جوانسازی پوست

تزریق ژل به چانه – نتایج، عوارض و مراقبت های بعد از آن

نکات برگزیده مطلب
 • تزریق ژل به چانه یک روش درمانی بدون جراحی است با تزریق فیلر به چانه می توان تعادل را به صورت باز گرداند فیلر دارای انواع مختلفی است که معمول‌ترین آن ھیالورونیک اسید است خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به بررسی تمام جوانب تزریق پرکننده به چانه پرداخت.
۰
(۰)

شکل و فرم چانه و تقارن آن با اجزای صورت، تاثیر زیادی در زیبا به نظر رسیدن شما دارد. زاویه بین تیغه بینی و خط فک یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های زیبایی صورت به‌ویژه نیم‌رخ است. اما در برخی افراد این زاویه مطابق استاندارد نیست و فک آن‌ها دارای افتادگی یا عقب رفتگی است و یا با دیگر اجزای صورت تقارن ندارد. تزریق ژل به چانه یکی از روش‌های اصلاح مشکلات فک و چانه است. این روش که در اصطلاح تزریق ژل برای زاویه سازی فک و چانه نام گرفته است تنها روش غیر جراحی برای اصلاح مشکلات و ایرادات فک و چانه است. از کاریردهای دیگر تزریق فیلر چانه برای رفع افتادگی و چین و چروک ناحیه چانه و فک است که ناشی از بالا رفتن سن است. با مطالعه این مقاله که توسط کارشناسان خانه پزشک ایرانیان تهیه و تنظیم شده است هر آنچه که لازم است را از تزریق ژل به چانه بدانید.

تزریق ژل به فک و چانه

همانطور که در مقدمه مقاله مطرح کردیم تزریق ژل به فک و چانه یکی از روش‌های اصلاح ایرادات و نامتفارنی‌های فک و چانه با اجزای صورت و زیباتر به نظر رسیدن و همچنین رفع افتادگی ناشی از افزایش سن است. این روش با تولید یک خط فک مشخص‌تر، کاهش برجستگی‌ها و حتی بلند کردن گردن فوقانی صورت همراه است.

در این روش مقادیر کمی فیلر در ناحیه چانه و اطراف آن و در امتداد خط فک تزریق می‌شود و با این کار حجم استاندارد و مطلوب به ناحیه فک و چانه باز می‌گردد. سپس این حجم اضافه شده باعث لیفت پوست و بافت اطراف خط فک و گردن می‌شود تا ظاهری جوان‌تر و زیباتر به شُما بدهد.

بهترین فیلر برای چانه

بهترین فیلر برای چانه

یکی از بهترین پرکننده‌های معمول برای چانه فیلری با پایه ژلی هیالورونیک اسید است چون هیالورونیک اسید ماده‌ای است که در بدن به طور طبیعی تولید می‌شود در نتیجه عوارض جانبی کم‌تری خواهد داشت؛ بعد از تزریق فیلر ژوویدرم (Juvederm) به سرعت می‌توانید تاثیر آن را مشاهده کنید؛ ماندگاری فیلر رستیلن (Restylane) تا ۱۲ ماه خواهد بود در حالی که ژوویدرم می‌تواند حداقل تا دو سال ماندگاری داشته باشد؛ فیلرهای دست‌ساز مانند ردیس (Radiesse) که از کلسیم هیدروکسیل اپتایت (CaHA) و اسکالپترا که از پلی ال لاکتیک اسید (PLLA) ساخته شده است نیز برای ایجاد تغییر به چانه و فک پایین تزریق می‎شوند ماندگاری این فیلرها بیش‌تر از هیالورونیک اسید است و بین ۹ تا ۱۵ ماه فیلر ردیس و تا ۲ سال اسکالپترا ماندگاری دارند؛ تحقیقات اخیر به این نتیجه رسیده‌اند که هیالورونیک اسید و کلسیم هیدروکسیل اپتایت هر دو بی‌خطر هستند و برای رفع نواقص چانه و فک پایین گزینه مناسبی هستند.

کاربرد و مزایای تزریق ژل برای چانه

مزایای فیلر چانه چیست؟ و چرا این روش را برای بهبود شکل ظاهری فک و چانه خود استفاده می‌کنید؟ باید گفت که دلایل زیادی برای انتخاب روش تزریق ژل چانه وجود دارد، از جمله:

 1. درمان غیر جراحی: تزریق فیلر روشی غیر جراحی است و این بدان معنی است که آن‌ها حداقل خطر را دارند و به زمان انجام کم‌تری نیاز دارند. در نتیجه، شما مجبور نیستید که از کار خود مرخصی بگیرید، یا از فعالیت‌های روزمره خود تا مدتی دست بکشید. شما می‌توانید بلافاصله به زندگی خود به صورت عادی ادامه دهید.
 2. نتایج سریع: فیلرهای پوستی نتیجه‌ای فوری دارند، بنابراین می‌توانید بعد از درمان اعتماد به نفس بیشتری داشته و ظاهر جدید خود را به نمایش بگذارید. همچنین حدود ۱۲ ماه نیز دوام می‌آورد، بنابراین گرچه دائمی نیست، اما یک روش مکرر نخواهد بود.
 3. از بروز علائم اولیه پیری جلوگیری کنید: با افزودن حجم و قوام به چانه، می‌توانید از تعدادی از علائم پیری زودرس جلوگیری کنید. با افزایش سن پوست حجم خود را از دست می‌دهد و این منجر به افتادگی پوست می‌شود. اگر چانه قوی‌تری داشته باشید می‌توانید از این افتادگی جلوگیری کنید. در همان زمان، خطوط ماریوت اغلب در اطراف دهان ایجاد می‌شوند و این به دلیل از بین رفتن ساختار و حجم چانه به عنوان بخشی از روند پیری است. اما با افزودن حجم و قوام به چانه از طریق تزریق فیلر، می‌توانید از بروز این خطوط جلوگیری کنید. و پیشگیری همیشه بهتر از درمان است!
 4. تقارن صورت: فیلر چانه می‌تواند به تعادل صورت و ایجاد تقارن صورت کمک کند. این کار باعث می‌شود با ظاهر خود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و شاد باشید.
 5. زاویه‌سازی فک و چانه با ترزیق ژل: اگر شکل چانه و فک شما مشکل دارد، تزریق فیلر تنها روش غیر جراحی موجود است. این روش با تزریق قند طبیعی و کلاژن و الاستین درست در زیر پوست چانه شما کار می‌کند. و این بدان معنی است که می‌توان چانه شما را تغییر شکل داد و یا در واقع زاویه سازی فک و چانه با ترزیق ژل صورت می‌گیرد. در این روش شکل چانه شما به گونه‌ای طراحی می‌شود که متناسب با مشخصات فردی و نیازهای شما باشد.
 6. زاویه سازی فک و گونه با ژل: همانند فک و چانه تزریق فیلر برای زاویه سازی فک و گونه هم استفاده می‌شود. زمانی که حالت فک و گونه با اجزای صورت متقارن نیست و یک ناهماهنگی بین اجزای صورت مشاهده می‌شود، زاویه سازی فک و گونه با تزریق ژل می‌تواند روشی موثر باشد.

کاندید مناسب تزریق ژل به چانه

چه افرادی می‌توانند فیلر چانه تزریق کنند؟

با توجه به بررسی‌های خانه پزشک ایرانیان، افراد بالای ۲۱ سال که مایل به ایجاد تغییر در فک پایین و از بین بردن خطوط و چروک اطراف چانه هستند متقاضیان خوبی برای تزریق فیلر محسوب می‌شوند، باید حال عمومی این افراد در وضعیت نرمال باشد و هیچ گونه آلرژی نداشته باشند، فردی سیگاری نباشند و بعد از تزریق فیلر به خوبی از پوست خود مراقبت کنند.

از چه فیلری نباید برای چانه استفاده کرد؟

فیلرهای چانه قادر به برطرف کردن خطوط عمیق نیستند در عوض چین و چروک سطحی را به خوبی درمان می‌کنند اگر نیازمند درمانی دائمی هستید می‌توانید از دیگر روش‌ها یا جراحی‌های چانه استفاده کنید.

مراحل تزریق فیلر به چانه

تزریق فیلر به چانه مانند فرآیند دیگر روش‌های تزریق پرکننده پوستی است، تزریق فیلر در مطب و به صورت سرپایی انجام می‌شود و نیاز به بستری شدن ندارد ابتدا پزشک پوست چانه را ضدعفونی می‌کند همچنین ممکن است که از بی‌حسی موضعی مثل لیدوکائین یا تزریق بی‌حسی قبل از شروع درمان استفاده کند در برخی از موارد لیدوکائین را با فیلر مورد نظر ترکیب می‌کنند؛ زمانی که پزشک در حال آماده کردن فیلر برای تزریق است به شما اجازه داده می‌شود که بنشینید، فرایند تزریق به این صورت است که به صورت پشت سر هم به چانه و فک پایین چندین تزریق انجام می‌شود و بعد از آن پزشک از شما خواهد خواست که چند مرحله دیگر به او مراجعه کنید تا تزریق‌های بعدی را انجام دهد تا زمانی که به نتیجه دلخواه‌تان برسید؛ تزریق فیلر به چانه بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه زمان نیاز دارد این مدت زمان با احتساب مرحله آماده سازی است.

مراحل تزریق فیلر به چانه

آیا تزریق فیلر به چانه دردناک است؟

تزریق فیلر به چانه دردناک است اما پزشک تدابیری برای محدود کردن این درد به کار خواهد برد از جمله استفاده از بی حسی موضعی و کم کردن فشار هنگام تزریق؛ اکثر فیلرهای پوستی با ماده بی‌حس لیدوکائین ترکیب شده‌اند و این کار به قابل تحمل کردن درد کمک خواهد کرد حال اگر بی‌حسی با فیلر ترکیب نشده باشد پزشک از بی‌حس موضعی استفاده خواهد کرد؛ بخشی از چانه که تزریق به آن انجام شده است برای چند روز زخم خواهد بود.

مراقبت های بعد از تزریق فیلر به چانه

مراقب باشید که بعد از تزریق به چانه در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید، ورزش‌های سنگین انجام ندهید و فعالیت‌های سنگین بدنی را برای مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت متوقف کنید بخشی از چانه که به آن تزریق شده است را لمس نکنید و از تمیز بودن پوست خود مطمئن شوید همچنین می‌توانید برای از بین بردن درد بعد از تزریق از کمپرس یخ استفاده کنید.

نتایج تزریق فیلر به چانه

در اکثر موارد بلافاصله بعد از تزریق به چانه می‌توان تاثیر آن را مشاهده کرد مگر در مواقعی که از فیلر رستیلن استفاده می‌شود که به چند روز زمان برای دیدن تاثیر آن نیاز است ماندگاری فیلر چانه موقتی است و بیشترین مدت ماندگاری آن تا دو سال است پس اگر از نتیجه تزریق خود راضی نیستید نگران نباشید زیرا فیلر هیالورونیک اسید به راحتی به حالت اولیه باز خواهد گشت اما فیلر ردیس نیاز به جراحی دارد تا دوباره چانه به حالت اولیه باز گردد.

نتایج تزریق فیلر به چانه

ماندگاری ژل چانه

عوامل مختلفی در مدت زمان دوام ژل چانه پس از تزریق تأثیر دارند:

 1. نوع فیلر: به عنوان مثال اسید هیالورونیک می‌تواند تا دو سال دوام داشته باشد. اما دوام هیدروکسی آپاتیت نهایتا تا ۱۵ ماه است. بطورکلی میانگین ماندگاری فیلرها به صورت موثر و نتایج قابل مشاهده بین ۹ تا ۱۲ ماه است.
 2. قوام فیلر
 3. منطقه درمان
 4. بدن شما با چه سرعتی مواد فیلر را متابولیزه می‌کند.

یک نکته مهم که باید به خاطر داشته باشید این است که شما می‌توانید از جوان سازی صورت یا نتایج کانتورینگ قابل مشاهده بیشتر از مدت زمان تعیین شده برای یک فیلر خاص تزریق شده لذت ببرید. یعنی دوام فیلر از آنچه برای آن پیش‌بینی شده است بیشتر باشد.

با استفاده از موارد زیر می‌توانید به حفظ و افزایش ماندگاری فیلر چانه کمک کنید:

 1. محافظت از پوست در برابر آفتاب با استفاده از ضد آفتاب
 2. مرطوب کردن پوست به طور منظم
 3. هیدراته نگه داشتن پوست خود با نوشیدن مقدار زیادی آب
 4. داشتن یک رژیم غذایی سالم
 5. کاهش استرس

عوارض جانبی بعد از تزریق فیلر به چانه

تزریق فیلرهای پوستی به طور کلی ایمن و بی‌خطر هستند و نسبتا ریسک و خطر آن‌ها اندک است و فرایندهای بازگشت پذیر هستند در صورتی که عارضه جانبی اتفاق افتد ملایم و خفیف است و بعد از چند روز از بین خواهد رفت:

خونریزی، کبودی و تورم

ایجاد کمی کبودی، تورم، خونریزی و قرمزی بعد از تزریق فیلر عادی است این عوارض جانبی زمانی شدت پیدا خواهند کرد که شما از داروهای رقیق‌ کننده‌ خون استفاده کرده یا دچار اختلال خونریزی باشید.

هیالورونیداز

هیالورونیداز ماده‌ای برای حل کردن پرکننده های پوستی است که به صورت صحیح به چانه تزریق نشده‌اند همچنین از آن در مواقع اورژانسی استفاده می‌شود به عنوان مثال زمانی که فیلر به رگ خون رسان به دیگر نقاط بدن تزریق شده باشد از این ماده استفاده کرده و آن را حل می‌کنند زیرا فیلر می‌تواند موجب انسداد رگ یا شریان گردد هیالورونیداز به فیلری که باید حل شود تزریق می‌گردد سرعت عمل این ماده بسیار سریع است و فورا بعد از تزریق به چانه فیلر را در خود حل می‌کند و چانه به شکل اولیه خود باز می‌گردد فیلر به صورت دائمی حل می‌شود و ساختار آن از هم می‌پاشد توجه داشته باشید که هیالورونیداز بر درمان‌های دائمی بی‌تاثیر است.

از بین بردن اثر پرکننده هیالورونیک اسید

در برخی از موارد در یک جلسه با تزریق یک یا دو آمپول هیالورونیداز می‌توان تاثیر فیلر هیالورونیک اسید را از بین برد در موارد نادر ممکن است که به چند جلسه نیاز باشد تا چنیدن مرحله هیالورونیداز تزریق شود و فیلر را در خود حل کند این اتفاق در افرادی بیشتر قابل مشاهده است که فیلر را سال‌ها قبل به چانه تزریق کرده‌اند.

هزینه تزریق فیلر چانه

از عوامل تعیین‌کننده هزینه تزریق فیلر چانه مقدار دوز فیلر تزریقی است، به عنوان مثال افراد مسن به سبب تحلیل رفتن بیشتر به مقدار فیلر بیشتری برای تزریق نیاز دارند. نوع فیلر تزریقی هم بر قیمت تزریق موثر است. از دیگر عوامل می‌توان به شهر و منطقه محل زندگی شما، کیفیت و خدمات‌دهی کلینیکی که انتخاب می‌کنید و درنهایت شهرت و تبحر پزشکی که مراجعه می‌کنید، اشاره کرد. بطور کلی بر اساس فاکتوری مانند نوع فیلر هزینه تزریق چانه از ۱۰۰۰۰۰۰ تومان تا ۴۰۰۰۰۰۰ تومان متفاوت است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
thevictoriancosmeticinstitutedermcollectivehealthlineskinandwellbeingclinicseilerskinandcosmeticlaser
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا