جراحی زیبایی

دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی

۰
(۰)

با افزایش سن، قدرت پوست انسان برای تولید کلاژن و الاستین که دو پروتئین بسیار مهم برای حفظ کشسانی و استحکام پوست هستند، کاهش پیدا می­‌کند و به همین دلیل شاهد چین و چروک در پوست و افتادگی آن هستیم. بدترین اتفاقی که در این زمان رخ می­‌دهد، لایه لایه شدن پوست شکم است. خانم­‌هایی که قبلا تجربه بارداری داشته­­‌اند، زودتر به این مشکل دچار می­‌شوند. قطعا چنین حالتی اصلا خوشایند نیست به خصوص اینکه فرد برای لباس پوشیدن نیز دچار محدودیت شدید خواهد شد. در این موارد پیشنهاد می­‌کنیم عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم را انجام دهید. در این عمل زیبایی، بعد از بیهوش کردن فرد، ابتدا دو برش مشخص در ناحیه شکم اعمال شده و سپس پوست روی شکم برداشته می­‌شود. تمامی عضلات شکم به سمت هم کشیده می‌­شوند تا فرم کمر، باریک و زیبا گردد. عضلات اضافی برداشته می­‌شود و در نهایت بخیه انجام خواهد گرفت. در مرحله بعد، باید پوست را بر روی عضلات کشید که بعد از بریدن اضافی آن، مجددا بخیه پوست صورت گیرد.

همانگونه که متوجه شدید این عمل زیبایی با جراحی سنگین همراه است و لازم است دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی به درستی سپری شود. همه مراجعه کنندگان از ما در مورد کارهایی که بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید انجام داد، سوال می­‌پرسند. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله خانه پزشک ایرانیان نکات بسیار مهمی را ارائه خواهد کرد. اما به طور کلی لازم است بدانید که اگر دوره نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی به صورت اصولی سپری نشود، عوارض خطرناکی را برای شما به دنبال خواهد داشت.

دوره نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

دوران نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی

شاید شما فکر کنید که جراحی زیبایی شکم و جراحی لاغری شکم، هر دو یکسان هستند در حالی که اینگونه نیست. جراحی لاغری با هدف برداشتن چربی­‌های اضافی انجام می­‌شود اما هدف از عمل ابدومینوپلاستی این است که پوست و عضلات افتاده حذف شوند و فرد کمر باریک و زیبایی داشته باشد. همچنین جراحی زیبایی شکم به مدت زمان بیشتری نیاز داشته و تقریبا ۵ ساعت طول می­‌کشد. دوره نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی به چند عامل بستگی دارد:

 1. در جلسه مشاوره که قبل از عمل ابدو برگزار می‌­شود، متخصص کارهایی که بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید انجام داد را توضیح خواهد داد. به عبارت دیگر نکاتی بیان می­‌کند که به روند بهبود زخم‌­ها کمک خواهند کرد. لذا هر چه این توصیه­‌ها را بیشتر جدی گرفته و از خود بهتر مراقبت کنید، دوره نقاهت بعد از جراحی زیبایی شکم کوتاه­‌تر می‌­شود.
 2. بدن شما بعد از جراحی ورم می­‌کند و این مسئله کاملا طبیعی است. به تدریج با گذر زمان و بستن گن، این مشکل برطرف می­‌گردد. نکته بسیار مهم این است که پوشیدن گن در دوره نقاهت بعد از عمل ابدو باید براساس برنامه زمانی که متخصص تنظیم کرده است انجام شود.
 3. در صورتی که همه چیز خوب پیش رفته و دچار عوارض بعد از جراحی همانند عفونت نشوید، در دو ماه اول دوره نقاهت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی نتیجه عمل را به خوبی شاهد خواهید بود.
 4. در این دوره، فرد به هیچ عنوان نباید تحت شرایط تنش‌زا و استرس قرار داشته باشد. بنابراین اعضای خانواده و دوستانی که از شما مراقبت می­‌کنند باید شرایط آرام را در خانه فراهم نمایند. استرس به دلیل تضعیف سیستم ایمنی بدن، سرعت بهبودی زخم­‌ها را کند می­‌کند و در چنن شرایطی احتمال عفونت بالا می­‌رود.

دوران بهبودی پس از ابدومینوپلاستی

مسئله­‌هایی که لازم است همه شما عزیزان بدانید این است که مدت زمان بهبودی بعد از ابدو عمدتا به عملکرد خود شما بعد از جراحی بستگی دارد. درست است که مهارت و عملکرد متخصص اولین فاکتور بسیار مهم در موفقیت عمل ابدومینوپلاستی است اما با فرض اینکه در زمان جراحی همه اصول به درستی رعایت شده و یک عمل ایده­‌آل داشته باشید، از این پس مسئولیت شما شروع می­‌شود. دوران بهبودی پس از عمل ابدومینوپلاستی تحت کنترل عوامل زیر قرار دارد:

 1. آیا توصیه­‌هایی که متخصص داشته است را رعایت کرده­‌اید؟
 2. آیا دوره نقاهت به خوبی سپری شده و استراحت کافی داشته­‌اید؟
 3. در صورتی که دچار عارضه­‌ای همانند عفونت بعد از جراحی شده‌اید، آیا درمان سریعا آغاز شده است؟
 4. همچنین قدرت سیستم ایمنی فرد نیز بر مدت زمان بهبودی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی تاثیر می­‌گذارد. افرادی که نقص ایمنی دارند، قطعا دوره نقاهت طولانی‌­تری خواهند داشت.
 5. البته دوران بهبودی بعد از ابدومینوپلاستی به قدرت پوست برای ترمیم زخم­‌ها نیز بستگی دارد. با توجه به اینکه افتادگی پوست شکم در سنین بالا رخ داده و در این زمان قدرت ترمیمی پوست افت کرده است، بنابراین پزشک داروهای موضعی را برای شما تجویز می­‌کند تا به بهبود زخم­‌ها کمک کند.

کارهایی که بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید انجام داد

بعد از ابدومینوپلاستی چه کارهایی باید انجام داد؟

تصور کنیم که شما جراحی زیبایی شکم را تحت نظر بهترین دکتر و در مرکز معتبر انجام داده­‌اید اما توصیه­‌های بعد از عمل ابدومینوپلاستی را جدی نگرفته­‌اید. در این صورت باید منتظر عوارض بعد از جراحی بوده و نتیجه تمامی زحمات هدر می­‌رود. با توجه به اهمیت این موضوع، در ادامه این قسمت از مقاله لیستی از کارهایی را که پس از ابدومینوپلاستی باید انجام داد در اختیار شما عزیزان قرار می­‌دهیم:

 1. در اولین قدم شما باید تا زمانی که متخصص توصیه می‌کند استراحت کامل داشته باشید. حتی لازم است حداقل تا سه روز، تحت مراقبت اعضای خانواده باشد و به هیچ عنوان فعالیت­‌های خانه را نیز انجام ندهید.
 2. بلافاصله بعد از جراحی شکم باید گن بپوشید. تا زمانی که پزشک دستور می­‌دهد، باید این لباس فشاری را استفاده کنید. گن از یک سو به فرم گیری بدن بعد از جراحی کمک کرده و از سویی دیگر باعث می­‌شود ترشحات سریع­‌تر از بدن خارج شوند. همانگونه که می­‌دانید باقی ماندن ترشحات و مایعات اضافی در بدن، زمینه ساز عفونت خواهد شد. بنابراین باید درد را تحمل کرده و حتما گن بپوشید.
 3. روزانه مقدار کافی مایعات، به ویژه آب بنوشید. آب باعث تسریع در خون‌رسانی بدن می­‌شود که این موضوع سرعت بهبودی زخم‌­ها را بالا برده و دوره نقاهت بعد از عمل ابدو کوتاه­‌تر می­‌گردد. همچنین نوشیدن آب کافی باعث می‌­شود پوست در حالت هیدراته باقی بماند و در نتیجه شادابی پوست حفظ خواهد شد. در چنین شرایطی زخم‌ها بهتر ترمیم می­‌شوند.
 4. بعد از جراحی، درد شدیدی در عضلات شکم حس خواهید کرد که باعث می‌­شود به سختی بتوانید بایستید. به هیچ عنوان نباید نگران این موضوع باشید. حداقل سه هفته زمان لازم است که از یک سو ورم بدن کمتر شده و از سویی دیگر عضلات کمی نرم شوند تا بتوانید بدون درد بایستید. توجه داشته باشید که در این مدت نباید بدن خود را بکشید. این کار بسیار خطرناک است. بنابراین در زمان خواب، باید به حالت خمیده بخوابید.
 5. لازم است بدانید که بعد از اتمام جراحی، دو لوله در بدن قرار می­‌گیرد تا مایعات و ترشحات ناشی از جراحی از آن خارج شوند. در زمان استراحت دقت داشته باشید که این لوله­‌ها از بدن بیرون نیایند. همچنین به صورت روزانه باید کیسه­‌های متصل به آ­ن­ها را تخلیه کرده و لوله ها را تمیز کنید.
 6. میزان مصرف سبزیجات و میوه‌­ها را زیاد کنید. این مواد غذایی غنی از آنتی‌­اکسیدان ها هستند و سرعت بهبود زخم­‌ها را بالا می­‌برند. البته توصیه ما این است که مصرف میوه‌­های حاوی ویتامین سی را بیشتر کنید تا قدرت سیستم ایمنی بدن بیشتر شود و خطر عفونت کاهش پیدا کند.
 7. حداقل تا یک ماه نباید به سراغ دخانیات و مشروبات الکلی بروید چون با این مواد، خون‌رسانی و در نتیجه انتقال اکسیژن به اندام­‌ها دچار اختلال خواهد شد. بنابراین زخم­‌ها دیرتر بهبود پیدا می­‌کنند.
 8. تا زمانی که پزشک اجازه نداده است، نباید به سراغ فعالیت­‌ها و ورزش­‌های سنگین بروید.
 9. داروهایی که متخصص تجویز می­‌کند را به طور کامل و طبق برنامه مصرف نمایید.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا