اخبار پزشکیمامایی

تاسیس مراکز و کلینیک درمان ناباروری

۰
(۰)

تاسیس کلینیک نازایی از جانب پزشکان و متقاضیانی که قصد دارند در این زمینه سرمایه‌گذاری نمایند باید طی مراحل مختلفی انجام گیرد. از طرفی ارائه مدارک و مستندات موسسان نیز یکی دیگر از مواردی است که در این زمینه باید در نظر گرفته شود. برخی از این مدارک باید توسط اشخاص تهیه شده و اغلب با سایر متقاضیانی که قصد تاسیس کیلینک‌ها و مراکز درمانی را دارند مشترک می‌باشد. با این وجود نباید از این نکته غافل شوید که به مثابه سایر موسسات درمانی که از شرایط ‌ویژه‌ای در بدو تاسیس برخوردار هستند تاسیس مرکز ناباروری نیز با حساسیت‌های ویژه‌ای همراه است. برای آشنایی بیشتر با شرایط راه اندازی مرکز نازایی و همچنین کسب اطلاعات مفید در خصوص تاسیس مرکز مشاوره ژنتیک و موارد دیگری از قبیل تاسیس کلینیک و مرکز IVF توصیه می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید  تا در پایان بتوانید با تصمیم‌گیری منطقی در این زمینه وارد این عرصه شوید.

آیین نامه تاسیس مرکز مشاوره ژنتیک

تاسیس کلینیک نازایی در کنار خدماتی که همزمان می‌تواند با تاسیس مرکز مشاوره ژنتیک انجام گیرد در واقع از دستورالعمل و آیین‌نامه تاسیس واحدی پیروی می‌کنند. امروزه بهره‌مندی از مشاوره ژنتیک برای اطمینان زوجین از باروری سالم و احیانا بدون نواقص جسمی برای زوجین و به خصوص زوج‌های جوان از قالب یک امر مهم به یک ضرورت تبدیل شده است. در این بخش از مطلب تلاش کرده‌ایم تا آئین نامه تاسیس مرکز مشاوره ژنتیک را به طور اجمالی از نظر بگذرانیم. این آئین نامه در ۱۸ ماده و ۳ تبصره تصویب شده است.

براساس تعریفی که در آیین نامه ارائه شده است مشاوره ژنتیک از زیرمجموعه‌های علوم پزشکی است که  به بررسی علل و اختلالات ژنتیک در افراد مختلف می‌پردازد و قصد دارد تا از طریق بررسی سوابق خانوادگی راه را بر بروز اختلالات در نسل‌های قبلی، بعدی و آینده بگیرد. ماده ۲ شرایط متقاضی برای صدور مجوز بررسی می کند که دارا بودن حداقل مدرک پزشکی عمومی یکی از این موارد است. ماده ۳ مراحل اخذ مجوز راه اندازی مرکز نازایی را که از درخواست اولیه شروع شده و با ارائه پروانه معتبر و گواهی قبولی در آزمون ژنتیک و موارد دیگر از جمله تاییدیه شرایط تجهیزاتی و فیزیکی و همچنین ضوابط قانونی پایان می‌پذیرد دربر می‌گیرد در سایر موارد نیز مراحل زیر به طور مبسوط مورد بررسی قرار گرفته است که عبارتند از: شرایط و ضوابط نگهداری مدارک پزشکی، ضوابط ساختمان، مکان و اصول نگهداری، وظایف مشاور ژنتیک، اقدامات مربوط به مشاور، وظایف منشی و مدت اعتبار مجوز مربوطه که دو سال می‌باشد.

آیین نامه و ضوابط راه اندازی کلینیک درمانی ناباروری

تهیه نقشه های اجرایی و اخذ تاییدیه از دانشگاه های مربوطه

برای تاسیس کلینیک نازایی لازم است تا اهداف و برنامه‌های مورد نظر موسسان  به کمیسیون مربوطه ارائه شود. البته لازم به ذكر است اخذ تاییدیه زمانی از جانب دانشگاه علوم پزشکی صورت می‌گیرد که از نظر کمیسیون مربوطه قابلیت اجرایی داشته باشد. در صورتی که افراد متقاضی بتوانند تاییدیه دانشگاه‌های مربوطه را اخذ نمایند قادر خواهند بود تا سایر مراحل را با سهولت بیشتری پشت سر بگذارند. به‌طور کلی هدف این است تا با تاسیس مرکز ناباروری و راه اندازی مرکز نازایی زمینه شکوفایی و کنترل جمعیت یا افزایش جمعیت با استفاده از کنترل و نظارت‌های بهداشتی و درمانی فراهم گردد. از همین رو در کنار ارائه چنین طرح‌هایی بهره‌مندی از مشاوره کارشناسان نیز با حساسیت خاصی که برای زادوولد سلامت محور وجود دارد  و همچنین تاسیس مرکز مشاوره ژنتیک و تاسیس کلینیک و مرکز IVF از اهمیت خاصی برخوردار است.

اخذ تسهیلات اعتباری از بانک های معتبر

تاسیس کلینیک نازایی زمانی می‌تواند با موفقیت به انجام برسد که این مراکز از تجهیزات بروز و چدیدترین خدمات ارائه شده و متدهای پزشکی در این عرصه بهره‌مند باشد. در صورتی که توجیهات منطقی به منظور تاسیس کلینیک نازایی وجود داشته باشد کلینیک‌های نازایی می‌توانند از تسهیلات مناسبی توسط بانک‌های معتبر برخوردار شوند. غیر از طرح‌های توجیه‌پذیر درمانی و اقتصادی همچنین مواردی از قبیل برخورداری از ساختمان و یونیت‌های مستقل و خدمات گسترده‌ای که به طور تخصصی در زمینه ناباروری و درمان نازایی عرضه می‌شود از جانب بانک‌ها نیز با اعطای تسهیلات متفاوتی مورد حمایت قرار می‌گیرند. چنین خدماتی از جانب بانک‌های معتبر کشور برای تاسیس مرکز ناباروری و مراکز دیگری از قبیل تاسیس مرکز مشاوره ژنتیک و تاسیس کلینیک و مرکز IVF نیز اعطا می‌گردد.

مطالب بیشتر: تاسیس درمانگاه شبانه روزی

راهنمای اخذ تسهیلات بانکی برای تاسیس کلینیک ناباروری

تاسیس آزمایشگاه ART

آزمایشگاه ART به طور تخصصی در زمینه ناباروری و آزمایشات مورد نیاز در این زمینه فعالیت دارد. تعاریفی که از کلینیک و آزمایشگاه ناباروری ارائه شده است موید این نکته است که  هدف از تاسیس این ازمایشگاه یاری رساندن به تشخیص و کنترل ناهنجاریهای قابل تشخیص حاصل از ناباروری با بهره‌مندی از تکنولوژی تولید مثل می‌باشد. رفع موانع در جهت درمان و همچنین بخش عمده‌ای از شرایط مندرج در آیین نامه تاسیس کلینیک نازایی همچنین در مورد تاسیس آزمایشگاه ای آر تی نیز صدق می‌کند. مسئول آزمایشگاه باید دارای PHD مربوطه  در حوزه آزمایشگاه ناباروری باشد. در کلینیک‌های تخصصی همواره این آزمایشگاه‌ها به دلیل فعالیت‌های مرتبط در نزدیکترین محل ممکن قرار گرفته تا دسترسی آسان به آن صورت گیرد. تاسیس کلینیک نازایی و تاسیس کلینیک و مرکز IVF مستلزم رعایت ضوابطی است که به رسمیت دادن به این فعالیت‌ها یاری می‌رساند.  به جهت پیوستگی اغلب کلینیک‌های تخصصی در خصوص ناباروری در واقع شرایط تاسیس کلینیک نازایی یا به اختصار کلینیک ‌ART و تاسیس مرکز مشاوره ژنتیک و نحوه اداره آنها غیر از وظایف این مراکز تا حدود زیادی اشتراکاتی با هم دارد.

تاسیس کلینیک IVF

تاسیس کلینیک نازایی همانطور که در موارد بالا به آن اشاره شد مستلزم ارائه و احراز برخی از شرایط مندرج در آیین‌نامه‌های تاسیس است. در تعریف کلینیک IVF چنین گفته شده است که هدف از تاسیس کلینیک و مرکز ناباروری IVF که در آن از متدهای نوین به منظور کمک به باروری از طریق لقاح خارج از رحم استفاده می‌شود کم وبیش همان ضوابط کلینیک‌های مرتبط بر آن حاکم می‌باشد. به عبارت‌دیگر می‌توان کلینیک آی وی اف را همان کلینیک تخصصی ناباروری با ART نامید که در کنار انجام سایر راه‌های درمانی و کمک‌‌‌‌ درمانی از قبیل IUI، GIFT و سایر روش‌های مورد استفاده به‌طور تخصصی و با تمرکز بیشتر بر این حوزه فعالیت دارد. تاسیس کلینیک مربوطه و  مراحل قانونی اخذ مجوز نیز مشمول مواردی است که در ایین‌نامه تاسیس کلینیک ART  به آن اشاره شده است.

مطالب بیشتر: تاسیس کلینیک دندانپزشکی

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا