بیماری های ریوی

تاثیر ویروس کووید ۱۹ بر ریه ‌ها و مقدار آسیب پذیری ریه چقدر است؟

۰
(۰)

در حالی که بیماری همه گیر کووید ۱۹ در سراسر جهان شیوع پیدا کرده است، درک اهمیت انتقال این ویروس و تاثیر آن بر اعضای بدن بسیار مهم , ضروری است، کووید ۱۹ از خانواده ویروس کرونا، شامل ویروس سارس (سندروم تنفسی حاد شدید) و ویروس مرس (علائم تنفسی خاورمیانه) می‌باشد، خانواده کرونا ویروس موجب ایجاد علائمی شبیه به سرماخوردگی و آنفولانزا می‌شود. کووید ۱۹ در درجه اول ریه ها را در افراد مبتلا آلوده کرده و در موارد شدیدتر باعث مرگ به دلیل سندروم تنفسی حاد شدید و ذات الریه می‌شود. در اکثر موارد، بیماران مبتلا به بیماری ویروسی کرونا علائم خفیفی از خود بروز می‌دهند، این علائم شامل تب، گیجی، تنگی نفس، سردرد و سرفه‌های خشک است، علاوه بر این، در برخی از موارد، از دست دادن حس چشایی و بویایی یا اسهال و خستگی ممکن است به عنوان علائم بیماری بروز یابند. بنابراین بیماری‌های زمینه‌ای مانند فشار خون بالا، دیابت، مشکلات قلبی و مشکلات تنفسی می‌توانند خطر مرگ افراد مبتلا به این بیماری را افزایش دهند، همچنین افرادی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند و افراد مسن، به دلیل کاهش سطح ایمنی بدن، نیاز به مراقبت بیشتر دارند. یکی از مهم‌ترین عوارض کووید ۱۹، آسیب رساندن به ریه‌ها است که در این مطلب متخصصان خانه پزشک ایرانیان اطلاعات جامع و کاملی در مورد عوارض جانبی بیماری کروناویروس بر ریه‌ها را ارائه نموده‌اند.

اینفوگرافی تاثیر ویروس کرونا بر ریه
اینفوگرافی تاثیر ویروس کرونا بر ریه

بیماری کرونا ویروس چیست؟

بیماری ویروسی کووید ۱۹ یک بیماری عفونی است که توسط ویروس کرونا ایجاد می‌شود، بیشتر افراد آلوده به این ویروس، بیماری تنفسی خفیف تا متوسط را تجربه کرده و بدون نیاز به درمان خاصی بهبود می‌یابند، افراد مسن و افرادی که با مشکلات پزشکی زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، بیماری مزمن تنفسی و سرطان روبرو هستند، ممکن است به نوع شدیدتر بیماری مبتلا شوند، زیرا بیشترین تاثیر بیماری ویروسی کرونا بر دستگاه تنفسی یا ریه‌ها است و می‌تواند به دلیل مشکلات زمینه‌ای خاص، آسیب‌های جدی‌تری را به ریه‌ها وارد کند.

بیماری کرونا ویروس چیست؟

تاثیر بیماری کووید ۱۹ بر ریه ‌ها

مانند بسیاری از بیماری‌های تنفسی، بیماری کروناویروس نیز که ناشی از ویروس کرونا است، می‌تواند باعث ایجاد آسیب پایدار در ریه‌ها شود، این آسیب ممکن است شامل ذات الریه و در موارد شدیدتر، سندرم تنفسی شدید شود، سپسیس یکی دیگر از عوارض احتمالی بیماری کووید ۱۹ است، در حالت کلی عوارض احتمالی ویروس کرونا بر ریه‌ها به چهار بخش زیر تقسیم می شود:

پنومونی کووید ۱۹

در حالت پنومونی یا ذات الریه، ریه‌ها ملتهب شده و از مایع پر می‌شوند، در برخی از افراد، مشکلات تنفسی می‌تواند به حدی شدید شود که بیماران نیاز به اکسیژن درمانی در بیمارستان یا تنفس از طریق دستگاه داشته باشند، نوعی از پنومونی که توسط ویروس کووید ۱۹ ایجاد می‌شود، ممکن است هر دو ریه را درگیر کند، در این حالت، کیسه‌های هوایی در ریه‌ها با مایعات پر شده و توانایی آ‌ن‌ها در گرفتن اکسیژن را محدود می‌کند، این باعث تنگی نفس و سرفه و سایر علائم تنفسی می‌شود. پنومونی در بسیاری از افراد درمان شده و هیچ آسیب دائمی به ریه‌ها وارد نمی‌کند، با این حال پنومونی مرتبط با بیماری کووید ۱۹ ممکن است بسیار شدید باشد و حتی پس از گذشت بیماری، آسیب ریه منجر به ایجاد مشکلات تنفسی شود؛ این آسیب نیاز به ماه‌ها زمان برای بهبودی دارد.

سندروم دیسترس حاد شدید

با پیشرفت پنومونی، بیشتر کیسه‌های هوایی توسط مایعاتی پر می‌شوند که از رگ‌های خونی ریز در ریه‌ها نشت می‌کنند، سرانجام این امر موجب تنگی نفس شده و این می‌تواند باعث ایجاد سندروم دیسترس حاد شدید که نوعی نارسایی ریه می‌باشد، شود. بیماران مبتلا به این سندرم اغلب به تنهایی قادر به نفس کشیدن نیستند و برای کمک به گردش اکسیژن در بدن، ممکن است به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز داشته باشد؛ این سندروم حتی اگر در بیمارستان رخ دهد، می‌تواند بسیار کشنده باشد؛ افرادی که از این سندروم جان سالم به در می‌برند و از بیماری ویروس کرونا بهبود می‌یابند، ممکن است به زخم‌های ریوی طولانی مدت دچار شوند.

سپسیس

یکی دیگر از عوارض احتمالی بیماری کرونا ویروس سپسیس است، سپسیس زمانی رخ می‌دهد که عفونت به جریان خون رسیده و از طریق آن پخش شود، این امر باعث آسیب به بافت در هر قسمتی از بدن می‌شود. متخصصان معتقدند که ریه‌ها، قلب و سایر سیستم‌های بدن مانند سازهای ارکستر با هم همکاری دارند، در بیماری سپسیس همکاری در بین اندام‌های بدن از بین رفته و تمام سیستم‌ها و ارگان‌های بدن می‌توانند یکی پس از دیگری از دست بروند؛ افرادی که دچار سپسیس می‌شوند، در صورت زنده ماندن ممکن است با آسیب دائمی به ریه‌ها و سایر اندام‌ها مواجه شوند.

سوپر اینفکشن

سیستم ایمنی بدن افراد مبتلا به بیماری کرونا، سخت تلاش می‌کند تا با مهاجم‌ها مبارزه کند، این امر می‌تواند بدن را در برابر عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی دیگر در معرض خطر قرار دهد، عفونت بیشتر می‌تواند منجر به آسیب اضافی ریه شود.

عوامل تاثیرگذار در آسیب به ریه

عوامل اصلی که بر خطر آسیب به ریه در عفونت‌های ویروسی کوئید ۱۹ و احتمال بهبودی و بازیابی عملکرد ریه تاثیر گذارد هستند، شامل موارد زیر می‌باشند:

شدت بیماری

شدت عفونت ویروس کرونا یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار بر آسیب به ریه‌ها است، موارد خفیف‌تر بیماری معمولاً خطر کمتری برای ایجاد جای زخم در بافت ریه ایجاد می‌کنند.

عوامل تاثیرگذار در آسیب به ریه

شرایط سلامتی بیمار

مشکلات سلامتی قبلی مانند بیماری انسداد ریوی مزمن یا بیماری قلبی می‌توانند خطر تشدید بیماری کرونا ویروس را افزایش دهند، افراد مسن نیز در برابر این بیماری نسبت به سایرین، از آسیب پذیرتری  بیشتری برخوردارند، زیرا بافت‌های ریه در آن‌ها ممکن است کشش کمتری داشته و به دلیل سن بالا، ایمنی آن‌ها ضعیف شده باشد.

مراقبت بیمار

درمان بیماری سومین عامل تاثیرگذار در کاهش آسیب به ریه‌‌ها است، در واقع، بهبودی بیمار و سلامت ریه به نوع مراقبت بیمار بستگی دارد؛ بستری شدن به موقع در بیمارستان برای بیمارانی که شدت بیماری در آن‌ها زیاد است، می‌تواند آسیب پذیری را به حداقل مقدار ممکن برساند.

آیا بیماران مبتلا به کرونا می‌ توانند احتمال آسیب به ریه‌ ها را کاهش دهند؟

مواردی وجود دارد که بیماران می‌توانند با استفاده از آن‌ها، آسیب ریوی را به حداقل برسانند، به عنوان مثال، مشاوران خانه پزشک ایرانیان توصیه می‌کنند که افراد مبتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی، باید در خصوص مراقبت از خود، کنترل و مصرف داروهای خود هوشیارتر باشند و دقیقا بر اساس تجویز پزشک عمل کنند، علاوه بر این، تغذیه مناسب و هیدراته نگه داشتن بدن نیز می‎تواند به بیماران در کاهش عوارض بیماری کووید ۱۹ کمک کنند؛ مصرف غذاهای سالم، جلوگیری از کم خونی بدن و سالم نگه‌داشتن غشاهای مخاطی در سیستم تنفسی می‌توانند در مقاومت بهتر در برابر عفونت و آسیب‌های بافتی نقش داشته باشند.

آیا می‌ توان آسیب به ریه ‌ها پس از بیماری کرونا را بهبود بخشید؟

آیا می‌ توان آسیب به ریه ‌ها پس از بیماری کرونا را بهبود بخشید؟

پس از ابتلا به بیماری ویروسی کرونا، ریه‌های بیمار ممکن است بهبود یابد، اما این بهبودی زمان‌بر است. در بیماری کرونا، ریه‌ها دچار آسیب شده و به دنبال آن، جای زخم در بافت ریه ایجاد می‌شود، با گذشت زمان، بافت آسیب دیده، بهبود می‌یابد اما این امر ممکن است از سه ماه تا یک سال یا بیشتر طول بکشد.

نتیجه گیری

در این مطلب توضیحات جامع و کاملی در مورد بیماری ویروسی کووید ۱۹ در اختیار مخاطبان  قرار داده گرفته و تاثیر این بیماری بر سیستم دستگاه تنفسی یا ریه‌ها به خوبی توضیح داده شده است، در آخر نیز عوامل موثر بر شدت این آسیب‌ها و توصیه‌هایی برای به حداقل رساندن آسیب ریوی ناشی از ویروس کرونا توسط مشاوران سایت خانه پزشک ایرانیان ارائه شده است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا