جراحی شکم زیبایی ظاهری را افزایش خواهد داد اما مانند هر جراحی دیگری خطرات خود را به همراه دارد خانه پزشک ایرانیان در این مقاله همه جوانب جراحی شکم را مورد بررسی قرار داد.

منبع
webmdmayoclinicclevelandclinic
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا