زیبایی دندان
موضوعات داغ

سفید کردن دندان با بلیچینگ – درمان خانگی و پزشکی

۰
(۰)

دندان‌ها ممکن است به دلایل مختلفی لکه‌دار شده یا تغییر رنگ دهند، در چنین مواردی استفاده از روش‌ های بلیچینگ دندان می‌تواند به درمان مشکلات تغییر رنگ دندان کمک کند. این روش‌ها معمولا بی‌خطر بوده و باعث افزایش اعتماد به نفس در افراد می‌شود. بلیچینگ دندان به دو نوع درمان‌های پزشکی و درمان‌ خانگی تقسیم می‌شود که بسته به نوع لکه و شدت آن، گزینه مناسب برای فرد انتخاب می‌شود. در این مطلب خانه پزشک ایرانیان اطلاعات جامع و کاملی در مورد سفید کردن دندان‌ ها و انواع روش‌های آن‌ اراده داده است.

بلیچینگ دندان چیست؟

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روش‌های روزمره برای روشن، سفید و سالم نگه داشتن دندان‌ها هستند، با این حال در برخی موارد دندان‌ها ممکن است تغییر رنگ داده و لکه‌های زرد رنگ بر روی آن‌ها ظاهر شود، سفید کردن دندان که به آن بلیچینگ دندان نیز گفته می‌شود، روشی است که با استفاده از مواد سفید کننده، لکه‌های زرد را از بین برده یا دندان‌ها را فراتر از رنگ طبیعی خود روشن می‌کند؛ گزینه‌های سفید کردن دندان شامل موارد زیر هستند:

 1. بلیچینگ دندان‌ها در مطب
 2. بلیچینگ دندان در خانه
 3. سفید کردن دندان با روش ترکیبی سفید کردن در مطب و خانه

بلیچینگ دندان چیست؟

درمان‌ سفید کننده دندان‌‌ها به نوع لکه و شدت آن بستگی دارد، اما در هر سه روش از محصولات سفید کننده بر پایه پراکسید هیدروژن استفاده می‌شود، روش بلیچینگ در خانه از موادی که حاوی ۳% تا ۱۵% پراکسید هیدروژن هستند، استفاده می‌کند، این در حالی است که درصد سفید کننده بکار رفته در روش حرفه‌ای ۱۵% تا ۴۰% درصد است.

مطالب بیشتر: کامپوزیت دندان

علت تغییر رنگ دندان‌ها

با گذشت زمان، دندان‌ها به دلایل مختلفی ممکن است تغییر رنگ دهند، این دلایل شامل موارد زیر هستند:

انواع غذاها و نوشیدنی‌ها

قهوه و چای از مهمترین عوامل ایجاد لکه بر روی دندان‌ها هستند، این مواد حاوی رنگدانه‌های رنگی شدیدی به نام کروموژن‌ها هستند که به قسمت سفید و بیرونی دندان که به آن مینای دندان گفته می‌شود، متصل می‌شوند.

مصرف دخانیات

مواد شیمیایی موجود در محصولات دخانیات باعث ایجاد لکه‌های سرسخت بر روی دندان‌ها می‌شود، این مواد موجب تغییر رنگ دندان‌ها و ایجاد لکه‌های زرد بر روی آن‌ها می‌شود.

علت تغییر رنگ دندان ‌ها

افزایش سن

در زیر پوسته‌ی بیرونی سفت و سفید دندان‌ها، ناحیه نرم‌تری به نام عاج وجود دارد، با گذشت زمان مینای دندان با مسواک زدن نازک شده و عاج دندان که مایل به زرد است، بیشتر در معرض دید قرار می‌گیرد.

ضربه

ضربه به دهان ممکن است باعث تغییر رنگ دندان‌ها شود، زیرا این امر باعث آسیب دیدن مینای دندان و آشکار شدن عاج دندان می‌شود.

مصرف داروها

تیرگی دندان می‌تواند یک عارضه جانبی مصرف داروهای آنتی هیستامین، داروهای ضد روان پریشی و داروهای فشار خون بالا باشد، مصرف آنتی بیوتیک‌هایی مانند تتراسایکلین و داکسی سایکلین در کودکان در حال رشد ممکن است باعث تغییر رنگ دندان‌ها در سن بزرگسالی شود، علاوه بر این، شیمی درمانی و پرتو درمانی ناحیه سر و گردن نیز می‌تواند موجب تغییر رنگ دندان‌ها شود.

گزینه‌های بلیچینگ دندان

برای سفید کردن دندان‌ ها می‌توان از روش‌های مختلفی که شامل روش‌های در مطبی و در خانه هستند، بهره برد؛ به طور کلی در این روش‌ها دندان‌ها با کاربامید پراکسید سفید می‌شوند، این ماده به پروکسید هیدروژن و اوره تجزیه شده و در یک واکنش شیمیایی رنگ دندان را هدف قرار می‌دهند.

گزینه‌های بلیچینگ دندان

روش‌های درمانی در مطب

روش ‌های درمانی سفید کننده دندان در مطب می‌توانند برای سفید کردن سریع و کارآمد دندان‌ها مفید باشند، علاوه بر این، نتایج این روش‌ها ماندگارتر از روش‌های خانگی هستند، زیرا غلظت پراکسید هیدروژن در این روش‌ها بیشتر از درمان‌های خانگی هستند، انواع روش‌های بلیچینگ دندان در مطب شامل موارد زیر هستند:

 1. سفید کردن دندان با ژل پراکسید هیدروژن: در طی این روش یک ژل حاوی ۱۵ تا ۲۵ درصد از هیدروژن پراکسید به عنوان ماده سفید کننده بر روی دندان‌ها اعمال می‌شود، اولین مرحله در این روش شامل استفاده از جمع کننده دهان برای نمایان شدن کامل دندان‌ها است، سپس برای جلوگیری از تحریک لثه توسط ژل پراکسید هیدروژن، از رزین سخت کننده بر روی لثه‌ها استفاده می‌شود، سپس ژل سفید کننده بر روی دندان‌ها اعمال شده و با استفاده از تابش نور ماوراء بنفش فعال می‌شود، برای اطمینان از سفید شدن کامل دندان‌ها، این مراحل به طور مجدد تکرار می‌شوند.
 2. بلیچینگ عمیق دندان: در روش سفید سازی عمیق دندان‌ها از ترکیبی از روش‌های داخل مطب و فرآیندهای در خانه استفاده می‌شود، در این روش ابتدا سفید کردن دندان‌ها با ژل پراکسید هیدروژن در مطب انجام می‌شود، سپس قالبی متناسب با دندان‌ها برای استفاده در خانه به بیمار داده می‌شود، این قالب‌ها با مواد سفید کننده پر شده و بر روی دندان‌ها به مدت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت قرار می‌گیرند، این روش برای از بین بردن لکه‌های لجبازتر که ناشی از شرایط جدی‌تر هستند مفید است.
 3. سفید کردن دندان با لیزر: این روش سریع‌ترین و گران‌ترین نوع درمان بلیچینگ دندان به شمار می‌رود، در این روش مانند روش‌های قبلی، ماده سفید کننده بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد با این تفاوت که به جای فعال شدن توسط نور ماوراء بنفش از لیزر استفاده می‌شود، دقت فوق العاده دقیق لیزر می‌تواند عامل سفید کننده را در مدت ۳۰ ثانیه فعال کند، این امر باعث سفید شدن کامل دندان‌ها می‌شود.

مطالب بیشتر: ایمپلنت دندان

روش‌های درمانی در خانه

استفاده از محصولات سفید کننده بدون نسخه برای کمک به درمان تغییر رنگ دندان‌ها، می‌توانند مفید باشند، این محصولات فاقد پراکسید کاربامید هستند، این بدان معنی است که استفاده از سفیدکننده‌های دندان بدون نسخه ممکن است به اندازه روش‌های درمانی در مطب موثر عمل نکرده یا برای مشاهده نتایج، زمان زیادی لازم باشد؛ محصولات بدون نسخه سفید کننده شامل موارد زیر است:

 1. خمیر دندان‌های سفید کننده دندان: خمیر دندان‌های سفید کننده از کاربامید پراکسید بهره نمی‌گیرند، بلکه این خمیردندان‌ها با استفاده از مواد مختلف مانند مواد ساینده سطح دندان‌ها را هدف قرار می‌دهند، مشاهده نتایج حاصل از استفاده از این نوع خمیر دندان‌ها ممکن است زمان بر باشد.
 2. نوارهای سفید کننده: برای بلیچینگ دندان ‌ها می‌توان از نوارهای سفید کننده بدون نسخه استفاده کرد، این نوارها حاوی مقادیر کمی پراکسید هیدروژن هستند، این نوارها را می‌توان یک یا دو بار در روز بر روی دندان‌ها برای مدت زمان مشخص قرار داد.
 3. زغال فعال: زغال فعال یکی از روش‌های درمانی برای از بین بردن لکه‌های روی دندان‌ها است، زغال فعال می‌تواند مواد روی دندان‌ها را جذب کرده و از این طریق به سفید شدن دندان‌ها کمک کند.

مطالب بیشتر: طراحی لبخند هالیوودی

مزایای سفید کردن دندان‌ ها

بلیچینگ دندان ‌ها با مزایای فراوانی همراه است که اصلی‌ترین مزیت آن روشن شدن رنگ دندان‌ها است، این امر می‌تواند منجر به تاثیرات مثبتی مانند لبخند سفیدتر و افزایش اعتماد به نفس شود، دندان‌هایی که فرایند سفید شدن را پشت سر گذاشته‌اند، سالم‌تر و زیباتر به نظر می‌رسند، در مقایسه با بسیاری دیگر از روش‌های زیبایی دندان، روش ‌های سفید کردن دندان‌ ها بدون درد هستند و نیازی به بهبودی ندارند.

مزایای سفید کردن دندان‌ ها

عوارض جانبی احتمالی بلیچینگ دندان

در حالی که روش‌ های سفید کننده دندان ایمن و بی خطر در نظر گرفته می‌شوند، اما ممکن است برخی از عوارض جانبی زیر تجربه شوند:

 1. حساسیت دندان‌ها: دندان‌ها پس از بلیچینگ، نسبت به قبل حساس‌تر می‌شوند، با این حال حساس شدن دندان‌ها ممکن است در درمان اول یا دوم تجربه شوند و به مرور زمان کاهش می‌یابد، در چنین شرایطی دندانپزشک محصولات حاوی نیترات پتاسیم و ژل سدیم فلوراید را توصیه می‌کند.
 2. تحریک لثه: تحریک لثه یکی دیگر از عوارض جانبی احتمالی سفید شدن دندان‌ها به شمار می‌رود، این امر به دلیل تماس ماده سفید کننده با لثه ایجاد می‌شود و بعد از درمان برطرف می‌شود.

به خاطر داشته باشید که دندان‌ها را نمی‌توان به صورت دائمی سفید کرد و باید هر چند وقت یکبار به دنبال درمان‌های سفید کننده برای تغییر رنگ خارجی و داخلی دندان باشید؛ علاوه بر این، این روش‌ها برای سفید کردن دندان‌های اصلی کاربرد دارند و در صورت استفاده از کاشت، تاج، پل یا دندان مصنوعی، باید با دندانپزشک مشورت کنید، همچنین در صورت وجود حفره‌های فعال ممکن است درمان سفید کننده دندان گزینه مناسبی نباشد.

مطالب بیشتر: ارتودنسی دندان 

نتیجه گیری درباره بلیچینگ دندان

در این مطلب توضیحات جامعی در مورد بلیچینگ دندان ارائه شده است، در ادامه به عوامل تغییر دهنده رنگ دندان‌ها پرداخته شده است و انواع روش‌ های سفید کردن دندان مورد بررسی قرار گرفته است، در انتها مزایا و عوارض جانبی این روش توضیح داده شده است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا