قلب و عروق

تاسیس درمانگاه تخصصی غیر تهاجمی قلب و عروق

۰
(۰)

تاسیس درمانگاه تخصصی غیرتهاجمی قلب و عروق بدین معنی است که شما با مجموعه‌ای منسجم و هماهنگ به منظور ارائه خدمات پزشکی به صورت غیر تهاجمی مواجه هستید. این مجموعه باید هر نوع درمان و علایم بیماران را تحت نظر پزشکان متخصص قلب و عروق انجام داده و در کوتاه مدت این خدمات را ارائه نماید. بدین معنی که هدف از تاسیس درمانگاه تخصصی غیر تهاجمی قلب و عروق با توجه به تعریفی که از درمانگاه‌های تخصصی داریم تشخیص، کنترل و پی‌گیری روند بیماری در ظرف مدت ۲۴ ساعت بوده و در صورتی که این روند تداوم پیدا کند لازم است تا بیمار به بیمارستان انتقال پیدا کند. هر نوع خدمات تخصصی در حوزه قلب و عروق می‌تواند در ذیل تعریفی که از تاسیس درمانگاه تخصصی غیر تهاجمی قلب و عروق ارائه کردیم جای بگیرد.

با این وجود ارائه هر نوع خدمات تخصصی و انجام تست‌های مرتبط در این مراکز درمانی تحت نظر پزشک یا پزشکان متخصص و انجام معاینات به صورت انفرادی یا مشترک از جمله مواردی است که می‌توان برای تبیین بیشتر این موضوع به آن اشاره کرد. در صورتی که تمایل دارید تا در خصوص تاسیس و مورد موجود در آئین نامه احداث درمانگاه تخصصی غیر تهاجمی قلب و عروق اطلاعات بیشتری را کسب نمایید توصیه می‌کنیم حتما تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

آئین نامه احداث درمانگاه تخصصی غیر تهاجمی قلب و عروق

تاسیس درمانگاه تخصصی غیر تهاجمی قلب و عروق بر اساس تعاریف و اهداف مشخصی صورت می‌گیرد. در واقع نخستین چیزی که می‌تواند در مقام گام نخست تاسیس درمانگاه تخصصی غیر تهاجمی قلب و عروق برشمرده شود آشنایی با آیین نامه احداث درمانگاه تخصصی غیر تهاجمی قلب و عروق است که راه را برای متقاضیان تاسیس این مراکز درمانی هموارتر خواهد کرد. این آئین نامه در ۲۱ ماده و ۱۲ تبصره تصویب شده است. مهمترین مواردی که لازم است با توجه به آئین نامه تاسیس درمانگاه مربوط به آن اشاره کرد را می‌توان به صورت اجمالی و در موارد زیر بیان کرد:

  1. خدمات درمانگاه غیر تخصصی قلب و عروق مشتمل بر مواردی از قبیل معاینات بالینی و درمانی از طریق دارو و همچنین انجام تست‌های مرتبط از قبیل تست اکو، تست ورزش تالیم اسکینگ، الکتروکاردیوگرافی، خدمات بازتوانی و مشاوره می‌باشد.
  2. پرسنل واجد شرایط در درمانگاه مشتمل بر دست کم یک نفر پزشک متخصص قلب و عروق و یک نفر فوق تخصص قلب و عروق اطفال، متخصصین حوزه پزشکی هسته‌ای، حداقل دو نفر پرستار، یک نفر کارشناس رادیولوژی . یک نفر تکنسین دورنگاری.
  3. ساختمان و تاسیسات باید تحت نظارت وزارت بهداشت ودرمان تاسیس شود و تجهیزات موجود در درمانگاه نیز مشتمل بر وسایل عمومی مورد نیاز مطب‌ها و تجهیزات تخصصی مربوط به بستری کوتاه مدت یا کمتر از بیست و چهار ساعته بیمار و دستگاه های تخصصی مورد نیاز این مراکز می‌باشد.
  4. سایر مواد این این آئین نامه به شرح وظایف مسئول فنی و ارائه مدارک معتبر آن و همچنین مراحل ابتدایی تکمیل مدارک از ارائه تقاضانامه تا انجام بازدید توسط کارشناسان بهداشت و محیط و صدور مجوزهای قانونی توسط کمیسیون مربوطه مربوط می‌شود.

مشاوره و راهنمای تخصصی راه اندازی کلینیک قلب و عروق

تهیه نقشه های اجرایی و اخذ تاییدیه از دانشگاه های مربوطه

هر نوع هدف‌گذاری در زمینه ارائه خدمات تخصصی به بیماران قلبی و عروقی مستلزم تایید نهادهای ذیربط می‌باشد. بنابراین در صورتی که طرح‌ها و نقشه‌های ارائه شده توسط متقاضی یا متقاضیان فاقد توجیه مناسب بوده و در اجرای آن موانع و مشکلاتی وجود داشته باشد یا به‌طور‌کلی فاقد زمینه اجرایی باشند موفق به کسب موافقت اصولی و اخذ پروانه تاسیس نخواهند شد. بنابراین بدین منظور لازم است تا طرح‌های موثر و منسجمی بدین منظور تهیه شده تا بتوان از دانشگاه‌های مربوطه تاییدیه‌های لازم را دریافت نمود.

مطالب بیشتر: تاسیس کلینیک دندانپزشکی

تهیه نقشه های اجرایی بر اساس دستورالعمل های وزارت بهداشت و درمان

تبعیت از قانون و ضابطه‌مندی در این زمینه امری انکار ناپذیر است. برای تاسیس درمانگاه تخصصی غیر تهاجمی قلب و عروق منطبق بر آئین‌نامه‌ موجود باید عمل کرد. در این زمینه وزارت بهداشت و درمان در مقام متولی رسمی این امر و ناظر بر روند تاسیس این درمانگاه نقش اصلی و اساسی را ایفا می‌نماید. در واقع کلیه از بندهای موجود در آئین نامه احداث درمانگاه تخصصی غیر تهاجمی قلب و عروق به تایید این وزارت رسیده و از این طریق قابلیت اجرا پیدا کرده است. از همین رو تهیه و تدوین نقشه‌های راهبردی در این زمینه باید منطبق بر دستورالعمل‌های این وزارت انجام گرفته و در هر مرحله با مراجعه به بازخوردهای سایر متقاضیان یا بهره‌مندی از خدمات مشاوره کارشناسان این حوزه می‌توان نسبت به تهیه و تدوین آن اقدام کرد.

اخذ تسهیلات اعتباری از بانک های معتبر در صورت نیاز مرکز

در صورتی که نیاز به سرمایه‌گذاری در زمینه تاسیس درمانگاه تخصصی غیر تهاجمی قلب و عروق با آورده مالی سرمایه‌گذاران تامین نشود استفاده از تسهیلات بانکی یک پیشنهاد موثر بدین منظور تلقی می‌شود. طبیعتا در بسیاری موارد هم به منظور تداوم روند احداث درمانگاه تخصصی و هم خرید تجهیزات مرتبط استفاده از تسهیلات بانکی به‌نوعی حالت اضطراری پیدا می‌کند. از همین رو بانک‌ها و موسسات مالی معتبر در سراسر کشور با اعطای وام و تسهیلات اعتباری مناسب از این پروژه‌ها استقبال به عمل می‌آورند.

نحوه دریافت مجوز و اخذ تسهیلات بانکی

اخذ مجوز و موافقت اصولی مرکز

برای اخذ مجوز دارا بودن شروط و ارائه مدارک عمومی از قبیل کپی مدارک شناسایی و گواهی عدم سوء‌پیشینه به انضمام دو قطعه عکس و ارائه تقاضانامه، مدارک معتبر از قبیل دانشنامه، لیست اسامی مورد نظر برای نامگذاری مرکز و نامه تاییدیه دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و همچنین دانشگاه شهید بهشتی مورد نیاز می‌باشد. بدیهی است در هریک از این مراحل لازم است تا تاییدیه این مراکز اخذ شود و تلاش گردد تا در زمینه نامگذاری مرکز از اسامی جدید و غیرتکراری استفاده شود.

مطالب بیشتر: تاسیس کلینیک مغز و اعصاب

راهنمایی و ارائه کلیه دستورالعمل های تاسیس

شما در هریک از مراحلی که برای تاسیس درمانگاه تخصصی غیر تهاجمی قلب و عروق با مشکل مواجه شدید یا نیازمند مشاوره در این زمینه هستید می‌توانید از کارشناسان این حوزه کمک بگیرید. از آنجا که رویکردهای عرصه سلامت با حساسیت و دقت زیادی تحت نظارت قرار می‌گیرند لازم است تا برای تکمیل مدارک و ارائه دستورالعمل‌های تاسیس در صورت لزوم از راهنمایی و مشاوره در این زمینه بهره بگیرید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا