پوست و مو و زیبایی

درمان قطعی ریزش موی سکه ای

۰
(۰)

ریزش موی سکه‌ای که با نام علمی آلوپسی آره آتا شناخته می‌شود نوعی بیماری خود ایمنی محسوب می‌گردد. در این حالت به دلیل اختلال ایجاد شده در سیستم ایمنی بدن، مو به عنوان یک جسم اضافی تلقی می‌شود و مورد حمله قرار می‌گیرد. ریزش موی سکه‌ای خفیف ممکن است با وسعت کم در نواحی سر یا ریش مشاهده گردد و در موارد شدید می‌تواند ریزش کامل مو را در نواحی مختلف منجر شود. این وضعیت با توجه به سن و جنسیت افراد در سنین مختلف بروز می‌کند اما بروز این بیماری قبل از سن ۳۰ سالگی شایع‌تر است.

ریزش سکه ای ریش مانند ریزش سکه ای سر شایع است و در آقایان به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. معمولا از داروهای خاصی برای درمان آلوپسی استفاده می‌شود و اگر میزان ریزش مو کم باشد دارودرمانی روش خوبی برای نتیجه گیری مناسب و رویش مجدد مو است. این بیماری در مردان شایع‌تر از زنان است و نواحی طاسی ممکن است به صورت دایره‌ای یا بیضی شکل دیده شوند که از علائم و نشانه‌های ریزش موی سکه‌ای به صورت مشخص است. گاهی موها بعد از گذشت زمان کم خودبخود رشد می‌کنند زیرا این بیماری اغلب به فولیکول‌ها آسیب نمی‌رساند در نتیجه فولیکول‌ها قدرت ترمیم مجدد یافته و موجب رشد دوباره مو می‌شوند.

متاسفانه در حال حاضر درمان قطعی ریزش موی سکه ای ارائه نشده است اما با استفاده از برخی روش‌ها می‌توان کمک کرد تا رشد سریع‌تر موها امکان‌پذیر شود. از جمله این درمان‌ها با عنوان دوره‌های تزریق دارو یا کرم‌های موضعی شناخته می‌شوند که با توجه به شرایط فرد و میزان ریزش مو در نواحی مختلف متغیر است و نوع درمان توسط پزشک معالج تعیین می‌گردد. داروهای تجویز شده موحب تحریک رشد مو در ناحیه طاسی خواهند شد و رشد مجدد مو را در پی دارند.  برخی افراد نگران این موضوع هستند که آیا ریزش مو سکه ای واگیر دارد؟ در پاسخ به این سوال می‌توان با قطعیت پاسخ داد خیر این بیماری واگیردار نیست.

آیا بیماری آلوپسی واگیردار است؟

همان‌طور که گفته شد بیماری آلوپسی یک بیماری خود ایمن است و سرایت نمی‌کند. این بیماری به طور مستقیم فرد را درگیر می‌کند و مسری نیست. در واقع آلوپسی نوعی بیماری است که سازگاری با آن دشوار است و ممکن است موجب ضربه روحی به بیمار شود و در طی دوره درمان جنبه روحی بیماری نیز باید مورد نظر قرار بگیرد. این بیماری به دلیل اختلالات ژنتیکی پدیدار می‌شود بنابراین به طور قطع می‌توان گفت که قابل سرایت نیست. چون عامل به وجود آورنده بیماری یک عامل خارجی مانند ویروس یا باکتری خاصی نیست که سبب انتقال به افراد دیگر شود و آنها را درگیر کند.

عوامل ریزش مو سکه ای

علت ریزش موی سکه ای

این شرایط زمانی رخ می‌دهد که گلبول‌های سفید خون به سلو‌ل‌های تار مو حمله می‌کنند و سبب نابودی آنها می‌شوند. هنوز در مورد عامل اصلی ایجادکننده این بیماری نظر قطعی وجود ندارد اما به نظر می‌رسد ژنتیک یکی از مهم‌ترین فاکتورهای ایجادکننده این بیماری باشد. در ضمن افرادی که در خانواده خود سابقه اختلالات خودایمنی دارند بیشتر درگیر این بیمار می‌شوند. علت ریزش مو در آلوپسی آسیب به فولیکول‌ها است که به صورت دائمی نیست و ممکن است مو در قسمت آسیب دیده مجددا رشد کند. این بیماری اغلب به صورت التهاب در ناحیه پوست سر یا به صورت زخم روی پوست ناحیه‌ای که دچار کچلی شده بروز نمی‌کند.

عوامل دیگر در بروز بیماری آلوپسی عبارتند از:

 1. نقص در عملکرد سیستم ایمنی فرد
 2. عوامل هورمونی و اختلالات هورمونی
 3. بیماری‌هایی مانند دیابت
 4. عوارض جانبی داروهایی که برای درمان برخی بیماری‌ها مصرف می‌شوند.
 5. مشکلات مربوط به دوران بارداری و عدم تغذیه مناسب در این دوران

درمان ریزش موی سکه ای

در مواردی که نشانه‌های بیماری به صورت خفیف بروز می‌کند معمولا پس از گذشت مدت زمان مشخصی بدون نیاز به کاربرد روش درمانی، موها خودبخود رشد می‌کنند. در مواقع شدیدتر داروها و کرم‌های خاصی تجویز می‌شوند که البته استفاده طولانی مدت از آنها نیز ممکن است منجر به بروز عوارض جانبی ناخواسته شود.

 1. برای درمان ریزش مو سکه ای استفاده از داروهای ضد التهاب توصیه می‌گردد که می‌توانند سیستم ایمنی بدن را سرکوب کنند و به صورت تزریقی یا پماد موضعی تجویز می‌شوند.
 2. کورتیکواستروئیدها از دیگر داروهای موثر در درمان بیماری با ویژگی سرکوب سیستم ایمنی هستند.
 3. ماینوکسیدیل داروی موضعی که به حالت فوم یا مایع تولید می‌شود و تحریک مو را در ناحیه‌ای که دچار ریزش شده موجب می‌گردد.
 4. دیفن سیپرون از دیگر داروهای موضعی برای درمان آلوپسی است که به عنوان یکی از داروهای موثر در درمان بیماری شناخته می‌شود.
 5. آنترالین دارویی به شکل محلول یا به صورت کرم است که استفاده از آن در نواحی طاس شده موجب تحریک پوست می‌شود و نتیجه آن رشد مجدد موها است.
 6. نوردرمانی یا فتوتراپی از دیگر روش‌های درمان پیشنهادی هستند که رشد مجدد مو را در پی دارند. البته هیچ‌یک از روش‌های ذکر شده به صورت تضمینی در درمان بیماری موثر نیستند.
 7. برای درمان قطعی کچلی سکه ای می‌توان از روش کاشت یا پیوند مو به عنوان شیوه‌ای قطعی جهت درمان استفاده کرد که در نهایت به عنوان فرایندی بی‌خطر و موثر در برطرف کردن علائم ریزش مو شناخته می‌شود. جهت درمان قطعی آلوپسی با استفاده از روش کاشت مو می‌توانید به مرکز خانه پزشک ایرانیان مراجعه کرده و از مزایای این روش با حضور متخصصان این امر بهره‌مند شوید.

درمان ریزش مو سکه ای (آلوپسی آره آتا)

علائم و نشانه های ریزش موی سکه ای

این بیماری اغلب بدون بروز علائم خاصی ظاهر می‌شود که منجر به کچلی در مدت زمان چند روز یا چند هفته خواهد شد. گاهی بروز علائمی مانند سوزش خفیف یا خارش پوست و ایجاد التهاب در نواحی مختلف از پوست ممکن است به عنوان زنگ خطری برای بروز این بیماری در نظر گرفته شوند. به طور کلی نشانه‌های بیماری شامل:

 1. تغییر در ظاهر موها به صورت تغییر در ضخامت تار مو و شکننده شدن آن‌ها
 2. ایجاد کچلی گروهی در نواحی سر، ریش، ابرو و مژه به صورت لکه‌های کوچک و بزرگ
 3. ریزش مقدار زیادی از تار مو در طی یک دوره مشخص و در کوتاه مدت
 4. ایجاد طاسی یا کم پشت شدن شدید موها در یک طرف سر
 5. مشاهده موهایی با ظاهر غیر معمول که در قسمت پایین باریک‌تر از قسمت بالایی دیده می‌شوند و شبیه علامت تعجب است.
 6. مشاهده علائمی روی ناخن‌ها به صورت فرورفتگی و لکه یا زمخت شدن ناخن‌ها

علائم ریزش سکه ای ریش

این علائم به صورت کم پشت شدن مو یا ریزش کامل موها در قسمت ریش ظاهر می‌شوند. اغلب این نشانه‌ها در امتداد خط چانه مشاهده می‌گردند. این بیماری ممکن است موجب شود که فرد ریش خود را به طور کامل از دست بدهد. ریزش سکه ای ریش شبیه به ریزش سکه‌ای مو با علل یکسان بروز می‌کند. لکه‌های طاسی به صورت دایره  ای شکل دیده می‌شوند و گاهی این دوایر ممکن است در قسمت‌هایی از ناحیه مورد نظر به هم برسند. گاهی نیز ممکن است موی اطراف ناحیه‌ای که دچار کچلی شده سفید یده شود. در برخی موارد احتمال برور خارش یا درد در ناحیه مورد نظر که دچار ریزش مو شده وجود داشته باشد و پوست صیقلی دیده شود اما هنگام لمس زبر است.

درمان ریزش سکه ای ریش آقایان

درمان ریزش سکه‌ای ریش مانند درمان آلوپسی در ناحیه سر است و باید از روش‌های درمانی مناسبی استفاده شود که موجب تحریک در پوست و رشد مجدد موها شوند. با استفاده از داروهای ذکر شده حمله سیستم ایمنی بلوکه می‌شود و در نهایت رویش مو اتفاق خواهد افتاد. انتخاب روش درمانی موثر بسته به میزان ریزش مو در ناحیه ریش و سن فرد متغیر است. اما در مواردی داروها درمان قطعی این بیماری نیستند و برای درمان موثر ریزش سکه‌ای در ناحیه ریش نیز توصیه بر انتخاب روش کاشت یا پیوند مو است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا