روانشناسی

تشریح کانل ضوابط تاسیس کلینیک روانشناسی

۰
(۰)

تاسیس کلینیک روانشناسی یکی از اهدافی است که فارغ ‌التخصیلان این رشته اغلب در پی فراهم شدن شرایط آن هستند. این نکته که باید از چه مراحلی شروع کنند تا بتوانند در نهایت با موفقیت بتوانند موفق به کسب مجوزهای لازم از کمیسیون مربوطه شوند یا رضایت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی را به دست آورند فقط بخشی از مراحلی است که متقاضی یا متقاضیان لازم است شرایط لازم بدین منظور را مهیا کنند. اصولا نهاد ناظر بر تاسیس کلینیک روانشناسی نظام روانشناسی کشور می‌باشد. برای این که با نحوه تاسیس کلینیک روانشناسی بیشتر آشنا شوید ابتدا لازم است تا بدانید که چه مدارکی را باید در این زمینه ارائه دهید. سازمان مشاوره و روانشناسی کشور تعیین کننده شرایط تاسیس کلینیک های روانشناسی و موارد دیگری از قبیل تدوین شرایط تاسیس مطب مشاوره خانواده می‌باشد. یکی از مدارکی که به‌طور کلی برای تاسیس کلینیک‌های روانشناسی و همچنین یکی از شرایط تاسیس مطب مشاوره خانواده به شمار می‌رود داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد در این رشته‌ها‌ می‌باشد. شرایط دیگری که لازم است متقاضی یا متقاضیان تاسیس کلینیک‌های روانشناسی و مشاوره از آن برخوردار باشند عبارتند از:

  1. عضویت متقاضی در سازمان روانشناسی و مشاوره کشور
  2. سپری شدن یک سال پس از اخذ مدرک دانشگاهی
  3. ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت دائم

در ادامه این مطلب با ما باشید تا اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم.

شرایط تاسیس مطب مشاوره خانواده

شرایط تاسیس مطب مشاوره خانواده مشابه همان شرایطی است که برای تاسیس کلینیک روانشناسی باید در نظر گرفته شود. البته ذکر این نکته لازم است که پس از تایید عضویت فرد در سازمان روانشناسی همچنین باید پروانه فعالیت نیز بدین منظور صادر شود. فرایند اخذ مجوز تاسیس کلینیک نیز مستلزم تایید کمیسیون مربوطه می‌باشد. بدین معنی که پس از دریافت مدارک از طریق کمیسیون و تایید آن مرحله مصاحبه به صورت حضوری و ارزشیابی علمی فرد نیز انجام می‌شود. فرد پس از قبولی در مصاحبه قادر خواهد بود تا در این زمینه پروانه فعالیت مورد نظر را دریافت نماید. سازمان نظام روانشناسی کشور در این زمینه نظارت جدی داشته و صدور مجوز تاسیس و روند فعالیت در حوزه روانشناسی لزوما باید تحت نظارت و تایید نظام روانشناسی قرار گیرد. با این وجود همچنان یکی از مهمترین مدارکی که قبل از سایر مدارک باید در نظر داشته باشید برخورداری از مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در رشته روانشناسی می‌باشد. سایر مدارکی که برای تاسیس مطب مشاور خانواده و همچنین تاسیس کلینیک روانشناسی باید ارائه دهید را می‌توان به صورت زیر برشمرد:

راهنمای شرایط تاسیس مطب مشاوره خانواده

  1. کپی آخرین حکم کارگزینی یا استخدامی و رونوشت برابر با اصل آن
  2. کپی از تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی و ارائه اصل مدارک در صورت نیاز
  3. یک برگ کپی گواهی عضویت متقاضی در سازمان روانشناسی و مشاوره کشور
  4. گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
  5. عکس پرسنلی به تعداد مورد نیاز
  6. قرارداد اجاره محل مورد نظر برای تاسیس کلینیک یا مطب یا ارائه سند ساختمان یا قرارداد رهن
  7. کپی کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان

شرایط تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی

برای تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی لازم است تا دارندگان مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی، روانشناسی علوم تربیتی از گرایش برنامه‌ریزی آموزشی و گرایش مشاور مدرسه درخواست خود را نسبت به تاسیس این مراکز را به کمیسیون مربوطه ارائه دهند. اجازه فعالیت از طریق وزارت آموزش و پرورش کشور، سازمان سنجش، سازمان نظام روانشناسی کشور و سایر مراجع ذیصلاح صادر می‌شود. از آنجا که مشاوره تحصیلی به دانش‌آموزان از اهمیت ویژه و حساسیت خاصی برخوردار است لازم است تا حتما متقاضی یا متقاضیان این مراکز تحت نظارت سازمان نظام روانشناسی و آموزش و پرورش فعالیت نمایند. مدارکی که برای تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی مورد نیاز می‌باشد و شرایط تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی در واقع همان شرایط تاسیس مطب مشاوره خانواده و تاسیس کلینیک روانشناسی می‌باشد. ضمنا ممکن است به‌منظور تشخیص صلاحیت علمی افراد آزمون‌هایی نیز در صورت لزوم از متقاضیان به عمل آید و پس از احراز نمره قبولی این افراد بتوانند مجوز فعالیت را دریافت نمایند.

مشاوره و اخذ مجوز مرکز سلامت روان

در صورتی که از متقاضیان تاسیس و دریافت مجوز مرکز سلامت روان هستید لازم است تا حتما تاییدیه فعالیت خود را از سازمان بهزیستی کشور اخذ نمایید. فراموش نکنید شما غیر از ایجاد مرکز سلامت روان به صورت محلی و منطقه‌ای می‌توانید به تاسیس این مراکز به شکل گسترده‌تری نیز اقدام کنید. نحوه ارائه مدارک و تکمیل روند مدارک مشابه شرایط تاسیس کلینیک روانشناسی بوده و شما می‌توانید در صورت صلاحدید از مشاوره لازم قبل از تکمیل مدارک توسط کارشناسان مجرب در این زمینه نیز برخوردار شوید تا با اطمینان بیشتری در این زمینه اقدام کنید.

مشاوره و اخذ مجوز مرکز سلامت روان

تهیه نقشه های اجرایی و اخذ تاییدیه از دانشگاه های مربوطه

برای تاسیس کلینیک روانشناسی و احراز شرایط تاسیس مطب مشاور خانواده ایجاد طرح و نقشه‌های مدون و هدفمند ضرورتی انکارناپذیر دارد. از همین رو باید هدف‌گذرای صحیح و طرح‌های قابل توجیه از جانب متقاضیان به مراجع ذیربط ارائه شود. در صورتی که موسس یا موسسان فاقد شناخت لازم در این زمینه باشند همچنین می‌توانند این کار را از طریق مشاوران این حوزه به انجام برسانند.

اخذ تسهیلات اعتباری از بانک های معتبر

برای تاسیس کلینیک روانشناسی مانند اغلب مراکز دیگر و کلینیک‌های درمانی هزینه‌بردار بودن طرح‌ها و خرید تجهیزات مورد نیاز ضرورت دارد. در این شرایط موسسان این مراکز می‌توانند با معرفی و تقاضای رسمی از بانک‌های معتبری که بدین منظور اعتبارات لازم را در اختیار دارند نسبت به تجهیز و تکمیل مراکز خود اقدام نمایند.

تاسیس مراکز خدمات مشاوره اجتماعی

یکی دیگر از مراکزی که مدارک آن با سایر مراکز مرتبط در حوزه مشاوره و روانشناسی مشترک می‌باشد مرکز خدمات مشاوره اجتماعی می‌باشد. این مراکز مجوز تاسیس خود را از سازمان بهزیستی دریافت می‌نمایند. به عبارت دیگر این مراکز نیز در همان حوزه سلامت روان و مشاوره قرار می‌گیرند. در واقع مرجع رسمی برای اعطای مجوز فعالیت سازمان بهزیستی کشور می‌باشد.

مشاوره و اخذ مجوز کلینیک روانشناسی از بهزیستی

در صورتی که برای اخذ مجوز تاسیس کلینیک روانشناسی از بهزیستی و تکمیل مدارک آن با ابهاماتی مواجه هستید توصیه می‌کنیم تا حتما از مشاوره در این زمینه استفاده کنید. این کار مستلزم تهیه و تکمیل مدارک و طی مراحل دیگری است که قطعا انجام مشاوره در این زمینه می تواند به متقاضیان در این زمینه کمک کند.

مشاوره و اخذ مجوز موسسه روانشناسی

در هر مرحله از تکمیل مدارک برای اخذ مجوز موسسه روانشناسی یا هر یک از مراحل دیگر حتی در مرحله هدف‌گذاری و ارائه طرح در صورتی که با مشکل مواجه شدید منطقی‌ترین راه استفاده از مشاوره بدین منظور است. بنابراین می‌توانید در صورت لزوم با استفاده از تیم‌های مشاوره در این حوزه اهداف خودتان را در زمینه اخذ مجوز موسسه روانشناسی محقق سازید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا