جوانسازی پوست

تزریق ژل به خط اخم – بهترین فیلر برای درمان خط اخم

نکات برگزیده مطلب
 • ایجاد خط اخم در پیشانی با افزایش سن امری عادی و متداول است اما گاھی افراد جوان به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا حرکت زیاد ماھیچه‌ھای صورت یا عوامل دیگری، سریع‌تر با این خطوط مواجه خواھند شد خوشبختانه راه ھایی برای رھایی از این خطوط وجود دارد تزریق پرکننده‌ھای پوستی از بھترین روش‌ھا است خانه پزشک ایرانیان به بررسی این روش در رفع خطوط پیشانی و اخم پرداخت
۰
(۰)

خط اخم، به صورت دو خط موازی بین دو ابرو است که به طور عمودی در امتداد پیشانی ادامه دارند. خط اخم، از مشکلاتی است که تقریبا بیشتر افراد حتی در سنین جوانی آن را تجربه می‌کنند. این عارضه در اثر عوامل مختلفی مانند بالا رفتن سن، اثرات تابش نور آفتاب، خواب ناکافی و … ایجاد می‌شوند. خط اخم باعث عبوس به نظر رسیدن می‌شود، از اینرو ایجاد آن برای افراد خوشایند نیست و همواره در صدد برطرف کردن آن هستند. با تزریق ژل خط اخم می‌توان مشکل خط اخم را برطرف کرد. این روش، یکی از روش‌های کم تهاجمی و نسبتا که هزینه است. اما روشی موقتی است و پس از مدتی باید تکرار شود. این روش با تزریق ژل بین دو ابرو انجام می‌شود. روش کار به این صورت است که هنگام تزریق ژل، فیلر ناحیه خط اخم را پر می‌کند. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است سعی کنید بهترین مارک فیلر خط اخم را انتخاب کنید. خانه پزشک ایرانیان با تهیه مقاله حاضر، اطلاعات کافی و مفیدی را در مورد تزریق ژل خط اخم برای علاقه‌مندان و متقاضیان این روش، ارائه داده است.

عوامل ایجاد کننده خط در پیشانی

علاوه بر عوامل فیزیولوژیکی مانند افزایش سن عوامل دیگری نیز بر ایجاد خطوط در پیشانی دخیل هستند این عوامل شامل موارد زیر خواهند بود:

حرکات مداوم عضلات و ماهیچه های صورت

استفاده از عضلات صورت برای بیان احساسات از طریق چهره و ایجاد حالت‌های مختلف موجب ایجاد خط در پیشانی خواهند شد برخی از افراد عادت به اخم کردن دارند یا هنگام نگاه کردن بر مانیتور کامپیوتر نیز ابروها را به هم نزدیک می‌کنند یا به سمت بالا حرکت می‌دهند در نتیجه به مرور زمان در پیشانی خط ایجاد می‌شود.

عوامل ایجاد کننده خط در پیشانی

اشعه UV

قرار گرفتن معرض نور خورشید به مدت طولانی می‌تواند بافت پوست را تخریب کند و خطوط و چروک ایجاد کند.

استرس، خستگی و عدم خواب کافی

عواملی مانند استرس، خستگی، عدم خواب کافی و خواب بی کیفیت می‌توانند بر بدن تاثیر منفی بگذارند و موجب پیری زودرس پوست گردند در نتیجه چین و چروک در پوست ظاهر خواهد شد حتی در سنین جوانی

سیگار کشیدن و مصرف الکل

سیگار کشیدن و مصرف الکل موجب تخریب بافت پوست، خشک شدن پوست و افزایش تعداد خطوط در سنین جوانی خواهند شد

کمبود آب بدن

وقتی که میزان کافی آب ننوشید پوست خشک خواهد شد، خاصیت کشسانی خود را از دست خواهد داد و این خود موجب ایجاد چروک در پیشانی خواهد شد.

تزریق ژل برای خط اخم

اولین سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که فیلر خط اخم چیست؟ فیلرها موادی طبیعی و یا مصنوعی هستند، که از جنس بافت خود پوست و کاملا سازگار با بدن هستند، بطوریکه بعد از تزریق عوارض و مشکلی ایجاد نکنند. در اینجا باید ذکر شود که شما باید حتما از فیلرهایی با مارک معتبر استفاده کنید، چراکه فیلرهای تقلبی زیادی با هزینه کمتر در بازار هستند که عوارض گاها جبران ناپذیری به همراه دارند. فیلرها اغلب برای رفع چین و چروک و افتادگی پوست قسمت‌های مختلف صورت استفاده می‌شوند. یکی از کاربردهای تزریق فیلر در صورت، تزریق ژل برای خطوط یازده بین ابرو است. اکثر افراد با هر جنسیتی و در هر سنی با مشکل خط اخم مواجه هستند و این مسئله برای آن‌ها خوشایند نیست.

تزریق ژل به خط اخم چگونه انجام می شود؟

نحوه تزریق ژل خط اخم

پزشکی که کار تزریق ژل را انجام می‌دهد، از عوامل تاثیرگذار در رسیدن به نتیجه مطلوب و حداقل عوارض است. پزشک باید مهارت کافی در این زمینه داشته باشد و بتواند رگ‌ها و عصب‌های صورت را بشناسد که هنگام تزریق فیلر برای خط اخم، به آن‌ها آسیب نرساند و همچنین بتواند نتیجه مطلوبی در فرایند تزریق ژل برای چین عمیق خط اخم بدست آورد.

نحوه تزریق ژل برای خط اخم به این صورت است که پزشک ابتدا محل تزریق را تمیز و استریل می‌کند، سپس به محل تزریق بی‌حسی موضعی می‌زند که شخص احساس درد نداشته باشد، هرچند که تزریق توسط سوزن‌های ظریف انجام می‌شود و این فرآیند خیلی دردناک نیست، در مرحله بعد با توجه به میزان خط اخم و عمق آن مقدار مورد نیاز فیلر برای پرکردن خط اخم به ناحیه خط اخم بین دو ابرو تزریق می‌کند. در نهایت محل تزریق را تمیز می‌کند. پزشک از شما می‌خواهد پس از تزریق برای کاهش درد و تورم بطور مرتب تا ۲۴ ساعت از کمپرس یخ استفاده کنید. پر کردن خط اخم با تزریق ژل دوره نقاهت خاصی ندارد و شخص بلافاصله به زندگی روزمره برمی‌گردد.

متقاضیان مناسب برای تزریق فیلر به پیشانی

افرادی که با قرار گرفتن صورت در حالت استراحت در حالی که ماهیچه‌ها بی‌حرکت باشند باز هم خطوط پیشانی قابل مشاهده است می‌توانند از تزریق پرکننده به پیشانی استفاده کنند اما اگر خطوط تنها با حرکت ماهیچه‌های پیشانی ایجاد می‌شود آنگاه باید از درمان دیگری استفاده کرد.

فیلرها چگونه عمل می‌کنند؟

فیلرهای پوستی دارای پایه ژلی هستند که به از طریق سوزن‌های بسیار نازک و کوچکی به صورت تزریق می‌شوند این فیلرها با پر کردن خطوط به صورت حجم می‌دهند همچنین از آن‌ها برای حجم دادن به لب‌ها و گونه نیز استفاده می‌شود و می‌توان به کمک پرکننده‌های پوستی جای اسکار و زخم را از بین برد فیلرها از موادی ساخته می‌شوند که به سرعت بر فرورفتگی‌های صورت تاثیر می‌گذارند این مواد عبارتند از:

 1. هیالورونیک اسید
 2. کلاژن
 3. پلی متیل متاکریلات (PMMA)

ماندگاری فیلر برای پیشانی

فیلرهای پوستی برای درمان خطوط ایجاد شده در پیشانی بسیار مفید و موثر هستند و نتیجه تزریق را می‌توانید به سرعت بعد از اتمام فرایند تزریق مشاهده کنید و ماندگاری آن به طور متوسط تا ۱۲ ماه خواهد بود.

ماندگاری فیلر برای پیشانی

بهترین فیلرها برای درمان خطوط پیشانی و خط اخم

فیلر هیالورونیک اسید یکی از رایج‌ترین فیلرها برای درمان خطوط پیشانی در آمریکا محسوب می‌شود و روشی بسیار ایمن و بی خطر است با گذر زمان فیلر هیالورونیک اسید به بدن جذب خواهد شد بنابراین این درمان موقتی است؛ ژوویدرم و رستیلن نیز دو نوع دیگری از فیلرها  هستند که در درمان خطوط صورت به ویژه پیشانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و به صورت کاملا موثر خطوط و چین و چروک را از بین می‌برند این دو نوع فیلر برای درمان خطوط عمیق ایجاد شده در صورت توصیه می‌شوند ضخامت در عین حال پایه ژلی و نرم، آن‌ها را به گزینه‌های خوبی برای پر کردن خطوط پیشانی تبدیل کرده است؛ فیلر PMMA نیز نوع دیگری از فیلرها است که برای درمان خطوط صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد اما ماندگاری آن بیشتر از ژوویدرم و رستیلن است و تا ۵ سال بعد از تزریق تاثیر آن بر چهره خواهد ماند این فیلر با افزودن کلاژن به پوست به جوانسازی آن کمک خواهد کرد فیلر PMMA مصنوعی است و توسط بدن جذب نخواهد شد در نتیجه برای خارج کردن آن به جراحی نیاز است.

برای خط اخم ژل بهتر است یا بوتاکس؟

برای تشخیص اینکه برای خط اخم ژل بهتر است یا بوتاکس باید مقایسه‌ای بین این دو روش صورت بگیرد که فرد متقاضی می‌تواند برطبق آن روش موردنظر خود را انتخاب کند. البته باید بگوییم نظر و توصیه پزشک هم برای انتخاب نهایی روش رفع خط اخم مهم است.

 1. دوام و ماندگاری تزریق فیلر برای خط اخم از بوتاکس بیشتر است.
 2. هزینه تزریق بوتاکس به مراتب کمتر از تزریق ژل است.
 3. هردو روش جزو روش‌های کم خطر و ایمن هستند.

فرایند تزریق فیلر به پیشانی

حین فرایند تزریق فیلر به پیشانی سرنگ حاوی فیلر هیالورونیک اسید را به زیر خطوط یا در خطوط خالی خواهند کرد برای از بین بردن درد ناشی از تزریق از کرم بی‌حسی استفاده خواهد شد قرمزی و تورم در ناحیه پیشانی یک تا دو روز بعد از تزریق مشاهده خواهد شد اگرچه ماندگاری فیلر در افراد مختلف متفاوت است اما معمولا بین ۹ تا ۱۸ ماه پایدار خواهد ماند؛ برای تزریق فیلر به پیشانی از سوزن‌های کاملا مناسب و کوچک استفاده می‌کنند اما باز هم ممکن است در افرادی که دارای پوست حساسی هستند کبودی ایجاد شود.

چون پیشانی بخش بزرگی از صورت را شامل می‌شود مقدار بیشتری فیلر نیاز خواهد بود و به طور متوسط ۲ تا ۳ میلی‌لیتر (۲ تا ۳ سرنگ) فیلر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

آیا فیلر پیشانی به طور کامل جذب خواهد شد؟

طبق بررسی‌های خانه پزشک ایرانیان، بیشتر فیلرها توسط بدن شکسته و جذب می‌شوند با این وجود فیلرها بین چند ماه تا چند سال ماندگاری خواهند داشت و در برخی موارد افراد تمایل به تغییر دادن فیلر خود را دارند در نتیجه زودتر از زمان لازم به کمک هیالورونیداز به شکست و جذب آن سرعت می‌بخشند.

آیا تزریق فیلر به پیشانی دردناک است؟

با استفاده از بی‌حسی قطعا تزریق فیلر به پیشانی دردناک نخواهد بود بخش‌های از صورت حساسیت بیشتری دارند از جمله لب‌ها؛ مهارت پزشک در تزریق نیز می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

عوارض جانبی تزریق فیلر به پیشانی

عوارض جانبی تزریق فیلر به پیشانی

تزریق فیلر یا پرکننده پوستی به طور کلی فرایند بی خطر و ایمنی است البته در صورتی که توسط یک فرد متخصص و با تجربه انجام شود با این وجود مانند هر روش درمانی دیگر بعد از اتمام تزریق عوارضی ایجاد خواهد شد که متداول است و جای نگرانی نیست این عوارض عبارتند از:

 1. کبودی
 2. تورم
 3. خارش
 4. خونریزی اندک

این عوارض رایج و موقتی هستند و بعد از یک یا دو روز از بین خواهند رفت در موارد نادری، عوارض جانبی جدی‌تری به وجود خواهد آمد نظیر:

 1. تخریب بافت
 2. عفونت
 3. ایجاد برآمدگی‌های سخت
 4. واکنش نسبت به مواد تشکیل دهنده فیلر

این عوارض نیاز به مراقبت پزشکی دارند و در این حالت باید فیلر از صورت خارج شود برای خارج کردن فیلر هیالورونیداز به فرد تزریق می‌شوند یا به کمک جراحی آن را خارج می‌کنند.

مراقبت های بعد از تزریق فیلر به پیشانی

از انجام ورزش‌های سخت و جدی، نوشیدن الکل حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق خودداری کنید از انجام ماساژ صورت حداقل برای دو هفته بپرهیزید.

هزینه تزریق ژل خط اخم

هزینه تزریق ژل خط اخم مانند هر عمل و کار زیبایی دیگر، در وهله اول متاثر از محل زندگی، کیفیت و اعتبار و خدمات ارائه شده کلینیکی که مراجعه می‌کنید و معروفیت پزشک انتخابی است. عامل تاثیر گزار در قیمت تزریق ژل خط اخم، نوع فیلری است که تزریق می‌شود. که توصیه پزشکان این است که کیفیت فیلر نسبت به هزینه آن اولویت اول باشد. عامل دیگر مقدار فیلر مصرفی است که به عمق خطوط اخم بستگی دارد، یعنی هزینه تزریق ژل برای خطوط عمیق بین دو ابرو متفاوت و بدون شک بیشتر از خطوط سطحی است چون مقدار فیلر بیشتری مصرف می‌شود.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
mizuaestheticdokumedicaldermcollectivewebmdhealthlinegoodhousekeeping
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا