جراحی مغز و اعصاب
موضوعات داغ

درمان میگرن – هشدار در مورد استفاده از مسکن ها

۰
(۰)

میگرن نوعی سردرد است که درمان دقیقی برای آن وجود ندارد اگرچه راهکارهایی برای کاهش علائم میگرن در دسترس است ولی ممکن است برای تاثیر این روش‌های درمانی به زمان نیاز باشد همچنین ممکن است نیاز باشد که فرد روش‌های مختلفی را امتحان کند یا دو روش را با هم ادغام کند و به صورت همزمان استفاده کند تا تاثیر مطلوب را هر چه سریع‌تر مشاهده کند. در ادامه این مطلب خانه پزشک ایرانیان راه‌ های درمان میگرن را جهت آشنایی بیشتر شما ارائه خواهد کرد.

اینفوگرافی درمان میگرن
اینفوگرافی درمان میگرن

حین حمله میگرن

اغلب افراد ترجیح می‌دهند که در اتاقی تاریک و آرام دراز بکشند و این روش را بهترین کار برای مقابله با حمله میگرنی خود می‌دانند برخی دیگر نوع خاصی از مواد غذایی را مصرف می‌کنند که به آن‌ها در تحمل درد و یا بهبود کمک بیشتری می‌کند.

حین حمله میگرن

استفاده از مسکن‌ ها در درمان میگرن

اکثر افرادی که به میگرن مبتلا هستند به مرور متوجه شده‌اند که مسکن‌ها به کاهش درد آن‌ها کمک خواهد کرد مسکن‌هایی از جمله آسپرین، ایبوپروفن؛ این مسکن‌ها زمانی موثر‌تر عمل خواهند کرد که به محض مشاهده اولین علائم حمله میگرن مصرف شوند زیرا فرصت لازم برای جذب شدن آن‌ها به جریان خون وجود خواهد داشت و درد را کاهش خواهد داد، توصیه نمی‌شود که فرد صبر پیشه کند تا درد به آستانه خود برسد و بعد آن‌ها قرص یا دارو مصرف کند زیرا دیگر زمان کافی برای تاثیر دارو وجود نخواهد داشت و تقریبا بی‌اثر است، قرص‌هایی که در آب حل می‌شوند گزینه بهتری هستند زیرا با سرعت بیشتری جذب بدن خواهند شد؛ اگر به دلیل تهوع یا استفراغ نمی‌توانید قرص مصرف کنید شیاف ممکن است گزینه بهتری باشد.

مطالب بیشتر: معرفی انواع سردرد

هشدار در مورد استفاده از مسکن ها

 1. هنگامی که قصد استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه را دارید مطمئن شوید که دستور استفاده را به درستی مطالعه کرده باشید و دوز مصرفی را با توجه به توصیه‌ها انتخاب کرده‌اید.
 2. کودکان زیر ۱۶ سال نباید از آسپرین استفاده کنند مگر این که پزشک مصرف آن را توصیه کرده باشد.
 3. مصرف آسپرین و ایبوبروفن برای بزرگسالانی که از مشکلات معده، کبد یا کلیه رنج می‌برند توصیه نمی‌شود.
 4. مصرف داروهای مسکن به طور متناوب ممکن است که میگرن را بدتر کند.
 5. اگر نیاز است داروهای مسکن به صورت مداوم استفاده کنید بهتر این است با پزشک در این باره مشورت کنید زیرا ممکن است در صورت نیاز مسکن قوی‌تری برای شما تجویز کنند؛ اگر متوجه شوند که استفاده از مسکن‌ها سردرد را بدتر خواهد کرد ممکن است مصرف آن را برای شما متوقف کنند.

هشدار در مورد استفاده از مسکن ها

تریپتان (Triptans)

اگر مسکن‌های معمولی نتوانند به فرد بیمار در درمان میگرن کمک کنند او باید به پزشک مراجعه کند پزشک ممکن است مسکن‌هایی به نام تریپتان و داروهای ضد تهوع تجویز کنند؛ تریپتان‌ها نوع خاصی از مسکن‌ها هستند که برای درمان میگرن تجویز می‌شوند و تصور می‌شود که طریقه عمل کردن آن‌ها به گونه‌ای است که تغییراتی در نواحی مغز که موجب سردرد می‌شوند ایجاد می‌کنند این داروها موجب می‌شوند که رگ‌های خونی اطراف مغز باریک‌تر شوند و این اتفاق بخشی از فرآیند تغییر در مغز است که می‌تواند موجب تسکین درد شود؛ تریپتان‌ها به صورت قرص، آمپول و اسپری بینی در دسترس هستند از جمله عوارض جانبی این داروها می‌توان به  موارد زیر اشاره کرد:

 1. احساس گرما
 2. خستگی
 3. مور مور
 4. گر گرفتگی
 5. احساس سنگینی در ناحیه صورت و قفسه سینه

برخی از افراد ممکن است که احساس تهوع، خشکی دهان یا گیجی کنند؛ این عوارض جانبی معمولا خفیف هستند و به خودی خود از بین خواهند رفت؛ همانند مسکن‌ها مصرف زیاد تریپتان‌ها می‌تواند تاثیر خود را در رفع سردرد از بین ببرد؛ پزشک معمولا از بیمار می‌خواهد که درمان خود را در چند مرحله انجام دهد و به صورت منظم تحت نظر پزشک باشد تا دوره درمان او کامل شود بنابراین طی این دوره می‌توان در مورد تاثیر داروها و عوارض جانبی آن‌ها با پزشک خود مشورت کند؛ اگر داروها کمک کننده باشند دوره درمان ادامه پیدا خواهد کرد اگر داروها تاثیری بر بهبود علائم نداشته باشند آن‌گاه پزشک نوع متفاوتی از تریپتان‌ها تجویز خواهد کرد.

دارو های ضد تهوع در درمان میگرن

داروهای ضد تهوع در درمان میگرن بسیار موثر هستند حتی اگر شخصی در دوران حمله میگرنی احساس تهوع نداشته باشد با مصرف این داروها می‌تواند میگرن خود را به خوبی کنترل کند؛ مانند مسکن‌ها در صورتی که داروهای ضد تهوع در آغاز حمله میگرنی استفاده شوند علائم میگرن با سرعت بیشتری کاهش خواهند یافت؛ این داروها معمولا به صورت قرص و شیاف تولید می‌شوند و از عوارض جانبی آن‌ها خواب آلودگی و اسهال است.

ترکیب دارو ها

شما می‌توانید ترکیبی از داروهای میگرن را بدون نسخه از داروخانه تهیه کنید، این داروها شامل مسکن‌ها و داروهای ضد تهوع هستند، اگر مطمئن نیستید که کدام دارو برای شما مناسب‌تر است می‌توانید از دکتر داروساز در این باره بپرسید؛ ترکیب دو داروی تریپتان و دیگر مسکن‌ها مانند ایبوپروفن می‌تواند به رفع میگرن نیز کمک کند؛ برخی از افراد با امتحان کردن انواع داروها، داروی مناسب خود را پیدا می‌کنند اما توجه داشته باشید که دوز داروهای مسکن و ضد تهوع نباید زیاد باشد؛ اگر نیاز باشد که با دوز بالا استفاده شوند پس بهتر این است به صورت جداگانه مورد استفاده قرار گیرد تا فرد بتواند بهتر میگرن خود را کنترل کند.

طب سوزنی در درمان میگرن

اگر داروهای مورد استفاده برای درمان میگرن مناسب نیستند و تاثیری در تسکین درد ندارند می‌توان از طب سوزنی به عنوان درمان دیگری استفاده کرد؛ برخی از پزشکان طب سوزنی را توصیه می‌کنند و برخی دیگر نه؛ شواهد نشان داده‌اند که دوره درمان ۱۰ جلسه‌ای که بین ۵ تا ۸ هفته زمان ببرد می‌تواند نتیجه مطلوبی در درمان درد داشته باشد.

مراجعه به متخصص

اگر درمان‌های گفته شده به طور کامل و موثر در رفع میگرن کمک کننده نباشند پزشک ممکن است که بیمار را به متخصص میگرن ارجاع دهد در آن صورت متخصص راه‌های دیگری برای درمان میگرن در نظر خواهد گرفت.

راه های درمان میگرن برای زنان باردار و شیرده

راه های درمان میگرن برای زنان باردار و شیرده

به طور کلی در صورتی که خانمی باردار یا شیرده است مصرف دارو برای درمان میگرن تا حد ممکن محدود خواهد شد در عوض، بیشتر در پی یافتن راهی برای جلوگیری از ایجاد حمله‌ های میگرن خواهند بود، اگر نیاز باشد که از دارو استفاده شود پزشک مسکن‌های با دوز کم را تجویز خواهد کرد، در برخی موارد ممکن است که داروهای ضد تهوع یا تریپتان‌ها تجویز شوند؛ بهتر است که با پزشک متخصص زنان و یا ماما در این باره صحبت شود.

راه های جلوگیری از ایجاد میگرن

استرس، استفاده از روش‌های ریلکس کردن مانند مدیتیشن، یوگا می‌توانند از ایجاد حملات میگرن جلوگیری کنند.

 1. وعده غذایی منظم
 2. نوشیدن مایعات به مقدار زیاد
 3. استراحت کامل
 4. انجام ورزش‌های سبک
 5. استفاده از داروهای جلوگیری از میگرن (در این مورد با پزشک خود مشورت کنید)

البته دستگاه‌های الکتریکی وجود دارند که می‌توانند امواجی را به سر وارد کنند و اعصاب آن را تحت تاثیر قرار دهند در نتیجه از ایجاد میگرن جلوگیری می‌کنند یا درد را تسکین می‌دهند استفاده از این دستگاه‌های الکتریکی به مدت ۲۰ دقیقه در روز است.

نتیجه گیری درباره سردرد میگرنی

تا کنون درمان قطعی برای میگرن کشف نشده است و فقط به کمک راه‌هایی درد و علائم ناشی از میگرن را کنترل می‌کنند؛ خانه سلامت ایرانیان در این مقاله به معرفی راه‌ های درمان میگرن پرداخت، در صورتی که این راه‌ها در تسکین درد شما تاثیری نداشت بهتر است که به پزشک متخصص مراجعه کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
nhswebmd
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا