جراحی زیبایی

جراحی بینی – مراقبت ها، هزینه و عوارض جانبی

نکات برگزیده مطلب
 • در این مطلب توضیحات جامعی در مورد رینوپلاستی، ضرورت انجام و انواع روش‌های عمل بینی ارائه شده است، همچنین فرآیند انجام جراحی بینی به طور کامل تشریح و موارد لازم برای قبل از جراحی توضیح داده شده است، در آخر به مراقبت‌های لازم پس از جراحی و همچنین خطرات و عوارض جانبی این روش پرداخته شده است.
۰
(۰)

اگر از اندازه و شکل بینی خود ناراضی هستید یا به دلایل پزشکی در تنفس مشکل دارید، جراحی بینی راه حل اصلی است؛ این روش علاوه بر کاربردهای زیبایی فراوان می‌تواند کاربردهای حیاتی پزشکی نیز داشته باشد، از رینوپلاستی اغلب برای اصلاح اختلال در تنفس که به دلیل مشکلات ساختاری بینی ایجاد شده است، استفاده می‌شود؛ با این حال برخی دیگر از افراد ممکن است به دنبال تغییر در اندازه و شکل طبیعی بینی خود برای زیباتر به نظر رسیدن آن باشند. خانه پزشک ایرانیان اطلاعات جامع و مفیدی را در مورد عمل بینی برای شما آماده کرده‌اند.

اینفوگرافی جراحی بینی
اینفوگرافی جراحی بینی

بررسی قدم به قدم جراحی بینی

عمل بینی یک روش جراحی برای تغییر شکل یا بهبود عملکرد یا ظاهر بینی است، هدف از جراحی زیبایی بینی ممکن است تغییر شکل بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد؛ قسمت فوقانی ساختار بینی استخوانی است و قسمت پایین آن از جنس غضروف می‌باشد که این عمل جراحی می‌تواند باعث تغییر استخوان، غضروف، پوست یا هر سه مورد شود. انجام عمل بینی برای افرادی که دچار مشکلات تنفسی بینی هستند یک انتخاب معمول و ضروری است، علاوه بر این، این روش می‌تواند اندازه بینی را نسبت به سایر ویژگی‌های صورت متعادل کند. از روش رینوپلاستی می‌توان برای تغییر عرض بینی، پل، سوراخ‌های ‌بینی یا قوزها و فرورفتگی‌های بینی استفاده کرد. میزان تغییر بینی می‌تواند محدودیت‌هایی داشته باشد و نتیجه نهایی به اندازه بینی، وضعیت پوست و سن فرد بستگی خواهد داشت.

انواع جراحی بینی

جراحی بینی عملکردی و زیبایی دو دلیل و هدف جراحی بینی در افراد می‌باشد که هرکدام به دلایل مختلف و با روش‌های مختلفی انجام می‌شوند. در ادامه به بررسی جزئیات آن‌ها پرداخته‌ایم:

جراحی عملکردی بینی

عمل جراحی عملکردی بینی می‌تواند انواع ناهنجاری‌های جسمی را که مانع تنفس می‌شوند، مانند موارد ناشی از نقایص مادرزادی و اثرات ضربه بدنی اصلاح کند. با جابجایی مجدد و تغییر وضعیت غضروف و استخوان‌های بینی، جراح می‌تواند به تنفس صحیح بیمار کمک کند.

سایر علل پزشکی برای جراحی بینی شامل موارد زیر هستند:

اصلاح انحراف سپتوم بینی

تیغه بینی، سوراخ‌های بینی را به دو قسمت مجزا تقسیم می‌کند و از قسمت فوقانی بینی جایی که به جمجمه متصل می‌شود، شروع شده و تا انتهای سوراخ‌های بینی ادامه می‌یابد. در سپتوم(تیغه میانی) انحرافی به جای آن که تیغه بینی دو مجرای مساوی را ایجاد کند، به دلیل تغییر جهت به یک طرف حفره بینی، سوراخ‌ها به دو قسمت نامساوی تقسیم می‌شوند. عمل بینی می‌تواند سپتوم (تیغه میانی) انحرافی بینی را درمان کند.

عمل پولیپ بینی

پولیپ بینی شامل غده‌های خوش خیم نرم و ژله مانندی است که در مجاری بینی رشد می‌کنند و برای برداشتن آن‌ها، جراح ابزاری را وارد سوراخ بینی کرده و آن‌ها را به دقت خارج می‌کند، پولیپ بینی اغلب با آلرژی و تحریک همراه است.

اصلاح شکستگی بینی

شکستگی بینی به انواع مختلفی از عمل‌ها مانند استئوتومی، عمل اتصال مجدد و تنظیم مجدد استخوان نیاز دارد؛ بدون درمان، این شکستگی‌ها می‌توانند باعث انسداد تنفس، انحراف بینی یا بدشکلی آن شوند؛ جراح می‌تواند با استفاده از جراحی رینوپلاستی، شکستگی‌ها را درمان و از ایجاد مشکلات تنفسی بعدی جلوگیری کند.

هدف از جراحی بینی چیست؟

مشاهده این مطلب : جدید‌ترین روش‌ های جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی

هدف نهایی از جراحی زیبایی بینی، تقویت ظاهر آن است، این روش ممکن است به دلایل زیر انجام شود:

اصلاح بینی استخوانی

رادیکس به قسمت استخوانی و فوقانی بینی گفته می‌شود؛ رادیکس و غضروف زیرین ممکن است بزرگ باشند و باعث برجستگی بینی شوند، همچنین اگر رادیکس کم عمق باشد، می‌تواند باعث فرورفتگی بینی شود. با استفاده از عمل زیبایی بینی جراح می‌تواند با تراشیدن دقیق قسمت‌های برجسته، طول رادیکس را کاهش دهد، علاوه بر این، جراح ممکن است با استفاده از بخشی از غضروف‌های خود بیمار که از جای دیگر بینی گرفته می‌شوند، به ناحیه رادیکس حجم دهد.

اصلاح نوک بینی

برای تغییر نوک بینی، غضروف‌هایی که گاهی زیر نوک را تشکیل می‌دهند، برداشته می‌شوند؛ این کار معمولاً از طریق جراحی زیبایی بسته بینی انجام می‌شود.

صاف کردن بینی کج

اگر بینی کمی کج یا به یک طرف چرخش داشته باشد، جراح می‌تواند با تراش استخوان و غضروف یا جابجایی فیزیکی بافت‌ها، آن را صاف کند؛ همانند شکستگی بینی که به جراحی زیبایی بینی نیاز دارد، ممکن است پس از جراحی زیبایی بینی نیاز به استفاده از آتل باشد.

اصلاح بینی گوشتی

با دیدن بینی از زیر، سوراخ‌های بینی و نوک بینی، مثلثی را تشکیل می‌دهند، جراح در صورتی که عرض این ناحیه مثلثی شکل زیاد باشد، برای کاهش آن، دیافراگم هرمی شکل را تنظیم می‌کند، در واقع، با روش رینوپلاستی می‌توان عرض بینی که به آن بینی گوشتی گفته می‌شود را از طریق ایجاد شیب بیشتر در زاویه‌های این مثلث کاهش داد.

اصلاح سوراخ های بینی

تنظیم آلار ( برداشت بخشی از غضروف بینی) یک روش جراحی است که طی آن سوراخ‌های بزرگ بینی اصلاح می‌شوند، تنظیم آلار معمولاً همراه با کاهش عرض بینی انجام می‌شود.

روش های جراحی بینی

هر عمل بینی منحصر به فرد بوده و بیمارانی که به دنبال عمل بینی هستند، ممکن است با نیازها و انتظارات مختلفی روبرو شوند؛ در حالی که جراح برای عمل بینی مراحل اساسی را دنبال می‌کند، باید روش خاصی را برای بیمار برنامه ریزی و اجرا کند؛ بسته به نیازهای بیمار، ۴ نوع رینوپلاستی وجود دارد که خانه پزشک ایرانیان به طور کامل به آنها پرداخته است:

جراحی بینی به روش بسته

این روش محبوب‌ترین نوع عمل بینی است که در آن تمامی برش‌ها در داخل بینی پنهان می‌مانند و پس از بهبودی جای آن‌ها قابل مشاهده نخواهد بود؛ در این روش، بافت نرم بینی به سمت بالا برداشته شده و استخوان و غضروف در دسترس پزشک قرار می‌گیرد، سپس تغییرات لازم بر روی آن‌ها انجام می‌شود. عمل بینی به روش بسته نسبت به انواع دیگر آن کمتر تهاجمی بوده، بنابراین انتخاب آن مزایای مختلفی دارد، به عنوان مثال، تحریک بافت بینی و تورم در آن کمتر است، رینوپلاستی به روش بسته برای بیمارانی که نیاز به تغییرات ساختاری کوچکی دارند، بسیار مفید است.

انواع روش‌های جراحی بینی

جراحی بینی به روش باز

این روش برای بیمارانی که نیاز به عمل گسترده‌تری دارند، مفید است؛ در عمل زیبایی بینی به روش باز، جراح با ایجاد برش‌های کوچک در بین سوراخ‌های بینی و زیر بینی که به آن کلوملا گفته می‌شود، تغییرات لازم را ایجاد می‌کند. جراحی زیبایی بینی به روش باز به پزشک این امکان را می‌دهد تا پوست را از قسمت بزرگی از بینی حرکت داده و با بالا رفتن پوست بینی، دسترسی به داخل حفره بینی راحت‌تر شود و از این طریق تغییرات ساختاری لازم را اعمال کند، پس از ایجاد تغییرات، کلوملا بخیه زده می‌شود.

جراحی مجدد بینی

این روش پس از عمل اولیه بینی انجام می‌شود، به عنوان مثال، افرادی که پس از جراحی زیبایی بینی از نتایج عمل راضی نباشند ممکن است به طور مجدد تصمیم به جراحی بگیرند. یکی دیگر از دلایل جراحی اصلاحی بینی مشکلات تنفسی است، در برخی از موارد افراد بعد از عمل بینی اولیه، مشکلات تنفسی خفیف ایجاد می‌شوند، این روش می‌تواند انسدادهای کوچکی را که به طور تصادفی در جراحی اولیه رخ می‌دهند را برطرف کند.

مشاهده این مطلب : جراحی بینی استخوانی

آمادگی برای جراحی بینی

در ابتدا لازم است با یک جراح یا یک پزشک در مورد مناسب بودن جراحی زیبایی بینی برای خود مشورت کنید، این جلسه به طور کلی شامل موارد زیر است:

 1. سابقه پزشکی: مهم‌ترین سوالی است که پزشک از شما خواهد پرسید، علاوه بر این، پزشک در مورد سابقه پزشکی شما از جمله سابقه انسداد بینی، جراحی و هر دارویی که مصرف می‌کنید، سوال خواهد پرسید.
 2. معاینه فیزیکی: پزشک ممکن است یک معاینه کامل بدنی شامل انواع آزمایشات را توصیه کند، علاوه بر این، ممکن است ویژگی‌های صورت و همچنین شکل و فرم داخل و خارج بینی را نیز بررسی کند، معاینات فیزیکی این امکان را به پزشک می‌دهد که قبل از انجام عمل بینی، نحوه ایجاد تغییرات و همچنین ویژگی‌های جسمی مانند ضخامت پوست یا قدرت غضروف انتهای بینی را بررسی کند.
 3. انجام تصویربرداری: پزشک ممکن است از زوایای مختلف از بینی شما عکس بگیرد، این عکس‌ها ممکن است توسط نرم افزارهای رایانه‌ای ایجاد شود، در واقع، این عکس‌ها برای ارزیابی‌های قبل و بعد از عمل مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 4. صحبت درباره انتظارات شما از جراحی: در این جلسه پزشک در مورد انتظارات و اهداف شما از جراحی زیبایی بینی با شما صحبت خواهد کرد و چگونگی تاثیرگذاری جراحی زیبایی بینی را به طور کامل برای شما توضیح داده و شما را از عوارض جانبی احتمالی آگاه می‌کند.

فرآیند انجام جراحی بینی

عمل رینوپلاستی به بی‌هوشی عمومی نیاز دارد، در ابتدا داروهای بی‌هوشی به روش داخل وریدی و یا استنشاقی به بیمار داده می‌شوند، سپس پزشک بر اساس روش انتخابی ممکن است در داخل بینی یا در قسمت خارجی آن برش‌های کوچکی را ایجاد کند. جراح می‌تواند بسته به میزان نیاز از طریق برداشتن و یا جایگذاری استخوان بینی، ساختار آن را تغییر دهد؛ در صورت نیاز به جایگذاری غضروف برای تغییرات کوچک، جراح ممکن است از غضروف‌های گرفته شده از عمق بینی یا گوش در عمل رینوپلاستی استفاده کند، اما برای تغییرات بزرگتر، جراح می‌تواند از غضروف دنده‌ها، کاشت یا استخوان سایر قسمت‌های بدن استفاده کند. اگر تیغه بینی خم یا کج باشد، جراح برای بهبودی تنفس آن را اصلاح می‌کند، پس از ایجاد تغییرات لازم، جراح پوست و بافت بینی را به محل اصلی خود برگردانده و برش‌های بینی را بخیه می‌زند.

فرآیند انجام جراحی بینی

پس از جراحی زیبایی بینی، برای کاهش خطر خونریزی و تورم، باید در رختخواب استراحت و سرتان را بالاتر از سینه قرار دهید، بینی ممکن است به دلیل تورم یا به دلیل وجود پانسمانی که در داخل بینی قرار دارد دچار گرفتگی شود، در بیشتر موارد پانسمان داخل بینی ۱ تا ۷ روز پس از جراحی در جای خود باقی می‌ماند. خونریزی جزئی و ترشح مخاط برای چند روز پس از عمل بینی یا پس از برداشتن پانسمان امری رایج و بی‌خطر است.

مراقبت های لازم بعد از عمل بینی

برای کاهش احتمال خونریزی و تورم، متخصصان خانه پزشک ایرانیان ایران توصیه می‌کنند که اقدامات احتمالی زیر را رعایت کنید:

 1. از انجام فعالیت‌های سنگین مانند ایروبیک و دویدن خودداری کنید.
 2. تا زمان خارج کردن پانسمان داخلی از حمام کردن خودداری کنید.
 3. برای جلوگیری از یبوست، از غذاهای سرشار از فیبر مانند میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنید زیرا یبوست می‌تواند باعث ایجاد فشار در محل جراحی شود.
 4. از حالت‌های تغییر شدید چهره مانند خندیدن خودداری کنید.
 5. دندان‌های خود را به آرامی مسواک بزنید تا حرکت لب بالایی محدود شود.
 6. برای جلوگیری از ایجاد فشار بر روی بینی، حداقل به مدت ۴ هفته پس از جراحی زیبایی بینی از عینک‌های طبی و آفتابی استفاده نکنید.
 7. هنگام بیرون رفتن از خانه از کرم‌های ضدآفتاب به ویژه بر روی بینی استفاده کنید زیرا آفتاب شید می‌تواند باعث تغییر رنگ نامنظم و دائمی در پوست بینی شود.

مشاهده این مطلب : جراحی بینی گوشتی

عوارض جانبی احتمالی عمل بینی

عوارض جانبی احتمالی در رینوپلاستی بسیار نادر است اما مانند سایر روش‌های جراحی زیبایی ممکن است روی دهند؛ برخی از رایج‌ترین عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

 1. جای زخم یا اسکار: محل برش‌های ایجاد شده در جراحی باز بینی ممکن است پس از جراحی قابل مشاهده باشند.
 2. خونریزی خفیف: ایجاد خونریزی پس از عمل بینی بسیار نادر است اما در برخی موارد ممکن است به صورت خفیف و بلافاصله پس از جراحی روی دهد.
 3. عفونت: در صورت عفونی شدن محل زخم‌ها، ممکن است نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک باشد.
 4. تورم، کبودی و درد پس از عمل: برخی از تورم‌ها و کبودی‌های صورت به ویژه در اطراف چشم امری رایج و طبیعی است و معمولاً به مرور زمان از بین می‌رود.
 5. واکنش آلرژیک: واکنش‌های آلرژیک به ندرت روی می‌دهند، اما ممکن است به دلیل حساسیت به چسب، بخیه‌ها یا محلول‌ها ایجاد شود
 6. مشکلات تنفسی: مشکلات تنفسی در طول هفته اول بعد از عمل بینی به دلیل وجود پانسمان داخلی در بینی امری رایج است اما پس از خارج کردن پانسمان این مشکلات رفع می‌شوند.
 7. عدم تقارن بینی: گاهی اوقات ممکن است پس از بهبودی، بیمار متوجه عدم تقارن در ظاهر بینی شود.

هزینه جراحی بینی

پرطرفدارترین روش عمل بینی

در حال حاضر و طبق نظرسنجی های معتبر روش باز جراحی بینی، بهترین روش در این عمل می باشد زیرا که اکثر افراد متقاضی خواهان آن هستند و مورد تایید پزشکان مجرب عمل بینی قرار گرفته است.

هزینه جراحی بینی

هزینه عمل زیبایی بینی به عوامل مختلفی از جمله پیچیدگی جراحی، آموزش و تجربه جراح و همچنین کلینیکی که جراحی در آن انجام می‌شود، بستگی دارد؛ علاوه بر این، انجام آزمایشات اضافی و همچنین تجویز دارو توسط پزشک نیز می‌تواند بر هزینه‌های رینوپلاستی تاثیر داشته باشند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا