کلیه و مجاری ادرار

ادرار خونی – علائم، عوامل و روش های درمانی

۰
(۰)

دیدن خون در ادرار می‌تواند نگران کننده باشد، در حالی که در بسیاری از موارد علت آن ممکن است بی خطر باشد، اما با این حال وجود خون در ادرار می‌تواند نشان دهنده یک اختلال جدی باشد، تعیین علت دقیق وجود خون در ادرار که به آن هماچوری نیز گفته می‌شود از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا درمان به علت آن بستگی دارد، در این مطلب متخصصان خانه پزشک ایرانیان اطلاعات کامل و جامعی در مورد علل هماچوری ارائه کرده‌اند.

اینفوگرافیک ادرار خونی
اینفوگرافیک ادرار خونی

بیماری‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد خون در ادرار شوند، به عنوان مثال، انواع عفونت‌ها، بیماری‌های کلیوی، سرطان و اختلالات نادر خون می‌توانند علت بروز این مشکل باشند، این خون ممکن است قابل مشاهده باشد یا از طریق آزمایش خون در زیر میکروسکوپ دیده شود، وجود هرگونه خون در ادرار ممکن است نشانه یک مشکل جدی در سلامتی باشد حتی اگر تنها یک بار در طول زندگی رخ دهد، نادیده گرفتن این شرایط می‌تواند منجر به بدتر شدن شرایط سلامتی مانند سرطان و بیماری کلیه شود؛ پزشک می‌تواند نمونه ادرار را تجزیه و تحلیل کرده و از آزمایشات تصویربرداری برای تعیین علت دقیقه این امر استفاده کند.

مطالب بیشتر: سنگ کلیه

انواع ادرار خونی

انواع ادرار خونی

ادرار خونی به دو نوع اصلی زیر تقسیم می‌شود:

هماچوری ناخالص

اگر خون موجود در ادرار به اندازه‌ای باشد که با چشم غیر مسلح دیده شود، به آن هماچوری ناخالص گفته می‌شود.

هماچوری میکروسکوپی

زمانی که خون در ادرار به اندازه‌ای کم باشد که پزشک تنها در زیر میکروسکوپ قادر به تشخیص آن باشد، هماچوری میکروسکوپی نامیده می‌شود، تشخیص این بیماری از طریق ازمایش خون یا نمونه برداری از ادرار و تجزیه و تحلیل آن در زیر میکروسکوپ امکان پذیر است.

علل ادرار خونی

در ادرار خونی، کلیه‌ها یا سایر قسمت‌های دستگاه ادراری به سلول‌های خون این امکان را می‌دهند که به داخل ادرار نشت کنند، مشکلات و عوامل مختلفی می‌توانند باعث ایجاد این امر شوند، برای آگاهی بیشتر از این عوامل با سایت سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

عفونت دستگاه ادراری

این امر زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها از طریق مجرای ادرار وارد بدن شده و در مثانه تکثیر می‌شوند، علائم این بیماری می‌تواند شامل تکرر ادرار، درد و سوزش همراه با ادرار باشد، اگر عفونت ادراری کلیه را تحت تاثیر قرار دهد، می‌تواند باعث درد در ناحیه پشت و کناره‌های بدن شود؛ عفونت دستگاه ادراری یکی از دلایل شایع ادرار خونی است، اگرچه این موارد بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود اما می‌تواند مردان را نیز تحت تاثیر قرار دهد، عوامل خطرزای ابتلا به عفونت ادراری در مردان شامل مشکلات پروستات و انجام کاتتریزاسیون است.

عفونت کلیه

عفونت کلیه یا پیلونفریت زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها از جریان خون وارد کلیه‌ها می‌شوند، علائم و نشانه‌های این بیماری اغلب به عفونت مثانه شباهت داشته و باعث ایجاد تب و درد پهلو می‌شود.

سنگ کلیه یا مثانه

مواد معدنی موجود در ادرار غلیظ گاهی اوقات در دیواره‌های کلیه یا مثانه به صورت کریستال تجمع می‌یابند، با گذشت زمان این بلورها می‌توانند به سنگ‌های کوچک و سخت تبدیل شوند، سنگ‌های کوچک ممکن است از طریق ادرار دفع شوند اما سنگ‌های بزرگتر در کلیه یا مثانه باقی مانده یا موجب انسداد ادرار می‌شوند، علائم سنگ کلیه یا مثانه شامل موارد زیر هستند:

 1. وجود خون در ادرار
 2. ایجاد کمردرد در دو طرف بدن
 3. درد مداوم معده
 4. حالت تهوع یا استفراغ
 5. تب و لرز
 6. ادرار ابری

علل ادرار خونی

پروستات بزرگ شده

غده پروستات در مردان که درست در زیر مثانه و قسمت بالای مجرای ادرار قرار دارد، اغلب با افزایش سن بزرگ می‌شود، بزرگ شدن پروستات موجب فشرده کردن مجرای ادرار و در برخی موارد انسداد آن می‌شود، علائم و نشانه‌های پروستات بزرگ شده که به آن هایپرپلازی خوش خیم پروستات گفته می‌شود شامل بروز مشکل در دفع ادرار است؛ در حالت کلی علائم و نشانه‌های این بیماری شامل موارد زیر هستند:

 1. نیاز فوری به ادرار
 2. تکرر ادرار به ویژه در شب
 3. مشکل در شروع ادرار
 4. جریان ادرار ضعیف یا نامتناوب
 5. احساس پر بودن مثانه حتی پس از دفع ادرار
 6. وجود خون در ادرار

بیماری‌های کلیوی

خونریزی میکروسکوپی ادرار یکی از علائم رایج بیماری گلومرولونفریت یا التهاب در سیستم فیلتر کلیه است، گلومرولونفریت ممکن است بخشی از یک بیماری سیستمیک مانند دیابت باشد، عفونت‌های ویروسی یا استرپی، بیماری‌های رگ‌های خونی و مشکلات ایمنی مانند نفروپاتی که بر مویرگ‌های خونی فیلتر کننده خون در کلیه تاثیر می‌گذارند، می‌توانند باعث ایجاد این بیماری‌ها شوند.

کاتتریزاسیون های اخیر

برخی از افراد ممکن است به دلیل آسیب، جراحی یا بیماری، در دفع ادرار دچار مشکل شوند، کاتتر ادراری یک لوله انعطاف پذیر است که به تخلیه ادرار از مثانه کمک می‌کند، در مردان این روش می‌تواند داخلی یا خارجی باشد، کاتتر داخلی از طریق مجرای ادرار در مثانه قرار می‌گیرد و ممکن است به مدت چندین روز یا چندین هفته در مثانه باقی بماند، کاتتر خارجی وسیله‌ای است که بر روی آلت تناسلی مرد قرار گرفته و ادرار را در درون کیسه‌ای جمع آوری می‌کند، هر دو نوع کاتتر می‌توانند باعث ورود باکتری‌ها به مجرای ادرار و تکثیر آن‌ها شده و در نتیجه موجب عفونت ادراری شوند؛ این امر می‌تواند منجر به وجود خون در ادرار شود.

آسیب به کلیه‌ ها

گلومرول‌ها ساختارهای ریزی در کلیه‌ها هستند که به فیلتر کردن و تمیز کردن خون کمک می‌کنند، در صورت بروز آسیب‌هایی مانند تصادف یا آسیب‌های ناشی از ورزش‌های تماسی، این ساختارها آسیب دیده و قادر به حذف مواد زاید و مایعات اضافی از بدن نخواهند بود، علائم و نشانه‌های آسیب به کلیه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 1. تورم صورت یا مچ پا
 2. خون در ادرار
 3. کاهش ادرار
 4. وجود پروتئین در ادرار
 5. تکرر ادرار

اختلالات ارثی

اختلال کم خونی سلول داسی شکل باعث ادرار خونی می‌شود، همچنین سندرم آلپورت نیز می‌تواند غشاهای فیلتر کننده گلومرول کلیه را تحت تاثیر قرار دهد.

مصرف داروها

داروهای زیر ممکن است باعث ایجاد این مشکل شوند:

 1. داروهای رقیق کننده‌های خون: این داروها به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می‌کنند اما بعضی از انواع آن از جمله وارفارین و آسپرین ممکن است باعث بروز خون در ادرار شوند.
 2. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی: مصرف طولانی مدت این داروها می‌تواند به کلیه‌ها آسیب رسانده و باعث دیده شدن خون در آزمایشات ادرار شود.
 3. سیکلوفسفامید و ایفوسفامید: این داروها در شیمی درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند باعث التهاب مثانه و دیده شدن خون در ادرار و درد و تحریک مثانه شوند.
 4. سنا: استفاده طولانی مدت از این ملین می‌تواند منجر به خون در ادرار شود.

سرطان پروستات

سرطان پروستات با تشخیص و درمان به موقع معمولاً قابل درمان است، با این حال تعداد کمی از مردان در مراحل اولیه علائم بیماری را تجربه می‌کنند، بنابراین شرکت در آزمایشات غربالگری بسیار حیاتی است، علائم و نشانه‌های دیگر سرطان پروستات عبارتند از:

 1. درد کسل کننده در ناحیه پایین لگن
 2. درد در پایین کمر باسن یا بالای ران
 3. انزال دردناک
 4. وجود خون در منی
 5. کاهش اشتها
 6. کاهش وزن بدون دلیل
 7. درد استخوان
 8. ادرار خونی

سرطان مثانه

در مراحل اولیه سرطان مثانه، افراد ممکن است علائم بسیار کمی را تجربه کنند؛ اولین نشانه این بیماری معمولاً هماچوری است، همچنین سایر علائم احتمالی سرطان مثانه در مراحل اولیه شامل موارد زیر هستند:

 1. تکرر ادرار
 2. مشکل در ادرار کردن
 3. جریان ضعیف ادرار
 4. درد یا سوزش در هنگام ادرار کردن

علائم سرطان مثانه در مرحله پیشرفته شامل موارد زیر است:

 1. عدم توانایی در ادرار کردن
 2. کمر درد در یک طرف بدن
 3. تورم در پا
 4. از دست دادن اشتها
 5. کاهش وزن بدون دلیل
 6. درد استخوان

عوامل خطرناک ابتلا به ادرار خونی

عوامل خطرناک ابتلا به ادرار خونی

همه افراد ممکن است به خون در ادرار مبتلا شوند اما بر اساس تحقیقات متخصصان خانه پزشک ایرانیان عواملی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند، عبارتند از:

سن

بسیاری از مردان بالای ۵۰ سال به دلیل بزرگ شدن غده پروستات، هماچوری گاه به گاه را تجربه می‌کنند.

عفونت‌های کلیه

التهاب کلیه پس از عفونت ویروسی یا باکتریایی یکی از دلایل اصلی وجود خون در ادرار است.

سابقه خانوادگی سنگ کلیه

سابقه خانوادگی بیماری کلیه یا سنگ کلیه ممکن است افراد را مستعد این شرایط قرار دهد.

داروهای خاص

داروهایی مانند آسپرین، مسکن‌های ضد التهاب غیر استروئیدی و آنتی بیوتیک‌ها مانند پنی سیلین، خطر بروز خون در ادرار را افزایش می‌دهند.

ورزش‌های سنگین

دوندگانی که مسافت طولانی را طی می‌کنند، مستعد ابتلا به این شرایط هستند، علاوه بر این سایر ورزش‌های سنگین نیز می‌توانند این خطر را افزایش دهند.

مطلب مرتبط: غده پروستات

نتیجه گیری درباره ادرار خونی ععل و عوامل ادرار خونی

در این مطلب توضیحات جامعی در مورد شرایط هماچوری و انواع آن ارائه شده است، در ادامه علل ابتلا به این شرایط به طور کامل توضیح داده شده است و در انتها به عوامل خطرزای این بیماری اشاره شده است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا