اطلاعات دارویی
موضوعات داغ

داروهای تجویز شده برای ویروس کرونا – Update 2021

۰
(۰)

بیشتر افرادی که به بیماری کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند، می‌توانند با استراحت کردن در خانه بهبود یابند، در حال حاضر هیچ روش درمانی خاصی برای این بیماری وجود ندارد، اما برخی از اقداماتی که شما در صورت ابتلا به آنفولانزا انجام می‌دهید، مانند استراحت کردن و مصرف داروها برای تسکین تب و درد می‌توانند به بیماری کرونا نیز کمک کنند. در این بین دانشمندان سخت در تلاش‌اند که به درمان‌های موثری برای این بیماری ویروسی دست یابند؛ روش‌های درمانی تحت بررسی شامل داروهای مورد استفاده برای درمان مالاریا و بیماری‌های خود ایمنی، داروهای ضد ویروسی که برای درمان بیماری‌های ویروسی دیگر تولید شده‌اند و آنتی بادی‌های افراد بهبود یافته هستند. در این مطلب مشاوران خانه پزشک ایرانیان اطلاعات کامل و جامعی را در مورد روش‌های درمانی بیماری ویروسی کووید ۱۹ ارائه نموده‌اند.

اینفوگرافیک داروهای ویروس کرونا

بیماری کرونا – کووید ۱۹

ویروس کرونا از دسته‌‌ی ویروس‌هایی است که می‌توانند بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، سندروم حاد تنفسی و سندروم تنفسی خاورمیانه ایجاد کنند، این ویروس اکنون به عنوان بیماری سندروم شدید تنفسی یا بیماری کرونا ویروس شناخته می‌شود، این ویروس می‌تواند بر دستگاه تنفسی فوقانی از جمله سینوس‌ها، بینی و گلو و همچنین دستگاه تنفسی تحتانی از جمله لوله‌های تنفسی و ریه‌ها تاثیر بگذارد؛ این بیماری از طریق تماس فرد به فرد گسترش می‌یابد و عفونت آن از خفیف تا کشنده ممکن است متفاوت باشد.

بیماری ( ویروس ) کرونا چیست؟

در ادامه به معرفی داروهای تجویز شده برای بیماری کرونا که تا کنون مورد بررسی قرار گرفته اند، پرداخته ایم:

داروهای بلوکه کننده ویروس

داروی رمدسیویر

رمدسیویر اولین دارویی است که مجوز اضطراری سازمان غذا و داروی آمریکا را برای درمان بیماری ویروسی کرونا دریافت کرد، این دارو با قرار دادن خود در ژن‌های ویروس جدید، موجب تداخل در تولید ویروس می‌شود؛ رمدسیویر در ابتدا به عنوان یک داروی ضد ویروسی علیه بیماری ابولا و هپاتیت C مورد استفاده قرار گرفت. آزمایش‌های اولیه نشان داده‌اند که این دارو زمان بهبودی بیماران مبتلا به ویروس کرونا را کاهش می‌دهد، از این رو سازمان غذا و داروی آمریکا با صدور مجوز اضطراری برای استفاده از رمدسیویر در بیمارانی که نیاز به اکسیژن دارند، استفاده از این دارو را مجاز اعلام کرده است.

داروی فاویپیراویر

این دارو در اصل برای مقابله با آنفولانزا تولید شده است و توانایی ویروس در کپی کردن مواد ژنتیکی را مسدود می‌کند، مطالعات نشان داده‌اند که این دارو ممکن است به پاکسازی ویروس کرونا از مجاری تنفسی کمک کند.

داروی مولنوپیراویر

مولنوپیراویر یکی دیگر از داروهای ضد ویروسی است که در اصل برای مبارزه با آنفلوآنزا طراحی شده است، آزمایشات نشان می‌دهند که این دارو می‌تواند علیه بیماری کووید ۱۹ عمل کند، به همین دلیل در حال توسعه به عنوان یکی از روش‌های درمانی کرونا است.

ترکیب جدید ACE-2

برای ورود به سلول‌ها، ویروس کرونا ابتدا باید قفل آن‌ها را باز کند، این کار با چسپاندن نوعی پروتئین انسانی به نام ACE-2 انجام می‌شود، به همین دلیل دانشمندان پروتئین‌های ACE-2 مصنوعی تولید کرده‌اند که می‌توانند به عنوان فریب دهنده عمل کرده و ویروس کرونا را از سلول‌های آسیب پذیر دور کند. این دارو نتایج امیدوار کننده‌ای را در آزمایش بر روی سلول‌ها از خود نشان داده است.

داروی ایورمکتین

برای دهه‌ها، از داروی ایورمکتین به عنوان یک روش درمانی قوی برای درمان کرم‌های انگلی استفاده شده است، مطالعات بر روی این دارو نشان می‌دهد که ممکن است ویروس‌ها را نیز از بین ببرد، اما با این حال برای استفاده به عنوان داروی ضد ویروس مورد تایید قرار نگرفته است.

داروی لوپیناویر و ریتوناویر

این داروها در گذشته برای درمان HIV مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ محققان این داروها را بر روی بیماری کرونا نیز آزمایش کرده و دریافته‌اند که آن‌ها می‌توانند از تکثیر ویروس جلوگیری کنند؛ علاوه بر این، این داروها می‌توانند در برخی از درمان‌های ترکیبی نیز نقش داشته باشند.

داروی کلروکین و هیدروکسی کلروکین

کلروکین و هیدروکسی کلروکین برای طولانی مدت در درمان مالاریا و بیماری‌های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس مورد استفاده قرار گرفته‌اند، این داروها چرخه تکثیر ویروس را هدف قرار می‌دهند و می‌توانند تکثیر ویروس در سلول‌ها را متوقف کنند؛ کلروکین و هیدروکسی کلروکین در موارد اضطراری برای درمان بیماری کرونا ویروس توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده‌اند.

داروهای تقلید کننده سیستم ایمنی بدن

داروهای تقلید کننده سیستم ایمنی بدن

پلاسما درمانی

از حدود یک قرن پیش، پزشکان شروع به فیلتر کردن پلاسما از خون افراد بهبود یافته از بیماری آنفلوآنزا کرده‌اند، زیرا آن‌ها معتقدند که پلاسمای افراد بهبود یافته سرشار از آنتی بادی بوده و به افراد بیمار در مبارزه با بیماری خود کمک می‌کند، اکنون با شیوع بیماری کووید ۱۹، این استراتژی را برای آن نیز مورد آزمایش و استفاده قرار داده‌اند و تحقیقات انجام شده، اثر بخشی پلاسمای بهبودیافته گان را تاکید کرده است.

آنتی بادی های مونوکلونال

پلاسمای افراد بهبود یافته از بیماری کرونا ویروس حاوی ترکیباتی از میلیاردها نوع مختلف آنتی بادی است؛ برخی از این آنتی بادی‌ها می‌توانند به ویروس کرونا حمله کنند؛ در هنگام فراگیری ویروس کرونا، دانشمندان شروع به غربالگری این نوع از آنتی بادی‌ها کردند، این سلول‌های قوی که به آنتی بادی‌های مونوکلونال معروف هستند، سابقه ی طولانی در پزشکی دارند. استفاده از این آنتی بادی ها برای ۷۹ نوع مختلف بیماری از سرطان گرفته تا ایدز، مورد تایید قرار گرفته‌اند، علاوه بر این، مطالعات نشان داده‌اند که آنتی بادی‌های مونوکلونال خطر بستری شدن افراد مبتلا به بیماری کرونا در بیمارستان را به میزان  ۷۲ درصد کاهش می‌دهند.

اینترفرون‌ها

اینترفرون‌ها مولکول‌هایی هستند که سلول‌های بدن آن‌ها را به طور طبیعی در پاسخ به ویروس‌ها تولید می‌کنند، این مولکول‌ها اثرات عمیقی بر روی سیستم ایمنی بدن دارند و آن را برای حمله به مهاجمان تحریک می‌کنند، در حال حاضر، تزریق اینترفرون مصنوعی یک درمان استاندارد برای تعدادی از اختلالات ایمنی بدن به شمار می‌رود. به نظر می‌رسد که ویروس کرونا به عنوان بخشی از استراتژی خود برای حمله به بدن، اینترفرون را خنثی می‌کند، به همین منظور تزریق اینترفرون‌ها برای افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ به ویژه در اوایل عفونت، نتایج دلگرم کننده‌ای را ارائه داده است.

داروهای خنثی کننده پاسخ بیش از حد سیستم ایمنی بدن

دگزامتازون و سایر کورتیکواستروئیدها

کورتیکواستروئیدها که اغلب برای اختصار استروئید نامیده می‌شوند، برای کاهش التهاب و همچنین برای بیماری‌هایی مانند آلرژی و آسم مورد استفاده قرار می‌گیرند، کورتیکواستروئید دگزامتازون یکی از انواع داروهای ضد التهابی است که برای درمان یا جلوگیری از اختلال عملکرد اندام‌ها و آسیب ریه که ناشی از التهاب است، تجویز می‌شود؛ گزارش‌های اخیر نشان می‌دهند که مصرف داروی کورتیکواستروئید دگزامتازون خطر مرگ در افراد مبتلا به بیماری ویروس کووید ۱۹ را کاهش می‌دهد. این دارو یک پاسخ بیولوژیکی به سیستم ایمنی بدن در افرادی که پاسخ بیش از حدی به عفونت ویروسی نشان داده‌اند، ایجاد می‌کند، زیرا واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن می‌تواند به ریه‌ها و سایر اندام‌ها آسیب رسانده و اغلب منجر به مرگ شود.

داروهای خنثی کننده پاسخ بیش از حد سیستم ایمنی بدن

بر اساس انستیتو ملی بهداشت ایالات متحده، این دارو معمولا برای افرادی که به اکسیژن اضافی برای تنفس نیاز دارند، توصیه می‌شود، در واقع، اگر مصرف داروی دگزامتازون زودتر از زمان مورد نظر شروع شود، سیستم دفاعی طبیعی بدن ضعیف شده و این می‌تواند باعث رشد ویروس شود، در واقع، تجویز دگزامتازون باید دقیقاً زمانی شروع شود که سیستم ایمنی بدن در حالت پاسخ بیش از حد پس از کاهش مقدار ویروس در بدن باشد. در صورت در دسترس نبودن دگزامتازون برای بیماری کرونا، ممکن است از استروئیدهای دیگر مانند پردنیزون، متیل پردنیزولون یا هیدروکورتیزون استفاده شود.

بازدارند‌ه‌های سیتوکین

بدن مولکول‌هایی به نام سیتوکین برای مقابله با بیماری‌ها تولید می‌کند، اما گاهی اوقات تولید بیش از حد سیتوکین که به آن طوفان سیتوکین گفته می‌شود، می‌تواند سیستم ایمنی بدن را به شدت تحت تاثیر عفونت‌ها قرار دهد. محققان داروهایی را برای جلوگیری از طوفان سیتوکین تولید کرده‌اند که در درمان بیماری‌هایی مانند آرتروز و سایر اختلالات التهابی موثر هستند، برخی از این داروها، مولکول‌های شروع کننده تولید سیتوکین را متوقف می‌کنند و برخی دیگر از آن‌ها گیرنده‌های سلول‌های ایمنی را که به طور معمول سیتوکین به آنها متصل می‌شود، مسدود می‌کنند. محققان از مهارکننده های مختلف سیتوکین برای بیماری کووید ۱۹ نیز استفاده کرده‌اند که نتایج آنها متفاوت بوده است، با این حال، این مهار کننده‌ها می‌توانند خطر مرگ و میر را در برخی از بیماران کاهش دهند.

سلول های بنیادی

انواع خاصی از سلول‌های بنیادی می‌توانند مولکول‌های ضد التهاب ترشح کرده و در طول سال‌ها محققان سعی کرده‌اند که از آن‌ها به عنوان درمانی برای طوفان‌های سیتوکین استفاده کنند، همچنین استفاده از سلول‌های بنیادی برای بیماری کرونا ویروس نیز مورد آزمایش قرار گرفته‌اند که نتایج آنها هنوز به اثبات نرسیده است.

سیستم‌های فیلتراسیون خون

استفاده از دستگاه‌های فیلتر کننده سیتوکین می‌تواند طوفان‌های سیتوکین را خنثی کند، به عنوان مثال، دستگاه سیتوسورب می‌تواند در طی ۲۴ ساعت حدود ۷۰ بار خون افراد را به طور کامل تصفیه کند، این دستگاه به بیماران زیادی که به نوع شدید بیماری کرونا ویروس مبتلا شده‌اند، کمک کرده است.

کدام داروها جهت درمان کرونا بی‌تاثیر بوده‌اند؟

رمدیسیویر

این داروی ضدویروسی که کشور آمریکا به شدت  از آن حمایت می‌کرد و در اصل جهت درمان بیماری ابولا ( Ebola virus disease ) تولید شده بود، نتوانسته در درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ موثر واقع شود.

کدام کشورها در سال ۲۰۲۱ به واکسن کرونا دست یافته اند؟

امریکا : واکسن فایزر

روسیه : واکسن اسپوتنیک

چین : واکسن کروناواک

نزدیک به ۲۳۰ کشور در حال طی کردن مراحل ساخت واکسن کرونا می باشند! این ۳ کشور تا بدین لحظه توانسته اند تاییده خود را از سازمان بهداشت جهانی دریافت نمایند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا