تجهیزات زیبایی

دستگاه میکرودرم – انواع دستگاه های میکرودرم کلینیک های زیبایی

نکات برگزیده مطلب
 • در این مطلب اطلاعات جامع و مفیدی در مورد دستگاه میکرودرم و تاریخچه آن در اختیار خوانندگان قرار گرفته است، در ادامه به انواع مختلف این دستگاه و مزایا و معایب آن‌ها پرداخته شده است و در آخر به موارد قابل توجه برای انتخاب بهترین دستگاه میکرودرم ابریژن اشاره شده است.
۰
(۰)

میکرودرم یا میکرودرم ابریژن نوعی لایه برداری فشرده است که می ‌تواند جای زخم ناشی از آکنه، خطوط ریز و چین و چروک، لکه های تیره و لکه های خشک را درمان کند؛ افراد می‌توانند برای بهره مندی از این روش درمانی به متخصص پوست مراجعه کنند، با این حال دستگاه‌ های میکرودرم در خانه نیز می‌توانند همان مزایای میکرودرم در مطب مانند پوستی صاف، یکنواخت و درخشان را ارائه دهند، انتخاب دستگاه میکرودرم ابریژن به عوامل مختلفی بستگی دارد. در این مطلب اطلاعات جامع و کاملی در مورد انواع دستگاه‌ های میکرودرم ابریژن توسط مجله تخصصی پزشکی خانه پزشک ایرانیان ارائه شده است.

تاریخچه دستگاه میکرودرم

مفهوم ساییدن پوست و از بین بردن لایه های فوقانی برای جوانسازی پوست، به هزاران سال قبل باز می‌گردد، در گذشته پزشکان مصری از نوعی کاغذ سنباده برای صاف کردن جای زخم‌ها استفاده می‌کردند، با این حال در اوایل دهه ۱۹۰۰ از چرخ‌های چرخان و راسپ برای پاک سازی لایه‌های بالایی پوست استفاده شد، از آنجا که عملکرد این وسیله از طریق نیروی دست اعمال می‌شد، ابزارهایی کاربردی به شمار نمی‌رفتند؛ در اواسط دهه ۱۹۵۰ برس‌های موتوری جایگزین مدل‌های دستی شده و در نتیجه استفاده از درم ابریژن به امری معمول و عادی تبدیل شد، با این حال مشکلات این ابزارها شامل موارد زیر بودند:

تاریخچه دستگاه میکرودرم

 1. وجود درد: روش درم ابریژن به دلیل درد، تحت بیهوشی انجام می‌شد.
 2. آسیب‌های طولانی: در این روش بهبود لایه‌های بالایی پوست نیاز به هفته‌ها زمان داشت.
 3. ایجاد زخم: حتی اگر روش درم ابریژن برای درمان زخم‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما اغلب خود باعث ایجاد زخم می‌شد.
 4. عفونت: خطر ایجاد عفونت در این روش به دلیل ساییده شدن سطح پوست، بسیار زیاد بود.
 5. نیاز به مراقبت طولانی مدت: مراقبت از پوست پس از انجام درم ابریژن امری طولانی و دشوار بود.
 6. خطر ایجاد بیماری برای پزشک: ذرات سائیده شده‌ی پوست در این روش در معرض هوا قرار گرفته و این امر پزشکان را در معرض عفونت احتمالی قرار می‌داد.

میکرودرم ابریژن مدرن

در پاسخ به خطرات پوستی روش درم ابریژن، اولین دستگاه میکرودرم ابریژن در سال ۱۹۸۵ ساخته شد، این دستگاه در ابتدا به عنوان یک سیستم حلقه بسته به شمار می‌رفت، به این معنی که پوست ساییده شده به جای انتشار در هوا به داخل یک ظرف در دستگاه مکش می‌شد.

میکرودرم ابریژن یک روش زیبایی محبوب است زیرا هم بر روی لایه خارجی پوست و هم لایه های عمیق پوست، عمل می‌کند؛ دستگاه‌های میکرودرم به دو نوع خانگی و دستگاه‌های مورد استفاده در کلینیک‌های زیبایی تقسیم می‌شوند.

انواع دستگاه های میکرودرم کلینیک های زیبایی

میکرودرم ابریژن کریستال

میکرودرم ابریژن کریستال که درم ابریژن میکرو کریستال نیز نامیده می‌شود، محبوب ترین نوع میکرودرم است؛ در طی فرایند درمان، کریستال‌های بسیار ظریف از ظرفی در دستگاه میکرودرم به سطح پوست فرستاده می‌شود و به طور همزمان ذرات پوست لایه برداری شده توسط دستگاه، مکش می‌شود، بلورهای استفاده شده به مخزن دیگری در دستگاه فرستاده شده و پس از هر بار استفاده دور ریخته می‌شوند، معمولا از کریستال‌های اکسید آلومینیوم برای دستگاه استفاده می‌شود، زیرا به سختی الماس هستند، با این حال ممکن است از کریستال‌های اکسید منیزیم، بی کربنات سدیم و حتی کلرید سدیم نیز استفاده شود.

انواع دستگاه‌های میکرودرم کلینیک‌های زیبایی

میکرودرم ابریژن الماس

میکرودرم ابریژن با نوک الماس دستگاهی جدیدتر به شمار می‌رود که در آن به جای استفاده از کریستال برای لایه برداری از پوست، از الماس استفاده می‌شود، نوک الماس پوست را ساییده و مانند نسخه کریستال ذرات لایه برداری شده از طریق دستگاه، مکش می‌شود، میکرودرم ابریژن با نوک الماس کمی تیزتر از کریستال است، برخی از افراد استفاده از این دستگاه را به دلیل عدم استفاده از بلورهای کریستال ترجیح می‌دهند، زیرا ورود بلورهای کریستال به سیستم تنفسی می‌تواند تحریک کننده باشد و باعث ایجاد مشکلات تنفسی کوتاه مدت در افراد حساس شود.

دستگاه‌ های میکرودرم خانگی

بزرگترین مزیت استفاده از دستگاه ‌های میکرودرم خانگی شامل صرفه جویی در هزینه و وقت است، استفاده از این دستگاه‌ها می‌توانند مزایای میکرودرم سالن‌های زیبایی را ارائه دهند، انواع مختلفی از دستگاه‌ های میکرودرم خانگی وجود دارند که متداول‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

دستگاه Kendal HB-SF01

از این سیستم می‌توان برای برخورداری از پوستی صاف، جوان و شاداب در منزل استفاده کرد، این کیت میکرودرم ابریژن برای انواع پوست‌ها مناسب بوده و به درمان آکنه، لکه‌های سیاه، لکه‌های سفید، لکه‌های پیری، مشکلات رنگدانه، پوست خشن و پوست ناهموار کمک می‌کند، علاوه بر این، این دستگاه می‌تواند در از بین بردن خطوط ریز، چین و چروک و زخم‌های سطحی موثر باشد؛ پس از لایه برداری با استفاده از سرهای الماس استریل، ذرات مرده پوست به داخل دستگاه مکش می‌شوند.

مزایای دستگاه Kendal HB-SF01

 1. این دستگاه از سرهای الماس استریل برای لایه برداری سلول‌های مرده پوست و سپس مکش آن‌ها استفاده می‌کند.
 2. این دستگاه فاقد کریستال بوده و خطر ورود آن‌ها به چشم، دهان و بینی وجود ندارد.
 3. قدرت مکش این سیستم به قدری بالا است که می‌تواند تمام ذرات آلوده روی پوست و همچنین سلول های مرده را مکش کند، بنابراین می‌توان از آن برای قسمت‌های نزدیک چشم و دهان استفاده کرد.
 4. نگهداری و تمیز کردن آن بسیار آسان است.

معایب دستگاه Kendal HB-SF01

 • نوک الماس این دستگاه بسیار کوچک بوده و به راحتی از بین می‌رود.

دستگاه NEW SPA NS-01

این کیت شامل یک واحد میکرودرم ابریژن همراه با ۹ سر الماس می‌باشد، قبل از استفاده از این دستگاه لازم است پوست را تمیز کرده و با استفاده از یک اسکراب ملایم، آلودگی‌های سطح پوست را از بین برد.

مزایای دستگاه NEW SPA NS-01

 1. قدرت مکش بالا
 2. حرفه‌ای بودن دستگاه: برخی از متخصصان پوست از این دستگاه در سال‌های زیبایی استفاده می‌کنند.
 3. درمان جوش‌های سرسیاه و جوش‌های سفید
 4. کاهش یا درمان جای زخم‌های سطحی
 5. سفت کردن منافذ
 6. صاف و لطیف کردن پوست

معایب دستگاه NEW SPA NS-01

 • سرهای این دستگاه پس از مدتی فرسوده شده و باید جایگزین شوند.

دستگاه Kendal HB-SF02

دستگاه Kendal HB-SF02 تاثیر بالایی در جوانسازی پوست آسیب دیده ناشی از آفتاب و به حداقل رساندن لکه‌های پیری و رنگ دانه‌های پوستی دارد، علاوه بر این، این دستگاه برای درمان آکنه و اسکارهای سطحی، جوش‌های سر سیاه و سر سفید و کاهش چربی پوست بسیار مناسب است، بهتر است پس از درمان با این دستگاه از مرطوب کننده همراه با ضد آفتاب استفاده کرد، زیرا لایه برداری پوست را خشک و خراشیده می‌کند، عملکرد این دستگاه در ترکیب با لایه برداری آلفا هیدروکسی بهترین عملکرد را ارائه می‌دهد؛ علاوه بر این، برای دستیابی به بهترین نتیجه، از حرکات رفت و برگشتی استفاده کنید.

مزایای دستگاه Kendal HB-SF02

 1. قدرت مکش بالا
 2. بهبود سلامت کلی پوست

معایب دستگاه Kendal HB-SF02

 • سختی تمیز کردن سرهای الماس

موارد مهم برای انتخاب دستگاه میکرودرم مناسب

نوع لایه برداری

در حالی که تمام دستگاه ‌های میکرودرم پوست را لایه برداری می‌کنند، با این حال آن‌ها از روش‌های مختلف برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست استفاده می‌کنند.

موارد مهم برای انتخاب دستگاه میکرودرم مناسب

قدرت مکش

بسیاری از دستگاه‌ های میکرودرم برای کمک به از بین بردن سلول‌های مرده پوست که دستگاه لایه برداری می‌کند، از مکش استفاده می‌کنند، مکش همچنین می‌تواند باعث افزایش جریان خون در پوست برای تحریک تولید کلاژن و الاستین شود.

گزینه های سرعت

دستگاه‌ های میکرودرم ابریژن معمولاً با یک سرعت استاندارد عمل می‌کنند، با این حال برخی از مدل‌ها می‌توانند سرعت کمتری را نیز ارائه دهند که این امر تحریک پوست‌های حساس را کاهش داده و کنترل بیشتری را در مناطق دشوار مانند دو طرف بینی فراهم می‌کند.

سرهای دستگاه

برخی از دستگاه‌ های لایه برداری ابریژن شامل طیف وسیعی از سرهای لایه بردار هستند، اندازه سرهای دستگاه معمولاً متفاوت می‌باشد.

فیلترهای اضافی

کیتهای میکرودرم ابریژن معمولاً دارای فیلترهایی برای از بین بردن سلول‌های مرده می‌باشند، فیلترهای تمیز به دستگاه امکان عملکرد موثر را می‌دهند، بنابر این برخی از مدل‌ها دارای فیلترهای اضافی برای اطمینان از کارکرد درست دستگاه می‌باشند.

نتیجه گیری

در این مطلب اطلاعات جامع و مفیدی در مورد دستگاه میکرودرم و تاریخچه آن در اختیار خوانندگان قرار گرفته است، در ادامه به انواع مختلف این دستگاه و مزایا و معایب آن‌ها پرداخته شده است و در آخر به موارد قابل توجه برای انتخاب بهترین دستگاه میکرودرم ابریژن اشاره شده است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
verywellhealthonlytopreviewschicagotribune
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا