قلب و عروق
موضوعات داغ

بیماری قلبی – انواع بیماری های قلبی و راه های درمان

۰
(۰)

بیماری‌ قلبی عروقی به هر نوع بیماری که قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اشاره دارد، این بیماری‌ها شامل نقص مادرزادی قلب، بیماری‌های موثر بر عضله قلب، تصلب عروق قلب، مشکلات عملکرد دریچه‌های قلب یا مشکلات آریتمی قلب می‌باشند، در واقع، بیماری های سیستم قلبی انواع مختلفی دارند که برخی از آن‌ها قابل پیشگیری هستند، برخی از این بیماری‌ها مادرزادی بوده و از زمان تولد وجود دارند، اما اکثر آن‌ها به مرور زمان ایجاد می‌شوند. در این مطلب اطلاعات جامع و مفیدی در مورد انواع بیماری های قلبی، علائم و روش‌های درمان آن‌ها توسط متخصصان سایت سلامتی و پزشکی خانه پزشک ایرانیان ارائه شده است.

اینفوگرافیک انواع بیماری های قلبی
اینفوگرافیک انواع بیماری های قلبی

بیماری قلبی چیست؟

بیماری قلبی اصطلاحی برای انواع شرایطی است که می‌توانند قلب را تحت تاثیر قرار دهند، بیماری هایی که قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهند اغلب بیماری های قلبی عروقی نیز نامیده می‌شوند، اغلب این بیماری‌ها شرایطی را شامل می‌شوند که در آن رگ‌های خونی باریک و مسدود شده و منجر به حمله قلبی، درد قفسه سینه یا سکته می‌شوند، سایر این بیماری‌ها شامل مواردی هستند که بر روی عضله، دریچه‌ها و آریتمی قلب تاثیر می‌گذارند؛ سیگار کشیدن، فشار خون بالا، کلسترول بالا، رژیم غذایی ناسالم، عدم تحرک و چاقی می‌توانند خطر ابتلا به این نوع بیماری‌ها را افزایش دهند، سالم نگه داشتن قلب در هر سنی مهم‌ترین عامل برای کمک به پیشگیری و مدیریت بیماری ‌های سیستم قلبی است.

انواع مختلف بیماری های قلبی

انواع مختلف بیماری های قلبی

انواع مختلفی از بیماری های قلبی عروقی وجود دارند که شامل موارد زیر هستند:

بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر که همچنین به عنوان بیماری عروق کرونر قلب نیز شناخته می‌شود، رایج‌ترین نوع بیماری سیستم قلبی عروقی است، این بیماری زمانی ایجاد می‌شود که عروق رساننده خون به قلب توسط پلاک حاوی کلسترول مسدود می‌شوند، این امر باعث سفت و سخت شدن عروق می‌شود و در نتیجه خون رسانی به قلب کاهش یافته و قلب اکسیژن و مواد مغذی کمتری دریافت می‌کند، با گذشت زمان عضله قلب ضعیف شده و خطر نارسایی قلبی و آریتمی افزایش می‌یابد.

نقایص مادرزادی قلب

افراد مبتلا به نقایص مادرزادی قلب با مشکل قلبی متولد می‌شوند، انواع مختلفی از نقایص مادرزادی قلب وجود دارند که شامل موارد زیر هستند:

 1. دریچه‌های غیر طبیعی قلب: در این حالت دریچه‌های قلب ممکن است به درستی باز نشده یا نشتی خون وجود داشته باشد.
 2. نقایص سپتال: سپتال به وجود سوراخ در دیواره بین حفره‌هایهای تحتانی و فوقانی قلب گفته می‌شود.
 3. آترزی: آترزی به عدم وجود یکی از دریچه‌های قلب گفته می‌شود.

بیماری مادرزادی قلب می تواند شامل موارد ساختاری عمده‌ای مانند فقدان بطن و مشکلات شریان‌های اصلی خارج شده از قلب باشد، بسیاری از این مشکلات علائم قابل توجهی ایجاد نمی‌کنند و تنها در معاینات پزشکی تشخیص داده می‌شوند.

آریتمی

آریتمی به ضربان نامنظم قلب گفته می‌شود، این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که تکانه‌های الکتریکی هماهنگ کننده ضربان قلب به درستی کار نمی‌کند و در نتیجه ضربان قلب ممکن است سریع، آهسته یا نامنظم شود، انواع مختلفی از آریتمی وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

 1. تاکی کاردی: تاکی کاردی به ضربان سریع قلب اشاره دارد.
 2. برادی کاردی: برادی کاردی به ضربان آهسته قلب گفته می‌شود.
 3. فیبریلاسیون دهلیزی: این شرایط به ضربان نامنظم قلب گفته می‌شود.
 4. انقباضات زودرس بطنی: این بیماری شامل ضربان‌های اضافی و غیر طبیعی در یکی از دو بطن قلب است.

تغییرات جزئی در ریتم قلب جای نگرانی ندارد، اما در صورت تداوم آن‌ها، مراجعه به پزشک ضروری است، زیرا این امر می‌تواند بر عملکرد قلب تاثیر گذار باشد.

کاردیومیوپاتی متسع شده

در کاردیومیوپاتی متسع شده حفره‌های قلب گشاد می‌شوند، این به این معنی است که عضله قلب کشیده و نازک می‌شود؛ مهمترین علل کاردیومیوپاتی متسع شده شامل حملات قبلی قلب، آریتمی‌ها و زهرابه‌ها هستند، این بیماری می‌تواند موجب ضعیف شدن قلب و عدم پمپاژ مناسب خون توسط آن شود، در نتیجه عوارضی مانند آریتمی، لخته شدن خون در قلب و نارسایی قلبی را ایجاد می‌کند.

سکته قلبی

سکته قلبی که به عنوان حمله قلبی نیز شناخته می‌شود، شامل قطع جریان خون در قلب است؛ این امر می‌تواند به بخشی از عضله قلب آسیب برساند و یا آن را از بین ببرد، شایع‌ترین علت حمله قلبی وجود پلاک، لخته خون یا هر دو در شریان کرونر است، همچنین اگر یکی از شریان‌ها به طور ناگهانی تنگ شده یا دچار اسپاسم شود، حمله قلبی می‌تواند رخ دهد.

نارسایی قلبی

در نارسایی قلبی، بیمار عملکرد صحیح قلب خود را از دست می‌دهد، نارسایی قلبی می‌تواند ناشی از بیماری شریان کرونر درمان نشده، فشار خون بالا، آریتمی و سایر بیماری‌ها باشد، این شرایط می‌توانند بر توانایی پمپاژ قلب تاثیر بگذارند؛ نارسایی قلبی می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد، اما با درمان زودهنگام بیماری‌های مرتبط با قلب، می‌توان از بروز این عارضه قلبی جلوگیری کرد.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

این وضعیت معمولاً زمانی رخ می‌دهد که یک مشکل ژنتیکی بر عضله قلب تاثیر می‌گذارد، در این بیماری دیواره‌های عضله قلب ضخیم شده و انقباضات آن سخت می‌شود، این امر بر توانایی قلب در خونگیری و پمپاژ خون تاثیر می‌گذارد؛ بیماری کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک می‌تواند با گذشت زمان بدتر شده و منجر به مشکلات قلبی مختلف شود.

نارسایی دریچه میترال

این مشکل زمانی رخ می‌دهد که دریچه میترال قلب به اندازه کافی بسته نشده و خون دوباره به قلب جریان می‌یابد، این امر می‌تواند بر رگ‌هایی که از ریه‌ها به قلب می‌رسند، فشار وارد کند و درنتیجه با گذشت زمان قلب بزرگ‌تر شده و بیمار دچار نارسایی قلبی می‌شود.

افتادگی دریچه میترال

این حالت زمانی رخ می‌دهد که دریچه‌های میترال به درستی بسته نشده و در عوض در دهلیز چپ متورم می‌شوند، افتادگی دریچه میترال معمولاً تهدید کننده زندگی نیست اما در برخی از افراد ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشد، عوامل ژنتیکی و مشکلات بافت همبند می‌توانند به باعث وجود آمدن این شرایط شوند.

تنگی آئورت

در تنگی آئورت، دریچه ریوی ضخیم شده و به درستی باز نمی‌شود، این امر باعث می‌شود که قلب نتواند خون را از بطن راست به شریان ریوی پمپاژ کند، در این بیماری دهانه دریچه آئورت بسیار باریک است و جریان خون را از بطن چپ به ائورت محدود می‌کند، همچنین این بیماری می‌تواند فشار موجود در دهلیز چپ را تحت تاثیر قرار دهد.

مطالب بیشتر: بهترین دکتر قلب

علائم بیماری قلبی

علائم بیماری قلبی

علائم بیماری های قلبی عروقی به نوع خاص آن در افراد بستگی دارد، علاوه بر این، برخی از این بیماری‌ها علائمی در افراد ایجاد نمی‌کنند؛ با این حال متخصصان خانه پزشک ایرانیان علائم زیر را نشان دهنده یک مشکل قلبی می‌دانند:

 1. آنژین یا درد قفسه سینه
 2. دشواری تنفس
 3. خستگی
 4. تورم ناشی از احتباس مایعات

علائم و نشانه‌هایی که می‌توانند نشان دهنده حمله قلبی باشند، عبارتند از:

 1. درد قفسه سینه
 2. نفس نفس زدن
 3. تپش قلب
 4. حالت تهوع
 5. دل درد
 6. تعریق بدن
 7. درد دست، فک، کمر یا پا
 8. احساس خفگی
 9. متورم شدن قوزک پا
 10. ضربان نامنظم قلب
 11. خستگی

حمله قلبی می‌تواند منجر به ایست قلبی شود، بنابراین در صورت مشاهده علائم حمله قلبی لازم است سریعا به پزشک مراجعه شود.

روش های درمان بیماری های قلبی

روش‌های درمان بسته به نوع بیماری قلبی فرد، متفاوت خواهد بود، اما برخی از استراتژی‌های معمول شامل ایجاد در تغییر سبک زندگی، مصرف داروها و انجام عمل جراحی است، برای آگاهی بیشتر از گزینه‌های درمانی با سایت خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

داروها

داروهای مختلف می‌توانند به درمان بیماری‌هایی که قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهند، کمک کنند؛ گزینه‌های اصلی عبارتند از:

 1. داروهای ضد انعقاد: این داروها به عنوان رقیق کننده خون نیز شناخته می‌شوند و می‌توانند از لخته شدن خون جلوگیری کنند.
 2. درمان‌های ضد پلاکتی: این موارد شامل آسپرین هستند و می‌توانند از لخته شدن خون جلوگیری کنند.
 3. مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین: این مهار کننده‌ها می‌توانند با گسترش رگ‌های خونی به درمان نارسایی قلبی و فشارخون بالا کمک کنند.
 4. مسدود کننده‌های گیرنده آنژیوتاسین ۲ : این داروها می‌توانند فشار خون را کنترل کنند.
 5. مسدود کننده‌های بتا: داروهای موجود در این کلاس می‌توانند ضربان قلب و فشار خون را کاهش دهند. آن‌هاهمچنین می‌توانند آریتمی و آنژین را درمان کنند.
 6. مسدود کننده‌های کانال کلسیم: این داروها می‌توانند با ضربان قلب و فشار خون را کاهش داده و از آریتمی جلوگیری کنند.
 7. داروهای کاهش دهنده کلسترول: داروهای کاهش دهنده کلسترول می‌توانند به کاهش سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم در بدن کمک کنند.
 8. داروهای ادرار آور: این داروها می‌توانند میزان کار قلب و فشار خون را کاهش داده و آب اضافی را از بدن خارج کنند.
 9. گشاد کننده عروق: این داروها از طریق گشاد کردن عروق به کاهش فشار خون کمک می‌کنند.

مطالب بیشتر: همه چیز درباره سکته قلبی

روش‌های درمان بیماری های قلبی

عمل جراحی

عمل های جراحی قلب می‌توانند به درمان انسداد و مشکلات قلبی در صورت عدم اثربخشی داروها کمک کنند، برخی از انواع معمول جراحی های قلب عبارتند از:

 1. جراحی بای پس عروق کرونر: در صورت انسداد شریان‌ها، این جراحی به جریان یافتن خون به بخشی از قلب کمک می‌کند؛ پیوند عروق کرونر شایعترین عمل جراحی قلب است که در آن جراح از رگ‌های خونی سالم در قسمت‌های دیگر بدن برای ترمیم عروق مسدود شده استفاده می‌کند.
 2. تعویض یا تعمیر دریچه: در این روش جراح می‌تواند دریچه‌ای را که به درستی کار نمی‌کند، تعویض یا تعمیر کند.
 3. جراحی‌های ترمیمی: در این نوع جراحی‌ها پزشک می‌تواند نقایص مادرزادی قلب، آنوریسم و سایر مشکلات را درمان کند.
 4. کاشت دستگاه: جایگذاری دستگاه‌هایی مانند ضربان ساز قلب می‌تواند به تنظیم ضربان قلب و پشتیبانی از جریان خون کمک کند.
 5. درمان با لیزر: ترانس کاردیال می‌تواند به درمان آنژین کمک کند.
 6. پیوند قلب: جراحی پیوند قلب یکی از روش‌های جراحی قلب به شمار می رود.

نتیجه گیری درباره انواع بیماری های قلبی

در این مطلب اطلاعات کامل و جامعی در مورد انواع بیماری های قلبی و علائم مربوط به آن‌ها در اختیار خوانندگان قرار گرفته است و در ادامه به روش‌های درمانی این به بیماری‌ها پرداخته شده است.

مطالب بیشتر: کلسترول بالا

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا