جراحی زیبایی

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

۰
(۰)

پوست انسان دارای قابلیت ارتجاعی است و این ویژگی را مدیون پروتئین­‌های الاستین و کلاژن است که توسط سلول­‌ها تولید می­‌شوند. ولی وقتی سن بالا می­‌رود، خاصیت کشسانی پوست کاهش پیدا خواهد کرد. به همین دلیل است که با افزایش سن، شاهد شل شدن و افتادگی پوست خواهید بود. افرادی که در سن بالا تصمیم می­‌گیرند رژیم غذایی گرفته و لاغر شوند، قطعا متوجه می­‌شوند که پوست شکم لایه لایه شده و حالت افتاده به خود می­‌گیرد. در نتیجه علی رغم اینکه لاغر می­‌شوند باز هم برای انتخاب لباس دچار محددیت خواهند بود. اما این عارضه در خانم­‌ها بعد از بارداری نیز رخ می­‌دهد. به مدت نه ماه عضلات و پوست شکم بسیار کشیده می­‌شود و وقتی نوزاد به دنیا می­‌آید، این فشار برداشته خواهد شد اما پوست و عضلات به حالت قبل بر نمی­‌گردند. در چنین موادی که ذکر شد، عمل ابدومینوپلاستی کمک می‌کند تا با برداشتن پوست و عضله اضافی شکم کمر، باریک و خوش فرم شود. در واقع در این روش، عضله­‌ها و پوست کشیده شده و اضافی آن بریده می­‌شوند.

به همین دلیل است که بعد از جراحی، شکم سفت خواهد شد. اکنون یک پرسش مطرح می­‌گردد. آیا بعد از عمل ابدومینوپلاستی می­توان باردار شد؟ برخی از خانم­‌ها بعد از اولین بارداری و در نتیجه افتادگی پوست شکم، تصمیم می­‌گیرند عمل ابدو انجام دهند اما باید به مسئله بارداری بعد از ابدومینوپلاستی نیز توجه داشت. متخصصان ما در خانه پزشک ایرانیان قطعا در جلسه مشاوره، از بانوان عزیز در این مورد سوال خواهند پرسید که آیا قصد حاملگی بعد از عمل ابدومینوپلاستی را دارند یا خیر. چون این مسئله در تصمیم نهایی برای انجام جراحی تاثیر می­گذارد.

آیا بعد از ابدومینوپلاستی می­توان باردار شد؟

جراحی زیبایی شکم هم برای خانم­‌ها و هم برای آقایان قابل اجرا خواهد بود منوط بر اینکه مراجعه کننده، کاندید مناسبی برای این عمل باشد. در جلسه مشاوره، متخصص سلامت عمومی بدن، وزن فرد و سن او را بررسی می­‌کند. همچنین در مورد خانم­‌ها، آن‌ها نیز حتما در مورد تصمیم‌شان برای حاملگی بعد از ابدومینوپلاستی سوال خواهند پرسید. بارداری دورانی است که با افزایش اندازه جنین در شکم، کشش عضلات و پوست شکم بیشتر می­‌شود. تصور کنیم که شما می­‌خواهید عمل ابدو انجام دهید ولی باز هم قصد دارید باردار شوید. قطعا پزشک به شما توصیه می­‌کند این جراحی را به زمانی موکول کنید که دیگر قصد حاملگی ندارید. لازم است چند مطلب را در این خصوص متذکر شویم:

آیا میتوان بعد از جراحی ابدومینوپلاستی باردار شد؟

  1. برخی از افراد تصور می­‌کنند دلیل این توصیه پزشک، تاثیر منفی عمل ابدومینوپلاستی بر بارداری است در حالی که اینگونه نیست. به عبارت دیگر حتی اگر شما جراحی زیبایی شکم انجام داده باشید، باز هم می­توانید باردار شوید. اما نکته بسیار مهم این است که حداقل بازه زمانی بین جراحی و بارداری باید رعایت شود. برای این منظور باید از متخصص سوال کنید تا براساس وضعیت بهبود زخم­‌ها و ترمیم پوست و عضلات شکم، به شما اجازه بارداری را بدهد.
  2. همچنین اگر قصد بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی را دارید، لازم است بدانید جنین فضای کافی برای رشد خواهد داشت چون عضلات و پوست شکم، همچنان خاصیت ارتجاعی خود را حفظ کرده و با بزرگ شدن اندازه جنین، شکم بزرگ­تر خواهد شد منتهی سرعت رشد شکم، کندتر از زمانی خواهد بود که شما جراح زیبایی شکم را انجام نداده­‌اید. اما به طور کلی، هیچ خطری برای جنین وجود نخواهد داشت.
  3. توصیه همه متخصصان بر این است که اگر تصمیم بر بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی دارید، برای این جراحی دست نگه‌دارید. چون بعد از بارداری مجددا پوست شکم کشیده کشیده و ممکن است با افتادگی آن مواجه شوید. البته میزان افتادگی پوست و شکم در بدن افراد مختلف متفاوت است. برای مثال برخی از بانوان قبل از بارداری ورزش کرده و در نتیجه عضله­‌های بسیار محکم و قوی دارند. در نتیجه این دسته از افراد کمتر دچار افتادگی شکم خواهند شد. به طور کلی عاقلانه­ترین کار این است که این جراحی را به زمان بعد از زایمان موکول کنید.

سزارین بعد از ابدومینوپلاستی

تفاوتی که عمل ابدومینوپلاستی با جراحی لاغری دارد این است که در جراحی لاغری، عضلات و پوست شکم دستکاری نمی­‌شوند بلکه تنها چربی­‌های اضافی در شکم با استفاده از روش­‌های فیزیکی حذف می­‌شوند. متخصص، بعد از سوراخ کردن پوست بدن، لوله کانولای دستگاه را وارد بافت چربی می­‌کند. ضربات لوله و افزایش دما منجر به خرد شدن بافت چربی به ذرات ریزتر شده و اکنون با نیروی مکش، این ذرات از بدن خارج می­‌شوند. اما در جراحی زیبایی شکم، باید عضلات و پوست اضافی شکم برداشته شود. در واقع ممکن است شما مشکل چاقی و چربی اضافی در شکم نداشته باشید ولی بنا به دلایلی همانند بارداری، شکم لایه لایه شده و افتاده شده باشد. به همین دلیل است که باید برش‌­هایی بر روی شکم اعمال گشته و عضلات و پوست شکم کشیده شوند. در نهایت مقدار اضافی پوست و عضله­‌ها بریده می­‌شوند. پس همانگونه که متوجه شدید در عمل ابدو، شما بخشی از عضلات خود را از دست می­‌دهید. خانم‌­ها همیشه نگران سزارین بعد از ابدومینوپلاستی هستند. چون مجددا باید همین برش­‌ها در شکم اجرا شوند. اگر فاصله زمانی بین عمل ابدو با بارداری رعایت گردد، برای سزارین مشکلی پیش نخواهد آمد اما بهترین کار این است که عمل ابدومینوپلاستی بعد از آخرین بارداری انجام شود چون همانگونه که گفته شد، حاملگی باعث بزرگ شدن شکم شده و ممکن است مجددا نیاز به جراحی زیبایی شکم باشد.

بارداری و سزارین بعد از ابدومینوپلاستی

جالب است بدانید برخی از خانم­‌ها در جواب به توصیه پزشک که بعد از آخرین زایمان به سراغ عمل ابدو بروند، این سوال را مطرح می­‌کنند که آیا می­توان همزمان با سزارین، عمل ابدو را نیز انجام داد یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم که این کار چند عیب بسیار مهم دارد:

  1. اولین و مهم‌ترین دلیلی که متخصص این تقاضای خانم­‌ها را برای عمل ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین رد می­کند این است که باید صبر کرد تا رحم به اندازه طبیعی خود برگردد. در واقع دلیل بزرگ شدن شکم، عمدتا به دلیل بزرگ شدن رحم است. به همین دلیل است که چند ماه بعد از زایمان، شاهد کوچک شدن شکم خود خواهید بود. بنابراین در ابتدا باید صبر کرد تا رحم به حالت عادی خود برگردد.
  2. همچنین دلیل بعدی که باعث بزرگ شدن شکم در دوران بارداری می­شود، چاقی و اضافه وزن است. مادران در آن دوران، غذای بیشتری خورده و تحرک کمتری دارند. طبیعی است که چربی اضافی در ناحیه شکم رسوب کند. بنابراین باید براساس نظر پزشک، مدتی صبر کنید تا وزن شما کمتر شود. شاید وقتی چربی شکم حذف گردید، افتادگی آن نیز کاهش پیدا کرد و در نتیجه نیازی به جراحی زیبایی شکم نخواهد بود.
  3. لازم است بدانید که تحقیقات نشان داده است انجام همزمان عمل ابدومینوپلاستی و سزارین، خطر عفونت را بالا می­برد. به طور کلی برخی از خانم‌ها بعد از سزارین دچار عفونت می­‌شوند اکنون اگر جراحی زیبایی شکم نیز همزمان با سزارین انجام شود، چون تعداد زخم‌­ها بیشتر شده و از سویی دیگر بدن مادر قدرت کافی برای ترمیم زخم‌­ها را ندارد، لذا خطر عفونت بیشتر می­‌شود.
  4. نکته آخر این است که اگر همزمان این دو عمل با هم انجام شوند، احتمال دارد که ناف بیرون بزند و بارها این عارضه را در خانم­‌ها شاهد بوده‌­ایم.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا