ارتوپدی

تعویض کامل مفصل هیپ در بیماران مادرزادی هیپ

۰
(۰)

در جراحی مفصل هیپ، جراح بخش آسیب دیده را خارج و مفصلی از جنس فلز، سرامیک یا پلاستیک سخت جایگزین آن می‌کند این مفصل مصنوعی در کاهش درد و بهبود حرکت بسیار موثر است اگر روش‌های غیر جراحی کمکی به درمان مفصل هیپ نکند و فرد در انجام فعالیت‌های روزمره خود دچار مشکل شود تعویض کامل مفصل هیپ گزینه دیگری برای درمان است؛ دررفتگی مفصل هیپ زمانی رخ می‌دهد که مفصل ران نوزاد تازه متولد شده در جای خود قرار نگرفته باشد این اتفاق زمانی که جنین در مراحل ابتدایی رشد خود قرار دارد رخ می‌دهد و این مشکل با به دنیا آمدن و رشد نوزاد بدتر خواهد شد؛ در ادامه این مقاله خانه پزشک ایرانیان تعویض کامل مفصل هیپ در بیماران مادرزادی هیپ را مورد بررسی قرار خواهد داد.

عوامل ایجاد کننده در رفتگی مادرزادی مفصل هیپ

علت ایجاد این مشکل نا‌شناخته است برخی از عوامل عبارتند از پایین بودن سطح مایع آمنیوتیک در جفت، تولد نوزاد با پا و سابقه خانوادگی؛ قرار گرفتن جنین در رحم نیز می‌تواند موجب ایجاد این مشکل گردد و اگر فرد برای بار اول باردار می‌شود احتمال در رفتگی مفصل هیپ وجود دارد زیرا رحم به میزان کافی کشیده نشده است و فضای کمتری برای جنین وجود دارد.

چه کسانی در خطر در رفتگی مادرزادی مفصل هیپ قرار دارند؟

در رفتگی مادرزادی مفصل هیپ در دختران رایج‌تر از پسران است اما هر نوزادی در خطر آن است به همین دلیل است که پزشک چندین مرتبه نوزاد را بعد از تولد معاینه می‌کند همچنین پزشک در معاینه‌های بعدی که طی یک سال اول نوزاد انجام می‌شود مفصل او را بررسی خواهد کرد.

علائم و نشانه‌های در رفتگی مادرزادی مفصل هیپ

نوشته های مشابه

علائم و نشانه‌های در رفتگی مادرزادی مفصل هیپ

علائمی وجود ندارد به همین دلیل است که پزشک و پرستار به طور دائم نوزاد را معاینه می‌کنند. اگر نوزاد علائم زیر را دارد دچار این مشکل است:

 1. پاهایی که به سمت بیرون می‌چرخند و از نظر طول با هم متفاوت هستند.
 2. محدودیت در حرکت
 3. چین روی پاها و باسن که با کشیدن پاها باز هم ناهموار هستند.
 4. تاخیر در رشد کودک که بر روی نشستن، سینه خیز رفتن و راه رفتن او تاثیر می‌گذارد.

تشخیص دررفتگی مادرزادی مفصل هیپ

برای تشخیص این مشکل نوزاد را طی یک سال اولیه معاینه خواهند کرد. رایج‌ترین روش تشخیص دررفتگی مفصل هیپ معاینه فیزیکی است پزشک ران کودک را حرکت می‌دهد و به صدای آن گوش می‌دهد اگر صدای کلیک یا هر صدای اضافه‌ای بشنود گواه دررفتگی مفصل است.

درمان در رفتگی مادرزادی مفصل هیپ

اگر کودک کمتر از ۶ ماه سن داشته باشد و دررفتگی مفصل هیپ در او تشخیص داده شده است به او pavlik متصل خواهند کرد این وسیله با اعمال فشار، مفصل را به ناحیه اتصال هدایت می‌کند ممکن است نیاز باشد که کودک شما برای ۶ تا ۱۲ هفته از این دستگاه استفاده کند این بستگی به سن و شدت دررفتگی خواهد داشت همچنین ممکن است که نیاز باشد آن را به صورت تمام وقت یا پاره وقت استفاده کند.

اگر استفاده از دستگاه نتیجه مطلوب را به همراه نداشته باشد یا کودک به قدری بزرگ باشد که نتوان از این دستگاه برای او استفاده کرد جراحی گزینه دیگر است؛ جراحی تحت بیهوشی کامل انجام خواهد شد و ممکن است که پزشک بعد از بیهوش کردن نوزاد با حرکت دادن ران، مفصل را به جایگاه اصلی هدایت کند که به این فرایند کاهش بسته می‌گویند یا این که پزشک با کشیدن تاندون کودک فضا را برای راندن مفصل به نقطه اتصال ایجاد می‌کند. به این فرایند کاهش باز گفته می‌شود بعد از این که مفصل هیپ در جای خود قرار گرفت ران و مفصل برای مدت حداقل ۱۲ هفته در گچ خواهد بود.

درمان در رفتگی مادرزادی مفصل هیپ

طبق بررسی خانه پزشک ایرانیان، اگر کودک ۱۸ ماهه یا بزرگ‌تر باشد یا نسبت به درمان پاسخ خوبی از خود نشان ندهد ممکن است که به استئوتومی استخوان ران یا لگن نیاز باشد بدین مفهوم که جراح بر سر استخوان تغییر شکل ایجاد کند.

چگونه می توان از دررفتگی مادرزادی مفصل هیپ جلوگیری کرد؟

این مشکل قابل جلوگیری نیست و بسیار مهم است که کودک به صورت مداوم معاینه شود تا پزشک وجود آن را هر چه سریع‌تر تشخیص دهد ممکن است که بخواهید پزشک‌های متفاوتی نوزادتان را معاینه کند قبل از این که از بیمارستان خارج شوید.

چرا باید مفصل هیپ را جایگزین کرد؟

شرایطی که موجب تخریب مفصل هیپ می‌شوند انجام جراحی و تعویض این مفصل را ضروری می‌کنند این شرایط عبارتند از:

آرتروز

معمولا با نام آرتروز ساییدگی و پارگی شناخته می‌شود آرتروز موجب آسیب دیدن غضروفی که در انتهای استخوان قرار گرفته است می‌شود و در نتیجه حرکت آن را با مشکل مواجه می‌کند.

روماتیسم مفصلی

علت ایجاد این بیماری فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن است در این حالت روماتیسم مفصلی نوعی التهاب ایجاد می‌کند و موجب فرسایش غضروف و حتی گاهی استخوان زیر غضروف می‌گردد و نتیجه آن تخریب و تغییر شکل مفصل خواهد بود.

استئونکروز

اگر خون به میزان کافی به بافت مفصل هیپ نرسد ممکن است عواقبی مانند شکسته شدن، در رفتن، تحلیل رفتن یا تغییر شکل ایجاد کند.

اگر درد مفصل هیپ در شما به صورت زیر است ممکن است که به تعویض مفصل هیپ نیاز باشد:

 1. احساس درد در صورت استفاده از داروها
 2. بدتر شدن درد هنگام راه رفتن حتی هنگام استفاده از واکر
 3. اختلال در خواب
 4. دشوار شدن لباس پوشیدن
 5. تاثیر گذاشتن بر نحوه بالا رفتن و پایین آمدن از پله
 6. سخت شدن برخاستن بعد از نشستن

تعویض دوباره مفصل هیپ

تعویض دوباره مفصل هیپ

ممکن است که مفصل هیپ به طور ناگهانی از جای خود خارج شود به ویژه اگر در جوانی جراحی انجام داده باشید به همین دلیل نیاز است که برای دفعه دوم مفصل خود را تعویض کنید. تکنولوژی جدید، مفصل‌های با کیفیت بهتری تولید خواهد کرد در نتیجه طول عمر مفصل طولانی‌تر خواهد شد.

آماده شدن برای جراحی

قبل از جراحی با جراح ملاقاتی خواهید داشت و او در مورد موارد زیر از شما سوال خواهد پرسید:

 1. سابقه پزشکی و داروهای مصرفی
 2. بررسی کردن مفصل هیپ شما و توجه به این که تا چه اندازه قادر هستید مفصل خود را حرکت دهید و همچنین پزشک میزان مقاومت آن و عضلات اطراف آن را ارزیابی خواهد کرد.
 3. تجویز آزمایش خون و عکس‌برداری با اشعه ایکس؛ MRI به ندرت نیاز است.

بهتر است در طول مدت معاینه شدن و ارزیابی فیزیکی از پزشک در مورد جراحی خود سوال بپرسید. از او در مورد داروهایی که باید از خوردن آن‌ها قبل از جراحی اجتناب کنید یا ادامه دهید سوال کنید؛ چون تنباکو و دخانیات دوران ریکاوری را طولانی می‌کند در نتیجه از مصرف آن و محصولات آن حداقل برای دو ماه بعد از جراحی بپرهیزید. اگر نیاز است که ترک کنید حتما در این باره با پزشک خود مشورت کنید؛ درمان‌های دندانپزشکی انجام ندهید برای مثال حداقل دو هفته قبل از جراحی از سفید کردن دندان‌ها بپرهیزید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
healthlinemayoclinic
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا