رادیولوژی

ضوابط و آیین نامه راه اندازی کلینیک رادیولوژی

۰
(۰)

تاسیس مرکز و کلینیک رادیولوژی با هدف تصویربرداری تشخیص و درمانی از بیماران انجام می‌گیرد. بدین منظور از امواج و میدان‌های مغناطیسی و اشعه ایکس استفاده می‌شود. بنابراین از همان نگاه اول درمی‌یابیم که با یک عمل تخصصی – تشخیصی مواجه هستیم. متخصصین رادیولوژی همانطور که در آیین نامه تاسیس موسسه رادیولوژی نیز به آن پرداخته شده است با استفاده از تجهیزات و دستگاه‌‍‌هایی از قبیل پانورکس، سونوگرافی، پری‌اپیکال، ماموگرافی و بخش دیگری از دستگاههای تصویربرداری و تشخیصی به درمان این افراد یاری می‌رسانند. بر همین اساس در تعریفی که از متخصصین رادیولوژی ارائه شده است منظور از متخصصین این حوزه افرادی است که دارای مدرک دکتری پزشکی بوده و این مدرک لزوما باید مورد تایید وزارت بهداشت و درمان نیز باشد.

فراموش نکنید غیر از افراد متخصص همچنین کلیه افرادی که در رشته رادیولوژی دارای مدارک کارشناسی هستند نیز با در نظر گرفتن برخی موارد می‌توانند در زمره دارندگان مجوز تاسیس مرکز و کلینیک رادیولوژی قرار گیرند. این نکته به صراحتا در خصوص تاسیس این موسسات و همچنین تهیه نقشه های اجرایی و اخذ تاییدیه از دانشگاه‌های مربوطه نیز اشاره شده است. در صورتی که هنوز در خصوص تاسیس مرکز و کلینیک رادیولوژی ابهاماتی دارید توصیه می‌کنیم حتما تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

مطالب بیشتر: تاسیس کلینیک ناباروری

آئین نامه تاسیس موسسه رادیولوژی

آیین نامه تأسیس مرکز و کلینیک رادیولوژی به منظور دسترسی بیماران در مناطق مختلف کشور از یک سو و تمرکز متخصصان این حوزه تدوین و تنظیم گردیده است. در این آئین‌نامه تصریح شده است در صورتی که شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بهداشتی از زمره موسسان باشند لازم است تا یکی از موسسین این مرکز از مدرک رادیولوژی برخوردار باشند. مسئول فنی کلینیک لزوما باید پزشک متخصص در زمینه تصویربرداری بوده و پروانه تاسیس مرکز و کلینیک رادیولوژی نیز به نام وی صادر می‌شود. مسئول فنی مذکور مدیریت کلینیک را به‌طور شبانه‌روزی بر عهده دارد و نویت‌های کاری در پروانه تاسیس مرکز و کلینیک رادیولوژی اشاره شده است. برخی از مواردی که به‌منظور موافقت اصولی راه‌اندازی موسسه رادیولوژی در آیین نامه تاسیس موسسه رادیولوژی به آن اشاره شده است عبارتند از:

 1. ارائه تقاضانامه تاسیس مرکز و کلینیک رادیولوژی به معاونت دانشگاه
 2. ارائه مدارک مرتبط از قبیل دانشنامه یا مدرک مرتبط در حوزه رادیولوژی
 3. اجاره‌نامه یا سند رسمی مالکیت
 4. دریافت پروانه بهره‌برداری
 5. معرفی محل مورد نظر برای تاسیس مرکز و کلینیک رادیولوژی
 6. ارائه لیست کارکنان
 7. رعایت اصول و مقررات حفاظتی
 8. ارائه فهرست تجهیزات و اخذ تاییدیه
 9. اعلام شروع فعالیت به دانشگاه علوم پزشکی

ضوابط و آیین نامه راه اندازی کلینیک رادیولوژی

هر یک از موارد فوق به انضمام مدارک عمومی از قبیل کپی شناسنامه، کارت ملی و همچنین کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان در کنار گواهی عدم سوء پیشینه از جمله مواردی است که باید جهت تکمیل مدارک ارائه نمایند.

نکاتی در خصوص آیین نامه تاسیس موسسه رادیولوژی

در کنار مواردی که اشاره شد همچنین نکات دیگری نیز در خصوص شرایط ساختمان و تجهیزات وجود دارند که در این بخش از مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. به‌عبارت دیگر موارد دیگری از قبیل رعایت شرایط و ضوابط حاکم بر ساختمان مرکز نیز الزامی می‌باشد. برخی از این شرایط را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

 1. مساحت کلینیک و موسسه رادیولوژی مذکور باید حداقل ۹۰ متر باشد.
 2. دیوارهای مرکز به دلیل وجود تشعشعات لازم است از ضخامت مناسب برخوردار بوده و حتی‌المقدور ساختمان مورد نظر فاقد ساکنین دیگری باشد.
 3. رعایت نکات بهداشتی از قبیل لباس مخصوص و شیلد محافظ برای پرسنل ضروری می‌باشد.
 4. بهره‌برداری از تجهیزات موجود باید منطبق بر استانداردهای ویژه‌ای بوده و برای نصب دستگاه‌های رادیولوژی لازم است از این استانداردها تبعیت کرد.
 5. لازم است پس از تاسیس کلینیک و مرکز رادیولوژی ضمن تجهیز نمودن موسسه به دستگاه‍های مرتبط از قبیل دستگاه سونوگرافی، دستگاه‌های رادیولوژی یا mri موجود در محل به طور کلی باید پیشرفته و از نوع دیجیتالی یا فیلم لس باشند.
 6. سیستم‌های تهویه و لوازم موجود در ساختمان باید با کیفیت و مقاوم باشند. بنابراین در انتخاب آن‌ها لازم است با دقت خاصی عمل کرد.
 7. ارتفاع سقف ساختمان تا کف آن حداقل ۲ متر و ۷۰ سانت بوده و در صورت وجود طبقات مجزا و بیشتر از یک طبقه لزوما باید از بالابر مجهز به ‌منظور جابجایی استفاده کرد.

مطالب بیشتر: تاسیس درمانگاه مغز و اعصاب

تهیه نقشه های اجرایی و اخذ تاییدیه از دانشگاه های مربوطه

تاسیس مرکز و کلینیک رادیولوژی مستلزم اهداف و برنامه‌های بلندمدتی در این زمینه می‌باشد. در صورتی که این برنامه‌ها منطبق با حوزه مورد نظر باشند می‌توان به تحقق آن‌ها امیدوار بود و در شرایطی که توجیه‌پذیر نباشند عملا اجرای نقشه‌ها و اهداف موسسه به بن‌بست خواهد رسید. از همین رو بهره‌مندی از مشاوران کارشناسان مجرب در زمینه طراحی نقشه‌های اجرایی مطابق با آیین نامه تاسیس موسسه رادیولوژی می‌تواند تا حدود زیادی مشکلاتی را که در صورت عدم آشنایی موسس یا موسسین در این زمینه به وجود خواهد آورد مرتفع خواهد نمود. اخذ تاییدیه از مراجع ذیربط از قبیل دانشگاه علوم پزشکی و کمیسیون‌های مرتبط نیز بخش دیگری از فعالیت‌های این حوزه را دربر می‌گیرد که لازم است حتما مدارک مربوطه ارائه شده و سپس تاییدیه مذکور به‌منظور فعالیت رسمی و قانونی اخذ شود. در واقع این مجوزها به فعالیت این موسسات وجهه قانونی بخشیده و رسمیت تام می‌بخشد.

راهنمای اخذ تسهیلات بانکی برای راه اندازی مرکز رادیولوژی

اخذ تسهیلات اعتباری از بانک های معتبر

موسس یا موسسان در هر مرحله از تاسیس مرکز و کلینیک رادیولوژی هزینه‌های مختلفی برای خرید یا اجاره ساختمان، تجهیزات و دستگاه‍های رادیولوژی باید پرداخت نمایند که این هزینه‌ها نیازمند اخذ تسهیلات از بانک‍های معتبر می‌باشند. از همین رو ارائه تسهیلات به این موسسات اضطراری می‌باشد.بدین منظور متقاضیان با در نظر گرفتن شرایط موجود درخواست خود را به بانک‌های مربوطه ارائه می‌نمایند.

 هزینه تاسیس مرکز رادیولوژی

همانطور که در مطالب قبلی نیز اشاره کردیم تاسیس مرکز و کلینیک رادیولوژی تابعی از هزینه‌های مختلفی می‌باشد که توسط سرمایه‌گذاران باید تامین شود. بنابراین با توجه به حجم و فعالیت این موسسات می‌تواند هزینه‌های درنظر گرفته شده بدین منظور نیز افزایش یا کاهش پیدا کند. همچنین عوامل مختلفی می‌تواند در این زمینه موثر باشد به عنوان مثال تغییر قیمت تجهیزات و دستگاه‌های رادیولوژی و هزینه دستمزد پرسنل در کنار سایر هزینه‌هایی که برای روزآمد کردن این تجهیزات و هزینه‌های جانبی دیگر مورد نیاز است می‌تواند در افزایش این هزینه‌ها به‌طور مستقیم موثر باشد. هرچند لازم است تا مدیران این موسسات با اطلاع از قیمت روز تجهیزات و سایر هزینه‌های مورد نیاز در این زمینه گام بردارند.

مطالب بیشتر: تاسیس کلینیک دندانپزشکی

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا