جراحی زیبایی
موضوعات داغ

بلفاروپلاستی – فواید، عوارض و معرفی روش های جراحی پلک

۰
(۰)

با بالا رفتن سن، پوست بدن و به ویژه صورت خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و عضلات موجود در این ناحیه سست می‌شوند. این تغییرات در قسمت چشم‌ها منجر به افتادگی پلک و ایجاد چین‌های عمیق در پلک‌های بالایی و تولید کیسه‌های چربی و گشاد شدن پلک در پلک‌های پایینی می‌شود. بلفاروپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که بر روی پلک‌ها انجام می‌شود، این کار به منظور از بین بردن پوست اضافی روی پلک‌های فوقانی و کاهش گشادی پلک‌های پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد که به آن لیفت چشم نیز گفته می‌شود. در این مطلب مشاوران خانه پزشک ایرانیان مطالب جامع و کلی در مورد بلفاروپلاستی، اهداف، روش‌ها و عوارض جانبی احتمالی بعد از آن جمع آوری و ارائه کرده‌اند.

اینفوگرافیک بلفاروپلاستی
اینفوگرافیک بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی که به آن جراحی پلک نیز گفته می‌شود، نوعی روش جراحی زیبایی است که افتادگی پلک را ترمیم کرده و ممکن است شامل برداشتن پوست، عضلات و چربی‌های اضافی باشد؛ پلک‌ها، با افزایش سن کشیده شده و عضلات حمایت کننده از آن‌ها ضعیف می‌شوند، در نتیجه، ممکن است چربی اضافی در بالا و پایین پلک‌ها جمع شده و باعث افتادگی ابروها، پلک‌های بالایی و کیسه‌های زیر چشم شود. علاوه بر پیرتر نشان دادن صورت، افتادگی شدید پوست در اطراف چشم‌ها می‌تواند موجب کاهش دید طرفین (نمای جانبی)، به ویژه قسمت‌های فوقانی و خارجی میدان دید شود.  این روش به منظور از بین بردن پوست اضافی پلک‌های فوقانی و کاهش گشادی پلک‌های پایین انجام می‌شود، برداشتن بافت اضافی از روی پلک‌ها می‌تواند مشکلات بینایی و عملکردی چشم را کاهش داده یا از بین ببرد، همچنین، بلفاروپلاستی باعث جوان‌تر و زیباتر به نظر رسیدن چشم‌ها می‌شود.

هدف از انجام جراحی بلفاروپلاستی چیست؟

انجام جراحی در پلک‌ها معمولاً به دلایل زیبایی انجام می‌شود، علاوه بر این، لیفت پلک یک روش موثر برای بهبود بینایی در افراد مسنی است که افتادگی پلک‌های فوقانی مانع از بینایی آن‌ها می‌شود، در صورت وجود موارد زیر، بلفاروپلاستی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد:

 1. گشاد شدن یا افتادگی پلک‌های بالایی
 2. پوست اضافی پلک‌های فوقانی که در بینایی محیطی اختلال ایجاد می‌کنند.
 3. افتادگی پوست در پلک‌های پایین
 4. کیسه‌های چربی زیر چشم

جراحی زیبایی پلک ممکن است به طور همزمان با روش‌های دیگری مانند لیفت ابرو و لیفت صورت، برای رسیدن به بهترین نتیجه انجام شود، این روش ممکن است به دلایل زیبایی یا عملکردی انجام شود که در هر دو صورت، شامل برداشتن و از بین بردن بافت اضافی پوست در ناحیه پلک‌ها و اطراف چشم می‌باشد.

مطالب بیشتر: عوارض بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی عملکردی

بلفاروپلاستی عملکردی شامل از بین بردن پوست اضافی در پلک‌ها است که بینایی را محدود می‌کند، این روش در صورت تشخیص ضروری بودن آن به لحاظ پزشکی، ممکن است تحت پوشش بیمه قرار گیرد؛ در بیشتر موارد، در صورت افتادگی پوست شل بر روی پلک فوقانی، لیفتینگ عملکردی چشم می‌تواند بینایی افراد برای رانندگی یا سایر کارهای بصری را بهبود بخشد. مشکل دیگر، دشواری در استفاده از عینک یا لنزهای تماسی به دلیل پلک افتاده فوقانی یا کیسه‌های چربی زیر چشم است. سایر شرایط پزشکی که ممکن است به عمل بلفاروپلاستی  نیاز داشته باشند، عبارتند از:

 1. تحریک ناشی از مالش چین‌های اضافی پوست پلک به یکدیگر
 2. ناراحتی در عضلات پیشانی که به دلیل فشار بیش از حد برای از بین بردن افتادگی پوست در ناحیه پلک ایجاد می‌شود

بلفاروپلاستی زیبایی

بلفاروپلاستی زیبایی را می‌توان بر روی پلک‌های بالا یا پایین یا هر دو انجام داد؛ بسته به نوع جراحی، علاوه بر حذف پوست اضافی، ممکن است چربی اضافی حذف یا به طور مجدد توزیع شود، قبل از انجام این روش، باید انتظارات واقع بینانه‌ای از آن داشته باشید زیرا اگرچه این روش می‌تواند ظاهر پلک‌های شما را بهبود بخشد، اما نمی‌تواند صورت شما را به طور چشمگیری تغییر دهد.

انواع جراحی بلفاروپلاستی

انواع جراحی بلفاروپلاستی

جراحی لیفت پلک، به طور کلی به سه نوع مختلف تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است:

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک فوقانی

جراحی پلک فوقانی، رایج‌ترین نوع بلفاروپلاستی است، این روش معمولا برای بهبود بینایی و عملکرد چشم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، با بالا رفتن سن، پلک فوقانی خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و در برخی موارد شروع به افتادگی و وارونه شدن می‌کند، این امر بر عملکرد پلک تأثیر گذار بوده و بینایی را مختل و فعالیت‌هایی مانند خواندن، رانندگی یا نوشتن را دشوار یا حتی غیرممکن می‌کند، انجام بلفاروپلاستی فوقانی می‌تواند عملکرد پلک را افزایش داده و همچنین زیبایی را بهبود بخشد.

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک پایین

نوع دوم جراحی زیبایی پلک، بلفاروپلاستی پلک پایین است، این روش بر روی پلک پایین انجام می‌شود، این جراحی اغلب به منظور کاهش ظاهر کیسه‌های چربی زیر چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد، علاوه بر این، بلفاروپلاستی پلک پایین می‌تواند چین و چروک‌های زیر چشم را نیز کاهش دهد.

بلفاروپلاستی یا جراحی ترکیبی پلک

یکی دیگر از روش‌های زیبایی پلک، بلفاروپلاستی می‌باشد که شامل، جراحی همزمان پلک‌های بالایی و پایینی است؛ بهبود هر دو بخش چشم می‌تواند ظاهری شاداب و جوان ایجاد کند، روش بلفاروپلاستی ترکیبی همچنین ممکن است همراه با لیفت ابرو انجام شود که می‌تواند چین و چروک‌های بالای چشم را بهبود بخشد.

آمادگی برای جراحی بلفاروپلاستی

در ابتدا، شما نیاز به یک مشاوره اولیه با یک جراح پلاستیک دارید تا در مورد نگرانی‌ها و نتایج دلخواه خود از لیفتینگ پلک با او صحبت کنید. قبل از انجام جراحی، پزشک آزمایشاتی را انجام می‌دهد، همچنین معاینه بدنی برای مشاهده و اندازه گیری چشم‌ها و آزمایش‌هایی برای سنجش میزان بینایی و پارگی چشم نیز لازم است، سرانجام، پزشک از پلک‌های شما عکس گرفته تا در انجام عمل به او کمک کند؛ علاوه بر این، مهم است که در مورد هر دارویی که مصرف می‌کنید با پزشک مشورت کنید، این ممکن است شامل داروهای زیر باشد:

 1. داروهای تجویزی
 2. داروهای بدون نسخه
 3. مکمل های گیاهی

به احتمال زیاد پزشک از شما می‌خواهد که مصرف داروهایی که خطر خونریزی را افزایش می‌دهند، مانند ایبوپروفن یا وارفارین را متوقف کنید، همچنین باید از استعمال دخانیات به ویژه سیگار به مدت چند هفته قبل از انجام جراحی خودداری کنید، قبل از انجام جراحی نیز لازم است موارد زیر را رعایت کنید:

 1. شب قبل از جراحی یک وعده غذایی سبک مانند سوپ مصرف کنید
 2. بعد از نیمه شب از خوردن و نوشیدن خودداری کنید
 3. صبح روز جراحی، طبق روال عادی باید داروهای ضروری مانند فشار خون را با یک جرعه کوچک آب مصرف کنید
 4. در روز جراحی از استفاده از مواد آرایشی خودداری کنید

فرآیند انجام بلفاروپلاستی

فرآیند بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی پلک‌های بالا و پایین معمولا به صورت سرپایی انجام می‌شوند، این بدان معناست که شما می‌توانید مدت کوتاهی پس از عمل به خانه بروید. در این روش، اغلب از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود که در آن جراح یک عامل بی‌حس کننده را به پلک‌ها تزریق می‌کند، با دریافت بی‌حسی موضعی، در طول عمل بیدار خواهید ماند، اما توسط دارویی که تجویز می‌شود، اطراف چشم‌ها بی‌حس می‌شود؛ علاوه بر این، می‌توان تاثیر بی‌حسی موضعی را با استفاده از داروهای آرام‌بخش سیستمیک به صورت خوراکی یا داخل وریدی افزایش داد؛ با این حال، اگر بلفاروپلاستی پیچیده‌تر باشد یا اگر قصد انجام هم‌زمان سایر اقدامات زیبایی را داشته باشید، ممکن است بیهوشی عمومی دریافت کنید. در صورت نیاز به بیهوشی عمومی، داروهای بیهوشی داخل وریدی به شما داده می‌شود، برای آشنایی بیشتر با فرآیند روش بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین با خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

برای جراح پلک فوقانی، پزشک برش کوچکی را در ناحیه پلک ایجاد کرده و از طریق آن، پوست اضافی و همچنین ماهیچه‌ها و گاهی چربی‌های اضافی را خارج می‌کند، برخی از این بافت‌ها ممکن است قبل از بستن برش توسط جراح، به مناطق دیگر اطراف چشم منتقل شوند.

جراحی پلک پایین معمولاً شامل برداشتن چربی‌هایی است که موجب ایجاد کیسه‌های زیر چشم می‌شوند، همچنین گاهی اوقات ممکن است مقدار کمی از پوست را نیز از بین ببرند؛ این برش ممکن است در قسمت داخلی پلک یا در خارج پلک و در زیر مژه‌های پایین ایجاد شود.

بهبودی پس از بلفاروپلاستی

بهبودی بعد از بلفاروپلاستی در مقایسه با انواع دیگر جراحی‌ها نسبتاً کوتاه است؛ بیمار بلافاصله پس از جراحی، به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود و از نظر عوارض جانبی تحت نظر قرار می‌گیرد، در صورت عدم بروز هرگونه عارضه، بیمار همان روز به خانه باز می‌گردد. پس از انجام جراحی، ممکن به طور موقتی موارد زیر را تجربه کنید:

 1. تاری دید ناشی از پماد روان کننده که روی چشم‌ها زده می‌شود
 2. آبریزش چشم‌ها
 3. حساسیت به نور
 4. دید دوتایی
 5. پلک‌های پف کرده و بی‌حس
 6. تورم و کبودی
 7. درد یا ناراحتی

مهم است که بلافاصله پس از انجام عمل بلفاروپلاستی، چند روز استراحت کنید. در صورت وجود تورم و درد، پزشک ممکن است برای تسکین علائم، داروی ایبوپروفن را تجویز کند، با این حال، از بین رفتن کامل این علائم ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد. در ادامه، خانه پزشک ایرانیان مواردی را که لازم است برای کمک به روند بهبودی مورد توجه قرار گیرند، ارائه کرده است:

 1. استفاده از بسته‌های یخ بر روی پلک‌ها پس از جراحی
 2. تمیز کردن آرام پلک‌ها و استفاده از قطره‌های چشمی یا پمادهای تجویز شده
 3. خودداری از عدم ایجاد فشار، وزنه برداری و شنا به مدت یک هفته پس از جراحی
 4. خودداری از انجام فعالیت‌های سنگین مانند ایروبیک و دویدن به مدت یک هفته پس از جراحی
 5. عدم استعمال سیگار
 6. خودداری از مالش چشم‌ها
 7. عدم استفاده از لنزهای تماسی به مدت دو هفته پس از انجام جراحی
 8. استفاده از عینک آفتابی تیره برای محافظت از پوست پلک‌ها در برابر آفتاب و باد
 9. قرار گیری بالاتر سر نسبت به سینه در هنگام خواب
 10. استفاده از کمپرس سرد برای کاهش تورم

خطرات و عوارض جانبی احتمالی بلفاروپلاستی

خطرات و عوارض جانبی احتمالی بلفاروپلاستی

عوارض احتمالی ناشی از جراحی بلفاروپلاستی بسیار نادر است، اما ممکن است گاهی اوقات روی دهند، عوارض احتمالی شامل موارد زیر هستند:

 1. خون ریزی
 2. عفونت
 3. تاری دید
 4. آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب
 5. خشکی چشم
 6. خارش در اطراف ناحیه چشم
 7. ناتوانی در بستن چشم
 8. آسیب عضلانی
 9. جای زخم

در صورت بروز هر کدام از این عوارض، لازم است در اسرع وقت با پزشک تماس بگیرید.

هزینه بلفاروپلاستی ( عمل پلک )

قیمت عمل جراحی بلفاروپلاستی بستگی و ارتباط مستقیم با تجربه پزشک دارد. حتما قبل از اقدام به این عمل، درباره پزشک معالج تحقیق نمایید. میانگین هزینه بلفاروپلاستی بین ۵ الی ۷ ملیون تومان می باشد.

نتیجه گیری

بلفاروپلاستی در درجه اول برای درمان علائم رایج پیری که در اطراف چشم‌ها ایجاد می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد، اگر در مورد چین‌های عمیق پوستی در اطراف چشم و افتادگی پلک نگران و مایل به بهبود آن‌ها هستید، می‌توانید با جراح یا پزشک متخصص مشورت کنید.

در این بخش از مقالات خانه پزشک ایرانیان توضیحات جامعی در مورد بلفاروپلاستی، ضرورت انجام آن و انواع جراحی پلک ارائه شده است، همچنین فرآیند انجام انواع جراحی پلک به طور کامل تشریح و موارد لازم برای قبل از جراحی توضیح داده شده است، در آخر به فرآیند پس از جراحی و دوره بهبود و همچنین خطرات و عوارض جانبی پرداخته شده است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا