گوش و حلق و بینی
موضوعات داغ

دلایل خون دماغ شدن مکرر چیست + راه‌ های درمان

۰
(۰)

خونریزی از بینی که به آن اپیستاکسی گفته می‌شود، به دلیل موقعیت بینی در وسط صورت و تراکم بالای عروق خونی در آن امری رایج است، در بیشتر موارد خونریزی خطرناک نبوده و به راحتی قابل درمان است اما در موارد نادر می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد، اپیستاکسی در کودکان امری شایع است است و زمانی که غشای مخاطی خشک شده یا ترک می‌خورد، ایجاد می شود؛ به دلیل تعداد بالای رگ‌های خونی در بینی، هرگونه صدمه جزئی می‌تواند باعث خونریزی از آن شود، با این حال عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند منجر به ایجاد این شرایط شوند. در این مطلب اطلاعات جامع و کاملی در مورد خون دماغ شدن، روش‌های درمانی و راه‌های پیشگیری از آن توسط سایت سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان ارائه شده است.

اینفوگرافیک خونریزی بینی
اینفوگرافیک خونریزی بینی

اپیستاکسی چیست؟

در حالت کلی، خونریزی از بینی به از دست دادن خون از بافتی که در داخل بینی قرار دارد، گفته می‌شود، اپیستاکسی امری بسیار شایع است و به ندرت نشان دهنده مشکلات جدی پزشکی می‌باشد؛ بینی در وسط صورت قرار گرفته و دارای تعداد زیادی رگ‌های خونی می‌باشد، این رگ‌ها بسیار شکننده هستند و به راحتی دچار خونریزی می‌شوند، خونریزی از بینی به دو نوع مختلف تقسیم می‌شود، خونریزی قدامی زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی در جلوی بینی شکسته و دچار خونریزی می‌شوند، خونریزی خلفی در پشت یا عمیق‌ترین قسمت بینی رخ می‌دهد، در این حالت خون از پشت گلو جریان می‌یابد، خونریزی خلفی می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

انواع مختلف خونریزی بینی

انواع مختلف خونریزی بینی

خونریزی از بینی بر اساس محل خونریزی مشخص می‌شود و شامل دو نوع اصلی زیر است:

خونریزی قدامی بینی

این نوع خونریزی از قسمت جلوی بینی در ناحیه تحتانی دیواره دو بینی که دو طرف بینی را جدا می‌کند، شروع می‌شود، مویرگ‌ها و رگ‌های خونی کوچک در این قسمت شکننده بوده و به راحتی می‌توانند بشکنند و دچار خونریزی شوند، این شایع‌ترین نوع خون دماغ شدن است و معمولاً خطرناک نیست، این خونریزی بیشتر در کودکان دیده می‌شود و اغلب در خانه قابل درمان است.

خونریزی خلفی بینی

خونریزی خلفی بینی در اعماق بینی رخ می‌دهد و در اثر خونریزی در رگ‌های خونی بزرگتر و در قسمت پشت بینی نزدیک به حلق ایجاد می‌شود، این خونریزی جدی‌تر از خونریزی قدامی است و می‌تواند منجر به خونریزی‌های شدید از پشت گلو شود، بروز این مشکل به مراقبت‌های پزشکی نیاز داشته و اغلب در بزرگسالان دیده می‌شود.

آیا خون دماغ شدن خطرناک است؟

اگرچه خارج شدن خون از حلق می‌تواند نگران کننده باشد اما بیشتر این خونریزی‌ها جدی نبوده و می‌توانند در خانه کنترل شوند، با این حال برخی از این موارد باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرند، به عنوان مثال، اگر خونریزی از بینی به طور مکرر و دائمی رخ دهد، لازم است به پزشک مراجعه کنید زیرا این امر می‌تواند نشانه‌ی اولیه سایر مشکلات پزشکی باشد، خونریزی از پشت بینی معمولاً رگ‌های خونی بزرگ را درگیر کرده و خونریزی‌های شدید و خطرناکی را ایجاد می‌کند برای این نوع خونریزی به ویژه اگر به دلیل آسیب رخ دهد، مراجعه به مراقبت‌های پزشکی ضروری است.

عوامل ابتلا به خونریزی بینی

علل خونریزی قدامی بینی

گاهی اوقات علت خونریزی قدامی بینی مشخص نیست با این حال علل شایع عبارتند از:

 1. زخم شدن قسمت داخلی بینی: به عنوان مثال اگر ناخن‌های دست بلند باشد و داخل بینی از قبل تحریک یا حساس شده باشد، فرو بردن ناخن به داخل بینی می‌تواند موجب خونریزی شود.
 2. آسیب یا ضربه به بینی: ضربه به بینی می‌تواند به عروق خونی ظریف غشای مخاطی آسیب برساند.
 3. سینوزیت: التهاب سینوس‌ها می تواند موجب تحریک و خونریزی شود.
 4. سرماخوردگی، آنفولانزا یا آلرژی بینی: این عوامل می‌توانند باعث خونریزی از بینی شوند، این امر به این دلیل است که افراد مبتلا به این بیماری‌ها، بینی حساس‌تری نسبت به سایر افراد دارند، همچنین ممکن است در هنگام عفونت ویروسی قسمت داخلی بینی تحریک و حساس شده و درنتیجه مستعد خونریزی شود.
 5. انحراف تیغه بینی: زمانی که دیواره جدا کننده دو سوراخ بینی از مرکز خارج شده یا منحرف شود، افراد را مستعد خونریزی‌های بینی قرار می‌دهد.
 6. آب و هوای گرم، رطوبت پایین یا تغییر سرمای شدید به آب و هوای گرم و خشک: این عوامل می‌توانند باعث خشک شدن و ترک خوردن بافت داخل بینی و در نتیجه ایجاد خونریزی شوند.
 7. زندگی در ارتفاعات: با افزایش ارتفاع، میزان دسترسی اکسیژن کاهش یافته و هوا رو به خشکی می‌رود، این خشکی می‌تواند باعث خونریزی شود.
 8. استفاده از انواع خاصی از داروها مانند داروهای رقیق کننده خون یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن
 9. بیماری کبد: بیماری‌های مربوط به کبد می‌توانند در لخته شدن خون تداخل ایجاد کرده و منجر به خونریزی‌های مکرر یا شدید بینی شوند.

عوامل ابتلا به خونریزی بینی

علل خونریزی خلفی بینی

 1. فشار خون بالا
 2. جراحی بینی
 3. کمبود کلسیم
 4. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی که ممکن است غشای مخاطی را تحریک کنند
 5. بیماری‌های خونی مانند هموفیلی یا سرطان خون
 6. برخی تومورها

سایر دلایل خون دماغ شدن عبارتند از:

 1. شکسته شدن بینی یا شکستگی استخوان یا غضروف بینی می‌تواند منجر به خونریزی شود.
 2. ورود جسم خارجی به داخل بینی: این اتفاق بیشتر در کودکان رخ می‌دهد.
 3. پایین بودن تعداد پلاکت یا ترومبوسیتوپنی: این امر افراد را مستعد ابتلا به خونریزی قرار می‌دهد.
 4. بیماری اسلر-وبر-رندو: این یک نوع بیماری نادر است که از هر ۵۰۰۰ نفر یک نفر را درگیر می‌کند، در واقع این بیماری نوعی اختلال ژنتیکی در رگ‌های خونی است که منجر به خونریزی بیش از حد از آن‌ها می‌شود.
 5. کمبود فاکتور X: این بیماری ناشی از کمبود پروتئین در بدن است.
 6. انقباض آئورت: تنگی مادرزادی آئورت می‌تواند در خونریزی‌های بینی نقش داشته باشد.
 7. گلومرولونفریت: این بیماری شامل التهاب حاد کلیه بوده و معمولاً ناشی از واکنش ایمنی بدن است.
 8. ابولا: یکی از علائم مراحل پایانی بیماری ابولا بثورات خونریزی در سراسر بدن است.
 9. بیماری فون ویلبراند: این بیماری یک اختلال خونریزی به دلیل کمبود فاکتور فون ویلبراند در بدن است.
 10. پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایدیوپاتیک: این شامل وضعیتی است که در آن خون به درستی لخته نمی‌شود و در نتیجه افراد دچار خونریزی و کبودی در بدن می‌شوند.
 11. تب روماتیسمی: تب روماتیسمی ناشی از عارضه گلودرد است.
 12. سیروز کبدی: این بیماری به دنبال قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سموم رخ می‌دهد.
 13. بیماری سیلیاک: این بیماری شامل آلرژی به گلوتن موجود در گندم، جو و چاودار است.
 14. سالک: این نوعی بیماری انگلی است که توسط نیش پشه خاکی آلوده به انگل ایجاد می‌شود.

مطالب بیشتر: علائم و درمان عفونت گوش

راه‌های درمان خونریزی بینی

درمان های پزشکی

درمان خونریزی‌های بینی به نوع و علت آن بستگی دارد، برای آگاهی از روش‌های درمانی مختلف خونریزی از بینی با متخصصان خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

درمان خونریزی قدامی بینی

اگر دچار خونریزی قدامی شده‌اید، معمولا خون از جلوی بینی یعنی از سوراخ‌های بینی خارج می‌شود، خونریزی قدامی را می‌توان در خانه درمان کرد؛ در این شرایط در حالی که نشسته‌اید، قسمت نرم بینی خود را فشار دهید، سوراخ‌های بینی خود را به مدت ۱۰ دقیقه بسته نگه داشته و کمی به جلو خم شوید و از طریق دهان نفس بکشید؛ در هنگام تلاش برای قطع خونریزی، از دراز‌کشیدن خودداری کنید زیرا این امر می‌تواند منجر به بلع خون شده و معده را تحریک کند؛ بعد از ۱۰ دقیقه سوراخ‌های بینی را آزاد کنید، در صورت ادامه خونریزی این مراحل را تکرار نمایید، همچنین می‌توان از کمپرس سرد بر روی پل بینی استفاده کرد و یا از یک اسپری ضد احتقان بینی برای بستن رگ‌های خونی کوچک استفاده کرد؛ در صورت عدم قطع خونریزی لازم است به پزشک مراجعه کنید.

راه‌های درمان خونریزی بینی

درمان خون ریزی خلفی بینی

اگر دچار خونریزی خلفی شده‌اید، خون از پشت بینی خارج می‌شود، در واقع در این حالت خون تمایل دارد از پشت بینی به سمت گلو سرازیر شود؛ خون دماغ خلفی کمتر شایع بوده و اغلب جدی‌تر و خطرناک‌تر از خونریزی قدامی است، این نوع خونریزی در خانه قابل درمان نیست و باید سریعا به اورژانس مراجعه کرد.

درمان خونریزی بینی به دلیل اجسام خارجی

اگر جسم خارجی علت ایجاد کننده ‌خونریزی باشد، پزشک می‌تواند با استفاده از پنس آن را خارج کند.

سوزاندن رگ‌ها

روش پزشکی سوزاندن زخم برای قطع خونریزی می‌تواند خونریزی مکرر یا مداوم بینی را متوقف کند، در این روش پزشک رگ‌های را در داخل بینی سوزانده یا با استفاده از وسیله‌های گرم، قسمتی از بافت بینی را از بین می‌برد.

چگونه می‌توان از خونریزی‌های بینی جلوگیری کرد؟

روش‌های مختلفی برای جلوگیری از خون دماغ شدن وجود دارد، این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. برای مرطوب نگه داشتن هوا از یک مرطوب کننده در خانه استفاده کنید.
 2. از دستکاری کردن بینی خودداری نمایید.
 3. مصرف آسپرین را که می‌تواند خون را رقیق کند، محدود کنید اما لازم است ابتدا با پزشک در این مورد مشورت کنید زیرا گاهی اوقات ممکن است فواید مصرف آسپرین بیشتر از خطرات آن باشد.
 4. استفاده از آنتی هیستامین‌ها و ضد احتقان‌ها را کاهش دهید زیرا مصرف این داروها می‌توانند بینی را خشک کنند.
 5. برای مرطوب نگه داشتن مجاری بینی از اسپری نمکی یا ژل استفاده کنید.

نتیجه گیری درباره خون دماغ شدن 

در این مطلب توضیحات جامعی در مورد اپیستاکسی، انواع و میزان خطرناک بودن آن ارائه شده است، در ادامه به علل ایجاد این مشکل پرداخته شده است و روش‌های درمانی آن به خوبی توضیح داده شده است، در انتها نیز به راه‌های پیشگیری از خون دماغ شدن اشاره شده است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا