بیماری ها

دیابت – بررسی انواع دیابت در مردان و زنان و علل ایجاد آن

۰
(۰)

دیابت نوعی بیماری متابولیکی است که موجب افزایش قند خون در فرد می‌گردد، هورمون انسولین گلوکز را از خون به درون سلول‌ها انتقال می‌دهد تا در سلول ذخیره شود یا به عنوان منبع سوخت مورد استفاده قرار گیرد، وقتی فردی مبتلا به دیابت است هم بدن او به میزان کافی انسولین تولید نمی‌کند و هم قادر به این نیست که از انسولین تولید شده توسط بدن به خوبی و به طور موثر استفاده کند. در ادامه این مقاله تیم خانه پزشک ایرانیان شما را با این بیماری بیشتر آشنا خواهند کرد.

اینفوگرافی دیابت
اینفوگرافی دیابت

انواع دیابت و تفاوت آن ها

دیابت بیماری خطرناکی است که در صورتی که درمان نشود می‌تواند اعصاب، چشم‌ها، کلیه‌ها و دیگر اندام‌ها را تخریب کند، تفاوت‌های اندکی بین انواع دیابت وجود دارد که عبارتند از:

دیابت نوع اول

در این نوع دیابت سیستم ایمنی بدن به سلول‌های پانکراس حمله و آن‌ها را تخریب می‌کند، پانکراس جایی است که انسولین مورد نیاز بدن ما را تولید می‌کند، علت این حمله هنوز مشخص نیست و ۱۰ درصد از افرادی که درگیر بیماری دیابت هستند از دیابت نوع اول رنج می‌برند.

انواع دیابت و تفاوت آن ها

دیابت نوع دوم

دیابت نوع دوم زمانی ایجاد می‌شود که بدن فرد نسبت به انسولین مقاوم می‌گردد و در نتیجه آن قند خون فرد بسیار افزایش می‌یابد.

پیش دیابت

پیش دیابت زمانی اتفاق می‌افتد که سطح قند خون فرد بالا است اما نه به میزانی که فرد را مبتلا به دیابت نوع دوم کند.

دیابت بارداری

دیابت بارداری همان‌طور که از اسمش پیدا است به نوعی از دیابت گفته می‌شود که در دوران بارداری رخ می‌دهد، در این دوران جفت مانع از تولید هورمون انسولین می‌گردد در نتیجه دیابت بارداری در مادر ایجاد می‌شود.

هر کدام از انواع دیابت علائم، علل و درمان مخصوص به خود را دارند که در ادامه تیم خانه پزشک ایرانیان شما را با آن‌ها آشنا خواهد کرد.

علائم کلی دیابت و علائم نوع های مختلف آن

با افزایش قند خون علائم دیابت در فرد آشکار می‌شوند

علائم کلی دیابت

علائم کلی دیابت عبارتند از:

 1. احساس گرسنگی
 2. احساس تشنگی
 3. کاهش وزن
 4. تکرر ادرار
 5. تاری دید
 6. خستگی بیش از اندازه
 7. ایجاد زخم‌های متعدد که هیچ بهبودی در آن‌ها دیده نمی‌شود

علائم دیابت در مردان

علاوه بر علائم کلی دیابت مردان مبتلا به این بیماری ممکن است که تمایل جنسی در آن‌ها کاهش یابد، اختلال نعوظ در آن‌ها ایجاد شود و در آن‌‌ها تحلیل عضلات اتفاق افتد.

علائم کلی دیابت و علائم نوع های مختلف آن

علائم دیابت در زنان

زنان مبتلا به دیابت ممکن است که علائمی مانند عفونت ادرار، عفونت قارچی، خشکی و خارش پوست را تجربه کنند.

علائم دیابت نوع اول

علائم دیابت نوع اول شامل موارد زیر است:

 1. احساس شدید گرسنگی
 2. احساس شدید تشنگی
 3. کاهش وزن فرد بدون این که فرد تمایل به کاهش وزن داشته باشد
 4. تکرر ادرار
 5. تاری دید
 6. خستگی

علائم دیابت نوع دوم

علائم دیابت نوع دوم به قرار زیر است:

 1. افزایش احساس گرسنگی
 2. افزایش احساس تشنگی
 3. تکرر ادرار
 4. تاری دید
 5. خستگی
 6. ایجاد زخم‌هایی که به آهستگی بهبود می‌یابند

همچنین دیابت نوع دوم موجب ایجاد عفونت‌های مکرر در بدن فرد بیمار می‌شود زیرا افزایش سطح گلوکز در خون مانع از بهبود این عفونت‌ها در بدن می‌شود و آن را به امری سخت تبدیل می‌کند.

علائم دیابت بارداری

اکثر زنان بارداری که مبتلا به دیابت بارداری شده‌اند علائمی در خود مشاهده نمی‌کنند، این بیماری معمولا به انجام آزمایش خون یا تست دهانی گلوکز که معمولا در هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری انجام می‌شود خود را نشان می‌دهد، در موارد بسیار نادر ممکن است که مادر مبتلا به دیابت بارداری افزایش تشنگی و ادرار را تجربه کند.

علل ایجاد دیابت

دیابت نوع اول و دوم ممکن است که دارای اسم‌های مشابه باشند اما دو بیماری متفاوت و با علل منحصر به فرد هستند.

علل ایجاد دیابت

علل ایجاد دیابت نوع اول

وظیفه سیستم ایمنی بدن این است که از بدن در برابر حملات اجرام مضر خارجی مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها محافظت کند حال افرادی که مبتلا به بیماری دیابت نوع اول هستند سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول‌های بدن حمله می‌کند و آن‌ها را به اشتباه عوامل مضر خارجی فرض می‌کند، بنابراین به سلول‌های تولید کننده انسولین در بدن در پانکراس حمله‌ می‌کنند و آن‌ها را از بین می‌برند، بعد از این اتفاق بدن قادر به تولید انسولین نخواهد بود، محققان هنوزعلت حمله سیستم ایمنی بدن به خودش را کشف نکرده‌اند، ممکن است علت آن فاکتور‌های ژنتیکی یا محیطی باشد، مانند قرار گرفتن در معرض ویروس‌ها و یا تاثیرات استرس و اضطراب باشد، بنابراین تحقیقات در این مورد هنوز ادامه دارد.

علل ایجاد دیابت نوع دوم

افراد مبتلا به دیابت نوع دوم نسبت به انسولین مقاوم هستند، بدن آن‌ها هنوز هم قادر به تولید انسولین است اما نمی‌تواند به طور موثر و تاثیر گذار از آن استفاده کند، محققان هنوز علت این امر را نیافته‌اند که چرا برخی از افراد نسبت به انسولین مقاوم و عده‌ای دیگر اینگونه نیستند اما سبک زندگی افراد در ایجاد این بیماری دخیل است از جمله افرادی که دارای اضافه وزن هستند و فعالیت چندانی ندارند، دیگر عوامل ژنتیکی و محیطی نیز ممکن است که در ایجاد این بیماری سهم داشته باشند، وقتی که فرد مبتلا به این بیماری باشد پانکراس تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا میزان بیشتری انسولین تولید کند زیرا بدن فرد بیمار نمی‌تواند از میزان انسولین موجود در بدن به خوبی استفاده کند درنتیجه گلوکز در جریان خون تجمع می یابد.

عوامل خطرناک ایجاد کننده دیابت

عوامل خطرناک ایجاد کننده دیابت نوع اول عبارتند از:

 1. سابقه خانوادگی: افرادی که والدین یا خواهر و برادر آن‌ها به این بیماری مبتلا است احتمال بیشتری دارد که به این بیماری مبتلا شوند.
 2. سن: دیابت نوع اول می‌تواند در هر سنی ایجاد شود اما بیشتر در کودکان و نوجوانان رایج است.
 3. موقعیت جغرافیایی: ابتلا به دیابت نوع اول در افرادی که فاصله بیشتری از خط استوا دارند بیشتر مشاهده شده است.
 4. ژنتیک: وجود برخی از ژن‌ها خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع اول را افزایش می‌دهد.

عوامل خطرناک ایجاد کننده دیابت

جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع اول غیر ممکن است و فرد در معرض ابتلا به دیابت نوع دوم است اگر موارد زیر در او مشاهده شود:

 1. ابتلا به پیش دیابت باشد
 2. دچار اضافه وزن و یا چاقی
 3. یکی از افراد خانواده مبتلا به دیابت نوع دوم باشد
 4. سن بیش از ۴۵ سال
 5. عدم فعالیت فیزیکی
 6. دارای سابقه دیابت بارداری باشد (مخصوص بانوان)
 7. دچار سندرم پلی کیستیک تخمدان باشد
 8. چربی زیادی اطراف شکم را احاطه کرده باشد

رژیم غذایی برای افراد مبتلا به دیابت

مدیریت رژِیم غذایی یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی یک فرد مبتلا به دیابت است، اگر به بیماری دیابت نوع اول مبتلا هستید حتما با پزشک خود در مورد تشخیص اینکه به چه مقدار انسولین بعد از خوردن غذاهای مشخصی نیاز دارید، صحبت کنید به عنوان مثال کربوهیدرات‌ها می‌توانند میزان قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع اول به سرعت افزایش دهند و فرد نیاز به دریافت انسولین دارد تا این میزان قند را از جریان خون خارج کند اما باید مشخص شود که چه میزان انسولین باید تزریق گردد.

رژیم غذایی برای افراد مبتلا به دیابت

افراد مبتلا به دیابت نوع دوم باید بر روی سالم بودن نوع غذای خود تمرکز کنند، معمولا کاهش وزن بخشی از درمان دیابت نوع دوم محسوب می‌شود پس ممکن است که پزشک غذاهای کم کالری را به شما پیشنهاد دهد.

دیابت نوعی بیماری است که بر اثر افزایش سطح قند خون ایجاد می‌شود و انواع مختلفی از جمله دیابت نوع اول ، دیابت نوع دوم و دیابت بارداری را شامل می‌شود که هر کدام علائم و درمان‌های خاص خود دارند. بر اساس مطالعات انجام شده، تیم خانه پزشک ایرانیان تمرکز بر روی سبک زندگی و رژیم غذایی را یک راه مناسب برای کنترل این بیماری می‌داند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
healthline
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا