آرایش و زیبایی

انواع صابون ‌ها – دسته بندی صابون‌ها بر اساس فرم و حالت

نکات برگزیده مطلب
 • در این مطلب توضیحات جامعی در مورد صابون و کاربرد آن ارائه شده است، سپس انواع مختلف دسته بندی صابون ها به همراه مزایا و کاربرد هر کدام از آنها مورد بررسی قرار گرفته است.
۰
(۰)

صابون یکی از وسایل اجباری در همه منازل است که با استفاده از روغن‌ها یا چربی‌های طبیعی همراه با هیدروکسید سدیم و سایر مواد قلیایی تهیه می‌شود، این محصولات می‌توانند تمام آلودگی‌ها و عرق را با کف خود از بین ببرند، این مواد شوینده متناسب با نیاز‌های مختلف در افراد ساخته می‌شوند، به عنوان مثال برخی از صابون ‌ها به عنوان شوینده صورت یا مواد زیبایی عمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از آ‌ن‌ها برای شستشوی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند، در واقع صابون ‌ها بر اساس کاربرد مواد سازنده و حالت آن‌ها دسته بندی می‌شوند. در این مطلب خانه پزشک ایرانیان اطلاعات جامع و کاملی در مورد انواع صابون‌ ها و کاربرد آن‌ها ارائه کرده است.

انواع مختلف صابون ‌ها

انواع مختلفی از صابون‌ها با ترکیبات و همچنین اهداف مختلف وجود دارند، برای آگاهی بیشتر از از انواع مختلف این نوع شوینده‌ها و کاربرد آن‌ها با مجله سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

انواع مختلف صابون ‌ها

دسته بندی صابون‌ها بر اساس فرم و حالت

صابون‌ های قالبی

صابون‌ های تخته‌ ای، شوینده‌های هستند که از مدت‌ها قبل مورد استفاده قرار گرفته‌اند، این شوینده‌های قالبی معمولاً از چربی‌های طبیعی مانند چربی‌های حیوانی یا گیاهی ساخته می‌شوند، به طور کلی این محصولات حاوی مواد شیمیایی کمتری بوده و در برخی از آن‌ها هیچ گونه مواد شیمیایی وجود ندارد، امروزه طیف گسترده‌ای از صابون ‌های تخته ‌ای تولید و به بازار عرضه شده‌اند.

انواع مختلف صابون های تخته ای

 1. صابون سیندت یا صنعتی: صابون های سیندت در واقع شوینده‌هایی مصنوعی هستند که سطح pH آن‌ها با استفاده از مواد مصنوعی کاهش داده می‌شود تا از تحریک پوست جلوگیری شود، این نوع از مواد شوینده برای تمیز کردن پوست‌های حساس توصیه می‌شوند زیرا به دلیل پایین بودن سطح pH آن‌ها، شوینده‌هایی نرم و ملایم به شمار می‌روند.
 2. صابون های روغنی: صابون های روغنی با انواع صنعتی متفاوت هستند زیرا در ساختار خود حاوی گلیسیرین می‌باشند، گلیسیرین به نرم و مرطوب شدن پوست کمک می‌کند؛ علاوه بر این، این محصولات با روغن‌های طبیعی دیگر مانند روغن‌های گیاهی و حیوانی ترکیب شده و همچنین اسانس‌های به کار رفته در آن‌ها موجب تقویت عطر و بو صابون می‌شود، در فرایند ساخت این محصولات روغنی یک دوره استراحت برای کاهش pH وجود دارد، این محصولات برای پوست‌های حساس بسیار مناسب هستند.
 3. صابون های ترکیبی: صابون های ترکیبی برپایه روغن ساخته می‌شوند، در واقع این محصولات دارای مزایای صابون‌های طبیعی و صنعتی می‌باشند.
 4. صابون شفاف: این نوع محصولات اغلب به عنوان صابون گلیسیرین نیز شناخته می‌شوند و مواد تشکیل دهنده آن شامل گلیسیرین و چربی‌های گیاهی هستند.

انواع مختلف صابون های تخته ای

مزایای صابون های تخته ای

 1. فاقد مواد نگهدارنده: صابون های تخته ای برای ماندگاری بالا به مواد نگهدارنده نیاز ندارند، این محصولات اغلب حاوی مواد طبیعی و عصاره گیاهانی هستند که برای پوست مفید می‌باشند.
 2. ماندگاری بالا: صابون های تخته ای به طور کلی می‌توانند ۴ تا ۶ هفته بیشتر از محصولات مایع دوام داشته باشند.

معایب صابون های تخته ای

 1. باعث خشک شدن پوست می‌شوند، ‏pH این محصولات بین ۹ و ۱۰ قرار دارد، به همین دلیل ممکن است برای افرادی که پوست حساس دارند مناسب نباشند.
 2. توانایی رشد میکروب‌ها بر روی صابون: تحقیقات نشان می‌دهند که نوع خاصی از پاتوژن‌ها می‌توانند در انواع پوست‌ها زنده مانده و به صابون منتقل شوند، علاوه بر این، به دلیل قرار گرفتن این محصولات در هوای آزاد امکان بیشتری برای رشد باکتری‌ها بر روی آن‌ها وجود دارد.

صابون های مایع

صابون های مایع از ترکیب صابون گلیسیرین با آب و افزایش خاصیت قلیایی آن‌ها ساخته می‌شوند.

صابون های مایع

انواع صابون های مایع

 1. صابون‌ه ای مایع طبیعی: صابون های مایع طبیعی در اثر واکنش اسیدهای چرب طبیعی مانند گیاهان یا حیوانات با ماده شیمیایی هیدروکسید پتاسیم تولید می‌شوند، چربی‌های طبیعی موجود در این محصولات به مرطوب نگه داشتن پوست و تمیز کردن آن کمک می‌کنند.
 2. صابون های مایع صنعتی: این محصولات حاوی مواد شیمیایی و مواد مختلف مراقبت از پوست می‌باشند.

مزایای صابون ‌های مایع

 1. مرطوب کردن پوست: صابون‌های مایع اغلب حاوی موادی هستند که پوست را تغذیه می‌کنند، استفاده از این محصولات موجب نرم و مرطوب شدن پوست می‌شود، علاوه بر این، برخی از این محصولات می‌توانند به درمان مشکلاتی مانند آکنه یا مشکلات مربوط به پوست‌های حساس کمک کنند.
 2. کاهش خطر انتقال بیماری: صابون های مایع در بطری‌هایی با درپوش‌های مخصوص قرار می‌گیرند و از این طریق خطر انتقال عوامل بیماری‌زا در آن‌ها کاهش می‌یابد.

مناسب برای پوست‌های خشک: این محصولات برای افرادی که پوست خشک دارند، یک گزینه بسیار مناسب است زیرا موجب حفظ رطوبت پوست می‌شوند.

صابون های دست ساز

صابون های دست ساز

صابون‌ های دست ساز محصولاتی واقعی هستند زیرا تنها حاوی مواد طبیعی می‌باشند، این شوینده‌ها از روغن‌های پایه مانند روغن پالم، روغن زیتون، روغن نارگیل یا کره شی باتر تهیه می‌شوند، این مواد غنی از آنتی اکسیدان، مواد مغذی و ویتامین‌هایی هستند که برای سلامت پوست ضروری می‌باشند، صابون های دست ساز نه تنها لطیف‌تر هستند، بلکه از ایمنی بالاتری نیز برخوردار می‌باشند و از آنجا که هیچ گونه ماده شیمیایی در تهیه آن‌ها به کار نرفته، می‌توانند برای افراد دارای پوست‌های حساس گزینه مناسبی باشند.

دسته بندی صابون ها بر اساس کاربرد آن‌ها

شوینده‌های صابونی بر اساس کاربرد آن ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند، از جمله:

صابون های زیبایی

همانطور که از نام این محصولات مشخص است، صابون ‌های زیبایی پاک کننده‌هایی هستند که برای صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند، این شوینده‌ها برای انواع مختلف پوست‌ها و شرایط پوستی مختلف تهیه می‌شوند، بنابراین انتخاب آن‌ها بر اساس نوع پوست امکان پذیر است، این شوینده‌ها برای کاهش آکنه، لک‌های تیره و تقویت پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند موجب مرطوب کنندگی و آبرسانی پوست شوند.

صابون های دارویی

صابون های دارویی حاوی موادی هستند که برای درمان یک یا چند مشکل پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرند، شرایط قابل درمان با استفاده از این شوینده‌های دارویی شامل آکنه، جوش‌های سرسیاه، راش پوستی، مسدودشدن منافذ و عفونت‌های قارچی و باکتریایی می‌باشد، برای آگاهی بیشتر از انواع مختلف این محصولات با متخصصان خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

 1. صابون های ضد باکتری: صابون های ضد باکتری حاوی عوامل ضد باکتری می‌باشند، این محصولات برای پوست‌هایی که تحت تاثیر عفونت‌های باکتریایی قرار گرفته‌اند، مناسب هستند.
 2. صابون های ضد قارچ: این محصولات حاوی مواد ضد قارچ برای مقابله با عفونت‌های قارچی پوست می‌باشند، در واقع در ساختار این شوینده‌ها عصاره گیاهان دارویی ارگانیک، روغن‌های اساسی، ویتامین E، گوگرد، گلیسیرین طبیعی، روغن درخت چای، اکسید روی و غیره به کار رفته است.
 3. صابون های دارویی برای مشکلات پوستی: به غیر از عفونت‌های باکتریایی و قارچی، پوست مستعد ابتلا به مشکلات دیگری مانند منافذ مسدود شده، سلولیت یا حتی خشکی بیش از حد پوست می‌باشد، آکنه علاوه بر این، از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی است و به همین دلیل محصولات دارویی فراوانی برای درمان آن ارائه شده‌اند.

صابون های دارویی

صابون های نوظهور

صابون ‌های نوظهور از نظر بصری جذاب‌تر هستند و برای کودکان به عنوان سرگرمی به شمار می‌روند، این محصولات در رنگ‌ها، اشکال و طرح‌های مختلف ارائه می‌شوند، این صابون‌ ها رایحه‌ای مطبوع داشته و اغلب دست ساز هستند.

صابون حمام

صابون های حمام از جمله محصولات بهداشتی شخصی به شمار می‌روند و برای از بین بردن هر نوع باکتری و آلودگی از روی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند، بر اساس دسته بندی های سایت سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان انواع مختلف این محصولات شامل موارد زیر هستند:

 1. صابون گلیسیرین: به دلیل ترکیب گلیسیرین، شکر و الکل، این شوینده‌ها ظاهری شفاف دارند، گلیسیرین نوعی چربی محلول در آب است که معمولاً در ساخت صابون ‌های حمام مورد استفاده قرار می‌گیرد، این محصولات برای درمان خشکی پوست ایده آل هستند.
 2. صابون های سه گانه: این محصولات بسیار چگال‌تر از سایر شوینده‌های حمام هستند، بنابراین ماندگاری آنها بیشتر است، این نوع شوینده‌ها به جای چربی‌های مصنوعی، حاوی روغن‌های طبیعی مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل هستند.
 3. صابون های ارگانیک: پوست بسیاری از افراد بسیار حساس است و برخی از آن‌ها واکنش‌های آلرژیک با بعضی از اجزای مشترک در صابون‌های تجاری نشان می‌دهند، در این محصولات به جای گلیسیرین از شیر بز استفاده شده است، این ماده سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی بوده و خاصیت مرطوب کنندگی دارد؛ علاوه بر این، این شوینده‌ها فاقد هرگونه عطر دهنده مصنوعی می‌باشند.

دسته بندی صابون ها بر اساس مواد تشکیل دهنده

صابون ها را می‌توان بر اساس ماده اصلی تشکیل دهنده آن‌ها، به انواع مختلفی دسته بندی کرد، از جمله:

صابون های شیر

صابون های شیر یکی از نرم‌ترین و لطیف‌ترین انواع صابون ‌ها به شمار می‌روند، ماده اصلی تشکیل دهنده این محصولات شیری است که نه تنها باعث تغذیه پوست شده، بلکه موجب روشن شدن آن نیز می‌شود، صابون های شیر بز بهترین نوع این محصولات هستند، آن‌ها به قدری لطیف و نرم می‌باشند که برای پوست نوزادان توصیه می‌شوند، این ماده پوست کودک را به آرامی تمیز کرده و باعث صافی و نرمی آن می‌شود.

صابون های عطر دار

صابون های عطر دار

این محصولات از عصاره گیاهان تهیه می‌شوند، آن‌ها در رایحه‌های نعناع فلفلی، وانیل، جلبک دریایی، گیاه درخت چای و غیره عرضه می‌شوند، علاوه بر این، این محصولات برای شرایط خاص پوستی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

صابون های لوکس

صابون های لوکس از موادی مانند چوب صندل، بادام و شکلات تهیه می‌شود، هر کدام از این مواد مزایای خاصی را برای پوست به همراه دارند، از آنجا که این محصولات از مواد ممتاز و ممتاز ساخته شده‌اند، به صابون های لوکس معروف هستند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
topskincareproductshomestratospherelivingnorm
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا