آرایش و زیبایی

اکستنشن مژه – مزایا، عوارض احتمالی و انواع اکستنشن مژه

۰
(۰)

اکستنشن مژه یک راه حل نیمه دائمی برای جلوه دادن به مژه‌ها بدون استفاده از ریمل است، در صورت استفاده صحیح، این روش راهی مطمئن برای تقویت ظاهر مژه‌ها و چشم‌ها به شمار می‌رود اما در صورت عدم استفاده صحیح یا استفاده از چسب نامناسب، باعث ایجاد ناراحتی، عفونت و ریزش مژه‌های دائمی می‌شود؛ برخلاف مژه‌های موقت و کاذب، اکستنشن مژه‌ها شامل مژه‌های منفردی هستند که مستقیم به مژه‌های طبیعی متصل می‌شوند، کاشت مژه به گونه‌ای طراحی شده است که در مدت یک چرخه رشد مژه‌های طبیعی یعنی حدود ۶ هفته تا ۲ ماه دوام داشته باشند. در این مطلب اطلاعات کامل و جامعی در مورد کاشت مژه و فرایند انجام آن توسط مجله سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان ارائه شده است.

اینفوگرافیک اکستنشن مژه
اینفوگرافیک اکستنشن مژه

اکستنشن مژه چیست؟

اکستنشن مژه، الیافی نیمه دائمی است که به مژه‌های طبیعی متصل شده تا مژه‌ها بلندتر، پرتر و تیره‌تر به نظر برسند، در این روش مژه‌ها را به صورت جداگانه و با استفاده از یک چسب نیمه دائمی به هر یک از مژه‌های طبیعی فرد متصل می‌کنند، نوع مژه و مواد استفاده شده در تهیه الیاف آن به ترجیحات شخصی فرد بستگی دارد، اما در حالت کلی، مژه‌های مصنوعی از الیاف مصنوعی، موی راسو یا ابرشم تهیه می‌شوند؛ بیشتر کلینیک‌های اکستنشن مژه از الگوهای مختلفی با رنگ‌ها و سایزهای مختلف برای مشتریان خود استفاده می‌کنند.

اکستنشن مژه چیست؟

انواع مژه

مژه‌های مورد استفاده در کاشت‌ها از سه نوع ماده مختلف شامل موی راسو، ابریشم و الیاف مصنوعی ساخته می‌شوند، مژه‌های ساخته شده از موی راسو یا الیاف ابریشمی ظاهری طبیعی‌تر دارند، در حالی که مژه‌های مصنوعی می‌توانند ضخیم‌تر و تیره‌تر به نظر برسند، این نوع مژه‌ها برای افرادی که ظاهری جسورانه‌تر دارند، گزینه مناسب‌تری به شمار می‌رود.

علاوه بر این، مژه‌ها از نظر طول و فر مژه به درجات مختلفی تقسیم می‌شوند، به طور معمول در هنگام کاشت‌های مژه از چندین نوع مژه با طول و فر مژه مختلف برای ایجاد جلوه‌ای زیبا در چشم‌ها استفاده می‌شود، به عنوان مثال، از مژه‌های بلندتر در گوشه‌های خارجی چشم و از مژه‌های کوتاه‌تر در گوشه‌های داخلی استفاده می‌شود.

مزایای اکستنشن مژه

 1. تقویت ظاهر چشم ها: کاشت مژه‌ها می‌توانند ظاهر مژه‌ها را بلندتر و پرتر نشان دهند و به این ترتیب چشم‌ها را جذاب‌تر نمایند، در واقع این روش تاثیر فراوانی در تقویت ظاهر چشم‌ها خواهد داشت.
 2. تنوع بالا: مژه‌هایی که در روش اکستنشن مورد استفاده قرار می‌گیرند، تنوع بالایی داشته و افراد می‌توانند با هر نوع سلیقه‌ای بر اساس ترجیحات شخصی خود از آن بهره‌مند شوند، به عنوان مثال، مژه‌ها می‌توانند طبیعی یا دراماتیک باشند.
 3. ضد آب بودن: مژه‌های کاشت شده کاملاً ضد آب بوده و در هنگام فعالیت‌هایی مانند شنا کردن، دوش گرفتن یا در هنگام عرق کردن بدون آسیب باقی می‌مانند، با این حال، معمولاً توصیه می‌شود که در ۴۸ ساعت اول پس از کاشت از خیس کردن مژه‌ها خودداری شود.
 4. ایمن و بدون درد: تمام مراحل کاشت مژه‌ها تقریباً در همه افراد بدون درد انجام می‌شود، علاوه بر این، متخصصان پوست و متخصصان زیبایی بر این باورند که در بیشتر موارد این کاشت‌ها ایمن و بی خطر هستند.

مزایای اکستنشن مژه

آماده شدن برای کاشت مژه

 1. مصرف رتینول را متوقف کنید: داروی رتینول در برخی از افراد باعث افزایش حساسیت به ویژه در ناحیه ظریف چشم‌ها می‌شود، بنابراین لازم است چند روز قبل از انجام اکستنشن مصرف آن‌را متوقف کنید.
 2. در مورد آلرژی‌های خود با پزشک صحبت کنید: در برخی موارد چسبی که در روش اکستنشن مورد استفاده قرار می‌گیرد، ممکن است باعث ایجاد حساسیت در افراد حساس یا مبتلا به آلرژی شود، همچنین چسب استفاده شده در این روش نیز می‌تواند باعث خارش، قرمزی یا خشکی چشم‌ها در افراد دارای آلرژی‌های خاص شود، بنابراین لازم است قبل از انجام اکستنشن در مورد انواع حساسیت‌های خود با پزشک صحبت کنید.
 3. مصرف قهوه را متوقف کنید: اگرچه فرآِند کاشت معمولا در همه‌ی افراد بدون درد می‌باشد، اما لازم است قبل از انجام آن از مصرف قهوه و موادی که باعث تشویش و اضطراب می‌شوند، خودداری شود؛ قهوه، نوشیدنی‌های انرژی زا و کافئین دار از هر نوع که باشند، باعث تشویش و اضطراب و در نتیجه کاهش آستانه درد در افراد می‌شود.
 4. مواد آرایشی روی پلک‌ها و مژه‌ها را پاک کنید: قبل از انجام این روش از مصرف هرگونه ریمل، کانسیلر و سایر مواد آرایشی در پوست اطراف ناحیه چشم خودداری کنید، همچنین قبل از شروع فرآیند، ناحیه چشم‌ها را به خوبی بشویید.

فرایند کاشت مژه

 1. جلسه مشاوره: قبل از انجام فرآیند اکستنشن، تکنسین تمام مزایا و خطرات استفاده از این روش را برای بیمار توضیح می‌دهد، همچنین شرایطی که استفاده از این روش را برای فرد با مشکل روبرو می‌کنند را بررسی می‌نماید.
 2. انتخاب نوع مژه: تکنسین با توجه به ترجیحات شخصی فرد در مورد طول و فرمژه، نوع آن را انتخاب می‌کند؛ در هنگام کاشت، تکنسین از مژه‌های بلندتر در گوشه‌های خارجی چشم و از مژه‌های کوتاه‌تر برای گوشه‌های داخلی استفاده می‌کند.
 3. پاکسازی ناحیه اطراف چشم: برای جلوگیری از ایجاد عفونت باید ناحیه خط مژه و اطراف چشم‌ها به خوبی تمیز شود و از عدم وجود هر نوع مواد آرایشی یا آلاینده در ناحیه مورد نظر اطمینان حاصل کرد.
 4. استفاده از نوارها در حین فرآیند: چشم‌ها در طول فرآِند بسته خواهند بود، تکنسین از ژل مخصوص چشم برای ثابت نگه داشتن مژه‌های پلک پایین استفاده می‌کند، سپس نوار سفید رنگی را در قسمت پشت مژه‌ها قرار داده و با استفاده از ژل مژه‌ها را به نوار سفید رنگ می‌چسباند، این امر به این دلیل است که مژه‌ها در پیش زمینه سفید بهتر دیده می‌شوند.
 5. اتصال مژه‌ها: در این مرحله تکنسین با استفاده از موچین مژه‌ها را برداشته و به چسب آغشته می‌کند، سپس آن‌ها را به مژه‌های خود فرد می‌چسباند؛ در حالت طبیعی تنها یک تار مژه به مژه‌های طبیعی چسبانده می‌شود اما در برخی موارد برای جلوه بیشتر، ممکن است چندین تار مژه به یک تار مژه طبیعی چسبانده شود.
 6. جدا کردن نوار و ژل از روی پلک: زمانی که مژه‌ها به طور کامل خشک شدند، ژل‌ها و نوارهای متصل به پلک‌های بالا و پایین حذف می‌شوند.

فرایند کاشت مژه

پس از کاشت مژه

 1. پس از کاشت مژه ها از خیس کردن آنها به مدت ۴۸ ساعت خودداری کنید
 2. عدم استفاده از پاک کننده های حاوی روغن معمولا توصیه می شود پس از کاشت مژه از پاک کننده های آرایشی روغن های صورت و سایر مواد حاوی روغن خودداری شود زیرا روغن باعث حل شدن چسب مژه میشود
 3. خوابیدن به پهلو برای جلوگیری از از ایجاد فشار بر روی مژه ها به پهلو بخوابید زیرا مالش مژه ها بر روی بالش باعث تسریع در ریزش و شکستگی آنها می شود
 4. از مالیدن چشم ها خودداری کنید هرگونه لمس و مالش و ایجاد فشار بر روی مژه ها باعث ضعیف شدن آنها شده و احتمال ریزش یا شکستن آنها را افزایش می دهد
 5. عدم استفاده از فرمژه

عوارض جانبی احتمالی کاشت مژه

برای آگاهی از عوارض جانبی احتمالی کاشت مژه با متخصصان خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

 1. سوزش و عفونت چشم بیشترین عارضه جانبی مربوط به کاشت مژه‌ها به شمار می‌رود، در روش اکستنشن معمولاً از چسب برای اتصال تارهای مژه به فولیکول‌های طبیعی استفاده می‌شود و در برخی از افراد این امر موجب واکنش آلرژیک می‌شود، علاوه بر این، هرگونه تحریک و مالش می‌تواند موجب سوزش و عفونت در ناحیه چشم شود.
 2. آسیب احتمالی به مژه‌های طبیعی: در برخی از موارد استفاده از این روش می‌تواند موجب آسیب دیدن مژه‌های طبیعی شود؛ با رشد مژه‌های طبیعی، اکستنشن‌ها از ریشه مژه دورتر می‌شوند، این امر باعث ایجاد فشار بر مژه‌های طبیعی و شکستگی آن‌ها می‌شود،
 3. مژه‌های ناهموار: مژه‌ها مراحل رشد خاص خود را دارند، این به این معنی است که برخی از مژه‌ها در یک دوره رشد می‌کنند در حالی که برخی دیگر از آن‌ها آماده ریزش هستند؛ در برخی از موارد مژه‌های حاوی اکستنشن ریزش یافته و مژه‌های جدید بدون اکستنشن جایگزین می‌شوند، این امر ممکن است باعث ظاهر ناهموار مژه‌ها شود.

نتیجه گیری

در این مطلب توضیحات جامعی در مورد اکستنشن مژه ها و مزایای انجام آن ارائه شده است، همچنین فرآیند اکستنشن و نکات مهم قبل و بعد از آن توضیح داده شده است، در آخر نیز به عوارض جانبی احتمالی آن پرداخته شده است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا