جوانسازی پوست
موضوعات داغ

تزریق ژل به خط لبخند – هزینه و عوارض احتمالی

نکات برگزیده مطلب
 • خط لبخند از جمله خطوطی است که معمولا به دلیل افزایش سن در صورت ظاھر می شود اما گاھی دیگر عوامل به ایجاد آن در سنین پایین تر سرعت می بخشد خط لبخند را می توان مانند دیگر چین و چروک ھای ایجاد شده در صورت به کمک تزریق پرکننده ھای پوستی از بین برد اما مدت زمان ماندگاری آن ھا محدود است؛ خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به بررسی این روش درمانی زیبایی پرداخت.
۰
(۰)

حتما هنگام خندیدن خود و یا اطرافیان متوجه دو خطوطی که در کنار لب ایجاد می‌شود شده‌اید. به این خطوط، خط لبخند می‌گویند. ظاهر شدن خط لبخند، نشانی از بالا رفتن سن است، هرچند که ممکن است در اثر عوامل دیگر چون وراثت ایجاد شود. اما در هر صورت برای افراد خوشایند نیست و آن‌ها درصدد محو کردن این خط در صورت خود هستند. یکی از روش‌هایی که برای محو کردن خط لبخند توصیه می‌شود، تزریق ژل خط لبخند است. این روش، یکی از پرکاربردترین و ایمن‌ترین روش‌هاست و سالانه افراد زیادی در سراسر دنیا به حذف یا محو کردن خط لبخند خود با تزریق ژل به خط لبخند، اقدام می‌کنند. از آنجا که تزریق ژل برای قسمت‌های مختلف صورت و بدن موقتی است، شاید کمی اقرار آمیز به نظر آید گفتن جمله از بین بردن دائمی خط لبخند با تزریق ژل، چرا که راه‌کاری قطعی و موثر است، اما دائمی بودن آن منوط بر تکرار تزریق پس از بازه زمانی تعیین شده است.

اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه را دارید، مقاله حاضر که توسط کارشناسان خانه پزشک ایرانیان نگارش شده است، می‌تواند اطلاعات مفید و معتبری را در اختیار شما قرار دهد.

رفع خط لبخند با تزریق ژل به خط خنده

حرکت عضلات دهان به صورت مکرر به خصوص هنگام خندیدن ایجاد خط‌هایی دائمی در بخش پایینی صورت خواهند کرد با خندیدن بافت‌ موجود در اطراف دهان به سمت پایین کشیده خواهد شد این اتفاق موجب ایجاد خط اطراف دهان می‌گردد حتی اگر خنده را متوقف کرده باشید با افرایش سن پوست، چربی و خاصیت کشسانی خود را از دست می‌دهد و این خود نیز یکی از عوامل ایجاد کننده خط و چین و چروک در صورت خواهد بود خوشبختانه روش‌هایی برای کاهش یا از بین بردن خطوط ایجاد شده در صورت وجود دارد، یکی از این روش‌ها استفاده از فیلر‌های پوستی است که با تزریق آن به خطوط ایجاد شده می‌توان آن‌ها را پر کرد؛ هدف استفاده از پرکننده‌های پوستی علاوه بر پر کردن خطوط ایجاد شده، جوان سازی چهره و احساس شادابی است.

بیشتر بخوانید: عوارض تزریق ژل

تزریق ژل برای خط خنده

تزریق فیلر در بسیاری از قسمت‌های صورت از جمله چین‌های عمیق مانند خطوط لبخند برای ایجاد ظاهر جوان‌تر استفاده می‌شود. در واقع به جرات می‌توان گفت که تزریق ژل بهترین روش برای پر کردن خط لبخند است، با استفاده از یک سوزن بسیار نازک و ظریف، ژل مستقیماً در زیر پوست و با مراحل کم و مدت زمان کوتاه، تزریق می‌شود. تزریق ژل برای خط خنده نتایجی فوری، عوارضی کم، ظاهری طبیعی وشاداب و جوان و همچنین ماندگاری قابل قبولی را برای پوست شما به ارمغان می‌آورد. مدت زمانی که فیلر تأثیر خود را حفظ می کند بسیار فردی است و به عوامل زیادی مانند سن، نوع پوست، سبک زندگی و فعالیت عضلانی و همچنین روش تزریق بستگی دارد. تجربه نشان می‌دهد که Restylane® یا Juvederm® می‌تواند تا یک سال یا بیشتر پس از درمان موثر باشد و Radiesse® می‌تواند تا دو سال هم ماندگاری داشته باشد.

عوامل ایجاد کننده خط لبخند

عوامل ایجاد کننده خطوط لبخند

از جمله عوامل اولیه ایجاد کننده خط لبخند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. از دست دادن کلاژن و خاصیت کشسانی پوست
 2. خشکی پوست
 3. وراثت
 4. سیگار کشیدن
 5. نور خورشید
 6. افزایش سن
 7. کاهش وزن
 8. استرس و اضطراب مزمن
 9. عدم خواب کافی یا بی خوابی

بیشتر بخوانید:  تزریق ژل لب روسی

چگونه از ایجاد خط لبخند جلوگیری کنیم؟

برخی از عوامل ایجاد کننده خط لبخند را می‌توان با تغییر سبک زندگی در افراد جوان از بین برد به عنوان مثال استفاده از ضد آفتاب برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک که به دلیل نور خورشید ایجاد می‌شوند، همیشه پوست خود را هیدراته نگه دارید چه خط لبخند داشته باشید چه نه، از نوشیدن مقدار کافی آب در طول روز مطمئن شوید و از نوشیدن مقدار زیاد کافئین و الکل خودداری کنید صورت خود را یک یا دو بار در طول روز بشویید و بعد از آن مرطوب کننده به پوست خود بزنید ورزش کردن و داشتن رژیم غذایی سلام و ورزش کردن به سلامتی پوست نیز کمک خواهد کرد اگر نیاز به دلیل دیگری برای ترک سیگار دارید درست همین جا است سیگار کشیدن موجب ایجاد چین و چروک در صورت به خصوص خط لبخند می‌شود.

بهترین مارک برای تزریق ژل به خط لبخند

از فیلرهای پوستی که حاوی اسید هیالورونیک هستند اغلب برای درمان خطوط صورت و چین و چروک خط لبخند استفاده می‌شود. محصولات پرکننده از این نوع شامل نام‌های تجاری مانند Restylane Lyft ، Juvéderm Ultra XC ، Juvéderm Voluma XC ، Juvéderm Vollure XC و Belotero است. این فیلرها پس از تزریق به لایه دوم پوست، مقدار اسید هیالورونیک که ماده‌ای طبیعی در بدن است، افزایش می‌یابد. اسید هیالورونیک با کشیدن آب به لایه دوم پوست و ایجاد یک اثر چاق‌کننده به کاهش دید خطوط و چین و چروک کمک می‌کند.

اسید هیالورونیک همچنین تولید کلاژن در بدن را تحریک می‌کند. کلاژن فراوان‌ترین پروتئین در بدن است و اصلی‌ترین ترکیب بافت‌های پیوندی از جمله پوست است. کلاژن به روش‌های مختلفی به پوست کمک می‌کند: تأمین ساختار پوست، بهبود قابلیت ارتجاعی پوست، افزایش رطوبت پوست و کاهش چین و چروک پوست. متأسفانه، با افزایش سن، بدن ما کلاژن کمتری تولید می‌کند که منجر به ایجاد خطوط و چین و چروک در پوست می‌شود. فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک می‌توانند با افزایش تولید کلاژن بدن در مقابله با این مسئله کمک کنند.

برای درمان چین و چروک های خط لبخند، معمولاً فیلرهایی که حاوی اسید هیالورونیک هستند بهترین گزینه هستند. Juvéderm Vollure XC و Restylane Lyft مارک‌هایی از فیلرهای حاوی اسید هیالورونیک هستند که به طور خاص برای درمان چین و چروک های خط لبخند مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله دیگر گروه ژل برای رفع خط خنده که مورد استفاده قرار می‌گیرند، فیلرهای مبتنی بر هیدروکسی آپاتیت و پلی لاکتیک اسید هستند.

بیشتر بخوانید: هزینه تزریق ژل چقدر است؟

متقاضیان مناسب برای استفاده از تزریق فیلر به خط لبخند

متقاضی مناسب برای استفاده از روش تزریق ژل به خط لبخند زنان و مردانی هستند که از خط لبخند ایجاد شده در صورت خود رنج می‌برند اگر با دیدن این خطوط همیشه آرزو می‌کنید که ای کاش هرگز ایجاد نمی‌شدند استفاده از فیلر یک درمان کامل مناسب است اکثر افراد بالغی که از سلامت عمومی برخورددار هستند نیز می‌توانند از تزریق پرکننده‌های صورت بهره ببرند.

فرایند تزریق فیلر به خط لبخند

فرایند تزریق ژل به خط لبخند

خط لبخند را می‌توان با تزریق ژل به خط خنده به آن درمان کرد؛ از فیلرهای مختلفی برای درمان خط لبخند استفاده می‌شود که عبارتند از: فیلر‌های دائمی، شبه دائمی و غیردائمی؛ معمول‌ترین نوع ژلی که استفاده می‌شود غیر دائمی است زیرا به راحتی می‌توان آن را تغییر داد ژل‌های دائمی را تنها با جراحی می‌توان از صورت خارج کرد؛ با تزریق ژل به زیر پوست خطوط ایجاد شده پر می‌شوند و پوست به سمت بیرون حرکت می‌کند در نتیجه خط لبخند از بین می‌رود کل فرایند تزریق ژل به خط لبخند تقریبا ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد ابتدا ممکن است که از کرم بی‌حسی استفاده کنند یا این که آن را به همراه فیلر به پوست تزریق کنند سپس به کمک سوزن‌های بسیار نازک و کوچک فیلر را به خطوط تزریق کنند بعد از اتمام تزریق بیمار می‌تواند مطب را ترک کند و نیازی به بستری شدن ندارد حتی از پانسمان نیز خبری نیست و می‌تواند کار و فعالیت روزانه خود را به سرعت از سر بگیرد برخی از نتایج به سرعت قابل مشاهده هستند اما دسته‌ای دیگر برای نمایان شدن نیاز به زمان دارند زیرا فیلر نیاز به زمان برای سازگاری با صورت دارد تاثیر و ماندگاری فیلر‌های غیر دائمی ۶ تا ۱۲ ماه است زیرا با گذر زمان بدن فیلر تزریق شده را به خود جذب می‌کند و خطوط دوباره باز خواهند گشت بنابراین به بیماران برنامه مشخصی برای تجدید تزریق ژل به خط لبخند داده می‌شود.

چند سی سی ژل برای خط خنده لازم است؟

میزان فیلری که برای تزریق به خط لبخند نیاز است، به عمیق بودن خط لبخند بستگی دارد. هرچقدر عمق این خطوط بیشتر باشد میزان فیلر مورد نیاز نیز برای پرکردن آن‌ها بیشتر خواهد بود. عامل دیگری که در میزان ژل تزریقی برای خط لبخند موثر است، نوع فیلر مورد استفاده است. فیلرهایی که چگال‌تر هستند و وزن مولکولی بالاتری دارند، معمولاً به میزان سی سی کمتری از فیلر برای پر کردن خطوط نیاز است. در نهایت مقدار سی سی فیلر مورد نیاز، به تشخیص پزشک وابسته است که پزشک هم براساس فاکتورهای ذکر شده در بالا تصمیم می‌گیرد.

حجم ژل موجود در هر سرنگ

بیشترین حجمی از یک فیلر که در هر سرنگ وجود دارد ۱ سی سی است و معمولا نوع ژل هیالورونیک اسید است در نظر داشته باشید که یک پنجم قاشق چای خوری فیلر برابر با ۱ سی سی است این بدین مفهوم است که ۵ سرنگ فیلر برابر با یک قاشق چای خوری خواهد بود، بسیار مهم است که بدانید چه مقدار فیلر در هر سرنگ وجود دارد این کار مانع از ناامید شدن از روش درمان خواهد شد بیشتر متقاضیان تنها با یک تزریق تغییر بسیاری در صورت خود مشاهده خواهند کرد در نتیجه دیگر تمایلی به تزریق بیشتر ندارند زیرا همان یک سرنگ موجب جوان‌تر شدن و شادابی پوست‌شان شده است.

فیلر ردیس نوع دیگری از فیلر است که در هر سرنگ آن ۱.۵ سی سی ماده فیلر قرار دارد، فیلر ردیس از مواد طبیعی بدن به نام کلسیم هیدروکسی اپتایت نیز تهیه می‌شود و گزینه خوبی برای رفع خطوط صورت است اما برای تمام نقاط مناسب نیست.

بیشتر بخوانید: تزریق ژل سینه

مزایای تزریق ژل برای خط لبخند

 1. تزریق ژل برای خط لبخند روشی غیر جراحی است: سایر گزینه‌های درمانی برای کمک به رفع خط لبخند شامل لیفت صورت است که با خطرات بیشتر و دوره‌های نقاهت بیشتر همراه است. اما این روشی بدون زخم و جراحت است و می‌توانید بلافاصله به زندگی روزمره خود بازگردید.
 2. روشی سریع و موثر: کل مراحل آن کمتر از یک ساعت طول خواهد کشید و فقط در طی چند روز می‌توانید نتایج را ببینید. فیلرها نیز ماندگاری قابل قبولی دارند و فقط در هر ۶ تا ۱۲ ماه یکبار به بالا آمدن نیاز دارید.
 3. رفع خطوط لبخند و بغض کنار لب با تزریق ژل که موجب زیباتر شدن و جوان‌تر به نظر رسیدن شخص می‌شود.

آیا تزریق ژل به خط لبخند دردناک است؟

قبل از تزریق، ناحیه اطراف دهان به طور کامل بی‌حس خواهد شد در نتیجه فرآیند تزریق کاملا بدون درد خواهد بود و بیمار دردی را احساس نخواهد کرد.

ورم بعد از تزریق ژل خط خنده

یکی از عوارض ناشی از تزریق ژل به خط لبخند، متورم شدن ناحیه تزریق است. این تورم کاملا طبیعی است و پس ۲ الی ۵ روز از بین می‌رود. شما می‌توانید برای کاهش تورم به مدت ۲۴ ساعت بعد از تزریق با فواصل زمانی ۲ ساعت کمپرس یخ استفاده کنید. همچنین آناناس هم برای کاهش ورم مفید است. علاوه‌براین می‌توانید با دستور پزشک از قرص یا کرم آرنیکا که در کاهش تورم کاربرد دارد، استفاده کنید.

عوارض معمول تزریق فیلر به خط لبخند

عوارض معمول تزریق ژل به خط خنده

بعد از تزریق فیلر به خط خنده ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید به عنوان مثال در ناحیه تحت درمان قرمزی و تورم ایجاد شود این عوارض بعد از یکی دو روز از بین خواهند رفت حتی می‌توان با آرایش آن‌ها را مخفی کرد؛ به ندرت کبودی در ناحیه‌ای که تزریق انجام شده است ایجاد می‌شود عوارض جدی مانند آلرژی به مواد فیلر و عفونت به ندرت اتفاق می‌افتد اما امکان پذیر است، جمع شدن فیلر تنها در بخشی از پوست و ایجاد برآمدگی زیر پوست نیز از دیگر عوارض جدی محسوب می‌شوند که با ماساژ دادن قابل رفع شدن هستند اما در برخی از موارد ممکن است تا زمانی که به بدن جذب شوند برآمده باقی بمانند از لمس کردن و یا مالیدن این ناحیه از صورت برای چند روز خودداری کنید زیرا این کار به تغییر جهت پرکننده پوستی کمک خواهد کرد.

مراقبت های قبل و بعد از تزریق ژل به خط لبخند

برای اینکه پس از تزریق ژل خط خنده به نتیجه دلخواه برسید نیاز است یک‌سری دستورات و مراقبت های قبل و بعد از تزریق به خط لبخند رعایت کنید.

مراقبت های قبل از تزریق ژل به خط لبخند

 1. ۲۴ ساعت قبل از تزریق از خوردن الکل خودداری کنید.
 2. یک صبحانه یا وعده غذایی مقوی بخورید اما پرخوری نکنید و همچنین از خوردن غذای چرب قبل از تزریق خودداری کنید.
 3. از خوردن داروهای رقیق‌کننده خون از یک هفته قبل خودداری کنید.

مراقبت های بعد از تزریق ژل به خط لبخند

 1. از لمس کردن و فشار دادن ناحیه تزریق خودداری کنید.
 2. داروهایی را که پزشک برای جلوگیری از درد و تورم و عفونت تجویز می‌کند، سر ساعت مصرف کنید.
 3. به مدت دو روز دوش نگیرید و پس از آن به مدت ۲ تا ۳ هفته دوش سرد یا ولرم بگیرید.
 4. ۵ تا ۷ روز بعد از تزریق از مصرف الکل و دخانیات خودداری کنید.
 5. تا دو تا سه هفته از رفتن به سونا و دوش گرفتن با آب داغ خودداری کنید.
 6. برای کاهش تورم ناشی از تزریق تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق هر ۲ ساعت یک‌بار کمپرس یخ بگذارید.
 7. از خوابیدن رو به پایین بطوری که صورت شما به بالش بخورد خودداری کرده و به بالا بخوابید، چون امکان جابجایی ژل در اثر وارد شدن فشار وجود دارد.
 8. مدتی از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید.
 9. حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

هزینه تزریق ژل خط لبخند

هزینه هر سی سی تزریق ژل به خط لبخند ما بین ۱.۸۰۰.۰۰۰ الی ۲.۶۰۰.۰۰۰ تومان متغییر می باشد. و بستگی به نوع برند ژل دارد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
revitalizemauidrleilafardhealthlinebclinicsitimedspafillerfacts
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا