قلب و عروق

سکته قلبی – علائم حمله قلبی و عوامل پیشگیری از آن

۰
(۰)

حمله قلبی زمانی رخ می‌دهد که خونرسانی به بخشی از عضله قلب متوقف شود، این امر اغلب در نتیجه انسداد شریان مجاور رخ می‌دهد، فردی که دچار سکته قلبی شده است، در قفسه سینه و سایر قسمت‌های بدن خود درد و همچنین علائم دیگری را احساس می‌کند، در این مطلب اطلاعات جامع و مفیدی در مورد حملات قلبی، علائم، روش‌های پیشگیری و راه‌های درمانی آن توسط سایت خانه پزشک ایرانیان ارائه شده است.

مطاب مرتبط: انواع بیماری قلبی

اینفوگرافی سکته قلبی
اینفوگرافی سکته قلبی

حمله قلبی چیست؟

سکته قلبی زمانی رخ می‌دهد که جریان خون به قلب مسدود می‌شود، انسداد اغلب به دلیل تجمع چربی، کلسترول و سایر مواد ایجاد می‌شود که این مواد به شکل پلاک در عروق تغذیه کننده قلب تجمع می‌یابند، گاهی اوقات پلاک می‌تواند پاره شده و لخته ایجاد کند و درنهایت جریان خون را مسدود کند؛ جریان خون قطع شده می‌تواند به بخشی از عضله قلب آسیب برساند یا آن را از بین ببرد، حملات قلبی که به آن سکته قلبی نیز گفته می‌شود، می‌توانند کشنده باشند، اما در طول سال‌ها درمان به طور چشمگیری بهبود یافته است.

علائم حمله قلبی

علائم حمله قلبی

علائم و نشانه‌های سکته قلبی عبارتند از:

 1. فشار، گرفتگی، درد یا احساس فشار در قفسه سینه و بازوها که ممکن است به گردن، فک یا پشت گسترش یابد.
 2. حالت تهوع، سوءهاضمه، دل درد یا شکم درد
 3. تنگی نفس
 4. عرق سرد
 5. خستگی
 6. سرگیجه ناگهانی یا گیجی

همه افرادی که دچار سکته قلبی می‌شوند، علائم یکسانی نداشته یا شدت علائم در آن‌ها متفاوت است، بعضی از افراد درد خفیفی دارند، دیگران ممکن است درد شدیدتری را تجربه کنند، همچنین برخی از افراد ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند، در بسیاری از افراد اولین نشانه سکته‌های قلبی ممکن است ایست ناگهانی قلب باشد، با این حال، هر چه علائم و نشانه‌ها بیشتر باشد، احتمال حمله بیشتر خواهد بود؛ برخی از حملات قلبی به طور ناگهانی شروع می‌شوند اما در برخی دیگر افراد از ساعت‌ها، روزها یا هفته‌ها قبل علائم و نشانه‌های هشداردهنده را تجربه خواهند کرد، اولین هشدار ممکن است درد یا فشار قفسه سینه باشد که در اثر فعالیت ایجاد شده و با استراحت تسکین می‌یابد، این درد در اثر کاهش موقتی جریان خون در قلب ایجاد می‌شود.

علل بروز حمله قلبی

سکته قلبی زمانی رخ می‌دهد که یک یا چند شریان کرونر در بدن مسدود می‌شوند، با گذشت زمان رسوبات چربی ازجمله کلسترول باعث ایجاد موادی به نام پلاک می‌شوند که می‌توانند عروق را ترک کنند، این بیماری که به عنوان بیماری عروق کرونر نیز شناخته می‌شود، بیشترین حملات قلبی را ایجاد می‌کند؛ در هنگام سکته یک پلاک می‌تواند پاره شود و کلسترول و سایر مواد را در جریان خون رها کند، در محل پارگی لخته خون ایجاد می‌شود، اگر لخته بزرگ باشد می‌تواند جریان خون را در شریان کرونر مسدود کند و باعث عدم دسترسی اکسیژن و مواد مغذی به قلب شود.

علل بروز حمله قلبی

یکی دیگر از دلایل حملات قلبی اسپاسم عروق کرونر است که جریان خون به بخشی از عضله قلب را متوقف می‌کند، استفاده از دخانیات و داروهای غیرقانونی مانند کوکائین می‌توانند باعث اسپاسم تهدید کننده شوند.

عوامل پر خطر حمله قلبی

برخی فاکتورها باعث تجمع ناخواسته رسوبات چربی و در نتیجه تنگ شدن عروق در سراسر بدن می‌شوند، افراد می‌توانند بسیاری از این عوامل خطر را بهبود بخشیده و از بین ببرند و از این طریق احتمال ابتلا به سکته را کاهش دهند، برای آگاهی بیشتر از عوامل خطرزای سکته قلبی با متخصصان خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

سن: مردان بالای ۴۵ سال و زنان بالای ۵۵ سال نسبت به سایر افراد در معرض خطر بیشتری برای حمله قلبی قرار دارند.

مصرف دخانیات: این شامل سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض دود سیگار است.

فشار خون بالا: با گذشت زمان فشار خون بالا می‌تواند به عروقی که به قلب می‌رسند، آسیب برساند؛ فشار خون بالا که با سایر شرایط مانند چاقی، کلسترول بالا یا دیابت در ارتباط است خطر ابتلا به سکته را افزایش می‌دهد.

کلسترول یا تری گلیسیرید بالا: سطح بالای کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم باعث تنگ شدن عروق می‌شود، همچنین سطح بالای تری گلیسیرید خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد، با این حال سطح بالای کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا ممکن است این خطر را کاهش دهد.

چاقی

چاقی با سطح بالای کلسترول خون، سطح بالای تری گلیسیرید، فشار خون بالا و دیابت در ارتباط است؛ کاهش تنها ۱۰ درصد از وزن بدن می‌تواند این خطر را کاهش دهد.

دیابت

عدم تولید کافی هورمون در لوزالمعده یا عدم پاسخ مناسب به انسولین، باعث بالا رفتن سطح قند خون بدن می‌شود و خطر سکته قلبی را افزایش می‌دهد.

سندروم متابولیک

این سندروم زمانی رخ می‌دهد که مبتلا به چاقی، فشار خون و قند خون بالا باشید، ابتلا به سندروم متابولیک احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را دو برابر می‌کند.

عدم فعالیت بدنی

بی تحرکت بودن باعث افزایش سطح کلسترول خون و چاقی می‌شود، افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند از سلامت قلبی بهتری برخوردار هستند.

استرس

استرس می‌تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

سابقه پره اکلامپسی

این وضعیت باعث فشار خون بالا در دوران بارداری می‌شود و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی یا در طول زندگی افزایش می‌دهد.

ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی: ابتلا به بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس می‌تواند خطر سکته قلبی را افزایش دهد.

پیشگیری از حمله قلبی

انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ایجاد سکته قلبی هیچگاه دیر نیست، روش‌های موثر برای جلوگیری از بروز این اتفاق شامل موارد زیر هستند:

مصرف داروها: مصرف داروها می‌توانند خطر حملات قلبی بعدی را کاهش داده و به عملکرد بهتر قلب آسیب دیده کمک کنند، برای پیشگیری از بروز سکته بهتر است آنچه را که پزشکان تجویز کرده‌اند، دنبال کنید.

عوامل سبک زندگی: پیروی از یک رژیم غذایی مناسب برای قلب، وزن مناسب، عدم مصرف دخانیات، ورزش مرتب، کنترل استرس و کنترل و دوری از شرایطی که می‌توانند منجر به سکته‌های قلبی شوند، مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت، می‌تواند به پیشگیری از سکته در عضله قلب کمک کند.

راه‌های درمان حمله قلبی

راه‌های درمان حمله قلبی

طی شدن هر دقیقه پس از حمله، بافت قلب بیشتری را از بن می‌برد، بازیابی سریع جریان خون به جلوگیری از آسیب قلبی کمک می‌کند، سایت سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان اطلاعات مفیدی را در مورد راه‌های درمان حمله قلبی ارائه کرده است:

داروها

داروهایی که به درمان سکته کمک می‌کنند، شامل موارد زیر هستند:

 1. آسپرین: آسپرین لخته شدن خون را کاهش می‌دهد، بنابراین به حفظ جریان خون از طریق شریان‌های تنگ کمک می‌کند.
 2. ترومبولیتیک: این داروها که به عنوان لخته خوار نیز شناخته می‌شوند، به حل شدن لخته خون کمک می‌کنند، دریافت هر چه سریعتر داروی ترومبولیتیک پس از حمله، احتمال زنده ماندن را افزایش می‌دهد.
 3. داروهای ضد پلاکت: این داروها که به عنوان بازدارنده‌های تجمع پلاکت نیز شناخته می‌شوند، از ایجاد لخته‌های جدید جلوگیری کرده و همچنین مانع بزرگتر شدن لخته‌ها می‌شوند.
 4. داروهای رقیق کننده خون
 5. داروهایی مانند هپارین از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند.
 6. مسکن‌ها: برای افرادی که دچار حملات قلبی می‌شوند، ممکن است مسکن‌هایی مانند مورفین تجویز شود.
 7. نیتروگلیسیرین: این دارو که برای درد قفسه سینه مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند رگ‌های خونی را گشاد کرده و به بهبود جریان خون در قلب کمک کند.
 8. مسدود کننده‌های بتا: این داروها به شل شدن عضله قلب، کاهش سرعت در ضربان قلب و کاهش فشار خون کمک می‌کنند، مسدود کننده‌های بتا می‌توانند میزان آسیب عضلات قلب را محدود کرده و از حملات قلبی در آینده جلوگیری کنند.
 9. استاتین‌ها: این داروها به کنترل کلسترول خون کمک می‌کنند.

روش های جراحی

 1. آنژیوپلاستی کرونر و استنت گذاری: در این روش که به عنوان مداخله کرونر از طریق پوست نیز شناخته می‌شود، پزشکان یک لوله نازک طولانی را از طریق یکی از شریان‎های موجود در کشاله ران به شریان مسدود شده در قلب هدایت می‌کنند، این لوله نازک دارای بالن مخصوصی است که پس از قرار گرفتن در موقعیت برای مدت زمان کوتاهی باد می‌شود تا شریان کرونر مسدود شده را باز کند.
 2. جراحی بای پس عروق کرونر: در برخی موارد پزشکان در زمان سکته‌های قلبی عمل بای پس ارژانسی انجام می‌دهند، جراحی بای پس شامل اتصال رگ‌ها یا سرخرگ‌ها در محلی غیر از شریان کرونر مسدود یا باریک شده است، این به جریان خون در قلب اجازه می‌دهد که قسمت آسیب دیده را دور بزند.

مطالب بیشتر: بهترین دکتر قلب و عروق

نتیجه گیری درباره سکته قلبی

در این مطلب توضیحات جامعی در مورد حمله قلبی، علائم و علل ایجاد آن ارائه شده است، همچنین عوامل خطرزای بروز سکته قلبی و روش‌های پیشگیری از آن توضیح داده شده است، در آخر به راه‌های درمان سکته پرداخته شده است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا