جراحی زیبایی

جراحی بینی گوشتی – بررسی مراحل این روش از عمل بینی

نکات برگزیده مطلب
 • اگرچه جراحی پلاستیک یک روش نسبتا ایمن و بی‌خطر است اما بهبود آن نیاز به زمان دارد، بی‌حسی و تورم ناشی آن برای چند ماه همراه شما خواهد بود هر چند به طور کامل بعد از چند هفته دوران ریکاوری تمام خواهد شد اما تاثیر آن به صورت خفیف برای چند ماه باقی خواهد ماند خانه سلامت پزشک ایرانیان در این مقاله تمام جوانب جراحی بینی گوشتی را مورد بررسی قرار داد.
۰
(۰)

جراحی زیبایی بینی در سراسر جهان پرکاربردترین عمل زیبایی محسوب می‌شود. این روزها افراد زیادی به انجام عمل بینی اقدام می‌کنند و در واقع می‌توان گفت به یک اپیدمی بین افراد تبدیل شده است. چه بسا افرادی را اطرافمان می‌بینیم که بینی آن‌ها مشکل خاصی ندارد اما بینی خود را عمل می‌کنند. بینی افراد بطورکلی به دو نوع بینی گوشتی و بینی استخوانی تقسیم می‌شود و باید بگوییم که جراحی بینی گوشتی و جراحی بینی‌های استخوانی هم متفاوت از یکدیگر است. در واقع متد و مراحل جراحی یکی است اما کارهایی که پزشک حین عمل، روی بینی انجام می‌دهد، متفاوت است. بسیاری از پزشکان اذعان دارند که جراحی بینی گوشتی سخت‌تر از بینی استخوانی است و می‌توان بینی استخوانی را به هر مدل دلخواهی درآورد اما در بینی گوشتی دست پزشک بسته‌تر است. هرچند که با پیشرفت تکنولوژی در این زمینه عمل بینی گوشتی هم با موفقیت و به‌خوبی انجام می‌شود. حال این سوال پیش می‌‌آید که روش تشخیص بینی گوشتی از بینی استخوانی چیست؟ خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به موضوع جراحی بینی گوشتی پرداخته است. شما با مطالعه این مقاله پاسخ بسیاری از سوالات خود را خواهید گرفت.

جراحی زیبایی بینی چه نواقصی را بر طرف خواهد کرد؟

 1. اندازه بینی که تناسبی با دیگر اجزای صورت ندارد.
 2. قوز بینی یا اندازه و محل قرار گرفتن سوراخ بینی
 3. برآمدگی‌ها یا فرورفتگی‌های قابل مشاهده بر روی بینی
 4. نوک بینی بزرگ و گوشتی، افتاده، رو به بالا و بد فرم
 5. سوراخ‌های بینی بزرگ، عریض یا گوشه‌ها بینی که به سمت بالا جمع شده‌اند.
 6. عدم تقارن در سوراخ‌های بینی

جراحی زیبایی بینی چه نواقصی را بر طرف خواهد کرد؟

اگر توقع دارید که بینی کاملا متقارن داشته باشید باید بدانید که تمام افراد دارای کمی عدم تقارن در صورت خود به صورت طبیعی هستند در نتیجه ممکن است جراح موفق به ایجاد یک بینی کاملا متقارن نشود اگرچه هدف هر جراحی ایجاد تعادل و اصلاح مشکلات است.

اصلاح انحراف تیغه بینی گوشتی

جراحی بینی که به منظور اصلاح انحراف تیغه انجام می‌شود، نیاز به ارزیابی ساختار بینی به طور کامل و دقیق دارد زیرا هدف آن بهبود مسیر تنفس و عبور هوا است اصلاح تیغه بینی، یکی از معمول‌ترین مشکلات تنفس، با تنظیم ساختار بینی و مجراهای تنفسی به منظور بهبود مشکل و رسیدن به نتیجه مطلوب انجام می‌شود.

بهترین متقاضی جراحی زیبایی بینی گوشتی

جراحی زیبایی بینی یک عمل کاملا انفرادی است و باید آن را فقط به منظور رضایت شخصی خود انجام دهید و نباید برای خوشایند شخص دیگری یا برای شبیه شدن به تصویر ایده آلی که در ذهن دارید انجام دهید در نتیجه بهترین کاندید برای جراحی زیبایی بینی:

 1. فردی است که رشد و تغییر شکل چهره او متوقف شده است و در سنین نوجوانی قرار ندارد.
 2. از لحاظ فیزیکی شخصی سالم است.
 3. سیگاری نیست.
 4. اهداف او برای انجام جراحی منطقی است و تمایل به بهبود ظاهر خود دارد.

مشاوره قبل از جراحی بینی

طبق بررسی‌های خانه پزشک ایرانیان، در جلسه مشاوره قبل از جراحی بینی پزشک موارد زیر را بررسی خواهد کرد:

 1. هدف از جراحی بینی، برای بهبود ظاهر و تنفس
 2. شرایط پزشکی بیمار، حساسیت‌های دارویی و درمان‌های پزشکی که اخیرا انجام شده است.
 3. داروهای مصرفی، ویتامین‌ها، مکمل‌های گیاهی، الکل، تنباکو و مصرف مواد مخدر
 4. جراحی‌های سابق
 5. ارزیابی سلامتی عمومی بیمار و بررسی فاکتورهای خطر که ممکن است بیمار را تهدید کند.
 6. گزینه‌های که برای جراحی زیبایی بینی پیش روی بیمار است.
 7. معاینه و اندازه گیری صورت
 8. عکس برداری از صورت
 9. بحث پیرامون گزینه‌های موجود برای جراحی بینی
 10. توصیه درمان‌های قابل انجام
 11. بحث در مورد ظاهر نهایی بینی، خطرات یا عوارض جانبی آن

در جلسه مشاوره زمان آن است که از جراح پلاستیک خود سوال بپرسید و بسیار مهم و حیاتی است که در مورد تمام جوانب آن اطلاعات لازم را کسب کنید احساس اضطراب امری عادی است زیرا در آینده چهره‌ای جدید خواهید داشت از گفتن احساس خود در مورد جراحی پلاستیک احساس خجالت نداشته باشید.

خطرات جراحی زیبایی بینی

تصمیم به جراحی زیبایی بینی امری کاملا شخصی است باید در مورد تمام جوانب آن به خوبی فکر کنید و بدانید که برای رسیدن به هدف خود باید خطرات و عوارض جانبی احتمالی آن را بپذیرید از جمله خطرات آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خطر بی‌هوشی
 2. عفونت
 3. زمان‌بر بودن بهبود زخم‌ها
 4. تغییر حس در پوست بینی (بی‌حسی یا درد)
 5. سخت نفس کشیدن
 6. عدم رضایت از ظاهر مجرا‌های بینی
 7. تغییر رنگ پوست بینی و تورم
 8. امکان نیاز به جراحی دوباره

قبل از انجام جراحی بینی باید موارد زیر را رعایت کنید:

 1. انجام آزمایش‌های مورد نیاز
 2. دریافت داروهای مورد نیاز
 3. متوقف کردن سیگار

اجتناب از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل‌های گیاهی که موجب افزایش خونریزی می‌شوند جراحی بینی در کلینیک یا بیمارستان انجام خواهد شد حتما شخصی را به عنوان همراه با خود داشته باشید زیرا بعد از جراحی قادر به رانندگی نخواهید بود همچنین شب اول بعد از جراحی نیاز شدید به همراه خواهید داشت.

مراحل جراحی بینی گوشتی

مراحل جراحی بینی گوشتی

مرحله اول بیهوشی:

با بی‌هوش کردن بیمار تحمل جراحی را برای او راحت‌تر خواهند کرد که به دو صورت تزریق بیهوشی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود

مرحله دوم ایجاد برش:

جراحی بینی به دو صورت انجام می‌شود: بسته، به گونه‌ای که برش‌ها در قسمت درونی بینی ایجاد می‌شوند و باز که در این حالت با برش در دو طرف بینی شکافی بسیار باریک و کوچک ایجاد می‌کنند با این کار پوست روی بینی به طور کامل برداشته می‌شود تغییر شکل در بینی انجام می‌شود و دوباره به حالت ابتدایی خود بازگردانده خواهد شد.

مرحله سوم تغییر شکل بینی:

به طور کلی بینی‌های بزرگ را با برداشتن بخشی از استخوان و غضروف کوچک‌تر خواهند کرد در برخی از موارد برای جراحی این نوع بینی‌ها نیاز به پیوند غضروف است بیشتر از غضروف تیغه بینی به عنوان منبع غضروف مورد نیاز برای میانه بینی استفاده می‌شود در بعضی از موارد از غضروف گوش نیز استفاده خواهد شد.

مرحله چهارم اصلاح تیغه بینی:

اگر تیغه بینی نیاز به اصلاح داشته باشد با صاف و مستقیم قرار دادن آن در یک خط مشکل تنفسی را برطرف خواهند کرد.

مرحله پنجم بستن شکاف:

بعد از این که ساختار بینی را به شکل مورد نظر تغییر شکل دادند پوست بینی و بافت آن به مرحله اولیه بازگردانده خواهد شد و برش ایجاد شده را بخیه می‌زنند ممکن است برای تغییر شکل در بینی برش‌هایی در اطراف سوراخ‌های بینی ایجاد کنند.

مرحله ششم دیدن نتیجه:

برای چند روز پانسمان و گچ برای محافظت از بینی تا زمان بهبودی بر روی بینی باقی خواهد ماند.

ریکاوری بعد از جراحی بینی

ریکاوری بعد از جراحی بینی

در دوران ریکاوری پانسمان درون یا بیرون بینی برای حفاظت از بینی تا زمانی که کمی بهبودی ایجاد شود بر جای خود باقی خواهد ماند ورم بینی بعد از چند هفته کاهش خواهد یافت اما ممکن است به یک سال زمان برای درمان کامل آن نیاز باشد در این دوره زمانی ممکن است تغییراتی در ظاهر بینی خود مشاهده کنید که بعد به صورت دائمی و ثابت تبدیل شوند تورم ممکن است نوسان داشته باشد و بینی در صبح بعد از جراحی بیشترین مقدار تورم را دارد حتما از پزشک خود در مورد مراقبت‌های خاص بعد از جراحی بپرسید و همه را به طور کامل دنبال کنید.

ویژگی های بینی گوشتی

بینی گوشتی دارای ویژگی‌هایی مانند صاف، پوست ضخیم و چرب، جوش و غضروف ضعیف است این گروه از بینی‌ها معمولا دارای ظاهر زیبایی نیستند و سوراخ‌های بینی بزرگ هستند بینی‌های گوشتی دارای پوست ضخیم‌تری نسبت به بینی استخوانی هستند و غضروف آن‌ها ضعیف‌تر است پزشک معمولا غضروف را از بخشی از بدن برمی‌دارد و به بخش دیگری پیوند می‌زند در حقیقت بافت یک بخش کاهش و بافت بخش دیگر افزایش می‌یابد در برخی از موارد غضروف مورد نیاز را از گوش تهیه می‌کنند و به کمک آن بینی را جراحی کرده و شکل جدیدی به آن می‌دهند اما باید بدانید که جراحی نسبتا سختی خواهد بود اما این نوع جراحی و اضافه کردن غضروف به بینی احتمال بازگشت بینی به حالت قبل از عمل را بسیار کم خواهد کرد البته اگر پیوند غضروف و تقویت پایه آن به درستی انجام شود؛ پوست بینی و بافت‌های نرم زیرین که حاوی غدد و چربی تجمع یافته هستند در بینی گوشتی به دلیل نبود پایه و غضروف مناسب تغییر شکل داده‌اند و بر روی هم انباشته شده‌اند و گاهی بافت چربی تغییر شکل داده و موجب تغییر شکل نوک بینی می‌گردد، تورم بعد از جراحی در بینی‌های گوشتی بیشتر طول خواهید کشید که می‌تواند موجب فیبروز شود اما این مشکل قابل جلوگیری است به شرط این که به طور کامل از دستورهای پزشکی پیروی شود و بینی به درستی ماساژ داده شود و چسب‌های آن برای مدت طولانی‌تری بر روی بینی نگه داشته شود؛ جراح توصیه می‌کند که افراد دارای بینی گوشتی تحت جراحی عادی قرار گیرند زیرا به دلیل ضخامت پوست بینی اگر تمایل داشته باشند که بینی فانتزی شود ممکن است که نتیجه مطلوبی به دست نیاورند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی

بعد از جراحی بینی گوشتی نیاز است که به خوبی استراحت کنید و سر خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید و با این کار از خونریزی و تورم جلوگیری کنید. بینی ممکن است به دلیل تورم و وجود آتل در بینی دچار گرفتگی شود در بیشتر موارد اجزای قرار داده شده در بینی باید به مدت یک هفته در آن باقی بماند. آتل قرار داده شده در بینی برای محافظت از آن است؛ بعد از خارج کردن آتل تا چند روز بعد کمی خونریزی، ترشحات مخاطی و خون‌های لخته شده در بینی از آن خارج خواهند شد پس ممکن است که پزشک تکه‌های کوچک گاز با چسب به زیر بینی متصل کند.

مراقبت های ضروری بعد از عمل بینی

 1. از انجام فعالیت‌های سخت هوازی و پریدن خودداری کنید.
 2. وقتی که بینی پانسمان است بهتر است که فقط بدن خود را بشویید.
 3. از خارج کردن باز دم شدید از بینی خودداری کنید.
 4. غذاهای غنی از فیبر مصرف کنید مانند سبزیجات و میوه‌ها با این کار از ایجاد یبوست جلوگیری خواهید کرد زیرا یبوست به ناحیه جراحی شده فشار وارد خواهد کرد.
 5. از نشان دادن احساسات با حرکت عضلات صورت بپرهیزید به عنوان مثال خندیدن زیاد
 6. هنگام مسواک زدن سعی کنید به آهستگی فک بالا را مسواک بکشید و حرکت زیر لب بالا بسیار کند باشد.
 7. لباس‌هایی بپوشید که یقه باز باشند و نیازی به پوشیدن آن‌ها از سر نباشد.

هزینه جراحی بینی گوشتی در کلینیک های معتبر تهران

در بینی گوشتی به دلیل پوست ضخیم و پیچیده بودن فرایند جراحی هزینه آن معمولا بالاتر از بینی استخوانی است در سال ۹۹ هزینه این جراحی حدود ۱۵ میلیون برآورد شد اما با توجه به تخصص پزشک ممکن است کمی تغییر قیمت وجود داشته باشد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
plasticsurgery
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا