سلامت دندان
موضوعات داغ

خدمات ترمیمی دندان – انواع تکنیک‌های ترمیمی

۰
(۰)

دندانپزشکی ترمیمی اصطلاحی است که متخصصان دندانپزشکی برای توصیف طف گسترده‌ای از درمان‌های رایج ترمیم دندان‌های از دست رفته یا آسیب دیده مورد استفاده قرار می‌دهند، پر کردن دندان‌های پوسیده، تاج‌های دندانی، بریج‌ها و ایمپلنت‌ها گزینه‌های رایج ترمیم دندان به شمار می‌روند، هدف از انجام این درمان‌ها، علاوه بر بازگرداندن ظاهر لبخند، رفع مشکلات دهان و دندان است. در این مطلب اطلاعات جامع و کاملی در مورد روش ‌های ترمیم دندان توسط مجله سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان اراده شده است.

خدمات ترمیم دندان

خدمات ترمیم دندان شامل روش‌های مختلفی است که دندانپزشک می‌تواند با استفاده از آن‌ها دندان‌های از دست رفته را جایگزین کرده یا قسمت‌های از دست رفته ساختار دندان را ترمیم کند، ساختار دندان ممکن است به دلیل پوسیدگی، خراب شدن ترمیم قبلی یا شکستگی دندان از بین برود، در واقع تکنیک‌ های ترمیم دندان برای بازگرداندن ساختار و عملکرد دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خدمات ترمیم دندان
ترمیم دندان

انواع تکنیک‌های ترمیم دندان

ترمیم‌ دندان به دو نوع مستقیم و غیر مستقیم و ترمیم‌های داخل حفره‌ای و خارج حفره‌ای تقسیم می‌شوند:

ترمیم‌ دندان مستقیم و غیر مستقیم

در ترمیم مستقیم دندان از مواد پرکننده استفاده می‌شود، این مواد در ابتدا نرم هستند و با قرارگیری بر روی دندان، در آن سخت می‌شوند، این روش برای دندان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از پشتیبانی کافی برای دریافت ترمیم برخوردار باشند، آمالگام یا پرکننده‌های کامپوزیت نمونه‌هایی از ترمیم مستقیم هستند، در ترمیم غیر مستقیم، ابتدا مواد بر اساس شکل دندان ساخته شده و سپس بر روی آن قرار می‌گیرند، ترمیم غیر مستقیم معمولاً به دو جلسه احتیاج دارد، این در حالی است که ترمیم دندان به صورت مستقیم اغلب در یک جلسه انجام می‌شود.

ترمیم‌ دندان داخل حفره‌ای یا خارج حفره‌ای

ترمیم‌ دندان داخل حفره‌ای دندان در داخل ریشه دندان انجام می‌شود، به عنوان مثال پر کردن دندان پوسیده نمونه‌ای از ترمیم‌های داخل حفره‌ای به شمار می‌رود،  ترمیم‌های خارج حفره‌ای در خارج از کانال دندان انجام می‌شوند، به عنوان مثال قرار دادن تاج یا روکش بر روی دندان نمونه‌ای از این نوع درمان‌ها هستند.

انواع درمان‌های ترمیم دندان

برای آگاهی از انواع درمان‌های رایج ترمیم دندان با متخصصان خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

پر کردن دندان

پر کردن دندان برای درمان حفره‌های ایجاد شده دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد، در این روش دندانپزشک قسمت پوسیده دندان را برداشته و سپس حفره ایجاد شده را با مواد پر کننده پر می‌کند، علاوه بر این، از مواد پرکننده همچنین برای ترمیم دندان‌های شکسته یا دندان‌هایی که در اثر سایش نازک شده‌اند، استفاده می‌شود.

انواع درمان‌های ترمیم دندان

مراحل پرکردن و ترمیم دندان به صورت مستقیم

در این روش ابتدا دندانپزشک با استفاده از بی حسی موضعی دندان را بی حس می‌کند، در مرحله بعد با استفاده از ابزار مخصوص پوسیدگی روی دندان را از بین می‌برد؛ پس از حذف پوسیدگی، دندانپزشک حفره ایجاد شده را از وجود باکتری‌ها تمیز می‌کند، در نهایت حفره ایجاد شده با استفاده از مواد پرکننده پر شده و صیقل داده می‌شود.

مراحل پر کردن و ترمیم دندان به صورت غیر مستقیم

پرکردگی‌های غیر مستقیم مانند پرکردگی‌های مستقیم می‌باشند، با این تفاوت که در لابراتوار ساخته شده و سپس بر روی دندان قرار می‌گیرند، پرکردگی‌های غیر مستقیم زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که بخش بزرگی از ساختار دندان از دست رفته باشد و دندان برای پشتیبانی از پرکردگی دندان کافی نباشد، با این حال آسیب دیدگی دندان در حدی که نیاز به تاج داشته باشد، نمی‌باشد؛ در این روش ابتدا پوسیدگی دندان از بین رفته و سپس دندان‌ها با استفاده از یک ماده خمیری شکل قالب گیری می‌شوند و قالب به لابراتوار فرستاده می‌شود، پس از آماده شدن، ترمیم دندان بر روی دندان قرار می‌گیرد، انواع پرکننده‌های غیر مستقیم دندان شامل موارد زیر هستند:

 1. اینله دندان: این پرکننده‌ها تنها سطوح جونده دندان را شامل می‌شوند.
 2. انله دندان: این نوع پرکردگی‌ها گسترده‌تر بوده و لایه‌های بیشتری از دندان را پوشش می‌دهند.

تاج‌های دندان

تاج دندان برای پوشاندن دندان و به منظور بازیابی شکل، اندازه، استحکام وظاهر دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد، تاج‌ها پس از قرارگیری در محل خود، تمام قسمت قابل رویت دندان که در بالای خط لثه قرار دارند را کاملاً پوشش می‌دهند، تاج دندان برای درمان شرایط زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 1. محافظت از دندان تضعیف شده در برابر شکستن یا بازیابی قسمت‌های باقی مانده از ترک دندان
 2. ترمیم دندان‌های شکسته شده یا دندان‌هایی که دچار سایش شده‌اند
 3. پشتیبانی از دندان‌های دارای پرکردگی‌های بزرگ
 4. نگه داشتن پل‌ها در جای خود
 5. پوشاندن دندان‌های از دست رفته یا دندان‌هایی که دچار تغییر رنگ شدید شده‌اند
 6. پوشاندن ایمپلنت دندان

مطالب بیشتر: آبسه دندان

مراحل قرارگیری تاج بر روی دندان

قرار گیری تاج بر روی دندان معمولاً به دو جلسه نیاز دارد، جلسه اول شامل بررسی و آماده سازی دندان و جلسه دوم شامل قرار دادن دائمی تاج دندان است، در جلسه اول در صورت وجود پوسیدگی‌های گسترده، خطر عفونت یا آسیب پالپ دندان ابتدا درمان کانال ریشه انجام می‌شود، سپس سطح دندان و کناره‌های آن برای قرارگیری تاج تغییر تراش داده می‌شود، پس از تغییر شکل دندان، دندانپزشک با استفاده از خمیر مخصوص، قالب گیری دندان را انجام می‌دهد، قالب به آزمایشگاه فرستاده شده و تاج دندان ساخته می‌شود، سپس تاج دندان بر روی آن قرار می‌گیرد.

پل دندان

پل‌های دندانی، شکاف ایجاد شده توسط یک یا چند دندان از دست رفته را پر می‌کنند، پل دندان از دو یا چند تاج برای دندان‌های دو طرف شکاف تشکیل شده است، پل‌های دندان توسط دندان‌های طبیعی یا ایمپلنت پشتیبانی می‌شوند.

پل دندان

فواید پل‌های دندا‌ن

پل‌های دندانی می‌توانند موارد زیر را اصلاح کنند:

 1. بازیابی لبخند
 2. بازیابی توانایی جویدن و صحبت کردن
 3. تقسیم صحیح فشار در هنگام گاز گرفتن
 4. جلوگیری از حرکت دندان‌های باقیمانده

انواع پل‌های دندانی

پل‌های دندانی که برای ترمیم دندان‌های از دست رفته به کار می‌روند به سه نوع اصلی زیر تقسیم می‌شوند:

 1. بریج‌های سنتی: این روش شامل ایجاد تاج برای دندان یا کاشت در دو طرف دندان از دست رفته است، بریج‌های سنتی رایج‌ترین نوع پل‌های دندان هستند.
 2. بریج‌های یک طرفه: این نوع بریج‌ها تنها به یک دندان در کنار دندان از دست رفته متصل می‌شوند، این روش معمولاً به دلیل ایجاد فشار بر روی دندان‌های دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
 3. بریج مریلند: این نوع پل‌های دندانی به دو طرف دندان‌های کنار دندان از دست رفته متصل می‌شوند.

فرایند قرار گیری بریج دندان

در ابتدا، دندان‌های دو طرف دندان از دست رفته تراش داده می‌شوند، در مرحله بعد تاج دندان با استفاده از قالب دندان در لابراتوار ساخته می‌شود، بریج ساخته شده بر روی دندان قرار گرفته و توسط چسب مخصوص دندان محکم می‌شود، بریج‌های دندان شکاف ناشی از دندان‌های از دست رفته را پر می‌کنند.

مطالب بیشتر: خونریزی لثه

ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌های دندان جایگزین‌هایی برای ریشه دندان هستند، ایمپلنت‌ها پایه‌های محکمی برای دندان‌های مصنوعی ایجاد می‌کنند.

مزایای کاشت دندان

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط سایت سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان، مزایای کاشت دندان شامل موارد زیر هستند::

 1. بهبود ظاهر لبخند: ایمپلنت دندان ظاهری مانند دندان‌های طبیعی داشته و می‌تواند ظاهر لبخند را بهبود بخشد.
 2. بهبود گفتار: دندان‌های مصنوعی نامناسب می‌توانند در درون دهان بلغزند و باعث گفتار نادرست شوند، ایمپلنت دندان به بیمار این امکان را می‌دهد که بدون نگرانی از لغزش دندان صحبت کند.
 3. راحتی بیشتر: از آنجا که ایمپلنت‌های دندان در داخل فک قرار می‌گیرند، ناراحتی ناشی از دندان‌های مصنوعی متحرک را از بین می‌برند.
 4. بهبود سلامت دهان و دندان: ایمپلنت‌های دندانی مانند بریج‌های دندان نیازی به تراشیده شدن دندان ندارند، به همین دلیل دندان‌های کناری دندان از دست رفته دست ‌نخورده باقی می‌مانند، این امر باعث بهبود سلامت دهان در طولانی مدت می‌شود.
 5. ماندگاری بالا: ایمپلنت‌ها بسیار بادوام بوده و با مراقبت خوب می‌توانند تا آخر عمر دوام داشته باشند.

فرایند قرارگیری ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان پیچ کوچکی است که از تیتانیوم ساخته می‌شود، این پیچ در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد، سپس استخوان فک در اطراف پیچ رشد کرده و از این طریق ایمپلنت در فک لنگر می‌اندازد، روند بهبودی ایمپلنت دندان ممکن است از ۶ تا ۱۲ هفته به طول انجامد؛ پس از قرار گیری ایمپلنت در داخل فک، پایه کوچکی به پیچ متصل می‌شود تا ایمپلنت قابلیت نگهداری تاج دندان را داشته باشد، برای ساخت تاج دندان دندانپزشک قالب گیری دندان را انجام داده و آن را به لابراتوار می‌فرستد، پس از آماده سازی، تاج بر روی پایه ایمپلنت متصل می‌شود، تاج دندان مطابق با رنگ طبیعی دندان‌ها ساخته می‌شود.

مطالب بیشتر: جرم گیری دندان

پروتز دندان

پروتز دندان جایگزین متحرک برای ترمیم دندان های از دست رفته و بافت‌های اطراف آن است، پروتز دندان به دو نوع کامل و جزئی تقسیم می‌شود، از پروتزهای کامل برای شرایطی که تمام دندان‌ها از دست رفته باشند، استفاده می‌شود، در حالی که پروتزهای جزئی برای مواردی که برخی از دندان‌های طبیعی باقی مانده باشند، استفاده می‌شود.

دندان مصنوعی کامل

پروتزهای کامل می‌توانند شامل پروتزهای اختصاصی یا پروتزهای از پیش آماده باشند، این نوع پروتزها بعد از کشیدن دندان‌ها و بهبودی لثه قابل استفاده می‌باشند.

پروتزهای جزئی

پروتزها یا بریج‌های متحرک معمولاً شامل دندان‌های جایگزین متصل به پایه پلاستیکی صورتی رنگ می‌باشند، گاهی اوقات این پروتزها به قالب‌های فلزی متصل می‌شوند تا در داخل دهان ثابت بمانند، از این نوع پروتزها در شرایطی استفاده می‌شود که تعدادی از دندان‌های طبیعی در فک بالا و پایین باقی مانده باشند، پروتزهای جزئی بر خلاف تاج دندان، قابلیت جابجایی داشته و به دندان‌های اطراف متصل نمی‌شوند.

فرایند ساخت دندان‌های مصنوعی

روند ساخت پروتزهای مصنوعی مدت زمان فراوانی طول می‌کشد و به جلسات متعدد نیاز دارد، مراحل کلی ساخت پروتز دندان شامل موارد زیر است:

 1. قالب گیری فک و اندازه ‌گیری نحوه ارتباط فک‌ها با یکدیگر و فاصله بین آن‌ها
 2. دندان‌های مصنوعی با استفاده از قالب‌های مومی یا الگوهای پلاستیکی که شکل و موقعیت دقیق پروتز را ایجاد می‌کنند، ساخته می‌شوند.
 3. قرار دادن دندان مصنوعی در دهان

مواد مورد استفاده در تکنیک‌های ترمیم دندان

مواد مورد استفاده در تکنیک‌های ترمیم دندان

مواد مختلفی وجود دارند که برای ترمیم دندان ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، انتخاب این مواد به نیاز خاص هر بیمار، در دسترس بودن و تصمیمات دندانپزشک بستگی دارد، این مواد ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 1. آمالگام: آمالگام ماده‌ای محکم برای ترمیم پوسیدگی دندان است، آمالگام از ترکیب فلزاتی مانند نقره، قلع، مس، روی و جیوه ساخته می‌شود، این ماده برای بیشتر بیماران مقرون به صرفه بوده و به همین دلیل از محبوبیت بالایی برخوردار است، با این حال به دلیل رنگ مایل به سیاه آن، از نظر زیبایی شناسی قابل قبول نمی‌باشد.
 2. طلا: ترمیم دندان با طلا اگر به درستی انجام شود، دوام بسیار بالایی دارد، طلا ماده‌ای نرم بوده و به ترکیبات اضافی نیاز ندارد.
 3. رزین کامپوزیت: رزین‌های کامپوزیت موادی به رنگ دندان هستند که از دو جزء اصلی پلیمرها و ذرات سیلیس تشکیل شده‌اند، این مواد به مرور زمان دچار سایش شده و تغییر رنگ می‌دهند.
 4. یونومرهای شیشه‌ای: یونومرهای شیشه‌ای می‌توانند فلوراید آزاد کنند و از پوسیدگی دندان جلوگیری نمایند، با این حال، آن‌ها شکننده‌تر از سایر پرکننده‌ها بوده و به راحتی دچار فرسایش می‌شوند.
 5. سرامیک: سرامیک‌ها موادی همرنگ دندان هستند که از نظر زیبایی شناسی قابل قبول هستند، ترکیب سرامیک و فلزات تقویت شده عمر این پرکننده‌ها را افزایش می‌دهند.

مطالب بیشتر: جراحی لثه و فک

نتیجه گیری درباره ترمیم دندان

در این مطلب مجموعه خانه پزشک ایرانیان در ابتدا یک توضیح کلی از خدمات ترمیمی دندان و انواع تکنیک‌های آن اراده نموده است و سپس انواع درمان‌های ترمیم دندان به طور کامل تشریح و توضیح داده است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا