جراحی زیبایی
موضوعات داغ

همه چیز درباره ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم

۰
(۰)

ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم روشی است که به کمک آن چربی‌های اضافی، پوست و عضلات سفت شده در دیواره شکم را خارج می‌کنند در نتیجه شکم فرد صاف و تخت خواهد شد این جراحی بزرگ و مهم است و فرد باید حتما تمام جنبه‌های جراحی شکم را مورد بررسی قرار دهد و سپس تصمیم نهایی خود را بگیرد؛ جراحی شکم به منظور خارج کردن چربی های اضافی باید زمانی انتخاب شود که فرد از دیگر روش‌های استفاده شده نتیجه مطلوب را دریافته نکرده ‌باشد و اکنون راه دیگری برای کاهش وزن نداشته‌باشد. در ادامه این مقاله خانه پزشک ایرانیان شما را با این روش آشنا خواهد کرد.

اینفوگرافی ابدومینوپلاستی
اینفوگرافی ابدومینوپلاستی

علت انجام ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم

دلایل بسیاری وجود دارند که موجب ایجاد چربی اضافی و کاهش خاصیت کشسانی پوست و بافت شکم می‌گردند این دلایل عبارتند از

 1. تغییر چشمگیر در وزن
 2. بارداری
 3. جراحی شکم از جمله سزارین
 4. افزایش سن
 5. شکل طبیعی بدن فرد

علت انجام جراحی شکم

جراحی زیبایی شکم، چربی و پوست اضافی شکم را خارج خواهد کرد همچنین طی این عمل ترک‌های پوستی و پوست اضافی موجود در قسمت پایین شکم که در محدوده‌ی کمربند قرار دارند، برداشته می‌شود اما ترک‌های پوستی که در دیگر نقاط شکم ایجاد شده‌اند را نمی‌توان از بین برد، اگر مادری عمل سزارین داشته است جراح پلاستیک ممکن است که بتواند اسکار ناشی از سزارین را درمان کند؛ معمولا جراحی شکم را با دیگر جراحی‌های زیبایی بدن ترکیب می‌کنند به طور مثال جراحی سینه زیرا ممکن است فردی بعد از خارج کردن چربی اضافی بدن خود، از آن در نواحی دیگر بدن استفاده کند به این جراحی لیپوساکشن گفته می‎شود زیرا جراحی لیپوساکشن فقط چربی اضافی را که در زیر پوست جمع شده است، خارج می‌کند در حالی که در جراحی شکم علاوه بر چربی، پوست اضافی را نیز برمی‌دارند؛ جراحی شکم به همه توصیه نمی‌شود مواردی که ممکن است پزشک با جراحی شکم مخالفت کند شامل گزینه‌های زیر خواهد بود:

 1. هدف کاهش وزن چشمگیر باشد
 2. احتمال بارداری در آینده
 3. داشتن بیماری زمینه‌ای مانند بیماری قلبی یا دیابت
 4. شاخص وزنی بدن فرد بیش از ۳۰ باشد
 5. اعتیاد به سیگار
 6. انجام جراحی شکم در گذشته که موجب ایجاد زخم و اسکار زیادی بر روی بافت شکم شده باشد

کاندید مناسب برای ابدومینوپلاستی

ابتدا باید توضیح دهیم که ابدومینوپلاستی متفاوت از لیپوساکشن است. لیپوساکشن تنها به هدف برداشتن چربی‌های اضافی شکم و کوچک کردن آن انجام می‌شود. اما هدف از انجام ابدومینوپلاستی رفع افتادگی و شل شدن پوست شکم، جمع کردن آن و درنهایت خوش فرم کردن شکم انجام می‌شود، هرچند که در طی این عمل می‌توان مقادیری از چربی‌های اضافه دور شکم را برداشت و آن را کوچک و صاف کرد.

باتوجه به آنچه گفته شد افرادی که در اثر بارداری و زایمان بعد از آن دچار شل شدن و افتادگی پوست شکم شده‌اند و این مسئله باعث کاهش اعتماد بنفس آن‌ها می‌شود، افرادی که چاق و لاغری‌ها و کاهش وزن‌های زیادی را تجربه کرده‌اند و یا افرادی که بطور ارثی دارای شکم افتاده و بد حالت هستند، کاندید مناسب برای ابدومینوپلاستی هستند. نکته قابل توجه این است که ابدومینوپلاستی جر محدود عمل‌های زیبایی است که برای مردان هم انجام می‌شود و آن‌ها می‌توانند برای انجام آن کاندید شوند.

بیشتر بخوانید: ورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی

عوارض جانبی جراحی زیبایی شکم

این نوع جراحی مانند هر روش درمانی دیگر عوارضی خواهد داشت که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:

تجمع مایع زیر پوست

جایگذاری لوله‌ای در محل جراحی شده بعد از جراحی به کاهش خطر تجمع مایع زیر پوست کمک خواهد کرد پزشک ممکن است که از سوزن و سرنگ برای خارج کردن مایع ایجاد شده بعد از جراحی استفاده کند.

بهبود زخم به آهستگی

گاهی شکاف ایجاد شده برای خارج کردن چربی به آهستگی بهبود خواهد یافت و زخم آن به دیگر نقاط سرایت نخواهد کرد ممکن است که نیاز باشد بعد از جراحی شکم از آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت استفاده کنید.

عوارض جانبی جراحی شکم

ایجاد اسکار‌های ناخواسته

ایجاد اسکار در محل جراحی ابدومینوپلاستی شکم موقتی است اما چون روی خط زیر شکم قرار دارد به راحتی می‌تواند با لباس آن را پوشاند مدت زمان ماندگاری این زخم در افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

تخریب یا از بین رفتن بافت

در طول ابدومینوپلاستی شکم ممکن است که بافت‌های چربی که در لایه‌های زیرین شکم قرار دارند آسیب ببینند یا از بین بروند، سیگار کشیدن خطر این مشکل را بیشتر خواهد کرد بسته به این که چقدر از بافت شکم دچار آسیب شده است می‌توان تصمیم گرفت که آیا می‌توان به بافت اجازه داد تا به مرور زمان خود را ترمیم کند یا باید تحت جراحی دیگری قرار بگیرد.

ایجاد تغییر در حواس پوست

حین جراحی ناحیه شکم و پهلو ممکن است که اعصاب شکم تحت تاثیر قرار بگیرد و فرد احساس بی‌حسی یا کاهش حس را تجربه کند اما به مرور زمان و بعد از چند ماه بهبود خواهد یافت. همانند دیگر جراحی‌ها، در این نوع از جراحی ممکن است که در فرد خونریزی، عفونت و واکنش نسبت به ماده بیهوشی ایجاد شود.

مطالب بیشتر: تورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی

آماده سازی قبل از جراحی

اولین گام، انتخاب جراح و بررسی سابقه کاری او است خانه پزشک ایرانیان توصیه می‌کند در اولین نوبت در مورد موارد زیر با پزشک صحبت کنید:

سابقه پزشکی

پزشک در مورد جراحی‌های انجام شده و داروهایی که فرد مصرف می‌کند از او سوال خواهد کرد پس برای این بخش باید آمادگی کامل داشته باشید و چیزی را فراموش نکنید اگر حساسیت دارویی دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید اگر جراحی شکم را برای کاهش وزن انتخاب کرده‌اید باید در مورد وزن ایده آل خود با او صحبت کنید.

انجام معاینه فیزیکی

برای مشخص کردن محل جراحی شکم و پهلو، پزشک شکم را معاینه خواهد کرد همچنین از شکم برای ایجاد پرونده پزشکی عکس برداری خواهد شد.

روشن کردن انتظارات

در مورد علت تمایل به ابدومینوپلاستی و تصویری که از خود بعد از انجام آن دارید با پزشک صحبت کنید حتما در مورد مزایا و خطرات آن آگاهی لازم را کسب کنید و در نظر داشته باشید که در صورت انجام جراحی شکم در گذشته، ممکن است که در این مرحله نتایج مطلوبی برای شما حاصل نشود.

قبل از جراحی زیبایی شکم موارد زیر را رعایت کنید:

 1. متوقف کردن کشیدن سیگار
 2. اجتناب از مصرف داروهایی مانند آسپرین، ضد التهاب و مکمل‌های گیاهی زیرا موجب افزایش خونریزی خواهد شد
 3. وزن خود را در حالت ثابتی نگه دارید
 4. مصرف داروهای ضد لخته اندکی قبل از جراحی و طبق توصیه پزشک

جراحی شکم

مدت زمان جراحی شکم چقدر است؟

مدت زمانی که برای جراحی شکم و پهلو لازم است می‌تواند بین یک تا ۵ ساعت متغیر باشد و ممکن است که بیمار نیاز به بستری شدن برای یک شب را داشته باشد؛ قبل از شروع ابدومینوپلاستی با استفاده از بی‌هوشی فرد را بیهوش خواهند کرد تا حین جراحی دردی احساس نکند سپس شکافی در شکم ایجاد می‌کنند تا چربی‌ و پوست اضافی را خارج کنند، بعد از اتمام جراحی ابدومینوپلاستی درد و ورم امری عادی است که پزشک داروهای مسکن برای کاهش آن تجویز خواهد کرد و زخم ناشی از جراحی ممکن است که برای چندین هفته یا چندین ماه بر روی پوست باقی بماند، همچنین ممکن است که بی‌حسی، کبودی و خستگی در این دوران احساس شود.

مطالب بیشتر: بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

بعد از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

بعد از جراحی زیبایی شکم ناحیه شکافته شده بخیه و پانسمان می‌شود و بسیار مهم است طبق دستورات پزشک از زخم مراقبت شود، جراح بهترین حالت نشستن و خوابیدن را به بیمار آموزش خواهد داد و فرد باید برای مدت ۶ هفته تمام فعالیت‌های سخت فیزیکی خود را محدود کند حتی ممکن است که به یک ماه مرخصی کاری نیاز داشته‌باشد با پزشک خود در این باره صحبت کنید؛ پزشک برای دفع ادرار به بیمار کیسه‌ای متصل خواهد کرد که برای چند روز باید به او وصل باشد و ممکن است نیاز باشد تا زمانی که کیسه به او وصل است از آنتی بیوتیک استفاده کند.

پزشک برای مدت کوتاهی بعد از جراحی رقیق کننده خون تجویز خواهد کرد و فرد برای ۶ هفته بعد از جراحی شکم برای لاغری باید از کمربند مخصوص برای محافظت از شکم استفاده کند این کار مانع از تجمع مایع در شکم می‌شود همچنین طریقه مراقبت از محل جراحی شکم ابدو به بیمار توضیح داده خواهد شد؛ برای ۶ هفته‌ی اول بعد از ابدومینوپلاستی، بیمار باید به شدت مراقب حرکات خود باشد و از باز گذاشتن زخم خودداری کند و به صورت منظم برای معاینه به پزشک مراجعه کند.

مطالب بیشتر: دوران نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی

آیا هزینه ابدومینوپلاستی توسط بیمه پرداخت می شود؟

شرکت‌های بیمه معمولا جراحی زیبایی انتخابی را پوشش نمی‌دهند و هزینه‌ای از بابت آن‌ها پرداخت نمی‌کنند. اما اگر فتق شکم داشته باشید که در طی این عمل اصلاح می‌شود یا جراحی برای کاهش وزنی که به دستور پزشک و به هدف درمانی انجام داده‌اید، بیمه شما ممکن است درصد خاصی را پوشش دهد. بسیار مهم است که شما قبل از اقدام به بیمه مراجعه کرده و آن‌ها را در جریان روند درمان خود قرار دهید.

در این مورد باید نامه‌ای از طرف پزشک و بیمارستان یا مرکزی که می‌خواهید ابدومینوپلاستی را در آن انجام دهید، به بیمه بنویسد تصریح کند که جراحی شکم از نظر پزشکی ضروری است و برای حفظ سلامتی خود به آن نیاز دارید. بیمه ممکن است فقط بخش‌های خاصی از هزینه جراحی زیبایی شکم را پوشش دهد، بنابراین مطمئن شوید که جزئیات برای آن‌ها شرح داده شده است. این مقدار پرداختی با توجه به اینکه شما تحت چه نوع بیمه‌ای هستید، متفاوت است.

هزینه ابدومینوپلاستی چقدر است؟

هزینه ابدومینوپلاستی در کلینیک‌ های معتبر

یکی از عوامل موثر در هزینه ابدومینوپلاستی، اعتبار و کیفیت کلینیکی است که برای انجام آن انتخاب می‌کنید. هزینه ابدومینوپلاستی در کلینیک‌های معتبر به دلیل خدمات بهتر و باکیفیت‌تر، استفاده از کادر درمانی مجرب و… بالاتر از هزینه انجام آن در یک کلینیک معمولی و یا سطح پایین است. این هزینه بسته به اینکه چه نوع آبدومینوپلاستی انجام شود (ابدومینوپلاستی انواع مختلف دارد مانند ابدومینوپلایتی کامل، مینی، ابدومینوپلاستی معکوس و…) و برای چه ناحیه‌ای، متفاوت است. با مراجعه به کلینیک مورد نظر و انجام معاینه و مشاوره هزینه دقیق آن به شما گفته خواهد شد. هزینه‌ای که شما پرداخت می‌کنید برای بخش‌های زیر صرف می‌شود:

 1. هزینه بیهوشی
 2. هزینه کلینیک یا بیمارستان
 3. آزمایش‌های پزشکی
 4. تجهیزات حین جراحی زیبایی شکم مانند کاتر و … بعد از آن مانند پوشاک
 5. نسخه‌های دارویی
 6. هزینه جراح

مطالب بیشتر: مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

نتیجه گیری درباره ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی چربی‌ و پوست اضافی شکم را خارج می‌کند و فرد دارای شکمی صاف و سفت خواهد شد ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم زیبایی ظاهری را افزایش خواهد داد اما مانند هر جراحی دیگری خطرات خود را به همراه دارد خانه پزشک ایرانیان در این مقاله همه جوانب جراحی زیبایی شکم را مورد بررسی قرار داد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
webmdmayoclinicclevelandclinicplasticsurgery
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا