پوست و مو و زیبایی

نکات کلیدی تاسیس مرکز و کلینیک دیالیز

۳
(۲)

تاسیس مرکز و کلینیک دیالیز یکی از نیازهای هر شهر در زمینه رفع نیازهای بیماران به خصوص بیماران دیالیزی به شمار می رود. براساس تعریفی که در فصل نخست آئین‌نامه راه اندازی کلینیک دیالیز به آن پرداخته شده است کسب موافقت اصولی به منظور راه‌اندازی این مرکز باید توسط معاونت درمان وزارت متبوع صورت گیرد. آئین نامه راه اندازی مرکز و کلینیک دیالیز در ۶ فصل، ۴۰ ماده و ۲۸ تبصره تصویب شده و مشتمل بر موارد متعددی است که به انضمام ضوابط ساختمان، تجهیزاتی و ایمنی بیمار ارائه گردیده است. در برخی موارد متقاضیان تاسیس مرکز دیالیز تمایل دارند تا به طور شخصی روند ثبت و تاسیس این مراکز را انجام دهند با این وجود در موارد دیگری نیز این افراد ترجیح می دهند تا به منظور تسهیل و تسریع در این روند و همچنین تهیه نقشه‌های اجرایی و اخذ تاییدیه از دانشگاه‌های مربوطه از مشاوران و کارشناسان مرتبط با ثبت و پی‌گیری مراحل اداری استفاده کنند.

به دلیل حساسیت موضوع و آشنایی با مقررات و ضوابطی که در گام نخست مستلزم آشنایی با دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه تاسیس این مرکز می‌باشد در این مطلب سعی کرده‌ایم تا ضمن آشنایی شما با این موارد همچنین مهمترین مواردی را که در آیین نامه مذکور به آن اشاره شده است را برای شما به طور اجمالی بررسی نماییم.

آشنایی با آیین نامه تاسیس مرکز و کلینیک دیالیز

راه اندازی مرکز دیالیز مانند اغلب مراکز درمانی و خدماتی دیگر که در عرصه سلامت ایجاد شده‌اند باید به نوعی ضابطه‌مند بوده و بر اساس معیارهای مشخصی صورت گیرد. همانطور که در مطلب فوق نیز اشاره کردیم آیین نامه مذکور مشتمل بر ۶ فصل است که به اختصار سعی می‌کنیم تا هر یک از مواردی را که در فصول مربوط به آن پرداخته شده است را برای شما تشریح کنیم.

آیین نامه جهت راه اندازی کلینیک دیالیز

۱-تعاریف

در این فصل به تعاریف مختلفی که به طور کلی در آیین نامه مذکور با آن‌ها سروکار خواهیم داشت از قبیل تعاریف کمیسیون، موافقت اصولی، وزارت متبوع، موسس، بخش و موارد دیگری پرداخته شده است.

۲-شرایط تاسیس و بهره برداری

در این فصل به مواردی از قبیل شرایط متقاضیان و شرایط تاسیس مرکز و کلینیک دیالیز و بهره‌برداری از آن می‌باشد. از جمله شرایط تاسیس و بهره‌برداری می‌توان به ثبت درخواست موسس یا موسسان، مدارک و مستنداتی مبنی بر عدم سوءپیشینه کیفری و انتظامی، کارت پایان خدمت، کارت ملی و کپی تمام صفحات شناسنامه و همچنین تاییدیه‌های مورد نیاز از دانشگاه و سایر مراجع ذیربط می‌باشد. در همین فصل به شرایط موافقت اصولی اشاره شده که پس از تایید کمیسیون مربوطه و اخذ موافقت دانشگاه مربوطه امکان پذیر خواهد بود.

۳- ضوابط پرسنلی- ساختمانی- تجهیزات- بهداشتی و ایمنی

بر این اساس تعداد کارکنان مشتمل بر موارد زیر است:

 1. یک نفر سرپرست علمی واجد شرایط دارای مدرک فوق تخصص کلیه یا متخصص داخلی به انضمام مدرک آموزش بخش دیالیز
 2. یک نفر سرپرستار با مدرک حداقل مدرک کارشناسی پرستاری و سابقه کار ۲ سال در بخش دیالیز و سپری نمودن دروه‌های تکمیلی بخش دیالیز
 3. یک نفر پرستار با مدرک کارشناسی پرستاری و سابقه کار ۲ سال و سپری نمودن دوره‌هیا تکمیلی بخش دیالیز

لازم به ذکر است ضوابط ساختمانی، ایمنی و تجهیزاتی پیوست آیین نامه تاسیس کلینیک دیالیز می‌باشد.

۴- ضوابط مربوط به موسس و شرایط و وظایف مسئول فنی

در بند الف این ضوابط به این مورد اشاره شده است که مسئول فنی لزوما باید دارای مدرک فوق تخصصی کلیه بوده که در اصطلاح وی را نفرولوژیست می‌نامند یا این که دارای مدرک تخصص داخلی باشد. در ضمن جانشین وی می‌تواند از بین پزشکان عمومی انتخاب شود که توسط مسئول فنی معرفی می‌شود. لازمه این کار این است که پزشک مربوطه در مرکز اقامت داشته باشد.

ماده ۱۷ به طور مبسوط وظایف مسئولین فنی را تشریح کرده است. برخی از این موارد به شرح زیر است:

 1. حضور دائمی در مرکز
 2. نظارت بر پذیرش بیماران توسط پزشکان یا پیراپزشکان و سایر کارکنان مرکز
 3. کنترل و ارزیابی ویزیت بیماران به صورت هفتگی پس از معاینات نفرولوژیست
 4. بررسی و تایید کارکنان مرکز و کلینیک دیالیز
 5. برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های بخش‌های مختلف مرکز
 6. ابلاغ تذکرات فنی لازم به موسس یا کارکنان
 7. رعایت قوانین و مقررات علمی، فنی و شئونات اخلاقی
 8. نظارت بر تهیه و تنظیم و بایگانی پرونده‌ها و حسن اجرای بخشنامه‌های مرتبط

غیر از این موارد در ماده ۱۸ به مقررات مربوط به حضور مسئول فنی اشاره شده است. در بند ب فصل چهارم به مقررات مربوط به موسس پرداخته شده است. در فصل پنجم آیین‌نامه تاسیس مرکز دیالیز به سایر قوانین و مقررات این حوزه اشاره شده و فصل ششم نیز مربوط به تخلفات بوده که به طور مفصل مصادیق آن مورد بررسی قرار گرفته است.

تهیه نقشه های اجرایی و اخذ تاییدیه از دانشگاه های مربوطه

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند بسیار تخصصی باشد تهیه نقشه‌های اجرایی و اخذ تاییدیه از دانشگاه‌های مربوطه می‌باشد. در مواردی موسس یا موسسین ترجیح می‌دهند تا این کار توسط کارشناسان ثبت این مراکز که در این زمینه تخصص دارند انجام گیرد. اصولا مراجعات و تکمیل پرونده در این حوزه‌ها باید با برنامه‌ریزی و صرف وقت و انرژی همراه باشد. از همین رو وجود مشاوران این حوزه تا حدود زیادی می‌تواند یاری‌گر شما باشد. توصیه می‌کنیم صفر تا صد مراحل ثبت و تشکیل پرونده به منظور راه اندازی مرکز و کلینیک دیالیز را به این مشاوران بسپارید و در صورت لزوم بهتر است روی موارد دیگری که پیش رو دارید تمرکز کنید.

وام و تسهیلات مورد نیاز برای کلینیک دیالیز

دریافت وام از بانک های معتبر در صورت نیاز مرکز

باید این واقعیت را پذیرفت که در اغلب موارد سرمایه‌گذاری در این زمینه نیازمند جذب سرمایه و تامین هزینه‌ بدین منظور می‌باشد. برای این که دریابید بانک‌ها تا سقف چه مبلغی را باید پرداخت کنند و شما باید برای تجهیز و تاسیس مرکز و کلینیک دیالیز چه نوع تسهیلاتی را و با چه درصدی دریافت کنید لازم است شخصا به بانک مراجعه کنید. با این وجود پیشنهاد می‌کنیم به منظور دستیابی به بهترین و بالاترین تسهیلات حتما از مشاوره کارشناسان در این زمینه استفاده کنید. مشاوره به منظور دریافت وام یا ثبت مراکز درمانی می‌تواند ریسک عدم موفقیت در این زمینه را تا حدود زیادی کاهش دهد و از هر نظر منطقی‌ترین گزینه پیش روی شما محسوب می‌شود.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۳ / ۵. شمارش آرا: ۲

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا