بیماری های ریوی

ریه‌ها و عوامل تاثیر گذار بر عملکرد آن‌ها ( دوران کرونا )

نکات برگزیده مطلب
  • ویروس کرونا، ویروسی کشنده است که باعث ایجاد اختلال در ارگان‌های بدن می‌شود، در واقع، این ویروس می‌تواند بر روی کل بدن از جمله قلب، کلیه‌ها، سیستم عصبی و به ویژه ریه‌ها تاثیر منفی داشته باشد، اما در درجه اول ریه‌ها را آلوده کرده و باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی شدید می‌شود. با این‌حال، دنبال کردن راه‌کارها و روش‌هایی که باعث تقویت ریه‌ها می‌شوند، می‌تواند از ابتلا به بیماری ویروسی کرونا جلوگیری کرده یا شدت آن را کاهش دهند.

بیماری کووید ۱۹، نوعی بیماری ویروسی است که اغلب ریه‌ها را درگیر می‌کند، علائم رایج این بیماری شامل سرفه، تب یا لرز، تنگی نفس یا دشواری در تنفس، دردهای عضلانی یا بدن، گلو درد، از دست دادن حس چشایی یا بویایی، اسهال، سردرد، خستگی و حالت تهوع یا استفراغ است. بیماری کرونا ویروس از طریق تماس فرد به فرد انتقال می‌یابد و تا به حال واکسن یا دارویی برای آن کشف نشده است، با این حال، شستن مکرر دست‌ها، پوشیدن ماسک در امکان عمومی و همچنین ماندن در خانه می‌تواند خطر ابتلا به بیماری کرونا را کاهش دهد.

ریه‌ها و عوامل تاثیر گذار بر عملکرد آن‌ها

ریه‌ها یکی از مهم‌ترین اندام‌ها در بدن است که اکسیژن را برای انجام تمام عملکرد‌های حیاتی بدن فراهم کرده و سلامتی آن را حفظ می‌کند، اما مانند سایر ارگان‌های بدن، عملکرد ریه‌ها نیز ممکن است تحت تاثیرعوامل مختلف کاهش می‌یابد؛ متخصصان بر این باورند که ظرفیت ریه به تدریج افزایش یافته و در بزرگسالی به اوج خود می‌رسد و سپس با افزایش سن به آرامی کاهش می‌یابد.

ریه‌ها و عوامل تاثیر گذار بر عملکرد آن‌ها

از این رو درک چگونگی تغییر ریه‌ها و علائم تاثیر گذار بر ریه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از تغییرات فیزیولوژیکی و پاتولوژیک بر ظرفیت ریه‌ها تأثیر می‌گذارند، به عنوان مثال، سیگار کشیدن، قرارگرفتن در معرض آلاینده‌ها و عفونت‌های مکرر تنفسی می‌توانند روند پیری ریه را تسریع بخشند. ریه‌ها مانند سایر اعضای بدن نیاز به مراقبت و توجه روزانه دارند، ورزش کردن منظم و پیروی از یک رژیم غذایی سالم می‌تواند کمک زیادی به بهبود و حفظ ظرفیت ریه‌ها کنند.

 

 

کووید ۱۹ چگونه بر سلامت ریه تاثیر می‌گذارد؟

زمانی که ویروس کرونا وارد ریه‌ها می‌شود، می‌تواند منجر به تحریک پوشش ریه و ایجاد سرفه شود، در واقع، این ویروس می‌تواند با تحریک پوشش داخلی ریه موجب ذات الریه شود؛ این امر زمانی رخ می‌دهد که کیسه‌های هوا در ریه‌ها ملتهب شده و در نهایت از مایعات پر می‌شوند؛ هرچه التهاب و مایعات در ریه بیشتر باشد، تنفس دشوارتر می‌شود. این امر می‌تواند موجب تهدید زندگی افرادی شود که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند. مانند سایر سندرم‌های تنفسی، بیماری کرونا ویروس می‌تواند باعث آسیب طولانی مدت به ریه‌ها شود.

کووید ۱۹ چگونه بر سلامت ریه تاثیر می‌گذارد؟

عوارض ریوی بیماری کوید ۱۹ شامل ذات الریه و در شدیدترین موارد، سندرم دیسترس تنفسی حاد می‌باشد، در این شرایط، بیماران قادر به نفس کشیدن به تنهایی نیستند و ممکن است برای کمک به گردش اکسیژن در بدن به دستگاه تنفسی نیاز داشته باشند، یکی دیگر از عوارض احتمالی ویروس کرونا، سپسیس است که می‌تواند باعث آسیب طولانی مدت به ریه‌ها و سایر اندام‌ها شود. از آنجایی که بیماری کرونا، ریه‌ها را هدف قرار می‌دهد، کسانی که با مشکلات ریوی مانند آسم، بیماری انسدادی مزمن ریوی، فیبروز ریوی و غیره روبرو هستند، علائم شدیدتری را تجربه خواهند کرد، با این حال، رعایت برخی اقدامات احتمالی می‌تواند سلامت ریه‌ها را تقویت کرده و از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند.

راهکارهایی برای حفظ سلامت ریه‌ها در دوران کرونا

ریه‌ها در اثر حرکت و فعالیت بدنی، منبسط و منقبض می‌شوند، بی‌تحرکی باعث محدود شدن سلامتی بدن می‌شود؛ با توجه به اینکه هر سلول در بدن برای کارکرد مناسب نیاز به اکسیژن دارد، ریه‌ها عضوی تاثیر گذار برای این امر هستند. متخصصان خانه پزشک ایرانیان برای کمک به عملکرد مطلوب و تقویت سلامتی ریه‌ها در زمان شیوع بیماری کرونا ویروس، رعایت نکات زیر را توصیه می‌کنند:

سیگار کشیدن را ترک کنید

بر اساس تحقیقات سازمان غذا و داروی آمریکا، درصد قابل توجهی از افرادی که به دلیل بیماری کرونا ویروس در آی ‌سی ‌یو پذیرفته شده‌اند، سیگاری‌های فعلی یا افرادی هستند که سابقه سیگار کشیدن را در گذشته خود داشته‌اند، به همین منظور ترک کردن این عادت برای سلامت ریه بسیار مهم است، سیگار کشیدن و ورود دود به ریه منجر به التهاب ریه و کاهش عملکرد سیستم ایمنی در مجاری تنفسی می‌شود، این امر احتمال عوارض ناشی از بیماری کووید ۱۹ را افزایش می‌دهد.

سبک زندگی سالم

پزشکان برای تعیین سلامت ریه‌ها، دو عامل اصلی را مد نظر قرار می‌دهند که عبارتند از:

  1. ظرفیت ریه: ظرفیت ریه شامل میزان حجم منقیض و منبسط شدن ریه‌ها است.
  2. عملکرد ریه: عملکرد ریه شامل چگونگی پردازش اکسیژن توسط ریه و توزیع آن به سایر قسمت‌های بدن است.

ظرفیت ریه چیزی است که از بدو تولد و بدون دخالت ما تعیین شده است اما عملکرد ریه تحت تاثیر عوامل مختلف قرار دارد، ریه‎ها از بدو تولد تا حدود ۲۵ سالگی رشد کرده و پس از یک دوره در اوج ماندن، روند پیری را آغاز می‌کنند، درطول پیری، ریه عملکرد خود را از دست می‌دهد؛ سبک زندگی بی تحرک می‌تواند عملکرد ریه را بدتر کند، زیرا موجب کاهش توانایی عضلات و استقامت آن‌ها در برابر گسترش می‌شود، هردوی این موارد به کاهش ظرفیت تنفس منجر می‌شوند و خطر عوارض شدید ریوی در بیماری کرونا ویروس را افزایش می‌دهند. فعالیت‌هایی مانند تمرینات قدرتی و ورزش‌های قلبی عروقی می‌توانند به افراد کمک کنند تا بیشترین بهره را از ریه‌های خود ببرند، فعالیت‌های هوازی برای از بین بردن دی اکسید کربن مفید بوده و تمرینات قدرتی می‌توانند به تقویت عضلات قفسه سینه که در تنفس مهم هستند، کمک کنند. درافرادی که به موارد شدید بیماری کرونا مبتلا می‌شوند، برخورداری از این قدرت می‌تواند موجب کاهش آسیب ریه در آن‌ها شود.

حفظ سلامت ریه در دوران کرونا

تغذیه مناسب

اگرچه موارد زیادی برای پی بردن به رفتار ویروس کووید ۱۹ وجود دارد، اما به نظر می‌رسد که افرادی که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و چاقی هستند، در برابر بیماری کووید ۱۹ ضعیف‌تر عمل می‌کنند. پزشکان گمان می‌کنند که این امر می‌تواند به دلیل التهاب مزمن باشد؛ در حالی که التهاب کوتاه مدت می‌تواند سریعاً بهبود یابد، التهاب مزمن در بدن می‌تواند هنگام مواجهه به یک عامل بیماری‌زا، ایمنی شدید و بیش از حد به نام طوفان سیتوکین ایجاد کند، طوفان سیتوکین باعث آسیب به اعضای بدن شده و حتی می‌تواند باعث مرگ و میر در بیماران مبتلا به آنفولانزا شود، پزشکان بر این باورند که طوفان سیتوکین مسئول آسیب شدید ریوی و مرگ در بیماری کرونا ویروس می‌باشد.

کاهش التهاب مزمن قبل از بروز بیماری می‌تواند به جلوگیری از خطر طوفان سیتوکین در بیماری کرونا کمک کند، بهترین روش برای انجام این کار پیروی از یک برنامه تغذیه‌ای مناسب است، مصرف غذاهای حاوی آنتی اکسیدان مانند میوه‌ها و سبزیجات، موز، سیب، گوجه فرنگی و انگور می‌تواند التهاب را با گذشت زمان کاهش دهد. غذاهای غنی از ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳ که در ماهی‌های آب سرد مانند ماهی آزاد یافت می‌شوند، به تقویت پاسخ ایمنی قبل از ورود ویروس به بدن کمک می‌کنند، پزشکان توصیه می‌کنند که ایجاد سیستم ایمنی قوی و کاهش التهاب، دو عامل جلوگیری از ابتلا به بیماری ویروسی کرونا است.

تمرین نفس کشیدن عمیق

تحقیقات نشان می‌دهند که تنفس عمیق حتی فقط برای چند دقیقه در روز، می‌تواند برای ریه‌ها مفید باشد، این تمرین به پاکسازی ریه‌ها و همچنین ایجاد تبادل اکسیژن کامل در بدن کمک می‌کند؛ افرادی که حدود ۲ تا ۵ دقیقه تمرینات تنفس عمیق انجام می‌دهند، افزایش قابل توجهی را در ظرفیت ریه‌های خود احساس خواهند کرد، علاوه بر این، انجمن ریه آمریکا بر این باور است که تمرینات تنفس عمیق می‌تواند ریه‌ها را کارآمدتر کند، این تمرین علاوه بر تقویت ریه‌ها در برابر بیماری ویروسی کووید ۱۹، باعث کاهش استرس و اضطراب نیز می‌شود.

از عفونت جلوگیری کنید

سرماخوردگی یا عفونت‌های تنفسی دیگر، گاهی اوقات بسیار جدی می‌شوند و می‌توانند بیماری ویروسی کووید ۱۹ را شدت بخشند، برای محافظت از خود در برابر عفونت‌های زمینه‌ای، موارد زیر می‌توانند مفید باشند:

  1. دستان خود را به طور مکرر با آب و صابون بشویید و در صورت عدم امکان شستشو، از پاک کننده‌های حاوی الکل استفاده کنید.
  2. در فصل سرما خوردگی و آنفولانزا از حضور در مکان‌های پرجمعیت جلوگیری کنید.
  3. بهداشت مناسب دهان و دندان می‌تواند از ایجاد میکروب‌هایی که باعث عفونت می‌شوند، جلوگیری کند.
  4. انجام واکسیناسیون آنفلوآنزا می‌تواند مفید باشد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا