بهداشت

بهداشت کودکان – توصیه ها برای بهداشت دهان, پوست و گوش کودک

۰
(۰)

بهداشت کودک از جمله عواملی است که رعایت آن بر همگان آشکار و واضح است اما ممکن است که در برخی موارد به درستی رعایت نشود، نه به این منظور که والدین کوتاهی می‌کنند بلکه بدین مفهوم که ممکن است از لطافت و ظرافت‌های کودک به دلیل بی‌تجربگی آگاه نباشند؛ بهداشت و سلامت کودک دو مسئله به هم پیوسته است که رسیدن به یکی از آن‌ها در گرو دیگری است و یکدیگر را کامل می‌کنند، در ادامه این مقاله تیم خانه پزشک ایرانیان اطلاعات لازم در مورد نظافت کودک، بهداشت و سلامت او را در اختیارتان قرار خواهند داد.

اینفوگرافیک بهداشت کودکان

توصیه‌های ساده برای بهداشت کودک و مراقبت از پوست

از بین بردن نقاط قرمز رنگ روی پوست 

هیچ چیزی نرم، لطیف و حساس‌تر از پوست کودک نیست و این پوست حساس می‌تواند توسط پوشک، کش کلاه یا دیگر موارد به راحتی تحریک شود در نتیجه ممکن است که بر روی بدن کودک نقاط یا ناحیه‌های قرمز رنگی ایجاد شود؛ ممکن است که کودک در حالت و وضعیت خوبی باشد اما پوست او نه، زیرا کودکان در ماه‌های اولیه زندگی خود دارای پوستی بسیار حساس هستند؛ اکثر این نقاط قرمز رنگ هیچ ضرری برای کودک ندارند و سلامت او را تهدید نخواهند کرد و بعد از مدت کوتاهی به صورت خود به خود از بین می‌رود. ممکن است که فکر کنید مراقبت از پوست کودک کار سختی است اما باید به سه سوال اساسی در این مورد توجه کنید:

  1. کدام مشکل پوستی را می‌توانید در خانه درمان کنید؟
  2. کدام شرایط نیاز به درمان توسط پزشک دارند؟
  3. چگونه می‌توانید از ایجاد مشکلات پوستی جلوگیری کنید؟

توصیه‌های ساده برای مراقبت از پوست کودک

جلوگیری از ایجاد قرمزی پوست به دلیل استفاده از پوشک

اگر پوشک بر روی پوست کودک نقاط قرمز رنگی ایجاد کرده است نگران نباشید یک امر عادی است و اکثر کودکان به دلیل پوست حساس دچار مشکلات پوستی به دلیل استفاده از پوشک خواهند شد اما علت این اتفاق می‌تواند موارد زیر باشد:

  1. سفت و محکم بستن پوشک
  2. عدم تعویض به موقع پوشک
  3. استفاده از مارک خاصی از شوینده و پوشک

می‌توانید این نوع مشکل پوستی ناشی از پوشک را به دو صورت درمان کنید:

  1. تا جایی که امکان پذیر است از پوشک کردن کودک خودداری کنید و او را در معرض هوای آزاد بگذارید
  2. پوشک نم‌دار را زود به زود تعویض کنید
  3. در صورت لزوم، کودک را با پارچه مرطوب و گرم تمیز کنید و سپس از پودر زینک اکساید یا کرم استفاده کنید

ایجاد آکنه های قرمز یا سفید رنگ بر روی پوست صورت

آکنه کودک با آکنه ایجاد شده بر روی پوست یک نوجوان کاملا متفاوت است، محققان علت آن را قارچ ارزیابی کرده‌اند نه چربی، در صورتی که آکنه ایجاد شده بر روی پوست نوجوان‌ها به دلیل چربی است؛ آکنه‌های روی بینی و گونه کودک به خودی خود بعد از چند هفته از بین خواهند رفت و این مسئله مربوط به بهداشت کودک نیست و کودک نیازی به استفاده از کرم‌های ضد آکنه نخواهد داشت.

اگزما

اگزما نواحی قرمز رنگی بر روی پوست ایجاد می‌کند که خارش آن‌ها کودک را بی‌تاب خواهد کرد، اگزما کودکانی را که خانواده آن‌ها سابقه این بیماری را دارند بیشتر تهدید خواهد کرد؛ اگزما بر روی صورت کودک ایجاد می‌شود وگاهی ترشحاتی خواهد داشت که با رعایت بهداشت کودک به مرور زمان خشک و پوسته پوسته خواهد شد. ممکن است که لکه‌های اگزما را بر روی آرنج، قفسه سینه، بازو یا پشت زانوی کودک نیز مشاهده کنید؛ برای درمان این لکه‌های اگزما و رعایت نظافت کودک از صابون، شوینده و مقداری مرطوب کننده مرغوب استفاده کنید در صورتی که اگزما پیشرفته باشد ممکن است که برای درمان آن از داروها استفاده شود.

خشکی پوست کودک

اگر کودک تازه متولد شده‌ی شما دارای پوستی خشک است نگران نباشید، خشکی پوست معمولا در کودکانی که کمی دیرتر متولد می‌شوند امری رایج است؛ پوست کودکان بسیار سالم، نرم و مرطوب است اما اگر کودک شما همچین پوستی ندارد حتما با یک متخصص کودک مشورت کنید.

نیاز کودک به حمام

لازم نیست کودک تازه متولد شده را هر روز به حمام برد، سه بار در هفته کافی است تا زمانی که کمی قدرت تحرک پیدا کند زیرا حمام زیاد موجب خشکی پوست کودک خواهد شد؛ اگر پوشک و لباس‌های او را به موقع عوض کنید و نواحی حساس را به خوبی تمیز کنید و مراقب بهداشت کودک باشید نیاز به حمام روزانه نخواهد بود.

بهترین زمان برای حمام کودک

مناسب‌ترین زمان برای حمام کودک سلیقه‌ای است و به والدین او بستگی دارد. بهتر است این کار در زمان مناسب و با صبر و حوصله انجام شود؛ برخی از والدین حمام صبحگاهی را ترجیح می‌دهند برخی دیگر حمام قبل از خواب شبانه را زمان مناسبی می‌دانند.

بهداشت گوش کودک

بهداشت گوش کودک

تمیز نگه‌داشتن گوش کودک بسیار مهم است، بعد از حمام کردن کودک بهتر است که به کمک گوش پاک کن یا یک پارچه نم‌دار قسمت بیرونی گوش را تمیز کنید، توجه داشته باشید که نباید گوش پاک کن را وارد گوش کودک کنید حتی اگر واکس درون گوش قابل مشاهده باشد، نیازی به خارج کردن آن‌ نیست، واکس اضافی درون گوش برای محافظت از گوش ضروری است و دارای ویژگی ضد باکتریایی است و تمیز کردن کامل آن گوش را آسیب پذیر خواهد کرد.

بهداشت دهان کودک

طبق آمار منتشر شده از آکادمی دندانپزشکی آمریکا تحلیل دندان‌ها در دوران کودکی از مزمن‌ترین بیماری‌های این دوران است؛ تحلیل رفتن دندان‌ها می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در صحبت کردن و یاد گرفتن زبان شود البته در صورتی که تحت درمان قرار نگیرد؛ فلوراید ماده‌ای است که از تخریب دندان‌‌ها جلوگیری می‌کند و کودک باید در هر دوره که به دندان‌پزشک مراجعه می‌کند فلوراید دریافت کند در نتیجه می‌توانید از پزشک در مورد چگونگی دریافت آن کمک بگیرید.

استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان بخش مهمی از بهداشت دهان است، افرادی که از کودکی این عادت را در خود ایجاد کرده‌اند دندان‌های سالم‌تری دارند در نتیجه به کودکان خود آموزش دهید که حتما بعد از غذا از نخ دندان استفاده کنند، برای این که نخ دندان کشیدن برای آن‌ها جذاب شود بهتر‌ است که این کار را تبدیل به یک بازی با سرگرمی کنید و به او اجازه دهید که این کار را خودش انجام دهد تا تبدیل به عادت شود؛ به او یادآوری کنید که هر روز از نخ دندان استفاده کند و بهتر است که هفته‌های نخست ناظر این کار باشید.

بهداشت دهان کودک

ایجاد کمی خونریزی هنگام نخ دندان کشیدن امری عادی است اما اگر این اتفاق به طور مکرر اتفاق افتاد حتما کودک دچار اشتباه شده است و این کار را به درستی انجام نمی‌دهد پس بیشتر مراقب این کار باشید و به او آموزش دهید که باید بدون هیچ فشاری نخ دندان بکشد در غیر این صورت نه تنها به  بهداشت دهان خود کمک نمی‌کند بلکه مشکل جدی برای لثه و دندان ایجاد خواهد کرد.

بهداشت کودک یکی از مهم‌ترین ارکان مراقبت از او است، بهداشت و نظافت کودک از زمان تولد تا زمانی که بتواند این کار را خودش به طور مستقل انجام دهد بر عهده والدین است؛ بهداشت کودک شامل مراقبت از پوست، گوش، دهان و دندان می‌شود که تیم خانه پزشک ایرانیان به معرفی آن‌ها در این مقاله پرداخت.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
webmdmayoclinichealthlinewikihow
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا