خدمات چشم پزشکی

آیین نامه تاسیس کلینیک چشم پزشکی

۰
(۰)

تاسیس کلینیک چشم پزشکی با هدف درمان و ارائه خدمات مرتبط با حوزه چشم‌‍پزشکی انجام می‌گیرد. براساس تعاریف و اهدافی که برای کلینیک و درمانگاه تخصصی چشم پزشکی ارائه شده است و در آئین نامه مذکور به طور صریح به این موارد اشاره شده است اصولا منظور از کلینیک تخصصی چشم‌پزشکی ارائه خدمات مجموعه‌ای منسجم و همراستا می‌باشد که توسط متخصصین این حوزه ایجاد شده  است. پزشکان نیز معاینات بیمار را  در این مراکز به صورت انفرادی یا مشترک انجام می‌دهند. با توجه به وجود بیماری‌های پیش زمینه‌ای چشم و مراقبت از آن لزوم تاسیس کلینیک چشم پزشکی در اغلب شهرها و مناطق مختلف کشور احساس می‌شود. از همین رو پزشکان متخصص در این زمینه جهت ایجاد و راه‌اندازی کلینیک‌های چشم‌پزشکی وارد عمل می‌شوند که می‌تواند سرعت درمان و پیشگیری در این مناطق را تا حدود زیادی افزایش دهد. همچنین شرایط درمان و نظارت بر بیمار هم توسط متخصصین در همین مراکز انجام می‌گیرد.

تاسیس کلینیک چشم پزشکی مستلزم دریافت پروانه تاسیس و مجوزهای قانونی از طرف معاونت وزارت بهداشت و درمان البته پس از موافقت کمیسیون مربوطه به‌منظور فعالیت می‌باشد. بر اساس آئین نامه تاسیس کلینیک چشم پزشکی پروانه تاسیس برای اشخاص حقیقی و حقوقی صادر شده و موسسات معتبر خیریه و همچنین تعاونی‌های خدمات بهداشتی نیز می‌توانند پروانه مذکور را دریافت نمایند. در این آئین نامه همچنین به شرایط ویژه ای برای ساختمان(با مساحت حداقل ۳۰۰ متر مربع) و شرح وظایف مسئول فنی و همچنین تعداد واحدهای مجزای لیزر اکسیمر و سایر موارد پرداخته شده است. این آیین نامه در ۲۱ ماده و ۱۳ تبصره به تصویب رسیده و ضوابط کلی تاسیس کلینیک‌های چشم‌پزشکی را با ذکر جزئیات تشریح کرده است.

مهم ترین نکات آئین نامه تاسیس کلینیک چشم پزشکی

تاسیس کلینیک چشم پزشکی همانطور که اشاره کردیم با رعایت قوانین و ضوابط خاصی انجام می‌گیرد. در این بخش از مطلب سعی داریم تا مهمترین مواردی را که می‌تواند متقاضیان دریافت مجوز تاسیس کلینیک‌های تخصصی را یاری برساند در اختیار شما قرار دهیم. برخی از مهمترین مواردی که در آئین نامه تاسیس کلینیک چشم پزشکی به آن اشاره شده است را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

مسئول فنی که در کلینیک مربوطه استخدام و به فعالیت می‌پردازد لازم است تا دارای مدرک تخصصی چشم پزشکی بوده و در شهر مورد تقاضا دارای پروانه مطب فعال بوده و در صورت عدم اشتغال رسمی گواهی عدم سوء پیشینه پزشکی و کیفری را ارائه نماید. همچنین در صورت داشتن شغل رسمی باید گواهی عدم سوء پیشینه و آخرین حکم مبین اشتغال را ارائه نماید.

خدمات درمانی ارائه شده در کلینیک‌های چشم پزشکی مشتمل بر خدمات درمانی و بالینی و مواردی از قبیل اپتومتری، اکوگرافی، تجویز لنز تماسی، ارب اسکن، oct، توپوگرافی و موارد مرتبط دیگر می‌باشد.

لازم است موسس یا موسسین در صورت تاسیس موارد دیگری از قبیل تاسیس و راه‌اندازی بخش پزشکی هسته‌ای، آزمایشگاه و رادیولوژی ضرورتا یک نفر مسئول فنی را به وزارت بهداشت و درمان معرفی نمایند.

بخشی از وظایف مسئول فنی پس از تاسیس کلینیک چشم پزشکی به شرح زیر است:

 1. مدیریت امور فنی کلینیک و نظارت بر اجرای قوانین
 2. پیگیری شکایات مراجعین و بیماران
 3. ارائه اطلاعات و آمارهای دوره‌ای به وزارت بهداشت و درمان
 4. حضور مستمر مسئول فنی در طی ساعات تعیین شده به منظور فعالیت در کلینیک

همچنین تعداد پرسنل مورد نیاز در این کلینیک‌ها مشتمل بر :

 1. یک نفر متخصص چشم‌پزشکی
 2. دو نفر پرستار
 3. یک نفر اپتومتریست
 4. یک نفر اپراتور و تکنسین برای هر دستگاه لیزر

مطالب بیشتر: تاسیس کلینیک تغذیه و رژیم درمانی

شرایط تاسیس مطب بینایی سنجی

شرایط تاسیس مطب بینایی سنجی

برای تاسیس مطب بینایی سنجی فقط کافی است تا فرد در یکی از رشته‌های مرتبط با حداقل مدرک کارشناسی فارغ التحصیل شده باشد. از جمله مدارک دیگری که برای تاسیس مطب بینایی سنجی لازم است سپری نمودن دوره‌ انسانی وزارت بهداشت است. اصولا از آنجا که کلینیک‌های بینایی سنجی به دلیل تشخیص اولیه از اهمیت ویژه‌ای برای بیماران برخوردار هستند شرایط تاسیس این کلینیک‌ها هم تابع آئین نامه تاسیس کلینیک چشم پزشکی مذکور می‌باشد. بخشی از مدارکی که لازم است متقاضیان تاسیس کلینیک بینایی سنجی ارائه نمایند عبارتند از:

 1. ارائه تقاضانامه به مراجع ذیصلاح
 2. کپی مدارک شناسایی از تمام صفحات شناسنامه به انضمام کارت ملی
 3. ارائه گواهی مربوط به سپری نمودن طرح نیروی انسانی
 4. ارائه دانشنامه موقت و کارت نظام پزشکی
 5. ارائه تاییدیه‌های مربوط به تجهیزات و ساختمان کلینیک
 6. گواهی عدم سوء پیشینه و اعتیاد به انضمام ۳ قطعه عکس سه در چهار رنگی

در خصوص تاسیس مراکز بینایی سنجی نکته‌ای که حائز اهمیت است مساحت محل کار است که لازم است حداقل ۳۰ متر بوده و اتاق معاینه از روشنایی کافی برخوردار باشد. وجود تجهیزاتی از قبیل افتالموسکپ، جعبه عینک، تابلوی تشخیص عیوب انکساری چشم، رتینوسکوپ و پروژکتور ضرورت داشته و موارد دیگر اختیاری است. حتی دایر نمودن محل ساخت عینک طبی در مطب به اختیار مسئول مربوطه می‌باشد. البته نباید فراموش کنید که تاسیس کلینیک‌ چشم پزشکی با تاسیس مطب بینایی سنجی دو مقوله جداگانه بوده و شرایط آنها متفاوت می‌باشد.

مطالب بیشتر: تاسیس کلینیک رادیولوژی

تهیه نقشه های اجرایی و اخذ تاییدیه از دانشگاه های مربوطه

هر یک از متخصصین حوزه چشم پزشکی لازم است به‌منظور دریافت مجوزهای لازم برای تاسیس کلینیک چشم پزشکی پس از ارائه مدارک توجهیات خویش را در زمینه اجرای طرح‌های خود در زمینه خدمات پزشکی  ودرمانی مرتبط ارائه نمایند. زمانی که متقاضی یا موارد  موجود در آئین نامه تاسیس کلینیک چشک پزشکی آشنایی نداشته باشد طبیعتا در هدف‌گذاری اصولی نیز با مشکلاتی مواجه خواهد شد. از همین رو برخی مراکز مشاوره توسط کارشناسان مجرب در این زمینه ایجاد شده‌اند که در صورت نیاز هر یک از متقاضیان یا موسسین می‌توانند از این خدمات بهره بگیرند. در واقع از این طریق می‌توانند بر بسیاری از مواردی که در آئین‌نامه مذکور به آن اشاره شده است احاطه کافی پیدا کنند. بنابراین استفاده از خدمات مشاوره  در این زمینه و تدوین اهداف خودتان در زمینه چشم‌پزشکی و خدمات درمانی می‌تواند تا حدود زیادی راهگشا باشد.

راهنمای اخذ تسهیلات بانکی

اخذ وام از بانک های معتبر در صورت نیاز

خرید یا تجهیز ساختمان مطب یا کلینیک چشم‌پزشکی از جمله مواردی است که در گام نخست موسس یا موسسین را می‌تواند با مشکل مواجه کند. حتی اجاره ساختمان در صورت هزینه‌بردار بودن آن در کنار سایر موارد می‌تواند روند تحمیل هزینه‌ها را بر آنان افزایش دهد. در چنین شرایطی بانک‌های معتبر در سراسر کشور می‌توانند با تشخیص و ارائه مدارک متقاضیان نسبت به اعطای وام به این افراد بپردازند. البته در این زمینه غیر از تقاضانامه ارائه مدارک معتبر که بتواند صحت و اصالت ادعای موسس یا موسسین را نیز به اثبات برساند و مواردی از قبیل تضمین بازپرداخت این تسهیلات ضروری می‌باشد.

مطالب بیشتر: تاسیس کلینیک درمان ناباروری

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا