طب سنتی

انرژی درمانی – روش ها، موارد احتیاط و آماده سازی برای انرژی درمانی

۰
(۰)

انرژی درمانی نوعی داروی مکمل و جایگزین مبتنی بر این باور که انرژی حیاتی یا چی در بدن انسان جریان دارد، هدف از بهبود انرژی، تعادل جریان چی در بدن بیمار است، درمان بیوفیلد برای کاهش استرس، اضطراب و ارتقاء سطح سلامت مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچنین بهبود انرژی در بیمارانی که تحت درمان سرطان هستند نیز می‌تواند کیفیت زندگی را بهبود بخشد، سیستم ایمنی بدن را تقویت یا عوارض جانبی را کاهش دهد، درمان‌های انرژی انواع مختلفی دارند و فواید فراوانی دارند. مجله سلامت و پزشکی خانه سلامت ایران اطلاعات جامع و کاملی را در رابطه با انواع روش‌های درمانی بر پایه تعادل انرژی چی را گردآوری و ارائه کرده است.

اینفوگرافیک انرژی درمانی
اینفوگرافیک انرژی درمانی

انرژی درمانی چیست؟

انرژی درمانی یک اصطلاح کلی برای اشاره به انواع درمان‌های جایگزین و مکمل بر اساس اصلاح یا دستکاری میدان‌های انرژی بدن است، به روش‌های درمانی بر پایه تعادل انرژی بدن، درمان‌های بیوفیلد نیز گفته می‌شود؛ برخی از این نوع روش‌های درمانی مطابق با سیستم‌های طب سنتی هند یا چین بوده و قدمت هزار ساله دارند، برخی دیگر نیز از نظریه‌های علمی معاصر پیروی می‌کنند، اما در حالت کلی این روش‌ها بر این باور استوار هستند که میدان‌هایی از انرژی وجود دارند که در بدن و اطراف بدن جریان دارند، برخورداری از سلامت احساسی، جسمی و روحی به معنی عبور آزادانه انرژی از بدن است و بیماری به دلیل مسدود شدن جریان انرژی در بدن یا اطراف بدن رخ می‌دهد.

انرژی درمانی چیست؟

به طور کلی هدف از انجام درمان انرژی را می‌توان بهبودی اختلالات روحی یا جسمی از طریق ایجاد تعادل در میدان‌های انرژی در بدن انسان یا استفاده از انرژی و نیروهای معنوی برای درمان بیماری‌های روحی و جسمی دانست، برخی از روش‌های بیوفیلد شامل سم زدایی داخلی یا رهایی از خاطرات مربوط به تروما است.

انواع روش‌های انرژی درمانی

برای آگاهی از رایج‌ترین انواع درمان‌های انرژی با متخصصان خانه سلامت ایران همراه باشید:

لمس درمانی TT

لمس درمانی یا TT نوعی از درمان‌های بیوفیلد است که از ایالات متحده شروع شده است، این یک روش غیرتهاجمی برای بهبودی است که از روش قدیمی قرار دادن دست‌ها حاصل می‌شود، در روش لمس درمانی پزشکان از طریق انتقال انرژی از دستان خود به بیمار، میدان انرژی بیمار را تغییر می‌دهد؛ اصل حاکم بر روش لمس درمانی، تعادل یا هماهنگی در میان انرژی انسان یا هاله‌ای است که تصور می‌شود از چند اینچ تا چند فوت از بدن قرار دارد. وقتی بیماری ایجاد می‌شود، در انرژی حیاتی بدن یا چی اختلال یا انسداد ایجاد می‌کند، درمانگر لمس درمانی از دستان خود برای تشخیص انسداد یا اختلال استفاده می‌کند، اگرچه این روش لمس درمانی نامیده می‌شود اما به طور کلی هیچ تماس فیزیکی بین دستان درمانگر با بدن بیمار ایجاد نمی‌شود.

یک جلسه لمس درمانی شامل پنج مرحله است، اولین قدم شامل یک دوره مراقبه از طرف خود درمانگر است تا از نظر معنوی متمرکز شود، مرحله دوم ارزیابی و تشخیص عدم تعادل انرژی در هاله بیمار است، در این مرحله درمانگر دست‌های خود را حدود ۲ تا ۳ اینچ بالاتر از بدن بیمار نگه می‌دارد و با وقفه‌های طولانی مدت از سر تا پای بیمار حرکت می‌دهد، درمانگر ممکن است مواردی مانند گرما، سنگینی، سوزن سوزن شدن یا علائم مشابه را احساس کند که این نشانه‌ها محل اختلالات انرژی و عدم تعادل را مشخص می‌کند؛ در مرحله سوم که با عنوان فرایند از بین بردن فشار شناخته می‌شود، درمانگر با استفاده از حرکات رفت و برگشتی دست اختلالات انرژی را برطرف می‌کند، در مرحله چهارم درمانگر به عنوان کانال انتقال انرژی جهانی به بیمار عمل می‌کند، مرحله پنجم شامل هموارسازی میدان انرژی بیمار و بازیابی الگوی متقارن جریان انرژی است. پس از درمان بیمار ۱۰ دقیقه استراحت خواهد کرد.

چی گونگ QI GONO

چی گونگ نوعی از انرژی درمانی چینی است و از نظر بیشتر غربی‌ها معمولاً یک ورزش رزمی به شمار می‌رو،  با این حال، این روش به عنوان یک سیستم باستانی چینی از حالت‌ها، تمرینات، تکنیک‌های تنفس و مراقبه‌ها پیروی می‌کند، تکنیک‌های این روش برای بهبودی و تقویت انرژی حیاتی بدن یا چی طراحی شده است، بر طبق فلسفه و طب سنتی چین، چی انرژی اساسی زندگی است که مسئول سلامت و نشاط در انسان می‌باشد، چی از طریق بدن در امتداد کانال‌هایی به نام نصف النهار حرکت می‌کند، ۱۲ نصف النهار اصلی در بدن انسان وجود دارد، هرکدام از ارگان‌های اصلی بدن دارای چی هستند که با آن‌ها مرتبط است، تکنیک‌های چی گونگ برای بهبود تعادل و جریان چی در کل نصف النهارها و افزایش مقدار و حجم کلی چی در افراد طراحی شده‌اند.

روش درمانی چی گونگ گاهی به چی گونگ داخلی و خارجی تقسیم می‌شود، چی گونگ داخلی به تمرینات شخصیتی چی گونگ برای حفظ سلامتی و نشاط خود شخص گفته می‌شود، اما برخی از استادان چی گونگ به دلیل مهارت‌های خود در چی گونگ خارجی مشهور هستند که در آن انرژی یک فرد برای بهبودی، به فرد دیگر منتقل می‌شود، در چین از چی گونگ همراه با گیاه درمانی، طب سوزنی و سایر تکنیک‌های طب سنتی چین استفاده می‌شود.

ریکی REIKI

ریکی یک روش درمانی جایگزین جامع و مبتنی بر مفاهیم شرقی جریان چی و هفت چاکرای (مراکز انرژی) در بدن انسان است، این روش به دلیل تاکید بر خود درمانی، اصول معنوی آن و اعتباربخشی شفا دهنده‌ها، متمایز از سایر روش‌های درمانی بیوفیلد است، درمانگران ریکی دردهای عاطفی، روحی و جسمی را از طریق انتقال انرژی حیاتی جهانی به نام ری-کی بهبود می‌بخشند، اعتقاد بر این است که انرژی حیاتی یا چی در سراسر جهان جریان دارد، اما ریکی انسان را به روش مستقیم‌تری به منبع جهانی متصل می‌کند، ریکی برای بهبود حیوانات و همچنین افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگرچه ریکی شامل لمس بدن انسان است، اما به ‌عنوان ماساژ درمانی به شمار نمی‌رود، در این روش بیمار با لباس‌های پوشیده و بدون کفش بر روی میز دراز می‌کشد و درمانگر دست‌های خود را به ترتیب بر روی قسمت‌های بدن و چاکراها قرار می‌دهد، در این حالت دست‌ها با انگشتان شست کشیده و به صورتی که کف دست‌ها رو به پایین باشد، قرار می‌گیرد، اگر فرد احساس درد کند، درمانگر ممکن است تنها قسمت‌های آسیب دیده را لمس ‌کند، سکوت یا موسیقی ملایم برای مراقبه در زمان درمان ضروری است. درمانگران ریکی، خود درمانی روزانه انجام می‌دهند، در این حالت دستان خود را به روش مرسوم بر روی بدن خود قرار می‌دهند.

انواع روش‌های انرژی درمانی

قطب درمانی POLARITY THERAPY

قطب درمانی که گاهی اوقات تعادل قطبیت نامیده می‌شود، یکی از روش‌های درمانی بیوفیلد است که از لحاظ تاکید بر جریان انرژی، لمس انسان و مراکز چی در بدن انسان، شبیه به روش ریکی است، این روش بدن را با رژیم غذایی، ورزش مبتنی بر یوگا و تکنیک‌های خودآگاهی برای آزاد سازی انسداد انرژی در بدن، ذهن یا احساسات بیمار، ترکیب می‌کند؛ روش قطب درمانی بدن را به سه منطقه افقی و چهار منطقه عمودی تقسیم می‌کند که هرکدام دارای بار مثبت، منفی یا خنثی هستند .

قطبیت درمانی را می‌توان به تنهایی یا با گروهی از درمانگران بر روی بیمار انجام داد، برای انجام آن، درمانگر و بیمار باید بدون کفش باشند، بیمار لباس‌های پوشیده بر تن دارد و بر روی میز ماساژ یا تخت دراز می‌کشد، درمانگر گذشته بیمار را دریافت می‌کند و رفلکس‌ها را بررسی و اعضای بدن را لمس می‌کند تا انسداد انرژی را تعیین کند، در قطبیت درمانی از سه سطح لمس استفاده می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

  1. عدم لمس: دست‌ها بالای بدن نگه داشته شده و فقط قسمت‌های انرژی را لمس می‌کند.
  2. لمس سبک
  3. ماساژ عمیق

درمانگر با قرار دادن دست بر روی قسمت‌های منفی بدن و بالعکس، جریان‌های انرژی را در بدن بیمار متعادل می‌کند، قطب درمانی شامل تکان دادن بدن بیمار و نگه داشتن سر و همچنین روش‌های معمول ماساژ است، برای درمان بیشتر بیماری‌ها حدود ۴ جلسه قطبیت درمانی لازم است که هر جلسه حدود یک ساعت به طول می‌انجامد؛ بعد از یک دوره درمان، درمانگر به بیمار نوشیدن مایعات فراوان را به مدت یک تا دو هفته همراه با سایر تغییرات رژیم غذایی به عنوان بخشی از یک برنامه کلی سم‌زدایی داخلی پیشنهاد می‌کند.

برما BREEMA

برما نوعی از انرژی درمانی حرکتی بدن است که عناصر بدنسازی، یوگا، کایرو پراکتیک و فلسفه عصر جدید را ترکیب می‌کند، هدف برما افزایش نشاط، عدم مبارزه با بیماری‌ها و ایجاد جوی است که به بدن اجازه می‌دهد به سمت یک حالت طبیعی تعادل حرکت کند؛ تبلور زدایی بخش مهمی از درمان برما به شمار می‌رود، تبلور زدایی فرایندی است که به بدن کمک می‌کند تا تبلور یا الگوهای ناراحتی مزمن، تنش یا درد عاطفی عمیق را آزاد کند، همانطور که بدن تبلورهای خود را آزاد می‌کند، الگوهای اصلی انرژی، متعادل و دوباره تنظیم می‌شوند، یک برنامه تبلور متشکل از یک یا چند روش درمانی برما در هفته و به مدت یک سال است.

درمان‌های الکترومغناطیسی

درمان‌های الکترومغناطیسی، درمان‌های مختلفی را شامل می‌شوند که از یک منبع انرژی فیزیکی در خارج از بدن برای درمان طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی-عضلانی استفاده می‌کنند، برخی از اشکال مغناطیس درمانی مانند دستبند، دستکش و موارد مشابه، حاوی آهن رباهای کوچکی هستند که قرار است در نزدیکی قسمت‌های آسیب دیده بدن قرار گیرند، این شکل از مغناطیس درمانی در بین ورزشکاران حرفه‌ای بسیار محبوب شده است تا درد ناشی از ورزش بیش از حد را در مفاصل و عضلات از بین ببرند؛ در حال حاضر دو توضیح کلی برای اثربخشی درمان مغناطیسی وجود دارد که عبارتند از:

  1. اولین نظریه بر این اصل استوار است که آهنرا با تحریک انتهای عصب در سطح پوست، اندروفین را آزاد می‌کند، اندروفین یک ماده شیمیایی تسکین‌ دهنده درد بوده و توسط بدن در پاسخ به استرس یا آسیب تولید می‌شود.
  2. دومین نظریه بر این اصل استوار است که آهنربا یون‌های خاصی را در خون جذب می‌کند، که این امر باعث افزایش جریان خون در آن ناحیه از بدن می‌شود، سپس افزایش جریان خون تورم بافتی و سایر عوارض ناشی از ورزش بیش از حد که باعث درد می‌شوند را تسکین می‌دهد.

آماده سازی برای انجام انرژی درمانی

بیشتر اشکال بیوفیلد به جز پوشیدن لباس‌های گشاد و راحت نیاز به آمادگی کمی از طرف بیمار دارد، از بیماران خواسته می‌شود که قبل از شروع قطب درمانی جواهرات خود و قبل از شروع درمان ریکی عینک و کفش‌ها را از خود جدا کنند، همچنین در روش چی به بیماران توصیه می‌شود که معده‌ی آنها خالی نباشد.

آماده سازی برای انجام انرژی درمانی

موارد احتیاط در روش‌های انرژی درمانی

متخصصان مجله سلامت ایران توصیه می‌کنند که در مورد استفاده از این روش‌های درمانی احتیاط را رعایت فرمایید، به طور کلی افرادی که علاقمند به انجام روش‌های بیوفیلد که شامل تمرینات بدنی شدید و کار سخت بدنی هستند، می‌باشند، باید قبل از شروع چنین برنامه‌ای از یک پزشک واجد شرایط مشاوره بگیرند، این اقدامات احتیاطی به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن قلبی یا ریوی، افرادی که از جراحی یا بیماری‌های قبلی بهبود یافته‌اند یا افرادی که تحت تاثیر آرتروز یا سایر اختلالات عضلات و مفاصل هستند، بسیار مهم است.

برخی از اشکال بیوفیلد، واکنش‌های روانشناختی غیرمنتظره یا حیرت انگیزی ایجاد می‌کنند، به عنوان مثال، نوعی از انرژی روحی روانی که در یوگای هند کندالینی نامید می‌شود، گاهی تجربه‌هایی از بحران معنوی را ایجاد می‌کند که ممکن است توسط پزشکان اصلی به عنوان علائم اسکیزوفرنی یا اختلال روان پریشی تفسیر شوند. همچنین درمانگرانی که از روش درمانی ریکی استفاده می‌کنند، مواردی از احساس سوزن سوزن شدن، احساسات خارج از بدن، گرمای ناگهانی یا تجربیات مشابه را در بیماران گزارش کرده‌اند. به عنوان یک قاعده کلی، افرادی که تحت درمان هر نوع بیماری روانی یا اختلالی هستند، باید قبل از شروع هر نوع روش درمانی با درمانگر خود مشورت کنند، این احتیاط‌ها به ویژه برای بیماران مبتلا به اختلال تجزیه یا افرادی که به راحتی هیپنوتیزم می‌شوند، بسیار مهم است.

نتیجه گیری

در این مطلب توضیحات جامعی در مورد روش‌ درمانی انرژی بدن، پایه و اصول آن ارائه شده است، در ادامه به انواع روش‌های درمانی بیوفیلد پرداخته شده است و در انتها احتیاط‌های لازم در مورد این روش مورد بررسی قرار گرفته است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا