خدمات درمانی

شرایط تاسیس درمانگاه شبانه روزی خصوصی

۰
(۰)

تاسیس درمانگاه شبانه روزی با توجه به احراز شرایط و منطبق با ضوابط رسمی صورت می‌گیرد. از همین رو در صورتی که شما از متقاضیان تاسیس درمانگاه خصوصی هستید لازم است تا در این زمینه اطلاعات مناسبی را در اختیار داشته باشید تا بتوانید بر این اساس به اهداف بلندمدت خود که منطبق با شرایط تاسیس درمانگاه تعیین کرده‌اید دست پیدا کنید. همچنین در صورتی که در زمینه گرفتن مجوز درمانگاه خصوصی با مشکلاتی مواجه شدید در هر مرحله می‌توانید از خدمات مشاوره تاسیس درمانگاه بهره‌مند شوند. به منظور تاسیس و راه اندازی درمانگاه خصوصی توصیه می‌کنیم حتما تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا بتوانید در این زمینه تصمیم‌گیری منطقی و هوشمندانه‌ای داشته باشید.

مشاوره تاسیس درمانگاه

تاسیس درمانگاه شبانه روزی به تنهایی یک ایده است. در کنار پرورش این ایده و کمک به تحقق آن لازم است تا جوانب امر و طرح منسجمی را در این حوزه تهیه و ارائه نمایید. طرح مذکور باید منطبق بر برنامه‌ریزی بوده و از انسجام کافی برخوردار باشد. شما با استفاده از طرحی که قابلیت اجرایی داشته باشد قادر خواهید بود تا در مدت‌زمان مشخصی اهداف خود را در زمینه تاسیس درمانگاه خصوصی یا تاسیس درمانگاه شبانه روزی محقق سازید. مهم نیست شما در چه مرحله‌ای هستید بلکه در این حوزه که می‌توان به عنوان یک نوع کسب‌وکار ارزشمند به آن اشاره کرد غیر از جذب سرمایه و استفاده از طرح‌هایی که قابلیت توجیه داشته باشند بهره‌گیری از نظرات مشاوران یک ضرورت است. از همین رو توصیه می‌کنیم تا هم در مراحل ابتدایی و تدوین اهداف و طرح‌های منطبق با حوزه سلامت و هم در سایر مراحلی که لازم است در این زمینه طی کنید از قبیل گرفتن مجوز درمانگاه خصوصی یا راه اندازی درمانگاه خصوصی حتما از نظرات کارشناسان و مشاوره تاسیس درمانگاه استفاده کنید.

تهیه نقشه های اجرایی و اخذ تاییدیه از دانشگاه های مربوطه

برای تاسیس درمانگاه شبانه روزی برخورداری از طرح‌هایی که قابلیت اجرا داشته باشند جزو ضروری‌ترین شرایط آن یه‌شمار می‌رود. بدین منظور لازم است صفر تا صد اهداف تاسیس درمانگاه شبانه روزی که به صورت شبانه‌روزی اداره می‌شود را به کمیسیون مربوطه تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت و درمان ارائه دهند. تدوین چنین طرح‌هایی مستلزم تدقیق و ارزش‌گذاری در اهداف آن و توجیهات منطق باشد. به عبارت دیگر کمیسیون قانونی پس از دریافت چنین طرح‌هایی می‌تواند مجوزهای لازم را بدین منظور صادر نماید. بنابراین اخذ هرنوع تاییدیه باید با موافقت اصولی دانشگاه‌های مربوطه صورت گرفته که به‌طور مستقیم باید با نظارت دانشگاه علوم پزشکی باشد.

اخذ وام از بانک های معتبر در صورت نیاز مرکز

اصولا تاسیس درمانگاه شبانه روزی مستلزم سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌باشد که بخشی از آن توسط موسسین صورت می‌گیرد. بخشی نیز در صورت نیاز از طریق معرفی به بانک‌های معتبر در سراسر کشور به صورت تسهیلات به منظور راه اندازی درمانگاه خصوصی قابل دریافت‌ می‌باشد. بنابراین اگر شما از متقاضیان تاسیس درمانگاه شبانه روزی هستید می‌توانید در صورت اخذ تاییدیه‌های لازم بدین منظور از تسهیلات بانکی نیز بهره‌مند شوید. البته مشروط به این که تشخیص داده شود که مراکز درمانی یا درمانگاه مورد نظر به تسهیلات و اعتبارات بانکی مقرر نیاز دارند.

ضوابط تاسیس درمانگاه خصوصی شبانه روزی

گرفتن مجوز و پروانه درمانگاه خصوصی

ارائه مدارک تخصصی و عمومی در این مرحله انجام می‌گیرد که مشتمل بر رعایت بندهای مختلفی بوده  و لازم است تا متقاضیان تاسیس درمانگاه شبانه روزی و گرفتن مجوز درمانگاه خصوصی شرایط مورد نظر را احراز نمایند. متقاضیان باید حداقل ۵ نفر باشند که ۳ نفر از این افراد یعنی نصف به اضافه یک نفر باید در زمره فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی و همچنین رشته پیراپزشکی باشند. نیمی از پزشکان شاغل در این درمانگاه‌ها نباید در جای دیگری مشغول به کار باشند. همچنین غیر از سه نفر اعضای پزشکی برای اعطای مجوز سایر افراد می‌توانند از بین اشخاص حقیقی یا حقوقی انتخاب شوند. برخی دیگر از شرایط دریافت مجوز تاسیس درمانگاه شبانه روزی را  می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  1. هر فرد متقاضی فقط می‌تواند یک پروانه تاسیس دریافت نماید.
  2. دو سوم سهامداران درمانگاه را باید پزشکان تشکیل دهند.
  3. در زمان گرفتن مجوز درمانگاه خصوصی مدت زمان مشخصی برای آن تعیین می‌شود که این مدت برای مجوز تاسیس درمانگاه ۲ سال بوده و پس از آن با موافقت مراجع ذیربط می‌توان نسبت به تمدید آن اقدام کرد.

فروش سهام درمانگاه خصوصی در تمام نقاط کشور

هر یک از سهامداران درمانگاه می‌توانند به نسبت سهم خود در آن دخل و تصرف داشته باشند. بدین معنی که می‌توانند سهام ثبت شده به نام خود را پس از آگهی در روزنامه‌های رسمی به خریداران این سهام واگذار نماید. پزشکان یا صاحبان سهام هر تعداد سهم خود را به هر نسبت که تمایل داشته باشند در معرض فروش قرار داده و این سهام را به افراد دیگر انتقال دهند. به عنوان مثال فرد می‌تواند سهام بخش جراحی متعلق به خود را طی آگهی رسمی به فروش برساند.

آیین نامه تاسیس درمانگاه

بدون شک یکی ازجامع‌ترین آیین‌نامه‌هایی که برای تاسیس و راه اندازی درمانگاه خصوصی تدوین شده است آیین نامه تاسیس درمانگاه می‌باشد که در ۲۹ ماده و همچنین ۴۱ تبصره تدوین و تنظیم گردیده و شرح مبسوطی از شرایط و مقررات تاسیس درمانگاه شبانه روزی، فعالیت‌ها، وظایف و دستورالعمل‌های قابل اجرا در این درمانگاه‌ها ارائه شده است. حتی بخش‌هایی که می‌تواند شرایط نیروی انسانی و کارکنان و همچنین جزئیات مربوط به تجهیزات و ساختمان توضیح داده شده است. فصل اول این آیین‌نامه مشتمل بر تعاریف درمانگاه بوده که بر اساس آن درمانگاه یک موسسه برای خدمات و درمان سرپایی بیماران به صورت شبانه‌روزی  بوده که مراقبت‌های لازم در آن صورت می‌گیرد و در صورت تشخیص امکان اعزام بیمار به مراکز درمانی دیگر یا بیمارستان‌ها فراهم باشد.

هزینه تاسیس درمانگاه شبانه روزی چقدر است؟

هزینه تاسیس درمانگاه

هزینه تاسیس درمانگاه شبانه روزی می‌تواند متاثر از موارد مختلفی باشد.  بدین معنی که غیر از سرمایه‌گذاری اولیه به منظور تاسیس درمانگاه خصوصی شاید لازم باشد در مقاطعی نیز نسبت به تجدید سرمایه اقدام کنید. در واقع سرمایه‌گذاری در زمینه تاسیس درمانگاه در کوتاه‌مدت بازدهی نداشته و ممکن است این روند تا بعد از ۳ سال به ثمر بنشیند. مهمترین مواردی که لازم است در این باره بدانید و می‌تواند هزینه‌آور باشد بدین ترتیب است:

  1. نوع خدمات و فعالیت‌های درمانگاه
  2. هزینه تجهیزات و احداث ساختمان
  3. هزینه استخدام نیروی انسانی

اگر در هر یک از مواردی که به آن اشاره کردیم دچار مشکل هستید یا هنوز در  این زمینه ا با سوالاتی مواجه هستید می‌توانید در اسرع وقت از مشاوره تاسیس دانشگاه و پیشنهادات کارشناسان این حوزه به منظور سرمایه‌گذاری و گرفتن مجوز درمانگاه خصوصی و اطلاعات دیگری که در این زمینه لازم دارید استفاده کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا