آرایش و زیبایی

معرفی انواع شامپوها – انتخاب شامپوی مناسب بر اساس نوع موها

نکات برگزیده مطلب
 • در این مطلب توضیحات جامعی در مورد شامپوها ارائه شده است، سپس به طور کامل به انواع شامپوها و کاربرد آن‌ها پرداخته شده است و در ادامه به شامپوهای مناسب بر اساس نوع مو اشاره شده و در انتها اطلاعات عمومی در مورد تمام شامپوها ذکر شده است.
۰
(۰)

شامپوها محصولاتی برای شستشو و تمیزکردن موها هستند، اما در برخی از موارد این محصولات می‌توانند به درمان مشکلات مو و پوست سر کمک کنند، امروزه انواع مختلفی از شامپوها با ویژگی ها و کاربردهای خاصی تولید و ارائه شده‌اند که علاوه بر تامین نیازهای مو، می‌توانند جنبه ی درمانی نیز داشته و مواردی مانند شوره شر را درمان کنند. در این مطلب اطلاعات جامع و کاملی در مورد انواع شامپوها و مزایای آن‌ها توسط مجله سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان ارائه شده است.

شامپوها

به طور کلی شامپو یک محصول مراقبت از مو است که برای تمیز کردن پوست سر به همراه موها طراحی شده است، شامپو یک اصطلاح هندی به معنی فشار دادن یا ماساژ است و بیانگر تمیز کردن از طریق ماساژ مو و پوست است، از این محصولات برای تمیز کردن پوست سر از آلودگی‌ها و آلاینده‌های محیطی، سبوم، شوره سر و سایر باقیمانده‌های چربی از جمله روغن، لوسیون و اسپری استفاده می‌شود؛ فرموله کردن شامپویی که باعث از بین رفتن تمام سبوم و آلاینده‌های پوست سر شود، آسان اما ممکن است موها را دچار موخوره و خشکی کند، بنابراین این محصولات عملکرد ثانویه‌ای نیز دارند که شامل نرم کردن، زیبایی موها و تسکین تحریک پوست سر در شرایطی مانند درماتیت سبورئیک است، در نتیجه، این امر باعث متعادل سازی بین تمیز کردن و زیبایی موها می‌شود.

شامپوها

انواع شامپوها

شامپو های استفاده روزانه

شامپوی استفاده روزانه همانطور که از نام آن پیداست، به طور روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد و هدف از آن پاکسازی ملایم‌تر موها در مقایسه با شامپوهای معمولی می‌باشد، این شامپوها اغلب حاوی مقادیر کمتری از سورفاکتانت‌های تمیز کننده مو هستند، این محصولات شوینده مو گزینه‌ مناسبی برای افرادی به شمار می‌روند که موهای خشک یا نازک دارند.

شامپو های شفاف کننده مو

شامپوهای شفاف‌ کننده به دلیل مواد موجود در آن‌ها ممکن است کمی سنگین‌تر از محصولات معمولی باشند، به همین دلیل آن‌ها برای استفاده روزمره طراحی نشده‌اند، شفاف کننده‌های مو از قابلیت پاکسازی قوی‌تری برخوردار هستند، بنابراین برای حفظ تعادل بیشتر، پاکسازی و نرم کنندگی مو می‌توان به آن‌ها مواد مرطوب کننده اضافه کرد.

شامپو ضد شوره

شامپوهای ضد شوره تمرکز بیشتری بر روی پوست سر دارند، این شوینده‌ها ممکن است شامل شامپو‌های روزانه یا شفاف کننده با مواد گیاهی اضافه شده برای رسیدن به مزایای پاک‌کنندگی، تسکین دهندگی و ضد میکروبی باشند.

شامپو های حجم دهنده مو

این نوع شوینده‌های مو از طریق باز کردن کوتیکول مو و ضخیم‌تر کردن آن، حجم بیشتری به موها می‌دهد، همچنین ممکن است این محصولات حاوی مواد رسوب دهنده‌ای باشند که بر روی موها رسوب کرده تا حجم بیشتری به آن‌ها بدهند.

شامپوهای ۲ در ۱

این محصول شامل یک شامپوی نرم کننده است و نسبت به شامپوهای معمولی حاوی مقادیر بیشتری مرطوب کننده، نرم کننده، سیلیکون یا مواد کاتیونی است؛ این نوع از شامپوها برای موهای آسیب دیده بسیار مناسب هستند.

شامپو پرپشت کننده مو

شامپو های پرپشت کننده مو با از بین بردن عرق، آلودگی و سایر آلاینده‌های که می‌توانند به فولیکول‌های مو آسیب برسانند، ظاهر موها را سالم‌تر می‌کنند، این نوع از شوینده‌ها برای موهای نازک، کم پشت و آسیب دیده بسیار مناسب هستند

شامپو تقویت کننده مو

هدف اصلی این نوع از محصولات، همان گونه که از نام آن‌ها پیداست، ایجاد تارهای قوی‌تر مو با شکنندگی کمتر است،، این شامپو‌ها برای انواع موها مناسب هستند.

شامپو کراتینه

این محصولات حاوی مواد طبیعی و شیمیایی برای بازگرداندن و تامین پروتئین موها هستند، این شامپوها موهایی قوی‌تر و ضخیم‌تر ایجاد می‌کنند.

شامپو مرطوب کننده مو

شامپو مرطوب کننده مو

خشکی مو می‌تواند به دلیل ژنتیک، آسیب ناشی از گرما یا استفاده از محصولات مختلف باشد، شامپوهای حاوی مواد مرطوب کننده می ‌توانند رطوبت مورد نیاز موها را تأمین کنند و حالتی ابریشمی به آن‌ها بدهند.

شامپو جامد یا خشک

شامپوهای جامد یا خشک به دلیل فرم آن‌ها، از نظر فرمول بندی بسیار متفاوت‌تر از انواع مایع هستند، شامپو های جامد در ساختار خود حاوی مقادیر بسیار کمت‌تری آب هستند و به همین دلیل مواد فعال موجود در آن‌ها بسیار زیاد است، شامپو های خشک به پودری بوده و از الکل یا مواد بر پایه نشاسته برای جذب روغن و رطوبت از مو، ساخته می‌شوند؛ این محصولات بر روی ریشه مو‌ها قرار گرفته و روغن‌های طبیعی تولید شده توسط موها را جذب می‌کنند.

شامپو مخصوص موهای رنگ شده

تمرکز این نوع از شوینده‌های مو بر محافظت از رنگ موها است، بنابراین مواد موجود در این نوع محصولات میزان شستشوی رنگ را به حداقل می‌رسانند.

شامپوی موهای خشک و آسیب دیده

هدف اصلی این شامپوها از بین بردن آلودگی و روغن از روی موها است، با این حال از بین بردن روغن مو می‌تواند منجر به خشک شدن بیش از حد فولیکول و ایجاد شکستگی و آسیب شود، بنابراین این محصولات علاوه بر تمیز کردن موها، روغن‌های از دست رفته مو را نیز جایگزین می‌کنند.

انتخاب شامپوی مناسب بر اساس نوع موها

انتخاب شامپوی مناسب بر اساس نوع موها

معیار شوینده مناسب برای موها، شامل مواد تشکیل دهنده، غلظت و ترکیب آن‌ها است، مناسب‌ترین محصول برای هر فرد، بسته به نوع مو ممکن است متفاوت باشد، بنابراین شناخت نوع مو و نیازهای آن موجب انتخاب آسان و درست محصول می‌شود، برای آگاهی از شامپوهای مناسب مو با متخصصان خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

شامپوی مناسب مو های چرب

برای انتخاب محصول مناسب موهای چرب به دنبال موارد زیر باشد:

 1. استفاده از شامپو های مرطوب کننده، هیدراته کننده یا شامپو های مناسب موهای فر خودداری کنید، این محصولات رطوبت بیشتری به پوست سر داده و این امر موجب تولید روغن اضافی می‌شود.
 2. به دنبال محصولات حجم دهنده، تقویت کننده یا متعادل کننده باشید، این محصولات در از بین بردن روغن اضافی پوست سر موثر هستند.
 3. شامپو های شفاف ‌کننده می‌ توانند یک گزینه بسیار مناسب برای موهای چرب باشند، با این حال استفاده بیش از حد از این محصول‌ها ممکن است موجب خشکی پوست و در واقع تولید بیشتر روغن و سبوم شود.
 4. محصولات ۲ در ۱ را امتحان کنید، این شوینده‌های مضاعف می‌توانند برای پوست سر چرب مفید باشند، اما لازم است پس از استفاده از آن‌ها، از محصولات دیگری برای شستشوی ریشه موهای خود استفاده کنید.
 5. موهای خود را برای مدت زمان بیشتری با شامپو ماساژ دهید تا روغن آن‌ها شکسته شده و همراه با شامپو از بین بروند.
 6. از قرار دادن مستقیم نرم کننده بر روی پوست سر خودداری کنید و در عوض آن را بر روی شفت مو و انتهای موها قرار دهید.

شامپوی مناسب برای موهای خشک

پوست سر خشک معمولاً خارش دار است یا پوسته پوسته می‌شود، انتخاب شامپوی مناسب می‌تواند اولین خط دفاعی در برابر شرایط ناخوشایند و گاهی شرم‌آور پوست سر خشک باشد، برای انتخاب محصول مناسب موهای خشک موارد زیر را دنبال کنید:

 1. از استفاده از شامپوهای تقویت کننده و حجم دهنده خودداری کنید، این محصولات می‌توانند خشکی پوست سر را تشدید کنند.
 2. افرادی که پوست سر نسبتاً خشک، بدون خارش و فاقد پوسته پوسته شدن دارند، می‌توانند از محصولات حاوی مواد نرم کننده، آبرسان یا محصولات مخصوص موهای فر استفاده کنند، این محصولات باعث احتباس رطوبت در ریشه موها شده و برای خشکی پوست سر مفید هستند، همچنین محصولاتی که حاوی سولفات هستند موجب تشدید خشکی مو و پوست سر می‌شوند.

اطلاعات عمومی در مورد تمام شامپوها

اطلاعات عمومی در مورد تمام شامپوها

 1. مقدار بیشتر شامپو به تمیز شدن بیشتر موها کمک نمی‌کند.
 2. اطمینان حاصل کنید که موها در حین شستشو کاملاً مرطوب هستند.
 3. در هنگام استفاده از شامپو، موها را به آرامی بشویید.
 4. در هنگام آبکشی موها، اطمینان حاصل کنید که شامپو به طور کامل شسته شده است زیرا باقیمانده محصولات مراقبت از مو بر روی مو، از درخشش آن‌ها می‌ کاهد.
 5. شامپو را بر اساس آب و هوا و نیازهای متغیر موهای خود انتخاب کنید، در تابستان موها معمولاً خشک‌تر هستند و به رطوبت بیشتر نیاز دارند اما در زمستان به دلیل رطوبت زیاد، نیازی به رطوبت اضافی ندارد.
 6. اگر عادت به شستشوی روزانه موها دارید، از یک شامپوی ملایم استفاده کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
schoolofnaturalskincarekeepsbyrdiecosmeticsandbeauty
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا