سلامت دندان

درمان عفونت ریشه دندان + لیست هزینه

۰
(۰)

درمان ریشه دندان عفونی موجب ترس بیماران می‌شود اما این درمان یکی از متداول‌ترین درمان‌های دندان محسوب می‌شود بر خلاف ترس بیماران، درمان ریشه دندان نسبتا ساده و فرایندی بدون درد است تمام چیزی که نیاز است خارج کردن بخش آسیب دیده یا پالپ عفونی شده و در انتها پر کردن دندان با مواد پرکننده و قرار دادن تاج بر روی دندان است. ترمیم ریشه دندان جلو و درمان عفونت ریشه دندان فرایندی ساده‌تر است. در ادامه این مقاله خانه پزشک ایرانیان به بررسی درمان ریشه دندان عفونی خواهد پرداخت.

مراحل درمان ریشه دندان عفونی

درمان ریشه دندان در سه مرحله انجام می‌شود و معمولا بین یک تا ۳ جلسه زمان نیاز دارد این مراحل عبارتند از:

تمیز کردن کانال ریشه

ابتدا دندان پزشک هر چیزی را که درون کانال ریشه قرار دارد خارج می‌کند در این حالت باید به بیمار بی حسی موضعی تزریق گردد، دندانپزشک یک حفره بسیار کوچک در سطح دندان ایجاد می‌کند و تمام چرک و عفونت و بافت مرده پالپ را با ابزار مخصوص که بسیار کوچک است خارج می‌کند.

مراحل درمان عفونت ریشه دندان

نوشته های مشابه

پر کردن کانال ریشه

در مرحله بعد، دندانپزشک با محلول ضدعفونی دوباره ریشه و حفره را تمیز می‌کند و با مواد شبه پلاستیک حفره را پر می‌کند و از موادی برای چسباندن کامل ماده پرکننده به دندان استفاده خواهد کرد بعد از درمان عفونت ریشه دندان، دندان دیگر مرده محسوب می‌شود و بیمار دیگر دردی را احساس نخواهد کرد زیرا بافت اعصاب از دندان خارج شده است و عفونت به طور کامل از بین رفته است.

قرار دادن تاج بر روی دندان

بعد از دو مرحله اول درمان، دندان بسیار شکننده‌تر از قبل است دندان فاقد پالپ باید مواد مغذی خود را از راه رباط متصل به استخوان دندان دریافت کند، این منبع دریافت مواد مغذی کافی است اما به مرور زمان دندان شکننده خواهد شد پس قرار دادن تاج بر روی آن این اتفاق را به تاخیر خواهد انداخت. تا زمانی که دندان به طور کامل روند درمان خود را طی کند بیمار باید از جویدن مواد غذایی بر روی دندان مورد نظر و گاز زدن بپرهیزد بعد از اتمام مراحل درمان، بیمار می‌تواند از دندان خود مانند گذشته استفاده کند. معمولا درمان با یک جلسه به پایان می‌رسد اما در مواردی که عفونت شدید و زیاد باشد به جلسات بیشتری نیاز است.

بیشتر بخوانید: خدمات ترمیمی دندان

ترمیم ریشه دندان جلو

طبق بررسی‌های خانه پزشک ایرانیان، ترمیم ریشه دندان جلو دارای فرآیند ویژه‌ای است و دندانپزشک مراحل زیر را انجام خواهد داد:

  1. ابتدا از ریشه دندان عکس‌برداری می‌کند تا از محل دقیق عفونت اطمینان حاصل کند.
  2. دندان و ناحیه اطراف آن را با تزریق بی‌حسی موضعی بی‌حس خواهد کرد.
  3. محافظ‌هایی اطراف دندان قرار می‌دهد تا از آسیب رسیدن به دیگر نقاط جلوگیری کند.
  4. اطراف دندان را بررسی خواهد کرد تا از وجود هر گونه بافت مرده، آسیب دیده و عفونی شده اطلاع کسب کند.
  5. با دریل مخصوص مینای دندان و اطراف دندان را تراش می‌دهد تا به بخش زیر مینا راه پیدا کند.
  6. هر گونه جراحت، پوسیدگی، بافت مرده یا عفونی شده را خارج خواهد کرد.
  7. پزشک بمحض خارج کردن بافت آسیب دیده، دندان را خشک خواهد کرد.
  8. فضای باقی مانده بین پر کننده پلی‌مری و درون دندان را پر می‌کند.
  9. دندان پزشک با پر کننده موقتی، حفره‌ای را که برای دست‌یابی به درون دندان ایجاد کرده بود، می‌پوشاند. این کار دندان را از عفونت یا آسیب در دوره ریکاوری حفظ خواهد کرد.
  10. بعد از این که کانال ریشه دندان دوره بهبودی خود را طی کرد، در صورت نیاز مقدار باقیمانده و زائد بخش بیرونی مینا تراشیده خواهد شد و یک تاج دائمی بر روی دندان قرار خواهد گرفت تا دندان را از عفونت یا هر نوع آسیب دیگری برای مدت ۱۰ سال حفظ کند.

بیشتر بخوانید: جرمگیری دندان

درمان ریشه دندان عقل

تمام بیماران نیازی به درمان عفونت ریشه دندان عقل ندارند اما در برخی از موارد امکان پذیر است. در این حالت نیاز است که در مورد کانال ریشه دندان عقل اطلاعات لازم را کسب کنید و بدانید که تفاوت کانال دندان عقل با دیگر دندان‌ها در چیست و چگونه درمان می‌شود. به طور خلاصه، درمان کانال ریشه فرآیندی است که در آن پالپ دندانی (بافت داخلی دندان که شامل اعصاب و رگ‌های خونی است) از دندان جدا می‌شود، به محض جدایی این بخش، بافت درونی قبل از پر شدن با مواد ضد باکتریایی به خوبی تمیز می‌گردد. علت ایجاد مشکل در کانال ریشه در موارد مختلف متفاوت است اما مشکل عمده و معمول به دلیل ایجاد عفونت باکتریایی در قسمت پالپ است که با نام آبسه شناخته شده است. آبسه نوعی عفونت باکتریایی است که بدون خارج کردن پالپ قابل درمان نخواهد بود البته برخی از درمان‌ها به کاهش درد و تورم آبسه کمک خواهند کرد اما عفونت تا زمانی که پالپ خارج نشود از بین نخواهد رفت.

دندان عقل چون در اندازه، شکل، موقعیت و الگو‌های مختلفی رشد می‌کند و برخی از افراد حتی بیش‌تر از ۴ دندان عقل دارند، آناتومی دندان عقل با دیگر دندان‌ها متفاوت است و همین امر درمان آن را کمی متفاوت‌تر کرده است. درمان ریشه عفونی دندان عقل بستگی به توانایی پزشک برای رسیدن به ناحیه آسیب دیده دارد ریشه‌هایی که به صورت مستقیم در فک قرار گرفته‌اند، پالپ آن‌ها را راحت‌تر می‌توان خارج کرد سپس عفونت را تمیز و دندان را پر می‌کنند اما ریشه‌هایی که دارای زاویه هستند نه‌تنها درمان آن‌ها سخت است بلکه دست‌یابی به ریشه و درمان آن نیز غیر ممکن است.

ریشه دندان عفونی در بارداری و درمان آن

درمان ریشه دندان عفونی در دوران بارداری

حقیقت این است که بارداری خود موجب تخریب دندان‌ها می‌شود و برخی از زنان تا زمانی که باردار نشوند متوجه این مسئله نخواهند شد که نیاز به ترمیم ریشه دندان عفونی دارند. خوشبختانه ترمیم کانال ریشه دندان، درمانی ایمن است و البته باید در نظر داشته باشید که شرایط هر زن باردار با دیگری متفاوت است بنابراین بسیار مهم است که او توسط پزشک خود مورد معاینه قرار گیرد.

درمان ریشه دندان عفونی بدون انجام عکس‌برداری با اشعه ایکس امکان پذیر نخواهد بود؛ موسسه بارداری امریکا توصیه می‌کند که زنان باردار باید از انجام هر گونه عکس‌برداری رادیولوژی در صورتی که ضروری نیست خودداری کنند اما استفاده از محافظ‌های جدید و مدرن امروزی، جنین در حال رشد را از خطر اشعه حفظ خواهند کرد. قبل از انجام هر گونه عکس‌برداری دندانپزشک خود را در جریان بارداری قرار دهید تا خطر آسیب ناشی از اشعه را به حداقل برساند. استفاده از بی‌حسی موضعی تاثیری بر جنین در حال رشد نخواهد گذاشت و استفاده از آن در دوران بارداری بدون خطر است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
irvinerootcanalspecialistnsbendohealthlinemedicalnewstoday
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا