جوانسازی پوست
موضوعات داغ

تزریق ژل لب – مزایا و هزینه تزریق فیلر به لب

نکات برگزیده مطلب
 • تزریق ژل به لب از جمله روش ھای زیبایی است که بدون جراحی انجام می شود و فرد بعد از اتمام تزریق می تواند فعالیت ھای خود را از سر بگیرد ماندگاری تزریق فیلر موقتی است و برای ادامه داشتن اثر آن باید بعد از 6 ماه دوباره تزریق انجام شود رایج ترین نوع فیلر، فیلر ھیالورونیک اسید است خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به بررسی تزریق ژل به لب پرداخت.
۰
(۰)

تزریق ژل به لب، یکی از پرطرفدارترین و پراستفاده‌ترین کارهای زیبایی در سراسر جهان است. برخی از افراد به صورت ارثی دارای لب‌های نا‌متقارن هستند و یا لب‌های کم‌حجم و باریک دارند، و یا گاهی در اثر بالارفتن سن لب‌ها فرم و حالت اولیه خود را از دست می‌دهند، این عوامل باعث می‌شوند افراد متقاضی تزریق ژل لب شوند. افرادی که این شرایط را دارند معمولا متقاضی تزریق ژل لب مدل طبیعی هستند. اما گاهی افراد مشکل و ایرادی در لب خود ندارند و تنها می‌خواهند لب‌های خود را حجیم‌تر کرده و یا فرم و مدل خاصی به لب‌های خود بدهند، از اینرو روش فرم‌دهی لب با تزریق ژل را انتخاب می‌کنند که روشی کم‌خطر و موثر است و می‌توانند به مدل دلخواه خود برسند. تنها نکاتی که افراد متقاضی تزریق فیلر باید به آن توجه کنند، کیفیت کلینیک انتخابی، تبحر پزشکی که تزریق را انجام می‌دهد و کیفیت و ماندگاری فیلری است که انتخاب می‌کنند. اگر می‌خواهید اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید ادامه این مقاله را که تیم تحقیقاتی خانه پزشک ایرانیان آماده و ارائه کرده‌اند را مطالعه کنید.

فیلر های پوستی

کلاژن یکی دیگر از پرکننده‌های معمول پوستی است که این روزها کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا گزینه‌های جدیدتر بی‌خطرتر هستند و ماندگاری طولانی‌تری دارند دیگر روش برجسته کردن لب‌ها استفاده از تزریق چربی است اما امروزه زیاد طرفدار ندارد زیرا نتیجه آن در هر مورد متفاوت است و عوارض جانبی آن زیاد است.

استفاده از هیالورونیک اسید به عنوان فیلر

استفاده از هیالورونیک اسید به عنوان فیلر

هیالورونیک اسید ظاهر لب را به دلیل موارد زیر زیباتر خواهد کرد:

 1. شکل و مدل
 2. ساختار
 3. حجم

تاثیر و ماندگار فیلر هیالورونیک اسید تقریبا ۶ ماه است بعد از این بازه زمانی باید دوباره تزریق انجام شود تا لب‌ها حجم خود را حفظ کنند فیلر‌های هیالورونیک اسید دارای انواع مختلفی هستند که همگی آن‌ها به روش یکسانی به لب تزریق می‌شوند و نتیجه نهایی همه آن‌ها مشابه است و برخی از آن‌ها حاوی بی‌حسی موضعی هستند.

بهترین مارک ژل لب

در هنگام اقدام به تزریق ژل لب همیشه بهترین برند ژل لب را انتخاب کنید، چرا که از مهم‌ترین عوامل رسیدن به نتیجه دلخواه خود و ایجاد کم‌ترین عوارض بعد از تزریق ژل لب، نوع و یا در واقع برند ژل لبی است که شما انتخاب می‌کنید.

در اوایل معمولا کلاژن‌ها برای تزریق به لب انتخاب می‌شدند اما به مرور استفاده از آن‌ها کمتر شد و مواد ایمن‌تر با اثرات طولانی‌تر جایگزین آن‌ها شدند. در حال حاضر برندهای مختلفی از فیلرها برای تزریق به لب در بازار وجود دارند. این فیلرها عمدتا برپایه هیالورونیک اسید هستند. هیالورونیک اسید ماده‌ای است که بطور طبیعی در بدن وجود دارد و کاملا با بدن سازگار است و تزریق آن خطری ایجاد نخواهد کرد. مواد پرکننده هیالورونیک اسید (HA) محبوب‌ترین انتخاب در درمان‌های تزریقی هستند. مشخص شده است که این فیلرها ایمن‌تر بوده و اثرات سریع‌تری نسبت به سایر فیلرها مانند کلاژن دارند. هنگام تزریق، مواد فیلرهای هیالورونیک اسید بلافاصله لب‌ها را پر می‌کند و در عین حال تولید کلاژن طبیعی پوست را تحریک می‌کند. اگر بخواهیم بهترین مارک ژل لب حاوی هیالورونیک اسید را معرفی کنیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Juvéderm (یوویدرم)

Juvéderm مارکی از فیلرهای پوستی است که برای افزودن حجم به لب و همچنین بازگرداندن حجم از دست رفته در گونه‌ها و اطراف دهان استفاده می‌شود. در مقایسه با مارک‌های دیگر مانند Restylane، فرمول ژل نرم‌تری دارد که به آن امکان می‌دهد تا به اطراف حرکت کند و لب‌ها را به طور مساوی و متقارنی پر کند. انواع مختلفی از فیلر Juvéderm وجود دارد. Juvéderm Ultra XC و Juvéderm Volbella XC به طور خاص برای پر کردن لب‌های شما ساخته شده‌اند.

اثرات Juvéderm بلافاصله پس از عمل مشاهده می‌شود، اگرچه قبل از دیدن نتیجه نهایی باید منتظر کاهش تورم باشید. به طور متوسط ​​، نتایج حاصل از Juvéderm حدود دوازده ماه طول می‌کشد.

 • Restylane (رستیلین)

Restylane یک فیلر مبتنی بر هیالورونیک اسید است که معمولاً برای حجیم شدن گونه‌ها و لب‌ها استفاده می‌شود، اما همچنین برای کاهش خطوط و چین و چروک در سایر نواحی صورت نیز کاربرد دارند. Restylane در مقایسه با Juvéderm از قوام ژل سفت‌تری برخوردار است‌، به این معنی که موقعیت محکم و سفت و سخت‌تری را در محل تزریق حفظ می‌کند. Restylane Silk به طور خاص برای افزایش حجم لب تولید شده است. توجه به این نکته ضروری است که افراد زیر ۲۱ سال از Restylane استفاده نکنند.

دقیقاً مانند Juvéderm، می‌توانید انتظار داشته باشید که نتایج قابل مشاهده را بلافاصله بعد از عمل مشاهده کنید. در هنگام استفاده از انواع فیلرها جهت مشاهده نتیجه ابتدا باید منتظر بمانید تا تورم و قرمزی برطرف شود. نتایج حاصل از تزریق لب Restylane به طور متوسط ​​حدود شش ماه طول می‌کشد اما ممکن است تا ده ماه ادامه داشته باشد.

 • Perlane (پرلن)

Perlan نوعی فیلر هیالورونیک اسید است که به آن Restylane Lyft نیز گفته می‌شود. دقیقاً مانند سایر محصولات Restylane، فرمول ژل ضخیم‌تر و سخت‌تری دارد. ذرات آن بزرگ‌تر از سایر فیلرها و در درجه اول برای درمان چین و چروک‌های شدیدتر و عمیق صورت استفاده می‌شود. اثرات Perlane معمولاً حدود شش ماه طول می‌کشد و بلافاصله پس از عمل قابل مشاهده است. با این حال، به دلیل فرمول متراکم، معمولاً توصیه می‌شود کمتر برای افزایش لب استفاده شود.

 • رووفیل

ژل لب کره ای رووفیل یکی دیگر از مارک‌های معتبر، ژل لب است که این روزها در سراسر دنیا کاربرد دارد. این فیلر تا ۱۲ ماه پس از تزریق دوام و ماندگاری دارد.

 • پرفکتا

ژل پرفکتا، فیلری دیگر برپایه اسید هیالورونیک است. این فیلر محصول کشور فرانسه است. این ژل برای کاهش چین و چروک قسمت‌های مختلف صورت هم کاربرد دارد. نتایج تزریق ژل لب با این فیلر به سرعت قابل مشاهده است. مدت ماندگاری ژل پرفکتا تا ۱۸ ماه پس از تزریق تخمین زده شده است.

معرفی مدل های مختلف تزریق ژل لب

انواع مدل تزریقی ژل لب

لب‌ها شکل و حالت مختلفی دارند که هر شخص هنگام تزریق با توجه به تطابق با حالت صورت خود و یا برطبق سلیقه خود و یا ترند و مد آن روزها، یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کند. پزشک نحوه تزریق را طوری طراحی می‌کند و آن را انجام می‌دهد که فرم و حالت نهایی لب مطابق با آنچه که شخص انتخاب کرده باشد. در ادامه انواع مدل تزریقی ژل لب بررسی می‌شوند:

 • تزریق ژل لب مدل چاکدار

تزریق ژل لب برای ایجاد و شکل‌گیری مدل لب چاکدار به این صورت است که حجم لب‌های پایینی بیشتر است و حجم فیلر تزریقی در دو سمت لب بیشتر است، به صورتی است که در وسط لب یک چاک ایجاد می‌شود. ایجاد چاک بین لب‌ها زیبایی و جذابیت خاصی به آن‌ها می‌بخشد.

 • تزریق ژل لب عروسکی

تزریق ژل لب عروسکی همانطور که از اسمش پیداست، مدلی است که در آن تلاش می‌شود پس از تزریق لب‌ها به حالت عروسکی درآید. این مدل لب به لب پایینی فیلر بیشتری تزریق شده برجستگی بیشتری نسبت به لب بالایی دارد. این مدل لب این روزها مورد توجه بسیاری از خانم‌ها قرار گرفته و متقاضیان زیادی دارد.

 • تزریق ژل لب مدل نچرال

مدل تزریق فیلر لب طبیعی توسط افرادی انتخاب می‌شود که لب‌های آن‌ها بسیار کم‌حجم است و یا عدم تقارنی در آن‌ها وجود دارد و قصد تغییر فرم آنچنانی و یا حجیم کردن زیاد لب‌های خود را ندارند. در تزریق ژل لب مدل نچرال لب‌ها حالت کاملا طبیعی دارند و تنها حجم اولیه لب افزایش یافته است. میزان فیلر تزریقی در این مدل تقریبا یک سی سی است در حالی که در مدل‌هایی که حجم لب زیادی افزایش می‌یابد، بیش از این فیلر تزریق می‌شود.

 • تزریق ژل لب مدل قلوه ای

در این مدل مقدار زیادی فیلر به طور یکنواخت در لب بالایی و پایینی تزریق می‌شود و لب‌ها حالت قلوه‌ای می‌گیرند. اگر میزان فیلری که تزریق می‌شود از حدی بیشتر باشد، تناسب لب‌ها با دیگر اجزای صورت بهم خورده ولب‌ها حالت غیر طبیعی پیدا می‌کنند.

 • ژل لب مدل باربی

یکی از روش‌های تزریق لب، روش ژل لب مدل باربی است. این مدل که این روزها مورد توجه بسیاری از افراد که می‌خواهند متفاوت بوده و مورد توجه مردم و رسانه‌ها قرار بگیرند. در این مدل تزریق، با تزریق حجم زیادی فیلر به لب‌های بالایی و پایینی، لب‌های فرد بسیار حجیم شده و ظاهری کاملا غیرطبیعی پیدا می‌کند. مدل لب باربی که در واقع به چالشی در بین کاربران فضای مجازی هم بدل شده است، از آنجا شزوع شد که یک خانم با انجام عمل‌های زیبایی زیادی از جمله تزریق ژل لب خود را به شکل باربی، عروسک معروف در آورد. بعد از آن افراد زیادی دست به این اقدام و چالش زدند.

مزایای فیلر هیالورونیک اسید

پس از تزریق، ژل موجود در فیلر از بافت لب حمایت خواهد کرد و به آن شکل خواهد داد از مزایای استفاده از فیلر هیالورونیک اسید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کنترل حجم لب:

مقدار فیلری که به لب تزریق خواهد شد قابل کنترل است بنابراین پزشک بهتر خواهد توانست میزان تزریق فیلر را کنترل کند.

درمان تدریجی:

تزریق فیلر می‌تواند در نوبت‌های مختلفی انجام شود تا زمانی که رضایت نهایی حاصل شود.

برآمدگی های ایجاد شده به سادگی از بین خواهند رفت:

برآمدگی‌هایی که به دلیل حرکت لب‌ها ایجاد می‌شوند به راحتی از بین خواهند رفت.

مزایای فیلر هیالورونیک اسید

کبودی کمتر:

فیلر هیالورونیک اسید نسبت به دیگر فیلرها کبودی و تورم کمتر ایجاد خواهد کرد.

ماندگاری منطقی:

ماندگاری این فیلر برای مدت طولانی خواهد بود اما قطعا دائمی نیست و نیاز به تزریق مجدد است.

ایجاد آلرژی

فیلر هیالورونیک اسید از موادی ساخته می‌شود که مشابه آن در بدن وجود دارد در نتیجه ایجاد آلرژی نخواهد کرد با این وجود اگر به لیدوکائین (lidocaine) حساسیت دارید قبل از تزریق فیلر با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

تزریق فیلر به لب

عمل افزایش سایز لب بدون معطلی در مطب پزشک انجام خواهد شد قبل از تزریق ممکن است که از بی‌حسی موضعی برای احساس راحتی متقاضی استفاده شود گاهی مسدود کننده اعصاب تزریق می‌کنند تا قبل از تزریق و شروع درمان لب‌ها به طور کامل بی‌حس باشند این کار دقیقا مشابه تزریق بی حسی است که در دندان‌پزشکی به بیمار تزریق می‌شود تا لثه و دهان را بی‌حس کند نگه داشتن یخ برا روی لب‌ها قبل از تزریق می‌تواند به بی‌حس کردن آن‌ها و کاهش کبودی و تورم نیز کمک کند.

بعد از این که نواحی مورد نظر را به دقت نشانه‌گذاری کردند از سوزن‌های مناسب برای تزریق به لب‌ها استفاده خواهند کرد بعد از تزریق فیلر قرار دادن یخ بر روی لب‌ها تورم را کنترل خواهد کرد هم چنین با بی‌حس کردن لب بیمار احساس ناراحتی نخواهد داشت بهتر است که درست بعد از تزریق فیلر از رژ لب یا دیگر محصولات لب استفاده نکنید درست بعد از اتمام تزریق تفاوت را در لب‌های خود احساس خواهید کرد و بعد از رفع بی‌حسی لب‌ها احساس طبیعی خود را باز خواهند یافت.

آیا تزریق ژل لب درد دارد؟

یکی از اولین سوالاتی که برای متقاضیان تزریق ژل لب پیش می‌آید این است که آیا تزریق ژل لب درد دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که تزریق ژل لب پروسه‌ای بدون درد است. در تزریق فیلر لب از یک سوزن بسیار ظریف استفاده می‌شود که احساس درد زیادی را برای فرد ایجاد نمی‌کند و یا یک درد خفیفی را حس می‌کند. پزشکان معمولا برای جلوگیری از هرگونه احساس درد، از بی‌حس کننده‌های موضعی استفاده می‌کنند. باید ذکر شود که مهارت پزشک و رعایت استانداردهای تزریق در کاهش درد تزریق ژل بسیار موثر خواهد بود.

به چه بخش هایی از صورت فیلر تزریق می‌شود؟

 1. گونه
 2. اطراف بینی و دهان
 3. لب‌ها

عوارض جانبی تزریق فیلر به لب

عوارض جانبی تزریق فیلر به لب

عوارض تزریق فیلر هیالورونیک اسید موقتی است و بعد از چند روز باید از بین برود این عوارض عبارتند از:

 1. خونریزی از نواحی تزریق
 2. تورم و کبودی
 3. قرمزی و حساس شدن لب در نواحی که تزریق انجام شده است
 4. موجب فعال شدن تبخال‌‌ها در لب و نواحی در اطراف لب

عوارض جدی‌تر تزریق فیلر هیالورونیک اسید موارد زیر خواهد بود:

 1. تورم یا کبودی شدید که بیش از یک هفته یا ۱۰ روز ادامه داشته باشد
 2. عدم تقارن در لب‌ها
 3. ایجاد برآمدگی و ناهنجاری در لب‌ها
 4. عفونت
 5. تزریق فیلر در رگ خونی و باعث از بین رفتن بافت
 6. زخم یا سفت شدن لب
 7. ایجاد آلرژی که در پی آن قرمزی، تورم یا خارش در اطراف لب‌ها به وجود خواهد آمد

خانه پزشک ایرانیان توصیه می‌کند در صورت مشاهده هر کدام از موارد بالا به سرعت با پزشک خود تماس برقرار کنید.

تزریق فیلر برای چه افرادی مناسب است؟

قبل از جواب دادن به این سوال ابتدا باید بدانید که هدف شما از افزایش اندازه لب چیست؟ هرگز نباید این روش را امتحان کنید مگر اینکه به طور کامل مطمئن باشید که می‌خواهید ظاهر لب خود را اصلاح کنید؛ بسیار مهم است که در مورد نتیجه نهایی واقع بین باشید بعد از تزریق فیلر و افزایش سایز لب، آن‌ها برجسته خواهند شد اما تغییری در شخصیت شما ایجاد نمی‌شود و بر اعتماد بنفس تاثیری نخواهد داشت همچنین پزشک در مورد باید‌ها و نبایدها تزریق فیلر با شما صحبت خواهد کرد و در انتها روش مناسب را برای شما انتخاب خواهد کرد.

قبل از این که تزریق برای افزایش سایز لب را انجام دهید باید در سلامت کامل باشید و سیگار کشیدن را متوقف کرده باشید در صورتی که از مشکلات زیر رنج می‌برید ممکن است که متقاضی مناسبی برای تزریق فیلر نباشید:

 1. وجود عفونت فعال مانند تبخال دهانی
 2. دیابت
 3. لوپوس
 4. اختلال در لخته خون

اگر سابقه تبخال زدن دارید بهتر است که قبل از شروع تزریق در مورد آن با پزشک صحبت کنید اگر نسبت به هر ماده‌ای از جمله بی‌حس کننده لیدوکائین آلرژی دارید نیز حتما پزشک را در جریان قرار دهید همچنین در مورد داروهای مصرفی خود چه آن‌هایی که پزشک تجویز کرده و چه غیر تجویزی‌ها با پزشک نیز مشورت کنید.

اردکی شدن لب ها

هیچ تزریق فیلری باعث اردکی شدن لب‌ها نخواهد شد اگر در برخی از افراد مشهور این پدیده را مشاهده می‌کنید اتفاقی است و درست برعکس نشان از ناموفق بودن تزریق است، اردکی شدن لب‌ها نشان می‌دهد که تزریق فیلر به درستی انجام نشده است.

مراجعه به فرد متخصص برای تزریق فیلر به لب

مراجعه به فرد متخصص برای تزریق فیلر به لب

اگرچه که تزریق فیلر و عوارض جانبی آن بسیار کم است اما ممکن است که رخ دهند پس حتما برای انجام آن به فرد متخصص و با تجربه مراجعه کنید وقتی جراحی و عملی مربوط به صورت است نباید به سالن‌های زیبایی مراجعه کنید بیشتر افرادی که از تزریق فیلر خود راضی نیستند کسانی‌اند که تزریق را در مرکز‌های معتبر انجام نداده‌اند؛ عوارض جانبی ناشی از تزریق فیلر به لب بسیار اندک است و بعد از یک تا دو روز از بین خواهد رفت اما در صورتی که در مکان درستی این کار انجام نشود این عوارض ادامه خواهند داشت.

فیلر لب چقدر ماندگاری دارد؟

ماندگاری ژل لب به شرایط فردی و همچنین مارک ژل لبی که استفاده می‌کنید بستگی دارد. به عنوان مثال همانطور که در قسمت قبل هم بیان شد، ماندگاری ژل لب Juvéderm به‌طور متوسط تا ۱۲ ماه ماندگاری دارد اما ماندگاری Restylane حدود ۶ ماه است. بطور متوسط ماندگاری ژل لب ۱۲-۶ ماه است که بازهم یادآور می‌شویم بسته به شرایط فرد و رعایت و یا عدم رعایت نکات مراقبتی می‌تواند بیشتر و یا کمتر از حد تعیین‌شده دوام داشته باشد. از عوامل دیگر موثر در ماندگاری فیلر لب توانایی، تبحر و تجربه پزشکی است که فیلر را تزریق می‌کند.

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

دستورات و مراقبت‌هایی برای بعد از تزریق ژل لب وجود دارند که نیاز است برای بهبودی زودتر و رسیدن به نتیجه دلخواه آن‌ها را رعایت کنید. برخی از این دستورات مراقبتی عبارتند از:

 1. لب‌های شما بعد از عمل به احتمال زیاد متورم می‌شوند. همچنین ممکن است در محل‌های تزریق مقداری قرمزی یا کبودی مشاهده کنید که طبیعی است. اکثر عوارض جانبی جزئی خواهد بود و شما می‌توانید بیشتر فعالیت‌ها را پس از انجام مراحل از سر بگیرید، اما اگر عوارض از این حد بیشتر بودند حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 2. بعد از آن تزریق به مدت ۲۴ ساعت هر دو ساعت یک‌بار به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بر روی لب‌های خود کمپرس یخ بگذارید. این کار به کاهش تورم، خارش، کبودی و هر درد دیگری کمک می‌کند.
 3. به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از تزربق از انجام ورزش خودداری کنید. افزایش فشار خون و ضربان قلب در اثر ورزش ممکن است تورم یا کبودی را بدتر کند. در صورت تأیید پزشک می‌توانید Arnica را برای کبودی مصرف کنید. انجام فعالیت‌های سبک مانند راه رفتن خوب است.
 4. هیدراته بمانید. نوشیدن آب زیاد به بهبودی بدن کمک می‌کند.
 5. میوه‌ها و سبزیجات مرطوب‌کننده زیادی بخورید و سعی کنید از سدیم اضافی که باعث بدتر شدن تورم می‌شود خودداری کنید.
 6. به مدت ۴۸ ساعت پس از درمان از دمای بالا مانند اتاق بخار، سونا یا کلاس‌های ورزشی گرم خودداری کنید. گرمای زیاد می‌تواند تورم را بارزتر کند.
 7. از پزشک خود بپرسید که کدام مسکن در روزهای بعد از درمان مناسب است. به طور معمول تیلنول خوب خواهد بود، اما داروهای رقیق‌کننده خون مانند ایبوپروفن نه.
 8. سعی کنید سر خود را روی بالش بلند کنید تا تورم شما کاهش یابد. روی صورت نخوابید.
 9. تا ۲۴ ساعت بعد از آرایش لب‌های خود، خودداری کنید.
 10. به مدت یک هفته با هواپیما مسافرت نکنید، چرا که فشار هوا تورم و کبودی را تشدید می‌کند.
 11. سیگار کشیدن می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد، بنابراین مهم است که بلافاصله پس از تزریق ژل لب سیگار نکشید. همچنین از بودن در کنار کسانی که سیگار می‌کشند خودداری کنید.
 12. ۲۴ ساعت بعد از تزریق از الکل استفاده نکنید.

هزینه تزریق ژل لب

همانند دیگر کارهای زیبایی قیمت تزریق ژل لب به عوامل مختلفی بستگی دارد. از تاثیرگذارترین عوامل در هزینه تزریق ژل لب می‌توان به محل زندگی و یا مراجعه شما برای تزریق، کلینیکی که در آن تزریق انجام می‌دهید، پزشکی که انتخاب می‌کنید، نوع فیلر تزریقی و ماندگاری و کیفیت آن و در نهایت مقدار فیلر تزریقی اشاره کرد. بر اساس آخرین تعرفه‌ها هزینه یک سی سی ژل لب با توجه به فاکتورهای ذکر شده آن ۲۵۰۰۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰۰۰ تومان است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
webmdhealthlinethelistdermcollective
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا