اخبار پزشکی

راهنمای جامع تاسیس بیمارستان خصوصی

۰
(۰)

تاسیس بیمارستان خصوصی دارای ضوابط و شرایطی است که می‌توان گفت از حیث مراحل قانونی تفاوتی با تاسیس بیمارستان عمومی ندارد. با این وجود از آنجا که امور پزشکی و درمانی یا به طور کلی فعالیت هایی که در عرصه سلامت انجام می‌گیرد از مهمترین وظایف بیمارستان‌ها می‌باشد لازم است تا با حساسیت ویژه‌ای مراحل ثبت و شرایط تاسیس بیمارستان خصوصی برای متقاضیان انجام پیگیری و انجام شود. وجود مراجع و کمیسیون‌های مرتبط با اعطای مجوز به منظور فعالیت در زمینه خدمات درمانی به دلیل همین حساسیت موضوع می‌باشد. هر چند تاسیس بیمارستان خصوصی مستلزم اخذ مدارک و احراز صلاحیت متقاضیان می‌باشد با این وجود شما می توانید در هر مرحله که احساس کردید در این زمینه شناخت و اطلاعات کافی ندارید کار را به مشاوران و کارشناسان طرح و برنامه‌ریزی در این زمینه بسپارید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

شرایط تاسیس بیمارستان خصوصی

تاسیس بیمارستان خصوصی مانند هر یک از مراکز درمانی دیگر در همان گام نخست نیازمند دریافت پروانه تاسیس و مجوز فعالیت می‌باشد. این مجوزها توسط کمیسیون مربوطه و همچنین از وزارت بهداشت و درمان اخذ شده و به فعالیت‌های بیمارستان هم به شکل عمومی و هم به صورت خصوصی جنبه رسمی و قانونی می‌بخشد. این آئین‌نامه که در ۳۵ ماده و ۳۶ تبصره به تصویب رسیده و مهمترین مواردی که در آن مطرح شده است غیر از مباحث تعاریف و وظایف مربوط به شرایط تاسیس بیمارستان خصوصی می‌باشد. در فصل دوم ماده ۳ و ۴ به صراحت تاکید شده است که اخذ مجوز از جانب متقاضیان امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است و حتما باید مورد تایید وزارت بوده و اخذ موافقت اصولی نیز از کمیسیون قانونی مربوطه انجام گیرد. در فصل سوم به شرح وظایف موسسان پرداخته است. در این فصل به تفصیل به رعایت دستورالعمل‌ها و شرح مسئولیت‌های موسسان این بیمارستان‌ها در این فصل پرداخته شده است.

در فصل چهارم به شرح وظایف مسئول فنی اشاره شده است که وظایفی از قبیل سرپرستی کلیه بخش‌های بستری بیمارستان و کنترل کلیه وضعیت‌های بهداشتی، تجهیزات دارویی و درمانی به وی واگذار شده است. در فصل پنجم شرایط ساختمان، تجهیزات و پرسنل تشریح شده است. ضوابط مربوط به مساحت ساختمان و مواردی از قبیل این نکته که به ازای هر تخت باید ۵۰ متر مربع از مساحت اختصاصی برای آن وجود داشته باشد از جمله مواردی است که در این فصل و مواد ۱۵ تا ۱۸ را به خود اختصاص داده است. شرح تجهیزات مورد نیاز و به‌کارگیری پرسنل نیز از زمره مواردی است که در فصل پنجم به آن پرداخته شده است.

مطالب بیشتر: تاسیس کلینیک تغذیه

سایر موارد مربوط به شرایط تاسیس بیمارستان خصوصی

در فصل ششم از مواردی که مستقیما به تاسیس بیمارستان خصوصی مربوط می‌شود به شرایط و مقررات بخش تغذیه اشاره شده است. شرح وظایف واحد مدیریت خدمات غذایی در ماده ۲۰ و همچنین تعداد نیروی انسانی مورد نیاز در دو بخش تغذیه بیمارستان از دیگر مواردی است که در این فصل  توضیحاتی در این خصوص ارائه شده است. در فصل هفتم مقررات بهداشتی مربوط به بیمارستان و کنترل عفونت و مراقبت‌هایی که در این حوزه باید انجام شود به تفصیل شرح داده شده است. فصل هشتم به مقررات بهداشت محیطی اشاره شده است که شرایط درب بیمارستان، آب آشامیدنی و دفع زباله‌های خطرناک یا عفونی و شرایط سردخانه جسد از ماده ۲۳ تا ۲۴ را به خود اختصاص داده است. در فصل نهم به شرایط اختصاصی اتاق های عمل اشاره شده و در فصل دهم  به شرایط ارزیابی بیمارستان‌ها پرداخته شده  است. در فصل انتهایی آئین‌نامه تاسیس بیمارستان خصوصی نیز که مشتمل بر مواد ۳۳ تا ۳۵ می‌باشد به تخلفات و تذکرات یا اخطارهای  کتبی بار اول و دوم اشاره شده و روش‌های اجرایی تصمیمات مربوط به کمیسیون‌های تخلفات و نحوه اجرای آرای محاکم قضایی تشریح شده است.

مطالب بیشتر: تاسیس مرکز ارتوپد

تهیه نقشه های اجرایی و اخذ تاییدیه از دانشگاه های مربوطه

تاسیس بیمارستان خصوصی نیز به‌مثابه اغلب مراکز و کیلینیک‌های تخصصی مستلزم ارائه نقشه‌ها و طرح‌های مستدل و مدون می‌باشد. از همین رو کارشناسان مجرب حوزه طراحی و هدف‌گذاری در این زمینه در صورتی که متقاضیان فاقد اطلاعات لازم در این زمینه باشند وارد عمل شده و در تهیه نقشه‌های اجرایی به یاری آنان می‌شتابند. همچنین فراموش نکنید که این نقشه‌ها و طرح های شما باید منطبق بر خواسته‌های قابل تحقق بوده  و به دور از واقعیت نباشد که به عبارتی فاقد قابلیت اجرایی باشند.

راهنمای اخذ تسهیلات اعتباری از بانک های معتبر

اخذ تسهیلات اعتباری از بانک های معتبر

سرمایه‌گذاران و موسساتی که در عرصه تاسیس بیمارستان خصوصی گام می گذارند هم برای تکمیل برخی پروژه‌های مرتبط از قبیل احداث ساختمان یا تکمیل و خرید تجهیزات مورد نیاز خواسته یا ناخواسته در مواردی نیازمند دریافت وام و تسهیلات می‌باشند. موسسان این بیمارستان‌ها می‌توانند پس از ارائه تقاضانامه خود به بانک‌های معتبر مربوطه تسهیلات مورد نیاز خود را دریافت نمایند.

مشاوره و اخذ پروانه تاسیس بیمارستان

در صورتی که در هر مرحله برای تاسیس بیمارستان خصوصی با مشکل مواجه شدید پیشنهاد می کنیم مشاوره و کسب آرای اهل نظر و کارشناسان این حوزه را فراموش نکنید. این کار به شما یاری می‌رساند تا بتوانید برای اخذ پروانه تاسیس ساختمان مستدل و محکم گام بردارید و به ‌راحتی بتوانید موفق به اخذ پروانه مورد نظر شوید.

اساسنامه بیمارستان خصوصی

همانطور که اشاره کردیم اساسنامه مربوط به تاسیس بیمارستان خصوصی تفاوتی با ضوابط حاکم بر تاسیس بیمارستان‌های دولتی نبوده که در موارد فوق به آن اشاره کرده‌ایم. توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات در این زمینه حتما اساسنامه مربوطه را با دقت مطالعه کنید تا بر جزئیات آن اشراف کلی داشته باشید.

ضوابط و استانداردهای طراحی بیمارستان

ضوابط و استانداردهای طراحی بیمارستان

استانداردهای طراحی بیمارستان خصوصی کاملا باید منطبق بر شرایط و ضوابطی باشد که از طریق کمیسیون‌های مربوط به وزارت بهداشت و درمان برای استانداردهای یک بیمارستان خصوصی در نظر گرفته شده است. داشتن مساحت کافی و تفکیک واحدهای تخصصی در کنار محل انجام درمان سرپایی و اتاق معاینه با سرویس بهداشتی مجزا و دسترسی سریع به امکانات موجود در بیمارستان بخشی از مواردی است که باید منطبق بر این ضوابط طراحی  شده و بر اساس استانداردهای کلی و مندرج به اجرا دربیاید.

مطالب بیشتر: تاسیس درمانگاه قلب

 هزینه تاسیس بیمارستان خصوصی

هزینه بیمارستان خصوصی با در نظر گرفتن شرایطی از قبیل نوع تخصص و تجهیز کردن آن یا وسعت بیمارستان و مرکز درمانی مربوطه می‌تواند متفاوت باشد. طبیعتا با در نظر گرفتن شرایط تاسیس بیمارستان خصوصی و بهره‌برداری و چشم‌اندازهای پیش‌روی این بیمارستان ها و تمهیدات لازم به‌منظور تحقق اهداف طراحی شده هزینه تاسیس آن نیز می تواند افزایش یا کاهش پیدا کند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا