ارتوپدی

دررفتگی های مفاصل و روش های درمان آن

۰
(۰)

دررفتگی زمانی ایجاد می‌شود که مفصل از جای اصلی خود به سمت بیرون لیز بخورد و خارج شود. به عنوان مثال قسمت بالای بازو به شانه متصل است و وقتی که به سمت بیرون لیز بخورد دررفتگی شانه رخ خواهد داد. هر مفصلی در بدن قابلیت دررفتگی را دارد از جمله زانو، لگن، مچ پا یا شانه، از آنجایی که دررفتگی مفصل به این معنی است که مفصل در مکانی که باید باشد قرار ندارد، پس به سرعت باید نسبت به درمان آن اقدام کنید؛ زیرا دررفتگی درمان نشده موجب تخریب رباط‌ها، اعصاب و رگ‌های خونی می‌گردد، در ادامه این مقاله خانه پزشک ایرانیان دررفتگی مفصل و درمان آن را مورد بررسی قرار خواهد داد.

علت دررفتگی مفصل چیست؟

دررفتگی مفاصل زمانی به وجود می‌آید که فشاری غیر قابل انتظار یا نامتعادل بر مفصل وارد شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک ضربه شدید بر مفصل وارد شود، مفصلی که یک بار دچار دررفتگی شود مستعد دررفتگی دوباره در آینده خواهد بود.

چه کسانی در معرض خطر دررفتگی مفصلی هستند؟

هر فردی که ضربه‌ای شدید بر روی مفصل یا استخوان خود احساس کند، در معرض خطر دررفتگی مفاصل است با این وجود، افرادی که تحرک کمی دارند یا مدام در حال زمین خوردن هستند، بیشتر دچار دررفتگی می‌شوند. کودکان از جمله دیگر افرادی هستند که خطر دررفتگی آن‌ها را در صورتی که در محیط‌های باز بازی می‌کنند تهدید می‌کند، کسانی که حین تمرین‌های فیزیکی حرکات غیر ایمنی را انجام می‌دهند، خود را در معرض خطر دررفتگی مفصل و استخوان قرار خواهند داد.

علائم دررفتگی مفصل

نوشته های مشابه

علائم و نشانه های دررفتگی مفصل چیست؟

در بیشتر موارد دررفتگی مفصل به آسانی قابل تشخیص است، ناحیه آسیب دیده ممکن است ورم کند یا کبود شود. همچنین ممکن است ببینید که به رنگ قرمز درآمده است یا تغییر رنگ مشاهده کنید، در برخی موارد ممکن است تغییر شکل در استخوان آسیب دیده ایجاد شود. از دیگر علائم دررفتگی مفصل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ناتوانی در تحرک
 2. احساس درد حین حرکت
 3. احساس بی حسی اطراف ناحیه آسیب دیده
 4.  احساس سوزن سوزن شدن

روش های تشخیص دررفتگی مفصلی

شاید تشخیص این که استخوان دچار دررفتگی شده است یا نه دشوار باشد؛ در نتیجه نیاز است که هر چه سریع‌تر به اورژانس مراجعه شود. پزشک، ناحیه آسیب دیده را معاینه خواهد کرد. او چگونگی حرکت چرخشی مفصل، تغییر شکل آن و میزان سلامت پوست را مورد بررسی قرار خواهد داد؛ اگر پزشک تشخیص دهد که بیمار دچار شکستگی شده است یا دررفتگی رخ داده است، برای اطمینان بیشتر عکس‌برداری با اشعه ایکس را تجویز خواهد کرد. در برخی از موارد عکس MRI نیاز است، به کمک این تصاویر عکس پزشک با دقت بیشتر می‌تواند در مورد اتفاق رخ داده و میزان آسیب وارد شده نظر دهد و درمان مناسب‌تری را پیشنهاد خواهد کرد.

معرفی روش های درمان دررفتگی مفاصل

انتخاب روش درمان توسط دکتر به میزان آسیب و شدت دررفتگی مفصل بستگی خواهد داشت اولین درمان دررفتگی مفاصل عبارت است؛ از استراحت، استفاده از کمپرس یخ و بالا نگه داشتن ناحیه آسیب دیده. در بیشتر موارد مفصل دررفته بعد از درمان به‌طور کامل در محل اصلی قرار می‌گیرد، اما اگر به‌طور طبیعی این اتفاق رخ ندهد پزشک راه‌های زیر را امتحان خواهد کرد:

 1. حرکت مفصل تا در محل مشخص قرار بگیرد
 2. عدم تحرک
 3. دارو
 4. توانبخشی

حرکت مفصل

در این روش پزشک با تغییر محل مفصل سعی خواهد کرد که آن را در محل درست و مشخص خود قرار دهد. در این حالت به بیمار بی‌حسی یا آرامش بخش می‌دهند تا در حین انجام درمان دردی احساس نکند.

عدم تحرک

بعد از آن که مفصل در جای خود قرار گرفت پزشک از بیمار خواهد پرسید که تمایل به گج گرفتن، استفاده از آتل یا محافظ برای چند هفته دارد. این ابزار به عدم تحرک مفصل کمک خواهد کرد در نتیجه دوره ریکاوری سریع‌تر به اتمام خواهد رسید مدت زمان بی تحرکی متفاوت است و به مفصل و شدت جراحت بستگی دارد.

روش های درمان دررفتگی مفاصل

دارو

بیشتر درد ناشی از دررفتگی به محض جا انداختن مفصل از بین خواهد رفت با این وجود، پزشک مسکن برای کاهش درد تجویز خواهد کرد.

جراحی

در صورتی که جراحت موجب آسیب دیدن اعصاب و رگ‌های خونی شود، پزشک نمی‌تواند استخوان یا مفصل را بچرخاند و آن را در محل دقیق خود قرار دهد، جراحی برای بیمارانی که دچار دررفتگی مجدد می‌شوند تجویز می‌شود، برای جلوگیری از دررفتگی مجدد بسیار لازم و ضروری است مفصل آسیب دیده درمان شود. در برخی از موارد به دلیل آسیب دیدگی بیش از حد نیاز است که استخوان دیگری جایگزین استخوان یا مفصل تخریب شده شود.

توانبخشی

توانبخشی زمانی آغاز می‌شود که پزشک گچ یا آتل مفصل را باز کند، بعد از این مرحله برای به حرکت در آوردن مفصل نیاز است که بیمار تمرین‌های خاصی را انجام دهد تا دوباره مفصل به حالت قبلی خود باز گردد؛ اما به یاد داشته باشید این کار باید به آهستگی انجام شود.

چگونه از دررفتگی های مفصلی پیشگیری کنیم؟

با مراقبت از رفتار می‌توان از دررفتگی مفصل جلوگیری کرد کلی‌ترین توصیه‌ها عبارتند از:

 1. گرفتن محافظ پله هنگام بالا و پایین رفتن از آن
 2. استفاده از محافظ برای ناحیه آسیب دیده
 3. استفاده از فرش‌های مخصوص برای نقاطی از خانه که ممکن است خیس شوند و سبب زمین خوردن گردند مثل حمام
 4. برداشتن وسایل الکتریکی از روی زمین
 5. عدم استفاده از فرش‌ها یا پادری‌هایی که حین راه رفتن بر روی آن‌ها، حرکت می‌کند

برای جلوگیری از دررفتگی در کودکان موارد زیر را امتحان کنید:

 1. به کودکان آموزش دهید که مراقب رفتار خود باشند
 2. تا جایی که امکان دارد مراقب کودکان باشید و آن‌ها را در معرض دید خود قرار دهید
 3. از این که منزل‌تان مکان امنی برای کودک است اطمینان حاصل کنید
 4. در مسیر ورودی پله‌ها نرده بگذارید تا از سقوط افراد جلوگیری شود

اگر فرد بالغی هستید و می‌خواهید نسبت به دررفتگی در امان باشید باید:

 1. در صورتی که ورزش می‌کنید از لباس مخصوص و ایمن استفاده کنید
 2. قالیچه‌های کوچک که هنگام راه رفتن حرکت می‌کنند را بردارید و در عوض از فرش‌های سنگین‌تری که ثابت هستند استفاده کنید
 3. از ایستادن بر روی صندلی ناپایدار خودداری کنید

درمان شانه در رفته یا جدا شده

شانه در رفته باید فورا تحت درمان قرار بگیرد. پزشک باید سریعا شانه را به مکان اولیه خود باز گرداند؛ زیرا در اثر گذر زمان مفصل دچار تورم و درد می‌گردد و کار را سخت‌تر خواهد کرد در نتیجه هر چه سریع‌تر این کار انجام شود، بهتر خواهد بود. به محض جا انداختن شانه درد ناشی از آن از بین خواهد رفت و برای درمان جراحت باید موارد زیر را رعایت کنید:

قرار دادن یخ بر روی شانه

برای کاهش درد و تورم به مدت ۲ تا ۳ روز بعد از جا انداختن شانه هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه کمپرس یخ را بر روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید و سپس به مدت ۳ تا ۴ ساعت بین هر بار کمپرس گذاشتن فاصله ایجاد کنید.

از شانه بند استفاده کنید

تا زمانی که تحت درمان هستید باید از شانه بند استفاده کنید تا به طور کامل بی‌حرکت باشد، قبل از انجام هر کاری با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

استفاده از داروهای ضد التهاب

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن در کاهش درد و تورم موثر هستند اگرچه ممکن است که عوارضی به همراه داشته باشند و نباید برای مدت طولانی مورد استفاده قرار بگیرند مگر این که پزشک توصیه کرده باشد تمرین ورزش‌های کششی البته در صورتی که پزشک انجام آن را بلامانع می‌داند.

دررفتگی مفصل امری عادی است و جای نگرانی نیست، اما باید به محض آسیب دیدن به پزشک مراجعه شود. از جمله درمان‌هایی که تا قبل از مراجعه به پزشک می‌توان استفاده کرد؛ استفاده از کمپرس یخ، بالا نگه داشتن محل آسیب دیده و عدم تحرک است. خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به بررسی دررفتگی مفصل راه‌های درمان آن پرداخت.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا