جراحی زیبایی

درد بعد از ابدومینوپلاستی

۰
(۰)

عمل ابدومینوپلاستی یکی از رایج‌­ترین جراحی‌­های زیبایی است که به فرم­‌دهی بدن کمک می­‌کند. تصور کنیم که شکم شما بزرگ شده است اما علت آن، چاقی و چربی اضافی در بدن نیست بلکه عضلات و پوست شکم حالت افتاده به خود گرفته‌­اند. این مشکل غالبا برای خانم­‌ها بعد از بارداری رخ می­‌دهد. البته برخی از افراد بعد از یک رژیم غذایی سنگین برای کاهش وزن شدید نیز ممکن است چنین شرایطی را تجربه کنند. در هر صورت با جراحی زیبایی شکم، می­‌توان عضلات و پوست اضافی شکم و پهلوها را برداشت. در این صورت هم کمر باریک و زیبایی خواهید داشت و هم شکم سفت می­‌گردد در نتیجه از این پس علائم افتادگی دیده نمی­‌شود. همانگونه که متوجه شدید اساس این روش، جراحی و بریدن عضلات و پوست اضافی است.

با توجه به اینکه شکم و پهلوها به مقدار زیادی دست‌کاری می­‌شوند، بنابراین یکی از نگرانی‌­ها مراجعه‌کنندگان این است که آیا جراحی ابدومینوپلاستی درد دارد؟ یک نکته را همیشه به خاطر داشته باشید که بعد از هر نوع عمل جراحی، به دلیل اینکه ماده بی‌حسی از بدن خارج می­‌شود، درد حس می­‌کنید اما برای آگاهی از میزان درد شکم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی بهتر است ادامه مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

بیشتر بخوانید: بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

آیا جراحی ابدومینوپلاستی درد دارد؟

اگر کسی را سراغ دارید که عمل ابدومینوپلاستی انجام داده است، از او سوال کنید آیا عمل ابدو درد دارد یا خیر. در صورتی که در پاسخ به شما ادعا کردند درد بسیار ناچیز بوده است، شک نکنید که در حال کتمان کردن است. قطعا شما تا چند روز درد خواهید داشت و دو عامل بر این موضوع تاثیر می­‌گذارد:

  1. عضلات و پوست شکم چه اندازه دچار افتادگی شده است و در نتیجه به چه اندازه جراحی نیاز دارید؟
  2. روند بهبودی بعد از عمل ابدومینوپلاستی به چه صورت پیش می­‌رود؟

هر اندازه شکم بزرگ‌تر باشد به این معنا است که میزان عضلات و پوست بیشتری باید برداشته شود در نتیجه قطعا در چنین شرایطی درد بیشتری بعد از عمل خواهید داشت. همچنین هر چه بیشتر به مراقبت­‌های بعد از جراحی اهمیت دهید، مسلما زخم­‌ها و عضلات زودتر ترمیم می‌­شوند و همین مسئله کمک می­کند درد، سریع‌­تر برطرف شود.

میزان درد ناشی از عمل ابدومینوپلاستی چقدر است؟

میزان درد عمل ابدومینوپلاستی

درد شکم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی یک مسئله طبیعی است و کسی نمی­تواند ادعا کند دوره نقاهت بعد از عمل را بدون هیچگونه دردی پشت سر گذاشته است. اما میزان درد در افراد مختلف، متفاوت است. قطعا کسانی که آستانه تحمل بالاتری دارند، کمتر از این موضوع شکایت خواهند کرد. اما به هر حال همین که عضلات و پوست شکم دستکاری می­شوند، زمینه ساز درد خواهد بود. همچنین بعد از جراحی شما باید از گن استفاده کنید تا هم به خروج ترشحات از بدن کمک کرده و هم عضلات را محکم نگه دارد تا ترمیم، سریع‌­تر اتفاق بیافتد. بستن گن با درد همراه است. اما شما باید تحمل کنید چون تقریبا سهم عمده‌­ای از موفقیت نتیجه عمل، به همین مسئله بستگی دارد. همچنین تا مدتی بعد از جراحی، برای ایستادن مشکل خواهید داشت چون عضلات شکم کش می­‌آیند. اما نباید به بدن فشار وارد کنید بلکه لازم است کمی مراعات کرده و حتی موقع خواب، به صورت خمیده بخوابید. وقتی وضعیت عضلات بهتر شود، قادر خواهید بود به راحتی ایستاده و راه بروید بدون اینکه درد داشته باشید.

بیشتر بخوانید: دوره نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی

پمپ درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی

راهکارهای مختلفی برای کاهش درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی وجود دارد که یکی از روش­‌های بسیا موثر، استفاده از دستگاه پمپ درد (Patient-Controlled Analgesia) است. این پمپ به بدن وصل شده و این امکان را فراهم می­‌کند که تنها با فشار دادن یک دکمه، دارو وارد بدن شود. تصور کنیم که شما دندان درد دارید. اگر مسکن مستقیما به دندان تزریق شود، قطعا در فاصله چند دقیقه درد آرام می­‌شود اما اگر قرص مسکن بخورید، ممکن است یک ساعت بعد، درد کمی تسکین پیدا کند. همین مثال را در مورد جراحی تعمیم بدهیم. پمپ درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی باعث می‌­شود شما بتوانید مسکن را دقیقا به محل زخم­‌ها تزریق کنید در نتیجه با مصرف دوز پایینی از مسکن، درد سریعا برطرف خواهد شد. کافی است دکمه متصل به پمپ را فشار دهید تا دارو وارد بدن شود. از دیگر مزیت­‌های پمپ درد این است که خطر ابتلا به عوارض سیستمیک در بدن کاهش پیدا می­‌کند.

روش های کاهش درد بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

کارهایی که بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید انجام داد

مسئله­‌ای که لازم است نسبت به آن تعهد زیادی داشته باشید، مراقبت های بعد از عمل ابدو است. این موضوع به اندازه انتخاب دکتر و کلینیک جراحی اهمیت دارد چون از این پس مسئولیت شما شروع خواهد شد. برای اینکه دچار عوارض بعد از عمل ابدو نشده و همچنین بهتر بتوانید درد را تحمل کنید، باید نکات زیر را رعایت کنید:

  1. اولین و مهم‌ترین نکته، استراحت کافی بعد از عمل است. بنابراین زمانی باید به سراغ انجام آن جراحی بروید که مرخصی کاری گرفته و بتوانید مدتی در خانه بمانید. حتی نباید کارهای سبک خانه را نیز انجام دهید و لازم است تا چند روز، یکی از نزدیکان از شما مراقبت کند.
  2. متخصص از شما می­خواهد که تا مدت مشخصی گن بپوشید. فراموش نکنید که پوشیدن گن را باید تا زمانی که دکتر دستور می­‌دهد، ادامه دهید تا نتیجه مطلوب به دست آید. همچنین با توجه به اینکه گن به بدن فشار می‌­آورد، ترشحات سریع‌­تر از بدن خارج می­‌شوند و خطر عفونت، کم‌تر خواهد شد.
  3. بعد از جراحی ابدومینوپلاستی باید رژیم غذایی سالم داشته باشید. در ابتدا توصیه می­‌کنیم مصرف سبزیجات و میوه‌­ها را بیشتر کنید چرا که این مواد غذایی دارای ویتامین، آنتی‌­اکسیدان و خواص ضد میکروبی هستند و کمک می‌­کنند زخم­‌ها سریع‌تر برطرف گردند. از سویی دیگر باید مصرف آب و نوشیدنی­‌های مفید را بیشتر کنید تا خون‌رسانی در بدن تقویت گردد. در این صورت قطعا زخم­‌ها سریع‌­تر ترمیم شده و درد کاهش پیدا می­‌کند.
  4. نحوه خوابیدن در دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی بسیار مهم است. همانگونه که گفته شد، بعد از جراحی، عضلات کوچک و سفت می­‌شوند و شما به هیچ عنوان نباید بدن را بکشید. بنابراین در زمان خوابیدن، بدن باید حالت خمیده داشته باشد.
  5. بعد از اینکه جراحی تمامی می­‌شود، جراح دو لوله در بدن قرار می­‌دهد که امکان خروج ترشحات را فراهم خواهد کرد. مراقبت باشید لوله‌­ها از بدن خارج نشوند. همچنین کیسه متصل به آن­‌ها را هر روز تمیز کنید تا مشکل عفونت رخ ندهد.
  6. مسئله بسیار مهم این است که شما حداقل تا یک ماه، باید دخانیات و مشروبات الکلی را کنار بگذارید. به طور کلی این مواد برای بدن بسیار سمی هستند. نیکوتین در روند خون‌رسانی و انتقال اکسیژن، اختلال ایجاد می­‌کند. اکنون به نظر شما اگر اکسیژن کافی به زخم­‌ها نرسد، ترمیم اتفاق می­‌افتد؟ به همین دلیل است که حتی متخصص توصیه می­‌کند از یک ماه قبل از عمل ابدومینوپلاستی باید این عادت نادرست را ترک کنید.
  7. درست است که ورزش‌­های نرم و آرام برای تسریع در بهبودی بدن بعد از جراحی بسیار مناسب هستند اما قبل از هر چیز باید از متخصص در این مورد سوال کنید تا ابتدا وضعیت زخم­‌ها بررسی شده و مشخص گردد که ورزش کردن مشکلی برای شما ایجاد نمی­‌کند.
  8. توجه داشته باشید که برای تسریع در بهبودی، باید تمام داروهایی که پزشک توصیه می­‌کند را به طور کامل مصرف نمایید.

بیشتر بخوانید: تورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی

تجربیات عمل ابدو

همواره باید این نکته را به خاطر داشته باشید که برای انجام هر نوع جراحی، لازم است به سراغ بهترین دکتر و کلینیک بروید. یکی از روش­‌هایی که به انتخاب ایده‌­آل کمک می­‌کند این است که از تجربیات عمل ابدو استفاده کنید. کافی است کمی در اینترنت تحقیق کنید تا نتیجه تجربیات عمل ابدومینوپلاستی در ایران و همچنین در خارج از کشور را به دست بیاورید. قطعا خواندن این مطالب کمک می­‌کند حتی در تصمیم نهایی برای انجام این جراحی، بهتر عمل کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا