سلامت دندان

شایع ترین دلایل بوی بد دهان چیست؟

۰
(۰)

بوی بد دهان ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که در برخی موارد مربوط به بیماری‌های سیستمیک است. اهمیت تشخیص منشا بوی بد دهان حائز اهمیت است زیرا در ارائه راهکارهای مناسب درمانی تاثیر بسزایی خواهد گذاشت. گاهی بوی بد دهان از سنین کودکی شروع می‌شود و تا بزرگسالی ادامه دارد. اغلب شیوع بوی بد دهان در مردان بیشتر از زنان مشاهده می‌گردد اما بسیاری از زنان نیز ممکن است در این خصوص احساس ناراحتی کنند. دلایل بوی بد دهان متفاوت بوده و ممکن است مربوط به بیماری‌های گوارشی باشند یا به دلایل ژنتیکی به وجود آیند. گاهی بوی بد دهان به دلیل باقی ماندن غذا در لابلای دندان و لثه به وجود می‌آید. علت استشمام بوی بد زمانی که ناشی از باقی ماندن غذا لابلای دندان‌هاست ایجاد ترکیب سولفور می‌کند که از سلول‌های باکتریال مرده و زنده ناشی می‌شود.

اگر مشکلات گوارشی دلیل ایجاد بوی بد باشند تولید گاز سولفور می‌کنند  که توسط باکتری‌های موجود در دهان و روده ایجاد می‌شود. بهترین زمان برای تشخیص بوی دهان صبح هنگام است که فرد از خواب بیدار می‌شود. برای درمان بوی دهان ابتدا باید علت ایجاد مشکل شناسایی شود تا بتوان از راهکار مناسب در این مورد بهره‌مند شد.

شایع ترین علت بوی بد دهان

یکی از شایع‌ترین علل ایجاد بوی بد دهان عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. خرابی و پوسیدگی دندان‌ها از دیگر مواردی هستند که سبب بروز این مشکل می‌شوند. پوسیدگی‌های در حال پیشرفت سبب ایجاد بوی نامطبوع خواهند شد زیرا غذا در فضای پوسیده جمع شده و در نهایت با تولید بوی بد همراه می‌شود. روکش نامناسب دندان‌ها نیز ممکن است سبب ایجاد عفونت لثه و بوی بد در دهان و بوی بد هنگام تنفس شوند. دندان مصنوعی و ارتودنسی از دیگر عوامل ایجاد کننده بوی بد در دهان محسوب می‌شوند که شایع بوده و پس از مراجعه به دندانپزشکی و ارائه راهکارهای مطلوب درمانی رفع خواهند شد.

مطالب بیشتر: آبسه دندانی

نوشته های مشابه

بوی بد دهان نشانه چیست؟

بوی بد دهان ممکن است نشانه یک بیماری خاص یا مربوط به عفونت لثه و یا خرابی دندان‌ها باشد. بوی بد ایجاد شده ممکن است به صورت موقتی بروز کند یا به صورت دائمی مشاهده شود. عواملی مانند گرسنگی طولانی، دوران قاعدگی، خواب طولانی از عوامل تاثیرگذار روی بوی بد دهان هستند که خطری را متوجه فرد نمی‌کنند و به صورت موقتی مشاهده می‌شوند. اما اگر بوی بد به صورت دائمی بروز کند نشان‌دهنده مشکلات گوارشی است که ممکن است مربوط به اختلالات متابولیکی یا بیماری‌های تنفسی باشد.

راه های تشخیص بوی بد دهان

روش های تشخیص پزشکی بوی بد دهان

برای تشخیص پزشکی بوی بد از دهان جهت یافتن منشا بیماری که اغلب به دلیل عوامل پاتولوژیک ایجاد می‌شود از روش‌هایی مانند اسپکتروفوتومتری و گاز کروماتوگرافی استفاده می‌کنند. در تشخیص پزشکی برای ارائه راهکارهای درمانی عادات غذایی و عادات شخصی بیمار مورد توجه قرار گرفته و رژیم غذایی او همچینین موارد بهداشتی بررسی خواهند شد. در تشخیص پزشکی برای این مشکل ممکن است علت بیماری به فاکتورهای پاتولوژیک موضعی یا سیستمیک مربوط باشد یا مشخص شود که علت ایجاد بوی بد ناشی از فاکتورهای غیر پاتوبیولوژیک موضعی است. با معاینات دقیق پزشکی که از حفره دهان صورت می‌گیرد علت بدبویی تشخیص داده می‌شود تا راهکارهای درمانی به بهترین شکل ارائه گردند. گاهی بوی بد موقتی است که منشا آن می‌تواند یک منبع عفونی باشد یا مصرف دارویی خاص سبب بروز این مشکل شود. گاهی نیز وجود یک جسم خارجی در بینی یا حلق سبب ایجاد بوی بد در ناحیه دهان می‌شود.

درمان بوی بد دهان

برای ارائه راهکار مناسب جهت درمان بوی بد دهان باید در ابتدا منشا ایجاد بو تشخیص داده شود. برای درمان بوی بد دهان یکی از موثرترین راه‌ها رعایت بهداشت دهان است که توصیه می‌شود مسواک زدن دندان و زبان همین‌طور استفاده از نخ دندان به صورت منظم باشد. رعایت رژیم غذایی مناسب که غنی از فیبر است و نوشیدن آب به میزان کافی در درمان و کاهش بوی بد دهان موثر است. اگر بوی بد دهان ناشی از مشکلات دندانی باشد باید برای رفع پوسیدگی‌ها اقدام کرد. درمان عفونت لثه یا رفع بیماری‌های لثه در درمان بوی بد دهان موثر هستند. بوی بد دهان گاهی ناشی از بیماری‌های مزمن مانند عفونت مجاری تنفسی یا برونشیت است و گاهی به دلیل بیماری کبد و یا بیماری‌های کلیوی ایجاد می‌شود. تشخیص علت بوی بد دهان از اهمیت بسزایی در ارائه راهکار موثر جهت ارائه روش درمان برخوردار است.

مطالب بیشتر: پوسیدگی دندان

روش های درمانی برای از بین بردن بوی بد دهان

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر بوی بد دهان به مدت طولانی ادامه داشته باشد و ماندگار باشد لازم است به پزشک مراجعه کنید. زیرا بوی بد دهان ناشی از بیماری‌های سیستمیک باید درمان شوند. گاهی بوی بد دهان موقتی است یا به دلیل مصرف مواد غذایی بودار ایجاد می‌شود در این موارد جای نگرانی نیست. ابتدا بهتر است با تشخیص بوی بد، به بهداشت دهان و دندان خود توجه کنید تا اگر علت ایجاد بوی بد، عدم رعایت نکات بهداشتی است رفع شود. اگر مشکل حل نشد و ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی ایجاد مشکل مشخص گردد. اگر بوی بد دهان در اثر خشکی دهان، مصرف برخی داروهای خاص، نوشیدنی‌های الکلی و مصرف دخانیات یا اقلام غذایی بودار ایجاد نشده باشد و اثر ماندگاری داشته باشد مراجعه به پزشک ضرورت دارد.

شما می‌توانید از خدمات تخصصی و مفید این مجموعه برای درمان مشکلات مربوط به بوی بد دهان بهره‌مند شوید.

مطالب بیشتر: درمان عفونت ریشه دندان

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا