بیماری های ریوی
موضوعات داغ

سرطان ریه – علائم و مراحل پیشرفت سرطان ریه

۰
(۰)

سرطان ریه نوعی سرطان است که از ریه‌ها شروع می‌شود، رشد تومورهای بدخیم ریه وضعیتی است که باعث می‌شود سلول‌ها به طور غیرقابل کنترل در ریه‌ها تقسیم شوند که این باعث رشد تومورها و درنتیجه کاهش توانایی تنفس فرد می‌شود، شناسایی این بیماری در مراحل اولیه آن می‌تواند دشوار باشد، زیرا علائم آن شبیه علائم عفونت تنفسی است و در برخی موارد ممکن است هیچ علائمی وجود نداشته باشد. در این مطلب متخصصان خانه پزشک ایرانیان اطلاعات جامع و مفیدی را در مورد رشد و گسترش تومورهای بدخیم ریه و علائم آن گردآوری و ارائه کرده‌اند.

اینفوگرافی سرطان ریه
اینفوگرافی سرطان ریه

سرطان ریه چیست؟

سرطان باعث جهش‌های خاصی در سلول‌های سالم می‌شود، به طور معمول برنامه ریزی بدن به این صورت است که سلول‌ها در مرحله خاصی از چرخه زندگی خود بمیرند تا از رشد بیش از حد آن‌ها جلوگیری شود، سرطان این دستورالعمل بدن را نادیده گرفته و باعث رشد و تکثیر غیر طبیعی سلول‌ها می‌شود، رشد بیش از حد سلول‌ها منجر به ایجاد تومورها و اثرات مضر سرطان می‌شود، در سرطان در ریه‌ها این الگوی رشد بیش از حد سلول در ریه‌ها رخ می‌دهد که اندام‌های حیاتی برای تنفس و تبادل اکسیژن هستند. در حالی که هر فرد ممکن است به سرطان ریه مبتلا شود، اما فاکتورهایی مانند سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض دود دخانیات می‌تواند احتمال ابتلای افراد به این نوع از سرطان را افزایش دهد، حتی اگر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و سموم مربوط به مدت‌ها قبل بوده باشد، اما این امر می‌تواند باعث ایجاد تغییرات در سلول‌های ریه و در نتیجه رشد تومورهای بدخیم ریه شود.

انواع سرطان ریه

انواع سرطان ریه

رشد و گسترش تومورها در ریه به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود که مجله سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان در ادامه به آن‌ها پرداخته است:

سرطان ریه سلول کوچک

سرطان ریه سلول کوچک همچنین به عنوان سرطان سلولی جو دوسر نیز شناخته می‌شود، زیرا سلول‌های آن در زیر میکروسکوپ شبیه به جو دوسر ظاهر می‌شوند؛ این بیماری معمولا از نایژه‌ها شروع شده و سپس به سرعت رشد کرده و به سایر قسمت‌های بدن از جمله غدد لنفاوی گسترش می‌یابد، این نوع از تومورهای بدخیم ریه، حدود ۲۰ درصد تومورهای ریه را شامل می‌شوند و به طور معمول به دلیل استعمال دخانیات ایجاد می‌شوند. سرطان ریه سلول کوچک خود به دو نوع زیر تقسیم می‌شود:

 1. کارسینوم سلول کوچک
 2. کارسینوم سلول کوچک ترکیبی

سرطان ریه سلول غیر کوچک

سرطان سلول غیر کوچک، متداول‌ترین نوع سرطان در ریه‌ها است و ۹ مورد از هر ۱۰ تشخیص را شامل می‌شود و سرعت پیشرفت آن نسبت به سرطان سلول کوچک کندتر است، در واقع، این سرطان به آرامی ایجاد شده و تا زمانی که پیشرفت نکند، علائمی ایجاد نمی‌کند. سرطان سلول غیر کوچک به سه نوع زیر تقسیم می‌شود:

 1. آدنوکارسینومای ریه: آدنوکارسینومای ریه شایع‌ترین نوع سرطان سیستم ریوی است و ۳۰ درصد از کل موارد ابتلا به این بیماری را شامل می‌شود، آدنوکارسینومای ریه در قسمت خارجی ریه و در غدد ترشح کننده مخاط که به تنفس کمک می‌کنند، ایجاد می‌شود.
 2. سرطان سلول سنگفرشی: این نوع از سرطان در قسمت مرکزی ریه، جایی که برونش‌های بزرگتر به نای متصل می‌شوند یا در یکی از شاخه‌های اصلی لوله‌های هوایی ایجاد می‌شود، سرطان سلول سنگفرشی حدود ۳۰ درصد از کل سرطان‌های سلول غیر کوچک را شامل می‌شود.
 3. کارسینوما سلولی بزرگ: کارسینومای سلولی بزرگ به سرعت رشد کرده و گسترش می‌یابد و در تمام قسمت‌های ریه پخش می‌شود، این نوع از سرطان، معمولا ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل موارد سرطان سلول غیر کوچک ریه را شامل می‌شود.

مراحل پیشرفت سرطان ریه

مراحل پیشرفت سرطان ریه

مراحل پیشرفت سرطان ریه سلول کوچک

سرطان ریه سلول کوچک اغلب از نایژه‌ها شروع شده و سپس به سرعت رشد می‌کند و به سایر قسمت‌های بدن، از جمله غدد لنفاوی گسترش می‌یابد، مراحل این بیماری عبارتند از:

 1. مرحله محدود: در این رمحله تومورهای سرطانی تنها در یک ریه یافت می‌شوند، اما در برخی از موارد ممکن است غدد لنفاوی اطراف را نیز درگیر کرده باشند.
 2. مرحله گسترده: در این مرحله سرطان به ریه دیگر، مایع اطراف ریه (پلور) یا سایر اندام‌های بدن گسترش یافته است.

مراحل پیشرفت سرطان سلول غیر کوچک ریه

مراحل پیشرفت سرطان ریه سلول غیر کوچک عبارتست از:

 1. مرحله پنهان: در این مرحله سلول‌های سرطانی در خلط یافت می‌شوند، اما در طی آزمایشات تصویربرداری یا برونکوسکوپی هیچ توموری در ریه دیده نمی‌شود یا در صورت قابل مشاهده بودن، تومور برای بررسی بسیار کوچک است.
 2. مرحله ۰: سرطان در این مرحله به عنوان سرطان درجا نیز شناخته می‌شود، اندازه سرطان بسیار ریز است و به بافت‌های عمیق‌تر ریه یا خارج از ریه‌ها گسترش نیافته است.
 3. مرحله ۱: سلول‌های سرطانی ممکن است در بافت‌های زیرین ریه وجود داشته باشند، اما غدد لنفاوی تحت تأثیر قرار نگرفته‌اند.
 4. مرحله ۲: سرطان ممکن است به غدد لنفاوی مجاور یا دیواره قفسه سینه گسترش یافته باشد.
 5. مرحله ۳: سرطان همچنان از ریه‌ها به غدد لنفاوی یا ساختارها و اندام‌های مجاور مانند قلب، نای و مری گسترش می‌یابد.
 6. مرحله ۴: مرحله چهار سرطان سلول غیر کوچک ریه، پیشرفته‌ترین شکل بیماری است، در مرحله چهارم، سرطان متاستاز شده و از ریه‌ها به سایر مناطق بدن گسترش یافته است.

علائم سرطان ریه

علائم سرطان در ریه‌ها بسته به اینکه کدام قسمت از ریه تحت تاثیر قرار گرفته، ممکن است متفاوت باشد و با پیشرفت سرطان شدیدتر شود، برای آگاهی بیشتر از علائم این بیماری در مراحل مختلف آن با متخصصان خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

علائم زودرس و هشداردهنده سرطان ریه

بیشتر سرطان‌های ریه تا زمانی که بیماری پیشرفت نکند، علائمی ایجاد نمی‌کنند، با این حال علائم این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. سرفه‌ی مداومی که ممکن است بدتر شود، یا تغییر در سرفه مزمن
 2. سرفه‌ی خونی
 3. درد قفسه سینه، کمر یا شانه‌ها در هنگام سرفه کردن، خندیدن یا تنفس عمیق
 4. تنگی نفس که به طور ناگهانی یا در طی فعالیت‌های روزمره بروز می‌کند
 5. کاهش وزن بدون دلیل
 6. احساس خستگی یا ضعف
 7. از دست دادن اشتها
 8. عفونت‌های ریوی مانند برونشیت یا ذات الریه که از بین نمی‌رود
 9. گرفتگی صدا یا خس خس سینه
 10. مشکل در بلع یا درد در هنگام بلع
 11. تغییرات در ظاهر انگشتان

علائم سرطان ریه

علائم پیشرفته سرطان ریه

مرحله پیشرفته سرطان ریه اغلب با گسترش سرطان به نقاط دیگر بدن مشخص می‌شود، در این مرحله، سرطان ممکن است بر استخوان‌ها، کبد یا مغز تاثیر بگذارد، علائم بیماری در این مرحله شامل موارد زیر است:

 1. درد استخوان
 2. تورم در صورت، بازوها یا گردن
 3. سردرد، سرگیجه یا ضعف و بی حسی در اندام‌ها
 4. زردی
 5. برآمدگی در ناحیه گردن یا استخوان گردن

علائم سرطان ریه سلول غیر کوچک

سرطان سلول غیر کوچک ریه ممکن است در طی یک دوره زمانی قبل از بروز علائم، به آرامی رشد کند، علائم شایع این بیماری عبارتند از:

 1. سرفه مداوم
 2. سرفه ی همراه با خون یا بلغم قرمز رنگ
 3. درد در قفسه سینه یا دشواری در تنفس
 4. خستگی غیر معمول یا احساس ضعف
 5. گرفتگی صدا یا خس خس سینه
 6. عفونت‌های مکرر دستگاه تنفسی فوقانی، مانند برونشیت یا ذات الریه
 7. درد استخوان

علائم بیماری در سایر نقاط بدن عبارتند از:

 1. تغییرات عصبی: این بیماری ممکن است به مغز گسترش یابد و باعث سر درد یا حتی تشنج شود؛ همچنین بزرگ شدن تومور باعث فشار بر عصب و در نتیجه بی حسی در بازوها و پاها می‌شود.
 2. ایجاد غده در بدن: در مرحله پیشرفته، بیماری ممکن است در سراسر غدد لنفاوی گسترش یابد، در این صورت، تومورهای نزدیک به سطح پوست ممکن است به صورت توده‌هایی ظاهر شوند.
 3. سندروم هورنر: تومورها ممکن است باعث آسیب عصبی شوند، سندروم هورنر مجموعه خاصی از علائم مرتبط با آسیب عصبی است که اغلب یک طرف صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهند و باعث افتادگی پلک و کاهش اندازه مردمک چشم می‌شوند.
 4. سندروم‌های پارانئوپلاستیک: سلول‌های سرطانی ممکن است نوعی مواد شیمیایی ایجاد کنند که واکنش‌های دیگر در بدن را تحریک می‌کنند، به ایجاد این واکنش‌ها در بدن سندروم‌های پارانئوپلاستیک گفته می‌شود، علائم این سندروم‌ها ممکن است شامل سطح بالای کلسیم خون، رشد بیش از حد استخوان یا لخته شدن خون باشد.

علائم سرطان ریه سلول کوچک

بیشتر علائم مرتبط با سرطان ریه سلول کوچک تا زمان پیشرفت بیماری بروز نمی‌یابند، اما با گسترش بیماری به اندام‌های دیگر بدن، علائم همچنان در حال تکامل و تشدید هستند؛ علائم اولیه این بیماری شامل موارد زیر هتند:

 1. سرفه مداوم
 2. درد قفسه سینه که با تنفس عمیق، خندیدن یا سرفه بدتر می‌شود
 3. گرفتگی صدا
 4. کاهش اشتها و وزن
 5. سرفه خون یا بلغم
 6. تنگی نفس
 7. احساس ضعف و خستگی
 8. برونشیت، ذات الریه یا سایر عفونت‌هایی که مرتباً عود می‌کنند
 9. خس خس سینه

علائم مراحل پیشرفته سرطان سلول کوچک عبارتند از:

 1. درد استخوان
 2. سردرد، سرگیجه یا ضعف و بی حسی در اندام‌ها
 3. زردی
 4. برآمدگی در ناحیه گردن یا استخوان گردن
 5. همچنین گاهی اوقات این بیماری می‌تواند باعث سندرم‌های پارانئوپلاستیک شود.

نتیجه گیری

در این مطلب مجموعه خانه پزشک ایرانیان اطلاعات کاملی از سرطان ریه اراده نموده و سپس به انواع ان بیماری پرداخته است و در انتها علائم رشد تومورهای بدخیم ریه در هرکدام از مراحل آن به طور کامل توضیح داده شده است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا