جراحی زیبایی
موضوعات داغ

جراحی بینی استخوانی؛ مزایا و هزینه

نکات برگزیده مطلب
 • جراحی بینی از جمله عمل‌های زیبایی متداول است برخی از افراد به دلیل ایجاد پل بر روی بینی تصمیم به جراحی آن می‌گیرند پل معمولا بر روی بینی های استخوانی ظاهر می‌شود با جراحی می‌توان پل بینی را از بین برد و در بینی تقارن و در صورت تعادل ایجاد کرد خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به بررسی جراحی بینی استخوانی پرداخت.
۰
(۰)

هنگام مراجعه به جراح برای مشاوره قبل از عمل بینی، اولین چیزی که جراح به آن توجه خواهد کرد، مدل بینی‌های فرد است. بینی‌ها بطور کلی دارای دو مدل استخوانی و گوشتی هستند، هرچند که برخی از پزشکان عقیده دارند، بینی برخی افراد بین این دو حالت است، یعنی نه کاملا استخوانی است و نه گوشتی محسوب می‌شود. اما در کل همان دو نوع دسته بندی بینی درنظر گرفته می‌شود. بر اساس نوع بینی، عمل بینی هم به دو دسته جراحی بینی استخوانی و جراحی بینی گوشتی تقسیم بندی می‌شود. حال این سوال پیش می‌آید ویژگی بینی استخوانی چیست و جراحی بینی استخوانی چه تفاوتی با بینی گوشتی دارد؟ بینی‌های استخوانی معمولا دارای پوستی نازک، روزنه کم و همچنین قوز و برآمدگی هستند، بطوریکه این قوز بینی بخوبی قابل تشخیص است و در چهره فرد بخوبی به چشم می‌آید. از اینرو هدف بسیاری از افراد دارای این نوع بینی از عمل بینی، درواقع برداشتن قوز بینی استخوانی خود است. خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به بررسی نحوه عمل بینی استخوانی، مراقبت‌های بعد از آن، ویژگی‌های بینی استخوانی و یکی از پرتعدادترین سوالات یعنی هزینه عمل بینی استخوانی و … پرداخته است.

آماده سازی بیمار قبل از جراحی بینی استخوانی

قبل از جراحی زیبایی بینی باید با جراح خود در مورد علت و تمایل به جراحی صحبت کنید در جلسه مشاوره به موارد زیر پرداخته خواهد شد:

سابقه پزشکی

مهمترین سوالی که پزشک از بیمار خواهد پرسید در مورد جراحی‌های سابق او است، در مورد انسداد بینی، جراحی‌ها و داروهای مورد استفاده خواهد پرسید اگر از اختلال خونریزی مانند هموفیلی رنج می‌برید ممکن است که گزینه مناسبی برای جراحی نباشید.

آماده سازی بیمار قبل از جراحی بینی

معاینه فیزیکی

پزشک به طور کامل بینی بیمار را مورد بررسی قرار خواهد داد و آزمایش‌هایی نیز برای بیمار تجویز خواهد کرد همچنین درون و بیرون از بینی را به خوبی معاینه خواهد کرد از این طریق تغییرات مورد نیاز را یادداشت خواهد کرد.

عکس برداری

در مطب پزشک از زوایای مختلف از بینی عکس برداری خواهد شد و سپس با استفاده از آن‌ها و به کمک کامپیوتر ظاهر نهایی بینی را به بیمار نشان خواهد داد.

صحبت در مورد انتظارات بیمار

پزشک در مورد عللی که فرد را ترغیب به جراحی کرده است خواهد پرسید و جنبه‌های مختلف جراحی را برای بیمار آشکار خواهد کرد زیرا این که بیمار متوجه باشد چه مسیری را انتخاب کرده است و در نهایت به چه نتیجه‌ای می‌رسد بسیار مهم است.

غذا و داروهای مصرفی

از مصرف داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن برای دو هفته قبل و بعد از جراحی خودداری کنید زیرا این نوع داروها رقیق کننده خون هستند و موجب افزایش خونریزی خواهند شد همچنین از مصرف داروهای گیاهی خانگی بپرهیزید؛ سیگار کشیدن را متوقف کنید زیرا دوران ریکاوری را به تاخیر خواهد انداخت و خطر ابتلا به عفونت را افزایش خواهد داد.

مطالب بیشتر: عوارض جراحی بینی

بهترین زمان برای جراحی بینی استخوانی

بهترین زمان برای انجام عمل بینی استخوانی به مواردی بستگی دارد از جمله:

از نظر فیزیکی بینی به طور کامل رشد کرده باشد:

جراحی باید زمانی انجام شود که بینی به طور کامل رشد کرده باشد به یاد داشته باشید ممکن است بینی به رشد نهایی خود رسیده باشد اما رشد اجزای بینی ادامه خواهد داشت.

رسیدن به بلوغ روانی:

برخی از افراد ممکن است تصمیمی گرفته باشند اما بلافاصله تغییر عقیده دهند در نتیجه باید فرد به صورت شخصی به این نتیجه رسیده باشد که تمایل به انجام جراحی زیبایی بینی استخوانی دارد.

علل تغییر شکل بینی استخوانی

علل تغییر شکل بینی استخوانی

افرادی که دارای بینی استخوانی هستند به دلیل وجود قوز بینی از زیبایی خود رضایت کامل ندارند ایجاد قوز بینی می‌تواند ژنتیکی یا به دلیل رشد بیش از اندازه غضروف بینی باشد؛ گاهی ضربه‌های سخت که در دوران جوانی به بینی وارد می‌شوند موجب افزایش رشد زیاد غضروف بینی و در نتیجه ایجاد پل یا قوز می‌شود قوز بینی تقارن بینی را مخصوصا از نمای بغل بر هم می‌زند همچنین می‌تواند تناسب صورت را از بین ببرد و یکی از علت‌های جراحی باشد بینی‌های گوشتی به دلیل بافت زیاد بینی موجب عدم رضایت افراد می‌شوند در حالی که بینی‌های استخوانی به دلیل مشکلات غضروف و زیاد بودن استخوان صاحبان خود را آزرده می‌کنند.

روش درمان

روش‌های زیادی برای رفع نقص بینی استخوانی وجود دارد در روشی با تزریق مواد خاصی به غضروف بینی پل آن را از بین می‌برند این روشی عالی و قابل قبول برای افرادی است که از جراحی هراس دارند می‌توان از روش‌های قدیمی‌تر برای رفع این مشکل استفاده کرد این نوع جراحی تحت بی‌هوشی کامل انجام می‌شوند و بیمار بعد از چند روز مرخص می‌گردد و برای چند هفته باید از آرام‌بخش استفاده کند.

مطالب بیشتر: جدیدترین روش جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی طبیعی

بعد از جراحی باید به میزان کافی استراحت کنید و سر خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید با این کار از خونریزی و تورم بینی جلوگیری خواهید کرد,به دلیل تورم و آتل‌های درون بینی ممکن است که احساس گرفتگی کنید در بیشتر موارد آتل‎های درون بینی برای چندین روز باقی خواهند ماند زیرا به محافظت از بینی کمک خواهند کرد خونریزی‌های خفیف و ترشح مخاط از بینی برای چند روز بعد از جراحی امری عادی است پانسمانی را برای جذب ترشحات با چسب به زیر بینی خواهند چسباند پانسمان را پزشک تعویض خواهد کرد و مراقب باشید که با دستمال یا پد بینی خود را محکم فشار ندهید از انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های سنگین خودداری کنید بهتر است تا زمانی که بینی پانسمان است حمام نروید و تنها بدن را تمیز کنید از غذاهای حاوی فیبر استفاده کنید مانند میوه‌ها و سبزیجات با این کار از یبوست نیز جلوگیری خواهید کرد زیرا یبوست موجب ایجاد فشار در ناحیه جراحی شده خواهد شد هنگام مسواک زدن فک بالا را به آهستگی مسواک بزنید لباس گشاد بپوشید.

احتمال عود استخوان بینی بعد از عمل بینی استخوانی

طبق بررسی‌های خانه پزشک ایرانیان، عود استخوان بینی بعد از جراحی یک اتفاق بسیار نادر است و با انجام مراقبت‌های مورد نیاز می‌توان احتمال آن را به حداقل رساند جراح به کمک نرم‌افزار می‌تواند ظاهر نهایی بینی را شبیه سازی کند و بیمار می‌تواند میزان تقارن بینی را قبل از جراحی ببیند او نباید توصیه‌های پزشک و جراح خود را فراموش کند همچنین هر جراحی عوارض جانبی خاص خود را دارد عوارض جانبی جراحی بینی استخوانی طبیعی را به دو دسته تقسیم بندی می‌کنند:

 1. مشکلات تنفسی
 2. مشکلات ظاهری

کاهش اندازه طبیعی بینی می‌تواند موجب کاهش مسیر تنفس و عبور اکسیژن شود در نتیجه بعد از جراحی ممکن است مشکلات تنفسی فرد را اذیت کند و او را مجبور سازد که از راه دهان نفس بکشد کاهش قدرت بویایی، خشکی گلو حین خواب تنفس پر سر و صدا از جمله عوارض جانبی جراحی بینی استخوانی فانتزی است؛ انسداد مسیر تنفس می‌تواند به دلیل موارد زیر باشد:

احتمال عود استخوان بینی بعد از جراحی

انسداد بینی حین جراحی زیبایی اصلاح نمی شود:

اگر انحرافی در تیغه بینی وجود دارد که موجب تنگی مسیر تنفس شده است باید قبل از عمل زیبایی برطرف شود زیرا جراحی زیبایی به رفع مشکل انحراف نمی‌پردازد و با کوچک تر کردن بینی این مشکل بزرگ‌تر خواهد شد حتی اگر انحراف کوچک باشد می‌تواند مشکلاتی را زمان جراحی ایجاد کند.

التهاب درونی سوراخ بینی:

علت آن می‌تواند آلرژی یا سینوس باشد که این دو مورد موجبات انسداد بینی را فراهم خواهند کرد.

چسبندگی:

دستکاری بیش از حد بینی حین جراحی می‌تواند به مخاط بینی آسیب وارد کند و اگر این جراحات به هم نزدیک باشند ممکن است که در دوره بهبود به هم بچسبند و در نهایت موجب انسداد بینی گردند.

 1. سفت و سخت شدن سوراخ‌های بینی
 2. از بین بردن بخش زیادی از غضروف بینی
 3. خطرات جراحی بینی

مانند دیگر جراحی‌ها عمل بینی استخوانی طبیعی نیز می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد:

 1. خونریزی
 2. عفونت
 3. واکنش نسبت به بی‌هوشی
 4. ایجاد مشکل در تنفس
 5. بی‌حسی دائمی در اطراف بینی
 6. عدم تقارن بینی
 7. درد، تغییر رنگ و تورم
 8. اسکار یا جای زخم
 9. نیاز به جراحی دوباره

ویژگی های بینی استخوانی

در بینی استخوانی پوست بسیار نازک‌تر، چربی ذخیره شده در بینی اندک و روزنه آکنه وجود ندارد در این نوع بینی غضروف بزرگ‌تر است افرادی که دارای بینی استخوانی هستند می‌توانند انواع مختلفی از جراحی‌های بینی طبیعی را انجام دهند به عنوان مثال فانتزی و نیمه فانتزی کار کردن بر روی بینی استخوانی به دلیل وجود ناهنجاری‌های غضروف کار ساده‌تری است زیرا در این نوع بینی غضروف وجود دارد و اصلاح آن کار ساده‌تری برای جراح است تا این که او بخواهد غضروف مورد نیاز را از دیگر قسمت‌های بدن تهیه کند مشابه کاری که در بینی‌های گوشتی انجام می‌دهند بینی استخوانی از ایده‌آل ترین بینی‌ها برای جراحی محسوب می‌شود زیرا پوست بینی نازک است و استخوان آن قوی و در بیشتر مواقع نتیجه حاصل از جراحی بینی استخوانی غضروفی رضایتمند‌تر خواهد بود.

برجسته ترین خصوصیات بینی استخوانی

برجسته ترین خصوصیات بینی استخوانی برآمدگی، کشیدگی و سطح نامتقارن آن است این مشکلات بر زیبایی و تقارن چهره تاثیر بسزایی خواهند داشت گاهی عدم تقارن ایجاد شده در بینی به دلیل صدمه‌ها ناگهانی و تصادف رخ می‌دهد؛ ساختار بینی استخوانی مانند هرم است و نسبت به بینی گوشتی انعطاف‌پذیرتر است بنابراین همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم جراحی این نوع بینی برای جراح آسان‌تر و نتیجه نهایی خوشایند‌تر خواهد بود یک جراح با تجربه با جراحی زیبایی می‌تواند به راحتی مشکل این نوع بینی را برطرف سازد و تمام تمرکز خود را بر روی اصلاح پل بینی بگذارد انعطاف پذیری بینی نقش مهمی در جراحی بازی خواهد کرد و با توجه به حجم غضروف، جراح از حجم غضروف، کم یا به آن اضافه خواهد کرد.

خاصیت کشسانی پوست بینی نیز یکی دیگر از فاکتورهای مهم است در بینی استخوانی پوست خاصیت کشسانی بالایی دارد در حالی که در بینی گوشتی اینگونه نیست و به همین دلیل جراحی زیبایی بینی گوشتی زیاد موثر نخواهد بود در نتیجه در صورتی که بینی گوشتی است و تمایل به انجام جراحی زیبایی دارید ابتدا باید به دنبال یافتن یک جراح با تجربه باشید.

رایج‌ترین روش برای از بین بردن ضایعه ایجاد شده بر روی پل بینی استفاده از استتوسکوپ است این وسیله مانند یک قلم است و بخش اضافی غضروف را می‌تراشد و ضمن ایجاد انحنای مناسب موجب زیبایی بینی می‌گردد؛ مشکل متداول بینی استخوانی پل آن است.

مطالب بیشتر: جراحی باز و بسته بینی

هزینه جراحی بینی استخوانی در کلینیک های معتبر

برای تعین هزینه جراحی اول از همه بین باید توسط جراح معاینه شوید و با توجه به وجود یا عدم وجود مشکلاتی مانند پولیپ بینی، مشکلات تنفسی، پوست بینی و نوع آن هزینه جراحی برآورد شود اما به طور کلی هزینه جراحی بینی استخوانی طبیعی که تنها دارای یک قوز کوچک بر روی بینی است نسبت به هزینه جراحی بینی گوشتی کمتر خواهد بود در سال ۹۹ هزینه جراحی حدود ۱۴ میلیون برآورد شد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
mayoclinicdrkazemi
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا