جراحی زیبایی

آموزش طرز صحیح خوابیدن بعد از لیپوماتیک

۰
(۰)

شاید شما یکی از افرادی هستید که چاقی موضعی دارید به این معنا که تنها بخش­‌هایی از بدن همانند شکم، ران، بازوها و یا سینه­‌ها چاق هستند در حالی که بقیه بدن اینگونه نبوده و در حالت تناسب قرار دارند. در چنین شرایطی اگر بخواهید رژیم غذایی بگیرید و یا ورزش سنگین انجام دهید تا این چربی­‌های اضافی از بین بروند، لازم است بدانید که اگر چه این کار به نفع اندام­‌های چاق خواهد بود و باعث لاغری آن­‌ها می­‌شود ولی چنین برنامه‌­ای به قیمت لاغرتر شدن سایر قسمت­‌های بدن تمام می­‌شود و نهایتا شما به تناسب اندام ایده‌آل نمی‌­رسید. در این موارد بهترین راهکار، عمل لیپوماتیک است. در این روش، چربی­‌های اضافی به صورت فیزیکی حذف می­‌شوند بدون اینکه بر روی سوخت و ساز بدن تاثیری داشته باشد. در نتیجه بدن به یک فرم مطلوب خواهد رسید. روند کار به این صورت است که بعد از استریل کردن بدن و بی‌حسی موضعی، سوراخ­‌هایی در اندام‌­های مورد نظر ایجاد شده و لوله کانولای دستگاه وارد آن‌­ها می­‌شود. با حرکات ضربه­‌ای لوله و افزایش دما، چربی به ذرات ریز تجزیه شده و ترشحات حاصل از بدن خارج می­‌گردد. بعد از اینکه کار تمام شد، محل زخم بخیه خواهد شد. از این پس باید مراقبت­‌های بعد از جراحی لاغری را شروع کنید.

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک بسیار مهم است و تاثیر زیادی در روند بهبود زخم‌­ها دارد. در آن مقاله تصمیم داریم نکاتی را پیرامون طریقه صحیح خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک توضیح دهیم. شاید این مطالب به نظر ساده برسند اما هر کدام از آن­‌ها به همان اندازه که به ترمیم سریع­‌تر زخم‌­ها کمک می­‌کنند، در صورت عدم رعایت منجر به آسیب جدی و از دست رفتن نتیجه جراحی خواهند شد.

نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک

همانگونه که گفته شد، بعد از اتمام عمل پیکرتراشی، مسئولیت شما شروع خواهد شد. از این پس باید توصیه­‌های متخصص را جدی بگیرید تا دچار عوارض بعد از عمل نشوید. یکی از مراقبت­‌ها، نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک است. این جراحی زیبایی دوره نقاهت طولانی مدت ندارد اما به هر حال شما به مدتی استراحت نیاز داشته و در این بین، نحوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی لاغری بسیار مهم است. چند نکته را رعایت کنید:

  1. تا زمانی که متخصص توصیه کرده است نباید به شکم بخوابید. تا مدتی بعد از عمل لیپوماتیک ترشحات از محل زخم­‌ها خارج می­‌شوند که حتی در زمان دوش گرفتن، باید به آرامی بدن را ماساژ دهید تا این مایعات از بدن بیرون بروند چون وجود ترشحات زمینه‌ساز عفونت خواهد شد. حال اگر به شکم بخوابید، این ترشحات داخل بدن جمع می­‌شوند. بهترین حالت خوابیدن بعد از جراحی لاغری، طاق باز است.
  2. البته اگر طاق باز خوابیدن برای شما سخت است، می‌­توانید به پهلو بخوابید و بین پاهای خود را یک بالش قرار دهید. اما حتما این سوال برای شما پیش آمده است که اهمیت استفاده از بالش بین پا در چیست؟ وجود بالش کمک می‌کند به دلیل فاصله بین پا و اختلاف ارتفاع، خون به خوبی در بدن جریان داشته باشد و سرعت ترمیم زخم­‌ها بالا برود. از سویی دیگر بهبود در سرعت چرخش خون در بدن، از لخته شدن خون جلوگیری می­‌کند.
  3. نحوه صحیح خوابیدن بعد از پیکرتراشی به گونه‌­ای است که محل جراحی، تحت فشار ناشی از وزن بدن قرار نداشته باشد چون در غیر این صورت نه‌تنها درد شدید خواهید داشت بلکه محل زخم کبود می­‌شود.

مطالب بیشتر: دلایل سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک

نحوه صحیح خوابیدن بعد از لیپوماتیک

اهمیت نحوه صحیح خوابیدن بعد از لیپوماتیک

تا این قسمت از مقاله متوجه شدید که نحوه صحیح خوابیدن بعد از لیپوماتیک نقش بسیار مهمی در روند بهبودی زخم و رسیدن به نتیجه مطلوب پیکرتراشی دارد. متاسفانه بارها با مراجعه‌کنندگانی برخورد داشته‌­ایم که علی‌رغم توصیه­‌های اکید متخصص، موضوع را جدی نگرفته و در زمان استراحت، نکاتی که گفته شد را رعایت نمی‌کنند. بهتر است بدانید اهمیت نحوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی لاغری در چیست و چرا باید تا مدتی به همانگونه که پزشک توصیه می‌کند استراحت کنید:

  1. در صورتی که به تازگی جراحی لاغری را انجام داده‌­اید، کافی است کمی به شکم بخوابید تا متوجه شوید چه درد شدیدی به سراغ شما می­‌آید. خوابیدن به شکم به معنی این است که کل وزن بدن به زخم­‌ها فشار می‌­آورند و این درد قابل تحمل نخواهد بود.
  2. در قسمت قبل بیان کردیم که بعد از پیکرتراشی، تا مدتی خونابه از بدن خارج می­‌شود. این مسئله طبیعی است و شما نیز باید به خروج این مواد کمک کنید. در صورتی که به شکم بخوابید، این مایعات درون بدن حبس می‌شوند و به تدریج شاهد تورم و کبودی بدن خواهید بود.
  3. آیا می‌­­دانید اگر مایعات از بدن خارج نشوند با مشکلاتی دیگر همانند عفونت روبرو خواهید شد؟ بنابراین نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک، بدن شما را از عفونت و التهاب در امان نگه می­دارد.
  4. همچنین خوابیدن به شکم به دلیل فشار آوردن به زخم ها، باعث باز شدن جای زخم‌­ها و خونریزی خواهد شد.

بنابراین همانگونه که متوجه شدید، شیوه نادرست خوابیدن بعد از این عمل زیبایی، منجر به عوارض خطرناک خواهد شد. به همین دلیل است که متخصص به مراجعه‌کننده توصیه می‌کند اگر عادت به خوابیدن به پهلوها و یا طاق باز ندارد، حداقل یک هفته قبل از جراحی لاغری به اندزه کافی تمرین داشته باشد تا به این فرم خوابیدن عادت کند. فراموش نکنید حتی اگر پیکرتراشی را تحت نظر بهترین دکتر و در بهترین مرکز انجام دهید اما مراقبت­‌های بعد از عمل به‌ویژه نحوه خوابیدن بعد از جراحی لاغری را رعایت نکنید، نمی­‌توانید انتظار داشته باشید به نتیجه مطلوب برسید.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی؟ کدام بهتر است؟

گن طبی در هنگام خواب

بعد از اینکه پیکرتراشی به اتمام رسید لازم است تا مدتی که پزشک توصیه می‌کند، از گن طبی استفاده کنید. اما قبل از هر چیز به بررسی این موضوع بپردازیم که اهمیت استفاده از گن بعد از عمل لیپوماتیک در چیست؟ زمانی که جراحی انجام می­‌شود، بین پوست و دیواره شکم یک فضای خالی ایجاد خواهد شد که ترشحات در این قسمت جمع می­‌گردند. نتیجه چنین اتفاقی چه خواهد بود؟

  1. بدن ورم می‌کند و این ورم هر روز بیشتر می­‌شود.
  2. خالی نشدن این ترشحات زمینه را برای عفونت فراهم خواهد کرد. عفونت در مدت زمان کوتاهی منجر به آسیب‌های بافتی خواهد شد.

اهمیت استفاده از گن طبی بعد از لیپوماتیک

در نتیجه لازم است گن طبی را طبق دستور استفاده کنید. گن یا لباس فشاری، باعث می­‌شود محل جراحی تحت فشار قرار گیرد و این فضای خالی بسته شود. همچنین گن به شکل‌­گیری خطوط جدید بر روی بدن که باعث زیبایی بعد از جراحی لاغری می­‌شود کمک می­‌کند. با توجه به آنچه که گفته شد، بهترین حالت این است که مراجعه‌کننده به مدت یک ماه، به صورت شبانه‌روزی از گن طبی استفاده کند. در شب، اندام­‌های بدن در حالت استراحت و ریکاوری قرار می­‌گیرند. در نتیجه بدن شل شده و به همین دلیل لازم است تا یک ماه حتی در زمان استراحت، گن بسته باشد. در آن صورت از گسترش فضای خالی بین پوست و دیواره شکم جلوگیری خواهد شد.

البته بعضی از افراد گمان می­‌کنند بستن گن به مدت یک ماه کافی است و بعد از آن نیازی به استفاده از گن نخواهد بود. اما لازم است بدانید که بعد از این مدت، شب­‌ها می‌­توانید گن را از بدن درآورده و راحت‌­تر بخوابید در حالی که بستن روزانه گن همچنان ادامه دارد.

مطالب بیشتر: ضرورت بستن گن بعد از لیپوماتیک

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا