رژیم درمانی و تغذیه

تشریح طرح تاسیس کلینیک تغذیه و رژیم درمانی

۰
(۰)

تاسیس کلینیک تغذیه و رژیم درمانی به مثابه اغلب کلینیک‌ها و مراکز درمانی نیازمند اخذ برخی مدارک و احراز شرایط متقاضی یا متقاضیان می‌باشد. امروزه به دلیل رفتارهای غذایی نامناسب و نوع تغذیه بخشی از افراد از بیماری‌ها و عوارض ناشی از چاقی رنج می‌برند. در واقع تغذیه نقش مهمی در بازپروری این افراد و کاهش وزن آنها ایفا می‌کند. وجود رژیم‌های غذایی نامناسب و افزایش تقاضا برای انواع فست فود و غذاهای ناسالم هم در کنار تنش‌های روحی و روانی بر این موقعیت چالش‌برانگیز افزوده است. تاسیس کلینیک تغذیه و رژیم درمانی در واقع بدین منظور و بر همین اساس می‌تواند با بهره‌مندی از جدیدترین متدها و برنامه‌های غذایی و کنترل وضعیت بیماران راه را برای سالم‌سازی جسم و به تعبیری فرهنگ تغذیه مناسب هموار کند. بنابراین وجود کلینیک‌های مرتبط با تغذیه در کنار سایر مراکز درمانی نیز به همان نسبت به یک ضرورت تبدیل شده است. اما تاسیس کلینیک تغذیه در کنار راه اندازی کلینیک تخصصی تغذیه و رژیم درمانی کودکان و حتی دایر نمودن مطب‌های تغذیه ورزشی نیازمند طی مدارج و مراحل مختلفی است.

شاید لازم باشد در صورتی که متقاضیان در این زمینه با مشکلاتی مواجه شده یا هنوز به تصمیم‌گیری نهایی دست نزده‌اند از خدمات مشاوره‌ای بهره بگیرند. بنابراین در هر مرحله امکان استفاده از نظرات کارشناسان و مشاوران نیز برای شما فراهم می‌باشد. در این مطلب سعی کرده‌ایم تا نکاتی را برای کسانی که درصدد تاسیس این مراکز هستند با بیانی ساده و به‌طور اجمالی بیان کنیم. بنابراین اگر قصد دارید تا در این زمینه به اطلاعات جامع و مناسبی دست پیدا کنید پیشنهاد می‌کنیم حتما تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

مطالب بیشتر: تاسیس کلینیک ناباروری

راه اندازی کلینیک تخصصی تغذیه و رژیم درمانی کودکان

تاسیس کلینیک تغذیه و رژیم درمانی برای افرادی که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد ودکترا فارغ‌التحصیل شناخته شده و دارای مدارک مربوطه باشند می‌توانند به منظور تاسیس کلینیک تغذیه و همچنین راه اندازی کلینیک تخصصی تغذیه و رژیم درمانی کودکان اقدام نمایند. هدف از ایجاد این مراکز درمانی ارائه مشاوره در زمینه تغذیه و به‌طور کلی رژیم درمانی برای کودکان می‌باشد. بهره‌مندی از خدمات متخصصین تغذیه در این کلینیک‌ها و همچنین در صورت لزوم ارجاع خدمات درمانی به بیمارستان‌ها از دیگر مواردی است که در این کلینیک‌ها توسط متخصصین تغذیه از آنها تبعیت می‌شود. یکی دیگر از مواردی که در حین ‌راه اندازی کلینیک‌ تخصصی تغذیه و رژیم درمانی کودکان باید به آن توجه شود مشاوره تغذیه بالینی برای بیماران است که در این کلینیک‌ها با استفاده از مشاوره تخصصی پزشکان این حوزه به آن پرداخته می‌شود.

استفاده از واحدهای مجزا و نوبت‌دهی جهت متخصصین تغذیه و رژیم درمانی در این کلینیک‌ها و در نظر گرفتن فضای مناسب و محیطی دلنشین برای کودکان از سایر مواردی است که می‌تواند به خدمات رسانی مطلوب از یک طرف و بازخوردهای مناسب از جانبی بیماران منجر شود. بخشی از مدارکی که موسس یا موسسان این کلینیک‌ها باید از آن برخوردار باشند با مدارک سایر کلینیک‌های تغذیه و رژیم درمانی مشترک بوده و در سایر موارد تابع دستورالعمل‌های مختص راه اندازی کلینیک تخصصی تغذیه و رژیم‌درمانی کودکان می‌باشد.

ارائه نقشه های اجرایی در جهت راه اندازی کلینیک تغذیه

تهیه نقشه های اجرایی و اخذ تاییدیه از دانشگاه های مربوطه

اصولا طرح و اهداف تاسیس کلینیک تغذیه و رژیم درمانی باید به صورت شفاف و به دور از هر نوع هدف‌گذاری غیر قابل توجیه در اختیار متولیان امر و نهادهای ذیربط قرار گیرد. در این مطلب منظور از نهاد ذیربط دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت و درمان کشور است. بنابراین لازم است تا در تهیه و تدوین برنامه‌های کلی چشم‌اندازهای کلی ودورنمای راه‌اندازی این مراکز تعیین و تبیین شود. بدیهی است در صورتی که موسس یا موسسان این مراکز در این زمینه شناخت کافی نداشته باشند همچنین می‌توانند از خدمات مشاوره کارشناسان این حوزه استفاده کنند تا بتوانند با یک نگاه منطقی و استفاده از توان و تخصص خویش نسبت به تاسیس این مراکز اقدام کنند.

مطالب بیشتر: تاسیس کلینیک مغز و اعصاب

اخذ وام از بانک های معتبر در صورت نیاز مرکز

نباید منکر این قضیه شد که اصولا تاسیس کلینیک تغذیه و رژیم درمانی و هر نوع کلینیک دیگری مستلزم داشتن سرمایه و اخذ هزینه‌های مختلفی می‌باشد. در مواردی و در بدو امر دیده شده است که برخی از موسسین این مراکز از نظر تامین هزینه‌های مرتبط با احداث و راه‌اندازی این کیلینک‌ها با مشکلاتی مواجه می‌شوند. بدین منظور و برای رفع هر نوع محدودیت در این زمینه و یاری رساندن به خدمات عرصه سلامت اعطای تسهیلات و وام توسط بانک‌های معتبر سراسر کشور و پس از معرفی و اخذ شرایط لازم انجام می‌پذیرد.

مجموعه آیین نامه های تاسیس کلینیک تغذیه

آیین نامه و شرایط تاسیس مطب تغذیه ورزشی

تاسیس کلینیک تغذیه و رژیم درمانی و همچنین مطب مختص ورزشکاران نیز یکی از ضرورت‌هایی است که در این زمینه احساس می‌شود. دریافت ناقص برخی ویتامین‌ها و کمبود ناشی از ریزمغذی‌ها و همچنین شرایطی از قبیل کاهش یا افزایش وزن به منظور شرکت در مسابقات مختلف از یک سو و تامین سلامت ورزشکاران و به طور کلی جامعه ورزشی از مواردی است که در این کلینیک‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. بر اساس آیین نامه کیلینیک‌های تخصصی و مطب تغذیه درمانی مدارک زیر برای موسس یا موسسین باید ارائه شود:

  1. کارت نظام پزشکی
  2. کارت پایان خدمت
  3. مدارک شناسایی از تمام صفحات و کارت ملی
  4. سه قطعه عکس
  5. گواهینامه موقت یا تاییدیه دانشگاه مربوطه

برخی از موارد دیگری نیز که باید در این زمینه به خاطر داشته باشید را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

  1. در صورتی که فرد دارای مدرک کارشناسی ارشد تغذیه باشد ولی مدرک کارشناسی خود را از رشته‌های غیر مرتبط دیگر گرفته باشد لازم است مدارک خود را مبتنی بر سپری کردن حداقل دو سال کار و سابقه در مراکز درمانی ارائه نماید.
  2. سایر شرایط مندرج در آئین نامه تاسیس کلینیک تغذیه و رژیم درمانی از قبیل تجهیزات مندرج یا ساختمان کلینیک و شرایط احداث آن تابع قوانین نظارتی وزارت بهداشت و درمان پزشکی کشور خواهد بود.
  3. در این آئین نامه به صراحت اعلام شده است که دارندگان مدارک علوم پزشکی غیر از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها می‌توانند به منظور تاسیس و راه‌اندازی کلینیک‌های تغذیه اقدام کنند.
  4. مدارک مذکور به انضمام اطلاعات ساختمان و فهرستی از تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای تاسیس این کلینیک‌ها به منظور اخذ تاییدیه و مجوز لازم به وزارت بهداشت و درمان احاله می‌گردد.

مطالب بیشتر: تاسیس کلینیک دندانپزشکی

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا