جراحی مغز و اعصاب

راهنمای دقیق تاسیس درمانگاه مغز و اعصاب و روان

۰
(۰)

تاسیس درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب مستلزم برخورداری موسسان و همچنین متقاضیان از مدارک ویژه می‌باشد. همچنین لازم است تا در زمان تاسیس مرکز تخصصی مغز و اعصاب موارد متعددی از قبیل ارائه مدارک پزشکی متقاضی که مبین تخصص پزشک یا پزشکان در زمینه مغز و اعصاب باشد نیز ارائه گردد. در تعریف درمانگاه مغز و اعصاب و روان به صورت تخصصی یا چند تخصصی آمده است که اصولا درمانگاه مذکور به محلی اطلاق می‌گردد که ارائه خدمات در این مراکز در قابل خدمات به بیماران به صورت سرپایی و مشاوره به بیمارانی که دچار اختلالات و بیماری‌های اعصاب و روان هستند انجام می‌گیرد.

با این وصف همانند سایر مراحل و مقدمات اولیه برای تاسیس کلینیک‌ها و مراکز درمانی که مستلزم طی مراحل قانونی به منظور اخذ تاییدیه و مجوز لازم از کمیسیون‌های مربوطه هستند تاسیس و راه اندازی مرکز مغز و اعصاب و روان نیز باید با اخذ تاییدیه‌های لازم در این زمینه صورت گیرد و از این قاعده مستثنی نیست. در صورتی که همچنان در پی تاسیس درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب و سرمایه‌گذاری در این زمینه هستید توصیه می‌کنیم حتما تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا بتوانید در پایان اقدامات منطقی و سنجیده‌ای را در این زمینه به انجام برسانید.

 راه اندازی درمانگاه چند تخصصی مغز و اعصاب

تاسیس درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب یعنی دسترسی داشتن به پزشکان متخصص و خدماتی که توسط آنان صورت می‌گیرد. با توجه به این که ارائه خدمات بر پایه اصول علمی و پزشکی خاصی صورت می‌گیرد تجهیز این مراکز نیز از ضرورت خاصی برخوردار است. بنابراین می‌توان در یک تعریف جامع راه اندازی مرکز مغز و اعصاب و روان را یک پروژه سلامت‌محور نامید که بر اساس طرح‌ها و توجیهات خاص اقتصادی و علمی انجام می‌شود. پروانه‌ تاسیس درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب باید به تایید حوزه معاونت سلامت وزارت بهداشت و درمان رسیده و پس از آن توسط کمیسیون مربوطه نیز مورد موافقت قرار گیرد. در ادامه نیز لازم است تا پس از تکمیل مدارک و سیر قانونی آن مجوز قانونی جهت تاسیس درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب صادر گردد.

آشنایی با آیین نامه تاسیس کلینیک عصاب و روان
آیین نامه تاسیس کلینیک مغز و عصاب

 آئین نامه تاسیس درمانگاه چند تخصصی مغز و اعصاب و روان

آئین نامه تاسیس درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب در ۲۲ ماده و ۱۱ تبصره به تصویب رسیده است. اهم موضوعاتی که در آئین‌نامه تاسیس درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب به آن پرداخته شده است را می‌توان به صورت زیر برشمرد.

ماده ۱- تعاریف

ماده ۲ –اهداف کلی راه اندازی مرکز مغز و اعصاب و روان

ماده ۳  -شرح تاسیس درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب

ماده ۴ -شرایط صدور پروانه

ماده ۵ -تعداد افراد موسس به‌منظور راه‌اندازی مرکز مغز و اعصاب و روان

ماده ۶ -شرایط مسئول فنی(دارای مدرک تخصص و جراحی مغزواعصاب و روانپزشکی بوده و از مدارکی از قبیل پروانه مطب و عدم سوء پیشینه انتظامی نیز برخوردار باشد. )

ماده ۷ شرح وظایف مرکز در زمینه درمان و انجام آزمایشات معین

ماده ۸ -شرح وظایف مسئول فنی

ماده ۹ -تعداد نیروی مورد نیاز این مراکز ( مشتمل بر ۲ نفر جراح مغز و اعصاب و دو نفر کارشناس پرستاری و به کارگیری سایر پرسنل اداری تابع نیاز درمانگاه است.)

ماده ۱۰ – معیارها و ضوابط ساختمان

ماده ۱۱ -وسایل و تجهیزات مورد نیاز مرکز

ماده ۱۲ -اقدامات و شرایط پس از اخذ موافقت اصولی از وزارت بهداشت و درمان

ماده ۱۳ -شرایط غیبت و موارد انضباطی مسئول فنی

ماده ۱۴ -شرایط جانشینی مسئول فنی

ماده ۱۵- شرایط تغییر نام و مکان محل

ماده ۱۶-شرایط انحلال مرکز

ماده ۱۷-شرایط تشکیل پرونده برای بیماران

ماده ۱۸-قوانین مربوط به پرهیز از آگهی‌های تبلیغاتی فریبنده

ماده ۱۹-شرایط نصب و تهیه تابلوی مرکز

ماده ۲۰- ضوابط نصب اتیکت پرسنل مرکز

ماده ۲۱-شرایط تخطی درمانگاه از وظایف محوله (لغو پروانه تاسیس)

ماده ۲۲- تشریح حقوق بیمار

مطالب بیشتر: راهنمای دقیق تاسیس کلینیک دندانپزشکی

تهیه نقشه های اجرایی و اخذ تاییدیه از دانشگاه های مربوطه

به منظور تاسیس درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب لازم است طرح‌ها و اهداف این مرکز تعیین گردد. این کار هم توسط موسسین و متقاضیان می‌تواند انجام گرفته و هم در مواردی در صورت عدم آگاهی این افراد می‌تواند از طریق کارشناسان و مشاوران این حوزه تهیه و تدوین گردد. البته اهداف و چشم‌انداز کلی تاسیس مرکز باید به گونه‌ای تعیین گردد که توجیه پذیر باشد. یعنی بتواند هم اهداف درمانی و حوزه سلامت را تامین نماید و هم در زمینه سرمایه‌گذاری در این حوزه قابل توجیه باشد. پس از تهیه و تدوین نقشه‌های اجرایی برای تاسیس مرکز تخصصی مغز و اعصاب همچنین لازم است تا تاییدیه لازم برای تداوم فعالیت‌های مورد نظر از دانشگاه‌های مربوطه اخذ شود.

تهیه و اجرا نقشه برای کلینیک مغز و اعصاب
راهنمای دقیق نقشه تاسیس کلینیک اعصاب و روان

 اخذ وام از بانک های معتبر

تاسیس درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب مستلزم سرمایه‌گذاری از جانب موسسین یا سایر سرمایه‌گذاران می‌باشد. با این وجود تهیه و تجهیز این مراکز نیازمند خرید انواع دستگاه‌های پیشرفته و روزآمد  است. از همین رو در بسیاری موارد و در بدو تاسیس و راه اندازی مرکز مغز و اعصاب و روان اغلب مشاهده شده است که دریافت تسهیلات در این زمینه می‌تواند بهترین انتخاب و راه چاره باشد. بنابراین بانک‌های معتبر به‌منظور حمایت از این مراکز وام‌های مختلفی را پرداخت می‌نمایند. این تسهیلات با  توجه به نیاز مراکز درمانی از مبالغ متفاوتی برخوردار هستند.

تعریف بخش های مختلف مرکز

برای تاسیس درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب لازم است تا یونیت‌های جداگانه‌ای بدین منظور تعریف گردد. بدین معنی که به تعداد تخصص‌های مورد نیاز و پزشکان این مرکز اتاق معاینه و تشخیص وجود داشته باشد. همچنین وجود واحد اورژانس و ارائه خدمات سرپایی در این مراکز نیز یکی دیگر از مواردی است که باید در نظر گرفته شود. اغلب آزمایشگاه‌های تعیین و تشخیص بیماری‌های مربوط به این حوزه در همین کلینیک‌ها یا به نوعی در مجاورت آن قرار گرفته‌اند تا دسترسی به این اماکن با سرعت و سهولت بیشتری صورت گیرد. ترالی اورژانس و انواع تجهیزات و وسایل مطب‌های عمومی و دستگاه‌های تخصصی از قبیل الکتروانسفالوگرافی و دستگاه الکترومیوگرافی و لوازم مورد نیاز در تزریقات عمومی فقط بخشی از مواردی هستند که می‌توانند به‌نوعی هزینه‌ساز باشند.

مطالب بیشتر: راهنمای دقیق تاسیس درمانگاه شبانه روزی

آموزش پرسنل بخش ها

همانطور که اشاره کردیم برای تاسیس درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب لازم است تا غیر از استخدام پزشکان و جراحان متخصص در این حوزه از حداقل دو نفر پرستار و سایر پرسنل اداری نیز بهره گرفته شود. بنابراین تا به منظور راه اندازی مرکز مغز و اعصاب و روان و ارائه خدمات در مدت زمان کمتری تمام پرسنل از قبل آموزش‌های مربوط به بخش‌هایی را که در آن شاغل هستند سپری کرده باشند. همچنین ایجاد دوره‌های منظم و روزآمد کردن منابع برای پرسنل می‌تواند به تحقق اهداف درمانی در این زمینه یاری برساند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا