زیبایی دندان
موضوعات داغ

ارتودنسی دندان – انواع و معرفی مراحل درمانی

۰
(۰)

بریس ‌های دندانی یا ارتودنسی دندان راهی برای صاف یا حرکت دندان‌ها برای بهبود شکل و ظاهر آن‌ها است. بریس‌ها همچنین می‌توانند با پخش فشار متناوب در تمام دندان‌ها، به اصلاح تراز دندان‌ها و درنتیجه سلامت دهان و دندان‌ها کمک می‌کند، در واقع درمان ارتودنسی دندان با ایجاد فشار بر روی دندان‌ها، آن‌ها را به آرامی در مسیر درست حرکت می‌دهد؛ با وارد آمدن فشار، استخوان فک تغییر می‌کند و باعث حرکت دندان‌ها و ریشه‌های آن‌ها می‌شود. در این مطلب تیم پزشکی خانه پزشک ایرانیان اطلاعات جامع و کاملی در مورد درمان ارتودنسی دندان و انواع آن ارائه کرده است.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی، ابزارهای دندانی هستند که به رفع مشکلات دندان‌ها و فک‌ها مانند شلوغی دندان‌ها، دندان‌های کج یا دندان‌هایی که از حالت تراز خارج‌اند، کمک می‌کنند، بسیاری از افراد در دوران جوانی از درمان ارتودنسی استفاده می‌کنند اما بزرگسالان نیز می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. این متد به آرامی دندان‌ها را صاف و مرتب می‌کند، درمان‌های مختلفی مانند بریس‌ها و نگهدارنده‌ها برای اصلاح کج یا نامناسب بودن دندان‌ها که به آن آندربایت یا اوربایت گفته می‌شود، وجود دارند؛ این روش‌ها از ابزارهای سفارشی متحرک یا ثابت استفاده می‌کند و بر روی قسمت خارجی دندان‌ها قرار می‌گیرند.

برای انجام ارتودنسی دندان، متخصص ارتودنسی ابتدا یک معاینه بالینی از دندان‌ها را انجام می‌دهد، سپس انجام اشعه ایکس دهان و صورت را توصیه می‌کند، در نهایت متخصص ارتودنسی با بررسی عکس‌های گرفته شده، نوع درمان مورد نیاز را مشخص می‌کند، این درمان‌ها ممکن است از یک نگهدارنده متحرک تا جراحی فک متفاوت باشند.

مطالب بیشتر: لمینت دندان

ارتودنسی چیست؟
ارتودنسی

هدف از انجام درمان ارتودنسی

ارتودنسی دندان درمان اصلاحی برای رفع موارد زیر هستند:

 1. دندان‌های شلوغ یا کج
 2. فضای زیاد بین دندانی
 3. اوربایت یا همپوشانی زیاد دندان‌های جلویی بالا با دندان‌های پایین
 4. آندربایت یا جلو بودن دندان‌های فوقانی که در پشت دندان‌های نیش پایین قرار می‌گیرند.
 5. سایر مشکلات عدم تطابق فک که باعث نیش ناهموار می‌شوند.

تراز بندی مناسب دندان‌ها و فک‌ها ممکن است نه تنها ظاهر دندان‌ها، بلکه سلامت دهان و نحوه گاز گرفتن، جویدن و گفتار را نیز بهبود بخشد.

انواع رایج ارتودنسی دندان

برای آگاهی از انواع ارتودنسی با مجله سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

ارتودنسی فلزی دندان

ارتودنسی فلزی دندان که اغلب به آن‌ها بریس‌های سنتی نیز گفته می‌شود، دو جزء اساسی دارند، این اجزاء شامل براکت فلزی که به دندان متصل می‌شود و سیم فلزی قابل خمشی است که از داخل براکت‌ها رد شده تا به دندان‌ها فشار وارد کند و در نهایت موجب جابجایی آن‌ها شود. در متد ارتودنسی فلزی دندان که استفاده از آن در میان نوجوانان رایج است، کم هزینه‌ترین و اغلب سریع‌ترین راه جابجایی دندان‌ها است، استفاده از این متد در گذشته بسیار رایج بوده است، با این حال، امروزه فناوری‌های جدید روش‌هایی را ایجاد کرده‌ است که دندان‌ها را سریع‌تر و با درد کمتری نسبت به گذشته حرکت می‌دهند.

انواع رایج بریس های ارتودنسی

ارتودنسی سرامیکی دندان

ارتودنسی سرامیکی دندان جایگزین بسیار محبوبی برای بریس‌های فلزی هستند، از آنجا که براکت‌ها از سرامیک همرنگ دندان با بافت مشابه با آن ساخته می‌شوند، دیدن آن‌ها بر روی دندان بسیار دشوار است، علاوه بر این، بسیاری از متخصصان ارتودنسی از سیم‌هایی به رنگ دندان استفاده می‌کنند، بنابراین مشاهده کل اجزای ارتودنسی تقریباً غیر ممکن است؛ ارتودنسی سرامیکی دندان گران‌تر از ارتودنسی سنتی هستند.

ارتودنسی لینگوال دندان

این متد درمانی دقیقاً بر همان مبنای ارتودنسی فلزی استوار است، با این تفاوت که در قسمت داخلی دندان قرار می‌گیرد؛ لینگوال مزایای زیادی دارد و علاوه بر مزایای ارتودنسی ساخته شده از فلز و سرامیک، قابل دیدن نمی‌باشد.

با این حال، این روش با تعدادی موارد منفی نیز همراه است که انتخاب آن را برای بسیاری از افراد نامناسب می‌کند، به عنوان مثال، تمیز کردن آن‌ها بسیار دشوار است، زیرا فرد قادر به دیدن بریس‌ها نبوده و همچنین عادت به تمیز کردن ناحیه‌ای که اکنون باید به طور گسترده تمیز شود، ندارد؛ مانند تمام درمان‌های ارتودنسی، این روش نیز با محدودیت در گفتار همراه است. علاوه بر این، ارتودنسی لینگوال برای افرادی که نیاز به درمان گسترده دارند گزینه مناسبی به شمار نمی‌رود.

مطالب بیشتر: بلیچینگ دندان 

ارتودنسی سلف لیفتینگ دندان

ارتودنسی سلف لیفتینگ دندان مانند روش سنتی از براکت و سیم استفاده می‌کند با این تفاوت که به جای باندها و کش‌های لاستیکی از براکت‌های گیره دار که به سیم متصل می‌شوند، استفاده می‌کند، در این روش مواد غذایی کمتری در داخل اجزای ارتودنسی به دام می‌افتد و علاوه بر کاهش درد، تعداد جلسات مراجعه به متخصص را نیز کاهش می‌دهد. این نوع ارتودنسی را می‌توان در دو نوع فلزی و سرامیکی یافت. این نوع از ارتودنسی دندان به طور کلی انتخاب مناسبی برای همه بیماران به شمار نمی‌رود

ارتودنسی نامرئی دندان

اینویزیلاین رایج‌ترین و موثرترین نوع درمان‌های ردیف کننده نامرئی به شمار می‌رود، اگرچه ارتودنسی نامرئی دندان برای تمام بیماران ایده آل نمی‌باشد اما مزایای زیادی از جمله حذف روش‌های سخت تمیز کردن دندان‌ها و امکان انجام سایر درمان‌های دندانپزشکی را در صورت لزوم فراهم می‌آورد، این روش نامرئی بودهو  در صورت عادت کردن بیمار به پوشیدن آن، بسیار راحت‌تر از انواع روش‌های فلزی است، اینویزیلاین معمولاً گران‌تر از درمان‌های سنتی بوده و معمولاً برای شرایطی که بیمار نیاز به درمان شدید ارتودنسی ندارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قبل از انجام ارتودنسی چه باید کرد؟

اگر دندان پزشک متوجه وجود مشکلات ساختاری در دندان یا فک بیمار شود، او را به متخصص ارتودنسی ارجاع می‌دهد، برخی از مشکلات تراز دندان هنگام رشد کودکان رخ می‌دهند و می‌توان آن‌ها را قبل از بلوغ درمان کرد، با این حال متخصص ارتودنسی ممکن است شروع درمان را به بعد از رویش کامل دندان‌ها موکول کند، اکثر کودکان از سنین ۸ تا ۱۴ سال که استخوان فک آن‌ها در حال رشد است و در نتیجه دندان‌ها راحت‌تر حرکت داده می‌شوند، این درمان را دریافت می‌کنند؛ به طور کلی آمادگی برای شروع درمان شامل موارد زیر است:

 1. معاینه فیزیکی: متخصص ارتودنسی ممکن است معاینه کاملی از دندان فک و دهان بیمار انجام دهد.
 2. عکس برداری: اشعه ایکس برای تعیین موقعیت دندان‌ها انجام می‌شود، عکس برداری پانورامیک شایع‌ترین نوع عکسبرداری ارتودنسی به ‌شمار می‌رود زیرا موقعیت تمام دندان‌های بالا و پایین را به خوبی نمایان می‌سازد.
 3. قالب‌گیری دندان: برای انجام قالب گیری، خمیر نرمی بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد، قالب گیری دندان به منظور تهیه مدل گچی از دندان‌ها انجام می‌شود، با استفاده از این مدل، متخصص ارتودنسی می‌تواند موقعیت دندان‌ها را ارزیابی کند.
 4. کشیدن دندان: در صورت شلوغ بودن دهان ممکن است فضای کافی برای حرکت دندان‌ها در فک وجود نداشته باشد، در این شرایط متخصص ارتودنسی ممکن است کشیدن یک یا چند دندان را برای ایجاد فضای کافی در فرد توصیه کند.

نحوه قرار دادن ارتودنسی دندان

ارتودنسی ثابت دندانی معمولاً از اجزای زیر تشکیل شده‌اند:

 1. براکت‌هایی که به سطوح خارجی دندان‌ها متصل می‌شوند: براکت‌ها می‌توانند از جنس استیل ضد زنگ، سرامیک یا مواد دیگر ساخته شوند، براکت‌های فلزی مدرن معمولاً نسبت به گذشته در اندازه کوچکتر ساخته می‌شوند.
 2. نوارهای حلقه مانند که دندان‌های مولار را می‌پوشانند: قبل از قرار دادن این نوارهای فلزی، نوارهای لاستیکی به نام جداکننده را بین دندان‌های مولر برای ایجاد فضای کافی قرار می‌دهند، باندهای فلزی از فولاد ضد زنگ یا تیتانیوم ساخته شده‌اند، یک تیوب باکال متصل به باند آخرین دندان مولر، انتهای سیم را در جای خود نگه می‌دارد.
 3. سیم انعطاف پذیر: این سیم تمام براکت‌ها و باندهاها را به هم متصل و حرکت دندان‌ها را کنترل می‌کند.
 4. نوارهای لاستیکی کوچک: این نوارهای الاستیک یا گره‌های فلزی برای محکم نگه داشتن سیم در براکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، از نوارهای لاستیکی بزرگتر نیز می‌توان برای کمک به حرکت دندان‌ها استفاده کرد.
 5. دستگاه‌های لنگر موقت: این دستگاه‌ها می‌توانند برای برخی از بیماران گزینه مناسبی باشند، این دستگاه‌ها شامل پیچ‌های کوچکی هستند که در لثه‌ها و استخوان فک قرار می‌گیرند، سپس از آن‌ها به عنوان لنگر برای حرکت دندان استفاده می‌شود.

مطالب بیشتر: کامپوزیت دندان

تنظیمات دوره ای

بعد از ثابت شدن ارتودنسی بر روی دندان‌ها، متخصص ارتودنسی تنظیمات دوره‌ای را با سفت یا خم کردن سیم متصل کننده انجام می‌دهد، این امر فشار ملایمی بر روی دندان‌ها وارد کرده و به تدریج آنها را به موقعیت‌های جدید منتقل می‌کند، فک از طریق حل کردن استخوان در مسیر دندان متحرک و ایجاد استخوان جدید در پشت آن، به این فشار پاسخ می‌دهد، گاهی اوقات متخصص ارتودنسی از کش‌های پلاستیکی برای کشش بین فک بالا و پایین استفاده می‌کند، این امر برای کمک به اصلاح تراز دندان‌ها انجام می‌شود.

نگهدارنده‌ها

پس از خارج کردن بریس‌های ارتودنسی، لازم است دندان‌های تازه صاف شده برای مدتی در جای خود تثبیت شوند تا از برگشت مجدد آن‌ها به موقعیت قبلی جلوگیری شود، این امر با استفاده از یک وسیله مخصوص که از سیم‌های پلاستیکی یا فلزی ساخته شده و به دندان‌ها متصل می‌شوند، انجام می‌شود، با این حال گاهی اوقات نگهدارنده‌ها ممکن است متحرک باشند.

مراقبت‌های پس از نصب بریس ‌های دندانی

مراقبت‌های پس از نصب ارتودنسی دندانی

برای کاهش خطر آسیب دیدن دندان‌ها و بریس‌ها، رعایت موارد زیر می‌تواند مفید باشد:

 1. مصرف غذاها و نوشیدنی‌های شیرین و نشاسته‌ای که به طور قابل توجهی به تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان کمک می‌کنند را کاهش دهید.
 2. پس از هر وعده غذایی، دندان‌های خود را با دقت و با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
 3. در صورت تجویز متخصص ارتودنسی، از یک دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید.
 4. با کمک نخ دندان، بین ارتودنسی و زیر سیم‌ها را نخ دندان بکشید.
 5. از مصرف غذاهای چسبناک مانند آدامس، آبنبات‌های جویدنی، کارامل و تافی پرهیز کنید، این مواد می‌توانند براکت‌ها، باندها و سیم‌ها را جدا کنند.
 6. از مصرف غذاهای سخت یا ترد مانند هویج خام، آبنبات‌های سفت و آجیل‌ها خودداری کنید، زیرا این مواد می‌توانند باعث شکسته شدن بریس‌ها شوند.

مطالب بیشتر: طرح لبخند هالیوودی

نتیجه گیری درباره ارتودنسی 

در این مطلب توضیحات جامعی در مورد درمان ارتودنسی دندان و هدف از انجام آن گردآوری شده است، سپس به انواع ارتودنسی دندانی و موارد استفاده از آن‌ها پرداخته شده است، در ادامه به فرآیند انجام بریس یا ارتودنسی اشاره شده و در انتها مراقبت‌های لازم پس از انجام فرآیند بررسی قرار گرفته است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا