مامایی

تفاوت اصلی بین ماما و متخصص زنان و زایمان چیست؟

۰
(۰)

زنانی که قصد بارداری دارند یا در دوران بارداری خود به سر می‌برند ممکن است که به خوبی تفاوت بین یک ماما و متخصص زنان و زایمان را نداند و داشتن اطلاعات کافی در مورد وظایف هر کدام به مادر در انتخاب ماما یا متخصص زنان و زایمان کمک می‌کند. خانه پزشک ایرانیان قصد دارد در این مقاله ضمن معرفی هر کدام به طور کامل تفاوت‌ بین ماما و متخصص زنان و زایمان را توضیح دهد.

تفاوت بین ماما و متخصص زنان و زایمان
تفاوت بین ماما و متخصص زنان و زایمان

متخصص زنان و زایمان

متخصص زنان و زایمان پزشکی است که در زمینه بارداری، تولد و باروری زنان متخصص است، اگرچه پزشکان دیگر توانایی به دنیا آوردن کودک را دارند اما بسیاری از زنان به متخصص زنان و زایمان مراجعه می‌کنند؛ متخصص زنان و زایمان از مادر در دوران بارداری مراقبت می‌کند و همچنین مراقبت‌هایی که یک زن در طول دوران زندگی به آن نیاز دارد را انجام می‌دهد از جمله انجام تست سالانه پاپ اسمیر(Pop test) یا تست سرطان دهانه رحم؛ متخصص زنان و زایمان تحصیلات خود را در دانشکده پزشکی به اتمام رسانده است و در زمینه سلامت قبل از بارداری، بارداری، درد زایمان و تولد نوزاد، مشکلات سلامتی بعد از تولد، ژنتیک و مشاوره ژنتیک در طول دوران تحصیل آموزش دیده ‌است.

مطالب بیشتر: مسئولیت ماما چیست؟

متخصص زنان و زایمان

وظایف متخصص زنان و زایمان

در طول دوران بارداری متخصص زنان و زایمان شما موارد زیر را انجام خواهد داد:

 1. سلامتی مادر، رشد و سلامتی جنین را به طور پیوسته و منظم مورد بررسی قرار می‌دهد که برای انجام این کار از سونوگرافی و دیگر آزمایش‌ها کمک می‌گیرد
 2. به طور پیوسته شرایطی را که ممکن است در طول بارداری در سلامت جنین تاثیر گذار باشد، مورد بررسی قرار می‌دهد این شرایط عبارتند از فشار خون بالا، دیابت، عفونت و اختلالات ژنتیکی
 3. به مادر در مورد رژیم غذایی، ورزش، داروها و مراقبت از سلامت توصیه‌هایی خواهد کرد
 4. در درمان تهوع صبحگاهی، درد پاها و کمر، سوزش سر معده و دیگر مشکلات معمول دوران بارداری به مادر کمک خواهد کرد
 5. به سوالات مادر در مورد بارداری و رشد جنین جواب خواهد داد
 6. اتفاقات امکان پذیری که حین زایمان و سقط جنین رخ خواهد داد را برای مادر توضیح خواهد داد

همچنین متخصص زنان و زایمان شما:

 1. نوزاد شما را به دنیا خواهد آورد
 2. سلامت شما را در زمانی که در دوران نقاهت هستید کنترل خواهد کرد

تیم همکار با متخصص زنان و زایمان

پزشک متخصص زنان و زایمان نقش مهم و کلیدی قبل، حین و بعد از بارداری به عهده دارد؛ متخصصان زنان با پرستاران، ماما‌ها، دستیاران پزشک و دیگر متخصصان برای مراقبت از مادر باردار همکاری می‌کنند، ممکن است که شما اعضای این تیم را در موارد مختلف ببینید و با آن‌ها آشنا شوید؛ متخصص زنان به والدین توصیه می‌کند که اطلاعات لازم در مورد دوران بارداری و لحظه زایمان را از طریق پرستاران و دیگر تعلیم دهندگان کسب کنند؛ زمانی که روز زایمان فرا می‌رسد پرستاران به شما کمک خواهند کرد و متخصص زایمان وضعیت سلامت شما و نوزاد را بررسی خواهد و هنگامی که به طور کامل برای زایمان آماده باشید، نوزاد را به دنیا خواهد آورد.

تیم همکار با متخصص زنان و زایمان

علت نیاز به متخصص زنان و زایمان

پزشک خانواده و ماما می‌توانند در دوران بارداری به شما کمک کنند و مراقبت‌های لازم را انجام دهند اما در موارد خاص نیاز به وجود متخصص زنان و زایمان است، این موارد خاص شامل موارد زیر هستند:

 1. اگر سن مادر بالای ۳۵ سال باشد یا بارداری او با خطر زیادی همراه باشد حتما باید به متخصص زنان مراجعه کند و در دوران بارداری تحت نظر او باشد
 2. برخی از زنان که خطر بارداری در آن‌ها بسیار زیاد است از داروهای مخصوصی باید استفاده کنند که مصرف این داروها حتما باید طبق دستور و توصیه پزشک متخصص انجام شود
 3. اگر مادری در دوران بارداری خود تحت نظر پزشک خانواده یا یک ماما باشد و مشکلی حین بارداری ایجاد شود او را به یک متخصص زنان و زایمان ارجاع خواهند داد

ماما

ماما، متخصص سلامت است که به مادر در حین درد زایمان، زایمان و بعد از تولد نوزاد کمک خواهد کرد؛ ماماها ممکن است که در مراکز تولد نوزاد یا در خانه به مادر کمک کنند تا نوزاد خود را به دنیا آورند اما اکثر آن‌ها در بیمارستان‌ها فعال هستند؛ مادرانی می‌توانند از ماما حین بارداری خود کمک بگیرند که هیچ مشکلی آن‌ها را تهدید نمی‌کند و بارداری عادی دارند.

وظایف ماما

وظایف ماما

همانند یک متخصص زنان و زایمان، ماما می‌تواند از مادر قبل، حین و بعد از دوران بارداری مراقبت کند و از جمله وظایف او می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. طرح یک برنامه برای خانواده و مراقبت از آن‌ها
 2. آموزش به خانواده در مورد دوران بارداری و مراقبت‌هایی که باید از مادر شود
 3. رصد کردن سلامت جسمی و روحی مادر
 4. کمک به مادر و آماده کردن او برای زایمان
 5. توصیه‌هایی در مورد رژیم غذایی، ورزش و سلامت به مادر
 6. آموزش و مشاوره مادر در مورد بارداری، زایمان و نوزاد
 7. حمایت روحی و فیزیکی از مادر حین زایمان و درد زایمان
 8. توانایی به دنیا آوردن نوزاد
 9. ارجاع مادر به پزشک متخصص در صورت نیاز

ماما و تیم پزشکی

ماما‌ها باید با متخصصان زنان و زایمان در ارتباط باشند و در صورت نیاز از آن‌ها مشاوره بگیرند، ماما در صورتی که مشکلی مشاهده کند مادر را به پزشک متخصص ارجاع خواهد داد، همچنین ممکن است که با دیگر ماماها در ارتباط باشد و از آن‌ها هنگام تولد نوزاد کمک بگیرد.

ماما و تیم پزشکی

تفاوت بین ماما و متخصص زنان و زایمان

هر دو فرد (ماما و متخصص زنان) آموزش‌های لازم را حین تحصیل خود برای مراقبت از یک مادر باردار دریافت کرده‌اند و مهم‌ترین امر هنگام انتخاب ماما یا متخصص این است که شما با او احساس راحتی و امنیت داشته باشید و حتی اگر احساس نیاز می‌کنید امری قابل قبول است که با هر دو ملاقات داشته و تحت نظر هر دو باشید، در نهایت خانه پزشک ایرانیان به شما توصیه می‌کند که فردی را انتخاب کنید که برای شما و نوزادتان بهترین گزینه باشد؛ متخصص زنان و زایمان با بیمارستان همکاری می‌کند و جراحی‌های زایمان مانند سزارین را انجام می‌دهد، توانایی تجویز دارو را دارد و قادر به تجویز راه‌های پیشگیری از بارداری است اما ماما با بیمارستان‌ها یا مراکز تولد کودک همکاری دارد و حتی می‌تواند به مادر کمک کند که در خانه زایمان داشته باشد، توانایی تجویز دارو دارد و او هم می‌تواند راه‌های پیشگیری از بارداری را تجویز کند.

متخصص زنان و زایمان و ماما دو شغل وابسته و مرتبط با یکدیگر هستند که هر دو هنگام زایمان و بارداری با یکدیگر همکاری می‌کنند؛ طبق بررسی‌های انجام شده توسط خانه پزشک ایرانیان در برخی موارد خاص که مادر شرایط خاصی دارد یا بیماری خاصی او را تهدید می‌کند باید تحت نظر یک پزشک متخصص زنان و زایمان قرار بگیرد و به صورت پیوسته و منظم وضعیت سلامت او و جنین مورد بررسی قرار بگیرد تا از ایجاد هر گونه اتفاق ناخوشایند جلوگیری شود؛ در ایران زنان باردار به پزشک متخصص زنان مراجعه می‌کنند و هنگام زایمان پزشک متخصص به کمک ماما و دیگر دستیاران نوزاد را به دنیا خواهد آورد اما اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که دور از پزشک متخصص هستید ماما‌ می‌تواند به شما بسیار کمک کند و فقط در موارد ضروری شما را به پزشک متخصص ارجاع دهد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
webmd
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا